χρονια νευρικη ανορεξια και διαρροια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    ANOREXIA.COM
    Guest

    χρονια νευρικη ανορεξια και διαρροια

    ειχε ποτε κανεις ακουσει για χρονια επεισοδια διαρροιας σε νευρικη ανορεξια? ειχα νευρικη ανορεξια 12 χρονια (!,56 μ και 32-35 κιλα)και πριν 6 μηνες επαθα γαστρεντεριτιδα με πολλα αντιβιοτικα ορους κτλ και τελικα η διαρροια σταματησε/ Αποφασισα να τρωω κανονικα και μετα απο ενα μηνα παλι τα ιδια. Εχω παρει βαρος (αποτομα γιατι φοβηθηκα πηγα 43-44κιλα) αλλα καθε τοσο υποφερω... Φταιει η χρονια ανορεξια?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Δεν ξέρω κορίτσι μου. Ο γιατρός σου τι λέει? Φαντάζομαι, σε παρακολουθεί γιατρός..
    Επίσης, όταν λες "αποφάσισα", εννοείς μόνη σου ή σε συνεργασία με σύμβουλο ψυχικής υγείας?

  3. #3
    ANOREXIA.COM
    Guest
    στην Ελλαδα αγαπητη μου μεχρι στιγμης δεν εχω βρει εναν γιατρο παθολογο, ψυχολογο, ψυχιατρο, γαστρεντερολογο........που να εχει δει περιπτωση νευρικης ανορεξιας οπου το ατομο ειναι για 12 χρονια σταθερα στα 32-34 κιλα. Απο γνωστους ειχα ακουσει οτι μπορει να οφειλετε σε αυτο.....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    725
    μηπως δεν εχεις βρει ειδικο που να ειναι εκπαιδευμενος στις διατροφικες διαταραχες?? για παθολογους/γαστρεντερολογους ξερω οτι ειναι σπανια ειδικευση ομως ειδικα για ψυχολογους δεν ειναι... κ ουτε νομιζω οτι εχει ιδιαιτερη σημασια οτι ηταν 12 χρονια...στις χρονιες παθησεις δεν υπαρχουν στανταρ ορια... δηλαδη το να εχει καποιος γιατρος εναν ασθενη που εχει ανορεξια 7 χρονια ειναι το ίδιο με εναν ασθενη που εχει 15 χρονια με την διαφορα οτι ο δευτερος εχει μια σταθεροτητα στην πορεια της νοσου του κ για αυτο δεν εχει αρχισει να εχει εκπτωση στις σωματικες λειτουργιες.επιπλεον ο λογος που σπανια οι γιατροι εχουν εμπειρια σε ατομα με πολυχρονη ανορεξια ειναι οτι συνηθως δεν προλαβαινει να γινει πολυχρονη, καθως οι ασθενεις ή καταπολεμουν την ασθενεια ή καταληγουν(δυστυχως).

    γνωμη μου θα ηταν αρχικα να απευθυνθεις σε καποιον γαστρεντερολογο οχι για να σου πει αν σχετιζεται το προβλημα της ανορεξιας που ειχες με τις εντερικες διαταραχες, αλλα για να βρει τι ακριβως συμβαινει στον οργανισμο σου κ εχεις τοσο συχνες διαρροιες..το πως προεκυψε ειναι αλλο θεμα.. ακομα κ να σχετιζεται το συμπτωμα αυτο με την ανορεξια, σημαινει οτι η ανορεξια εχει δημιουργησει ενα δευτερο επιμερους προβλημα. αυτο λοιπον θα του ζητησεις να βρει.

    σε δευτερο επιπεδο, αν συνεχιζεις να εχεις προβληματα υγειας (σωματικης αλλα κ ψυχικης) τοτε καλο θα ηταν να απευθυνθεις σε καποιον ειδικο ψυχικης υγειας ειδικευμενο στις διατροφικες διαταραχες.αυτο θα το καταλαβεις απο το πως αισθανεσαι εσυ τωρα το σωμα σου...εισαι οκ με τα κιλα σου? εισαι οκ με το πως "σε βλεπεις" στον καθρεφτη? σου ηρθε η περιοδος? νιωθεις πιο "γερο" το σωμα σου? κτλ... οτι κ αν κανεις καλη επιτυχια κ να σου πω, οτι αν ο γαστρεντερολογος απορριψει καθε σωματικο παραγοντα, κ σου πει οτι εισαι απολυτα υγιης, τοτε κοιτα το μηπως ειναι ψυχοσωματικο, γτ ειναι πολυ συνηθισμενο λογω αγχους/πιεσης και γενικα αρνητικων συναισθηματων, να ξεσπα το σωμα με εντερικες διαταραχες

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    342
    Επειδή εχω περάσει και εγω μια μορφη ανορεξίας σε γενικές γραμμές ήπια, δηλαδή το κατάλαβα σχετικά νωρίς και το ξεπέρασα το πρόβλημα, ακόμα όχι εντελώς.. Από κάποια ατομα έχω ακούσει ότι οφείλεται σε αυτό..θα σε συμβουλευα να μη χανεις άλλο χρόνο, παλεψε το και θα το ξεπεράσεις,
    Ο,τιδήποτε θελήσεις εμείς θα σε στηρίξουμε, φτανει να κάνεις αυτό το βημα για τη ζωή σου..δεν αξίζει να υπάρχει στη ζωη μας η νευρική ανορεξία,όταν θυμάμαι τι πέρασα και τώρα που παίρνω τα αντισυλληπτικά για να επανελθει ο κυκλος μου, σκεφτομαι τι μεγαλο κακο εκανα στον εαυτό μου..

  6. #6
    ANOREXIA.COM
    Guest
    :borg:

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,131
    δοκιμασες να επικοινωνησεις με το ΑΝΑΣΑ;

  8. #8
    ANOREXIA.COM
    Guest
    τωρα........ειχα παει οταν ανοιξε!πρωτη ημουν. λοιπον αφηστε τις βλακειες οσες εχετε ανορεξια!εισαστε μια χαρα εκμεταλευτειτε το! τωρα κοβετε μονες σας το φαι σας? εαν σας το εκοβαν μαχαιρι εφορου ζωης οι γιατροι? ολες λεμε κανουμε διαιτα για λιγο, για να χασουμε λιγα κιλακια ειτε υπαρχουν ειτε οχι, ειτε επειδη φαγαμε σαν γουρουνακια πριν και δεν σκεφτομαστε οτι ειμαστε υγιεις ανθρωποι που ο Θεος μας εδωσε ενα υγιες γαστρεντερικο και το μονο που πρεπει ειναι να τρωμε σαν ανθρωποι! ._ ουτε σαν γουρουνακια ουτε σαν σπουργιτακια, γιατι εκει εξω υπαρχουν και ανθρωποι που για να φανε ενα ισοδυναμο υδατανθρακα κανουν ενεσεις και εχουν κατατρυπημενα τα δακτυλα την κοιλια τους..., και απορρουν με την βλακεια μας! Γιατι εκει εξω υπαρχουν ανθρωποι που πρεπει να μετρανε και το νερο τους και να πηγαινουν 3-4 φορες την εβδομαδα για αιμοκαθαρση και δεν εχουν πια φλεβες....και μας κοιτουν και απορρουν! Γιατι εκει εξω υπαρχουν παιδακια με λευκαιμια, με καρκινο με νοσο του Κρον που μολις εχουν πει Δωξα το Θεω και βγαινουν εξω να παρουν αερα και πολλες φορες καποιοι εξυπνοι λενε κοιτα κοιτα νευρικη ανορεξια!( χωρις να ξερουν οτι πισω υπαρχει αλλο προβλημα) ή ακομη χειροτερα οι παθιασμενε ςμε το βαρος ζηλευουν! Και το χειροτερο? εκει εξω υπαρχουν ανθρωποι που εχουν μια καταραμενη αρρωστια. Τι ευλογισε ο Θεος? το σιτο το οινο και το ελαιο. Ε λοιπον σε αυτη τηην καταραμενη αρρωστια το σιταρι ειναι καταραμενο. Υπαρχουν ανθρωποι που λάχταρουν μια μπουκιτσα χωριατικο ψωμι, οχι απο διαιτα αλλα απο κοιλιοκακη. Δεν υπαρχουν λογια. Για εμενα η νευρικη ανορεξια 13 χρονια τωρα με προστατευε! με καλυψε! με αφησε εστω και μπουκια μπουκια να φαω ψωμακι! και τωρα λεω το ψωμι ψωμακι. Οι γιατροι λενε οτι η ανορεξια καθυστερυσε την εμφανιση, η μη=τερα μου που μακαρι να εχει δικιο λεει οτι η νευρικη ανορεξια το προκαλεσε και εαν παρω και διατηρησω εαν βαρος θα φυγει. Ξερω ξερω ολοι λενε καλυτερα κοιλιοκακη παρα νευρικη ανορεξια. αλλα οπως ο Paulo Coelho ειχε πει | ολοι ξερουν να λενε πως να ζεις την ζωη σου , αλλα κανεις δεν ξερει πως πρεπει να ζει την δικη του ζωη} Εγω 13 χρονια δεν ειχα λιποθυμησει παει στο νοσοκομειο ουτε για πυρετο, αλλα ετρωγα βεββαια και δεν εκανα εμετο ή καθαρτηικα γιατι απλουστατα με καθαριζε η κοιλιοκακη. Εβλεπαν ενα σκελετο και ελεγαν ανορεξια. Τωρα τα κεφαλια μεσα (στο σκατο- συγνωμη κιολας) φαε ψωμι απο καλαμποκι στοκο, μακαρονια απο ρυζι, αρακα, φακη, πατατα, λασπη, οχι τυρια , ζαμπον , κρεμες , παγωτα, καραμελες-επικυνδινα για κρυφη γλουτενη- οχι παρτυ διακοπες, οχι πατατες τηγανητες που εχουν τηγανιστει σε φιλτραρισμενο λαδι που ισως ειχε τηγανιστει κατι πανε, οχι κρεασ που ισως να εχει ψηθει σε σχαρα που ισως να ειχε ψηθει μπιφτεκι, λουκανικο, ψωμι....εδω και 6 μηνες εχω γινει σουρωτηρι. δεν εχω φλεβα για ορο. μου δανειζει κανενας??? κανω την διαιτα αλλλα 13 χρονια εκανα που δυναμη? εφαγα ετρωγα για 15 μερες και ξαφνικα παλι. λεω το νερο η θαλασσα κρυωμα... παλι με βλεπω νοσοκομειο....για αυτο εψαχνα μια ελπιδα. οτι οτι οτι και να ακουσω δεν με παρηγορει μονο ενα κανεις εχει κονε για να κανω το μελλοντκο σε 10000χρονια εμβολιο ή κατι χαπια ;) Πλακα κανω. ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΕΙΣΤΕ ΥΓΙΕΙΣ ΦΑΤΕ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΑΝ ΖΩΑ! Εχω τελειωσει διαιτολογια οπως εγραφα παλιοτερα και για αυτο καταφερα να παρω βαρος να κανω την διαιτα αλλα και η επιστημη μπροστα στην ψυχη μου αδυνατει. Καποια γνωστη μου μου ειπε ( αληθεια ψεματα δεν ξερω) οτι μια κοπελα ειχε χρονια 10 + ανορεξια της βρηκαν λεει κοιλιοκακη και αφου με τα πολλα πηρε βαρος της ηρθε περιοδος κανονικα αρχιζε και ετρωγε γλουτενη εκανε εξετασεις και δεν ειχε τελικα τιποτα. Για αυτο εαν ποτε ακουσει καποιος κατι για αυτο..... μεχρι τοτε μια προσευχη για εμενα να φυγει αυτο το θηριο απο το εντερο μου και για ολες τις κοπελες που δεν καταλαβαινουν τι κανουν. Εγω τωρα καταλαβα αλλα καλυτερα χειροτερα ποιος ξερει? παντως αν και με τηννκοιλιποκακη δεν πεθαινει κανεις εγω κοντεψα να πεθανω 3 φορες και νοσηλευτηκα 7 μεσα σε ενα 6-μηνο. Ποιος ξερει ποια ασθενεια ειναι καλυτερη? ποια ταιριζει στον καθενα? ο καρκινος ή η λευκαιμια? η ανορεξια ή η κοιλιοκακη? ο διαβητης ή νεφροπαθεια? ελκωδης κολιτιδα ή νοσος του κρουν? σιγουρα το καλυτερο τιποτα! αλλα αν δεν υπαρχει θεραπεια. τωρα ειναι αργα αλλα τωρα θα μπορουσα να σε νικησω ανορεξια, αλλα μαλλον δεν σε ειχα ποτε (οπως λενε οι γαστρεντερολογοι τωρα αν και ειχα διαγνωστει απο 5 ψυχολογους ψυχιατρους...εγραφα και εδω...) ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ
    ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑ ΛΥΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΑΣΙΤΙΑ ΑΛΛΑ ΠΑΝ ΜΕΤΡΟ ΑΡΙΣΤΟ!
    στο επανιδείν:no:

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Αλλάζουνε Εντός Μου,Τα Σύνορα Όλου Του Κόσμου
    Posts
    1,698
    θα πω κάτι πολύ απλό!ο ανηψιός μου σε ηλικία 4-8 παρουσιάζε συμπτώματα κοιλιοκάκης και ΦΥΣΙΚΑ δεν έτρωγε γλουτένη και μιλάμε για ένα μικρό παιδί και ανταπεξήλθε μια χαρά σε όλη αυτή την κατάσταση!!!Και μπορεί η συγκεκριμένη νόσος να μην είναι "ιάσιμη" με την κλασική έννοια παίρνω φάρμακα και είμαι οκ ΑΛΛΑ αν αποφεύγεις τα προιόντα που περιέχουν την γλουτένη θα είσαι μια χαρά,και οι διάροιες θα σταματήσουν και όλα και μην λες το ψωμί-ψωμάκι καθώς με τόσα χρόνια προυπηρεσία στην ανορεξία αμφιβάλω αν έτρωγες ποτέ ψωμί!Μπορείς να το πολεμήσεις,μην θεωρείς ότι είναι χαμένη υπόθεση.Σήκωσε ανάστημα και κέρδισε και αυτόν τον αγώνα για να συνεχίσεις να ζεις.Αυτά φιλικά αν και για να είμαι ειλικρινής το μην σου με εξόργισε....

  10. #10
    ANOREXIA.COM
    Guest
    μακαρι μακαρι το παιδακι να ειναι μια χαρα. να παει στο σχολειο του να μην τρωει τυχον ιχνη γλουτενης να μην δοκιμαζει τα κερασματα ουτε στα παρτυ και ετσι φυσικα να μην ειναι ενα απο οσους ελπιζουν σε ενα δικαιο μελλον για ολους. αν καταλαβαινες...εξω απο το χορο πολλα τραγουδια λενε....πηγαινε σε ενα σουπερ μαρκετ ψιλικατζιδικο περιπτερο σπιτι και δες ποσα προιντα φρυγανιτσες ψωμακια κουλουρακια γιαουρτακια σοκαλατιτσες γκοφρετουλες λαιτ υπαρχουν? ποσα ειναι χωρις γλουτενη και ποσο ευκολα τα βρισκεις και ποσο ελκυστηκα ειναι? α!!!!και κυριως το οτι επεζησα 13 χρονια μαλοον δειχνει ή οτι ειχα Αγιο ή οτι οπως η φιλη παραπανω σωστα λεει η κατασταση μου ηταν στασιμη Δεν εκανα ποτε ακροτητες και φυσικα καθε μερα ετρωγα ψωμι που για εμενα ηταν το νοστιμοτερο κεικ.....ειχα μεγαλη δυναμη να σταματω ...ειπα να μην ξανα γραψω και ξερω οτι οσο δεν με καταλαβαινουν...αλλα οι δικοι μου που με βλεπουν τωρα επαψαν να λενε ο,τι ελεγες ....6 μηνες πριν οταν εγινε η διαγνωση. κανε μια δοκιμουλα και σαν διαιτα αδυνατισματος! να τρως για 1-2 μερες μονο οχι ολι σου την ζωη χωρις γλουτενη Δεν ειναι μονο το ψωμι. Τα γιαουρτια τα τυρια. Το παιδακι στο κυλικειο θα φαει ποτε? Στο παρτυ θα φαει ποτε? πλαι θα νευριασεις και εσυ και πολυ αλλα αλλη οπτικη γωνια. Αν παντως καποιος μπορει να βοηθησει ή εχει ακουσει για θεραπεια ομοιοπαθητικη..,κτλ. ας κανει ενα καλο απο το να με κατηγορει. Θα ηθελα να μην ξανα μοω στο σαιτ. να μην ξανα δω οτι μονο τα δικα μου ματια βλεπουν ετσι αλλα η περιεργεια θα με σκοτωνει και κυριως μηπως δεν το ειχα απο μικρη μηπως ειναι δευτεροπαθες λογω.....και φυγει ή μηπως καποιος ξερει καποιο γιατροσοφι κατι.... Συγνωμη που σας εξοργιζω.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •