Γαλα - κι ομως το κανουν ανακυκλωσιμο!!!το γνωριζετε?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΟΥΤΟΠΙΑ
    Posts
    381

    Γαλα - κι ομως το κανουν ανακυκλωσιμο!!!το γνωριζετε?

    Κατω απο τα χαρτονενια γαλατα ψυγειου βρισκονται οι πρωτοι πεντε αριθμοι στη σειρα.

    1 2 3 4 5

    οπου παντα ενας απο αυτους λειπει

    πχ

    1 3 4 5

    αυτο σημαινει οτι εχει ερθει ξανα για δευτερη φορα προς καταναλωση - λειπει το νουμερο 2

    αφου οταν μενει το γαλα στο καταστημα και ληγει
    τα μαγαζια το στελνουν παλι στην εταιρεια ,το επεξεργαζονται και το ξαναστελνουν προς καταναλωση.

    αυτο μπορει να επαναληφθει μεχρι 5 !!! φορες.

    γι αυτο να κοιτατε παντα απο κατω το κουτι το φρεσκο γαλα ,τι αριθμος λειπει,και να παιρνετε μεχρι το 2 .

    απο κει και περα πιστευω οτι λογικα η θρεπτικη αξια του θα ειναι μηδενικη.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    WoNdErLaNd
    Posts
    1,422
    Πλακα μου κανεις τωρααααα!!!! Καλα δεν εχουν τον Θεο τους!! Μικρα παιδακια πινουν αυτο το γαλα!! Τωρα ειδα το δικο μας, ΝουΝου Φαμιλη και λειπει το 4!!!!!!!!!!
    Νερο σκετο δηλαδη!!! Μηπως εννοουν το κουτι και οχι το γαλα αυτο καθ' εαυτο? ποσο γαλα να ληγει ρε παιδια και να το στελνουν πισω??

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΟΥΤΟΠΙΑ
    Posts
    381
    wow απιστευτο κι ομως αληθινο

    και το γαλα αυτο που εχεις σπιτι ειναι 3 φορες επεξεργασμενο εχει παει αλλες τρεις φορες στο μαγαζι αφου λειπει το 4

    αμα λειπει το ενα ειναι η πρωτη φορα του σε μαγαζι.

    κι η αδερφη μου που δουλευει υπαλληλος σε σουπερμαρκετ

    τη ρωτησα και μου ειπε ναι , το καθε μαγαζι τα στελνει πισω στην εταιρεια

    να τα επεξεργαστει και να τα ξανακυκλοφορησει.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    Το είχα δει αρκετά παλιά αυτό, νομίζω είχε αποδειχτεί μύθος και ήταν άλλος ο λόγος.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΟΥΤΟΠΙΑ
    Posts
    381
    οχι φιλιππε δεν ειναι μυθος

    τα στελνουν πισω παλι στην εταιρεια για να τα ξαναβγαλουν παλι μετα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    ΟΚ, για να επιμένεις κάτι παραπάνω θα ξέρεις!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΟΥΤΟΠΙΑ
    Posts
    381
    Originally posted by AliceSante
    αν δεν κανω λαθος ειναι μερος της ιχνιλασιμοτητας του γαλακτος. ολα τα τροφιμα/ποτα πρεπει να εχουν ενα lot number. δεν λεω οτι ειναι αυτο , γιατι συνηθως ειναι πολυ μεγαλυτερα , και εξαρτωνται απο πολλους επι μερους αριθμους(απο το σταδιο παραγωγης ως το σημειο πωλησης) που κατι υποδηλωνουν ξεχωριστα, αλλα φανταζομαι οτι κι αυτο θα ειναι στα πλαισια haccp.
    τι εννοεις οταν λες μερος της ιχνηλασιμοτητας του γαλακτος?

    το lot number τι σημαινει?

    πλαισια haccp?

    εννοεις απο ποια παρτιδα ειναι?
    η παρτιδα ειναι στο πανω μερος ενας κωδικος και η ωρα που βγηκε.

    παντως αυτα τα 5 νουμερα ειναι απο κατω απο ολα τα γαλατα ψυγειου και παντα λειπει το ενα απο αυτα.

    προς αποφυγη παρεξηγησεων δεν εννοω το barcode.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΟΥΤΟΠΙΑ
    Posts
    381
    http://axortagos.gr/diadikasia/gala-...a-arithmo.html

    http://www.inews.gr/96/prosochi-pros...s-galaktos.htm

    αλλα βρηκα και την αλλη πλευρα του νομισματος ,ενα mail απο εταιρεια γαλακτος που το διαψευδει.

    εγω παντως δε τους πιστευω

    http://webcache.googleusercontent.co...=www.google.gr

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Στον πλανήτη Happy
    Posts
    455
    Αστικος Μυθος.Δεν ισχυει κατι τετοιο.Ο αριθμος μπορει να σημαινει οτιδηποτε.Τα γαλατα που πανε πισω συνηθως γινονται σοκολατουχο γαλα ή τα πετανε και δεν επεξεργαζονται για να επιστραφουν πισω "φρεσκα".

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    107
    Και να γίνεται αυτό το πράγμα, η εταιρία μετά δεν έχει το δικαίωμα να στείλει το γάλα πάλι πίσω λέγοντας πάνω στη συσκευασία ότι είναι φρέσκο.. Ετσι εξαπατά τον καταναλωτή. Πάνω στη συσκευασία ενός προιόντος δεν μπορεί να αναγράφεται κάτι διαφορετικό απ αυτό που είναι..
    Ο ΕΦΕΤ μπορεί να ρίξει τρελή καμπάνα για κάτι τέτοιο και δεν νομίζω ότι η εταιρία θα διακινδύνευε να πληρώνει τρομερά ποσά ως πρόστιμα και επίσης όλοι ξέρουμε ότι διακηδεύεται και η φήμη της εν λόγω εταιρίας.. Ας θυμηθούμε τι έγινε με την Φαγε τότε με τον ντόρο που είχε γίνει με τα μεταλλαγμένα..Ποιος αγόραζε;
    Επίσης, αν το προιόν είναι επικίνδυνο για τον καταναλωτή ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να βγει στα ράφια των σουπερμάρκετ..
    Κανέις δεν θα έβαζε την υπογραφή του για να βγει το προιον στην αγορά με τον φόβο ότι μετά μπορεί να πάει φυλακή αν συμβεί το οτιδήποτε.
    Εστω και ένας άνθρωπος να πάθαινε κάτι, τα ΜΜε κάνουν κρα για κάτι τέτοια και οδηγούμαστε και πάλι στη δυσφήμιση..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΟΥΤΟΠΙΑ
    Posts
    381
    μακαρι να ναι ετσι οπως λετε

    παντως αυτο κυκλοφορει παντου και λεγεται

    οταν αγοραζω γαλα για καλο και για κακο παντα κοιταω απο κατω τον αριθμο.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΟΥΤΟΠΙΑ
    Posts
    381
    Originally posted by LoLi.Pop
    Και να γίνεται αυτό το πράγμα, η εταιρία μετά δεν έχει το δικαίωμα να στείλει το γάλα πάλι πίσω λέγοντας πάνω στη συσκευασία ότι είναι φρέσκο.. Ετσι εξαπατά τον καταναλωτή. Πάνω στη συσκευασία ενός προιόντος δεν μπορεί να αναγράφεται κάτι διαφορετικό απ αυτό που είναι..
    Ο ΕΦΕΤ μπορεί να ρίξει τρελή καμπάνα για κάτι τέτοιο και δεν νομίζω ότι η εταιρία θα διακινδύνευε να πληρώνει τρομερά ποσά ως πρόστιμα και επίσης όλοι ξέρουμε ότι διακηδεύεται και η φήμη της εν λόγω εταιρίας.. Ας θυμηθούμε τι έγινε με την Φαγε τότε με τον ντόρο που είχε γίνει με τα μεταλλαγμένα..Ποιος αγόραζε;
    Επίσης, αν το προιόν είναι επικίνδυνο για τον καταναλωτή ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να βγει στα ράφια των σουπερμάρκετ..
    Κανέις δεν θα έβαζε την υπογραφή του για να βγει το προιον στην αγορά με τον φόβο ότι μετά μπορεί να πάει φυλακή αν συμβεί το οτιδήποτε.
    Εστω και ένας άνθρωπος να πάθαινε κάτι, τα ΜΜε κάνουν κρα για κάτι τέτοια και οδηγούμαστε και πάλι στη δυσφήμιση..
    γεια σου λολιποπ

    καποτε με μια γνωστη μαρκα χυμου,για πολλα χρονια εγραφε το κουτι απ εξω οτι ειναι φρεσκο ενω δεν ηταν και ειχε γινει μεγαλο θεμα.τελικα η εταιρεια σταματησε να γραφει απ εξω απο το κουτι οτι ειναι φρεσκο το προιον.

    αν επιστρεφεται πισω στην εταιρια για να το επεξεργαστουν και να το ξαναπαστεριωσουν ,δεν θα ηταν επικινδυνο με την καταλληλη επεξεργασια αλλα μαλλον δεν θα ταν τοσο ωφελιμο οπως ηταν στην πρωτη φορα.

    τι να πω παιδια... εγω παντως ειμαι επιφυλακτικη...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    107
    Ακριβώς το ίδιο λέμε angel μου..
    Δεν έγινε τότε τρομερή δυσφήμιση για την εταιρία;
    Πλέον τα πράγματα είναι πιο σφιχτά για τις εταιρίες και δεν έχουν περιθώρια για να κάνουν τέτοια λάθη..
    ΠΑρεπιπτόντως αν δεις τα λινκ που ανέβασες το ένα μπλογκ αντέγραψε το κείμενο του άλλου..
    Στο δικό μου γάλα (Μεβγαλ) δεν έχει κανένα νούμερο..Τι πάει να πει αυτό δλδ;
    Οσο για το πόσο ωφέλιμο είναι για τον οργανισμό το αναγράφει στις διατροφικές πληροφορίες στο πίσω μέρος της συσκευασίας..Και πάλι δεν μπορούν να γράψουν κάτι που δεν ισχύει.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΟΥΤΟΠΙΑ
    Posts
    381
    Originally posted by LoLi.Pop
    Ακριβώς το ίδιο λέμε angel μου..
    Δεν έγινε τότε τρομερή δυσφήμιση για την εταιρία;
    Πλέον τα πράγματα είναι πιο σφιχτά για τις εταιρίες και δεν έχουν περιθώρια για να κάνουν τέτοια λάθη..
    ΠΑρεπιπτόντως αν δεις τα λινκ που ανέβασες το ένα μπλογκ αντέγραψε το κείμενο του άλλου..
    Στο δικό μου γάλα (Μεβγαλ) δεν έχει κανένα νούμερο..Τι πάει να πει αυτό δλδ;
    Οσο για το πόσο ωφέλιμο είναι για τον οργανισμό το αναγράφει στις διατροφικές πληροφορίες στο πίσω μέρος της συσκευασίας..Και πάλι δεν μπορούν να γράψουν κάτι που δεν ισχύει.
    συμφωνω τα πραγματα ειναι πιο σφιχτα για τις εταιριες απ οτι παλια.
    ναι ,το κειμενο φαινεται να ειναι το ιδιο οπου κυκλοφορει.
    ισως καποιος που αληθινα γνωριζει τι σημαινει αυτο το νουμερο να μας διαφωτισει τι ακριβως ειναι.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    2,157
    Παιδια ο αδελφος μου δουλευε σε εταιρια που εφτιαχνε τα ψυκτικα γνωστης γαλακτοβιομηχανιας για πανω απο χρονο.Τα γαλατα που επιστρεφονται γινονται γιαουρτι,Στα γιαουρτια αλλαζουν ημερομηνια κ αν εχουν ληξει πολυ πολυ καιρο τα ριχνουν στο καινουργιο γιαουρτι για μαγια.Αν δεν μουχλιασουν δεν ειναι χαλασμενα.Κ εδω που τα λεμε τα τελευταια χρονια εβαλαν ημερομηνιες ληξεις στα τροφιμα.Πριν το τρωγαμε εκτος αν ηταν ξυνισμενο.Να σας πω τι επαθα προχτες.Ειχα παρει πολλα γιαουρτια κ ετρωγα καθημερινα για να μην κανω μυκητες αφου επαιρνα δυνατη αντιβιωση.Στο ψυγειο ειχα ομως κ ενα πολυ παλιο που ολο ελεγα να το ριξω στο σκυλο κ ολο το ξεχναγα.Πηρα λοιπον το γιαουρτι,το εφαγα κ οπως επαιζα με το καπακι κοιταω,τι να δω?Εφαγα το γιαουρτι που ειχε ληξει πριν 3 μηνες!!δεν ηξερα τι να κανω,Περιμενα οτι θα βγαλω τη νυχτα στην τουαλετα.Αλλα σα να μη συνεβει τιποτα!Ουτε ολοφρεσκο να ηταν!Φανταστειτε ποσα συντηρητικα τρωμε.Κ το γαλα.Που το βρισκουν τοσο γαλα?Ολο φρεσκο ειναι?Το τι σκονη γαλα βαζουν...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •