ΥΠΝΩΣΗ ΓΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΧΑΣΙΜΟΥ ΒΑΡΟΥΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    301

    ΥΠΝΩΣΗ ΓΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΧΑΣΙΜΟΥ ΒΑΡΟΥΣ

    Γεια σου Denstinity! Κι εγώ έχω διαβάσει σχετικά και αναρωτιόμουν, αλλά δεν έχω καταφέρει να βρω κάτι ιδιαίτερο στο ιντερνετ. Αν έχεις κάποια άκρη ή κάποιο site που έχεις πετύχει εσύ, γραψτο μας αν θέλεις, ή ό,τι άλλο βρεις σχετικό. Ποτέ δεν ξέρεις... Τι εννοείς με αυτό που λές "να το βάλω να παίζει"; Ποιό; Δεν κατάλαβα για τι πράγμα μιλάς στο τέλος! :)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    Έχω ακούσει για την ύπνωση, όχι online, κανονικά με ψυχολόγο, μου την είχαν προτείνει κάποια στιγμή, όποιος την επιχειρήσει πρέπει να το σκεφτεί καλά κατά την άποψη μου γιατί μπορεί να του βγουν πράγματα που δεν θέλει. Ας πούμε η γνωστή μου που την έκανε και ήταν σε εκείνη τη φάση ανορεκτική , το γύρισε άμεσα στην βουλιμία. Μην παίζεις με την ψυχή σου ειδικά στο διαδίκτυο, αν είναι να κάνεις κάτι να το κάνεις με σοβαρό επιστήμονα/ψυχολόγο.

  3. #3
    Καλησπέρα,
    Εχεις πιασει πολύ ενδιαφέρον θεμα Destinity.
    Μεταξυ των αλλων που εχω δοκιμάσει εχω κανει και υπνωση.
    Η κεντρική ιδέα είναι οτι ειδικά στις περιπτώσεις των βουλιμικών και των υπερφαγικών επισοδείων τρως σαν υπνωτισμένος.
    Ειναι σαν να εισαι σε αυτουπνωση.
    Αυτό σημαινει οτι μπορείς να αντιστρέψεις την κατασταση εκμεταλευόμενη το γεγονός προς όφελός σου ωστε με αυτό τον τρόπο να ελέγχεις το σωμα σου να μην τρώς περισσότερο από όσο θέλεις η ακόμα καλύτερα να τρώς ακριβώς όσο θέλεις σταματώντας όταν πεινάς.
    Επιπλέον με την ύπνωση ειδα τεράστια βελτίωση στην αυτοπεποίθηση μου και άλλαξα προς το καλύτερο.
    Αλλα το πιο σημαντικό απ όλα ειναι οτι μαθαίνεις μια τεχνική η οποία εφαρμόζεται σε πολλές περιπτώσεις. Σε καθε συνεδρία συζητας με τον ψυχολόγο για το τι ακριβως θέλεις να επιτυχεις και βρισκετε μαζι εναν τροπο προσέγγισης και μετα σε βοηθαει να μεις σε βαθια χαλάρωση κ υπνωση και αυτα που σου λεει τα μαγνητοφωνεις ωστε να την κάνεις ξανα και ξανα μόνη σου στο σπίτι σου.
    Πιστεψε με υπαρχουν περιπτώσεις που δουλεύει το συστημα σχεδον μαγικά.
    Απλά δεν μπορούν να έρθουν σε υπνωση όλοι οι ανθρωποι...
    αυτά

  4. #4
    Destinity,
    Να ξέρεις πάντως οτι η "προσέγγιση" της υπνωσης ως διαδικασία διαφέρει από την ψυχοθεραπεία και δεν απαιτείται τόσος πολύς χρόνος για να δεις αλλαγες.
    Σου μαθαίνει μια μέθοδο την οποία μπορείς να εφαρμόσεις σε διάφορα θέματα όταν νιώσεις οτι ξερεις τι κανεις...
    Να φανανταστείς οτι εγω έκανα 4 χρόνια ψυχοθεραραπεία και μόνο 10 συνεδρίες υπνωσης, οι οποίες αρχικά ηταν κάθε 2 εβδομάδες και μετα πιο αραιά.
    Φυσικά επαναλάμβανα τη διαδικασία σαν practice στο σπίτι μου η οποία ηταν μαγνητοφονημένη στο κινητό μου.
    αυτα.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    2
    Σε ποιον ψυχολόγο απευθυνθήκατε και πόσο χρεώνει τη συνεδρία (αν δεν θέλετε να το γράψετε δημοσίως,στείλτε μου e-mail).Ευχαριστώ πολύ.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •