Ο Πατερας μου και εγω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522

    Ο Πατερας μου και εγω

    Θα ηθελα να μ πειτε την γνωμη σας στο θεμα της σχεσεις μου με τον πατερα μου. ΑπΟ πολυ μικρη ηταν υπερπροστατευτικος μαζι μου παντα μου τα ειχε ολα ετημα κλπ και σε σημειο πλεον να νιωθω ανικανει να ανταπεξελθω μεσα στην κοινωνια μονη χωρις την βοηθεια των γονιων μου.Πυστευω οτι η υπερβολικη αγαπη του αλλα και της μανας μου (η μανα μ δεν ηταν τοσο προστατευτικη σε λογικα πλαισια) οτι μου κανε κακο τελικα.Κ αι ενα αλλο θεμα ειναι οτι οτι κιαν κανω πρεπει να με παρατηρει να με κρινει και γενικα να ασχολιτε ολη μερα μαζι μου.Επισης εχχω παρατηρισει οτι οταν ειναι μεσα σε κοσμο τον πιανει πανικος να το πω.Ειμαι σιγουρη οτι εχει αγοραφοβια και εχει τασεις φυγης μεσα στον κοσμο.τελευταια ομως μαλωνουμε λιγακι γιατι με ενοχλει που συνεχεια με επιβλεπει τι κανω αν το κανω σωστα κ γιατι λες και ειμαι μωρο κασι συνεχεια γρινιαζει πτι τπτ δεν κανω σωστα κ οτι πρεπει να ειμαι σαν ρομποτ σχετικα με το παιδι να μην ασχολουμε κα8ολου με τον εαυτο αλλα μονο με το παιδι τον γιο μου.Με στεναχωρει που εμ φερνει σε σημειο να του φερομαι μερικες φορες ασχημα αλλα ρε παιδια κοντευω 30 και κανει λες και ειμαι 10 χρονων δεν μ χει εμπιστοσινη σε τπτ και ειδικα οταν με δει με αντρα να μιλαω πα8ενει λολα γιατι ειχε κακη εμπειρια η αλη8εια ειναι με τους αγαπητικους μου.οποτε ειχα δεσμο τα εκανα σαλατα και παντα ετρεχε να με στιριξει κλπ αλλα μια ζψη 8α πρεπει να μεινω γεροντοκορη για χαρη του και κατω απο την αυστηρη επιβλεψη του?εχω μηπως αδικο?


    οσο για τα φανερα ορθωγραφικα λαθη ειναι για τον λογο οτι ο πατερας μου ταν με δει να κανω τσατ νευριαζει και γιαυτο γραφω γρηγορα και απροσεκτα γιατι δεν εχω ορεξη να τον ακουω

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    26
    πρέπει να βρεις ένα αγόρι να είναι σαν μπαμπάς σου

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426
    Θα θυσιαστώ εγω για χάρη σου μαρκι και αγορι και μπαμπας :Ρ χαχχα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    δεν καταλαβατε αυτη την εποχη δεν θελω σχεση απλα και να σκευτω να κανω θα εχω την μουρμουρα κ τις φοβιες του πατερα μου.ευτιχος σε λιγο καιρο θα μετακομισω κ δεν θα εμνω μαζι του να υσιχασω κ πανω απο ολα να ανεξαρτοποιη8ω γιατι οταν χωρισα ηταν πολι μωρο ο γιος μ και γιαυτο ηρ8α να μηνω μαζι τους δεν τα καταφερνα μονη με ενα μωρο και μικρη κιολας 22 χρονων

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    maria, (ίσως επειδή δεν κατάλαβα τι ακριβώς σε ενοχλεί θα το πάρω λίγο πιο από έξω)

    Με το αρχικό σου κείμενο σε αυτό το θέμα βλέπω ότι αφενός θέλεις να αναλάβεις την ζωή σου στα δικά σου χέρια, αλλά αφετέρου \"ρίχνεις την ευθύνη\" σε αυτόν κι την μητέρα σου για κάποια προβλήματα που έχεις στην διαχείρηση της ζωής σου.
    Διάλεξε. Ή είσαι ΕΣΥ υπεύθυνη ή όχι.
    Τι θέλω να πώ. Άλλο είναι βρίσκω την αρχή του νήματος (και άρα πιό εύκολα μπορώ να καταλάβω τι πρέπει να κάνω τώρα) και άλλο είναι να λέω ότιτο σημείο που βρίσκομαι τώρα έχει προσδιοριστεί την στιγμή που ξεκίνησα (ίσως και λάθος) και πήρα ένα δρόμο (γιατί στο δρόμο, ακόμα και λάθος αρχή να έκανες, μπορεις να κάνεις ακόμα και αναστροφή και να διορθώσεις την πορεία σου)

    ΚΑτά τα άλλα και μόνο το ότι έχεις καταφέρει και έχεις (από ότι καταλαβαίνω χωρίς σύντροφο) ένα παιδί οχτάχρονο σε κάνει (στα δικά μου μάτια τουλάχιστον) πολύ πιο δυνατή από ότι εσύ βλέπεις τον ευατό σου.

    ΥΓ (όσον αφορά αυτό που ρωτούσες αλλού για τις διορθώσεις ρίξε και ένα κλικ στο κουμπάκι \"Προεπισκόπηση μηνύματος\". Δε θα τελειώσει εξάλλου ο κόσμος αν αργήσεις λίγο ώστε να διορθώσεις λίγο τα ορθρογραφικά σου (όχι για κανένα άλλο λόγο αλλά γιατί διαισθάνομαι ότι σε ενοχλεί ΕΣΕΝΑ και αν μετά λίγο καιρό δείς ότι τα έχεις βελτιώσει θα αισθάνεσαι ΕΣΥ καλίτερα)
    been good, been bad. WILL GO ON

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    οχι δεν ριχνω το φταιξιμο στους γονεις μ ισα ισα ειναι απο τους λιγους γονεις που τα δινουν ολα για τα παιδια τους.απλα με το πατερα μου με εκνευριζει η συμπεριφορα του λες κ ειμαι αναξια για ολα.κ να φανταστεις οτι εβγαλα κ λυκειο στα 28 κ πρωινο κιολας με 17χρονα.ναι ειμαι πολυ δυνατη και ποτε δεν σκευτομαι απεσιοδοξα και ννιωθω πολυ τυχερη που εχω τετιους γονει ς π λατρευουν κ μενα και το εγγονακι τους και που εχω εναν γιο που πολλες μανες 8α 8ελανε.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Είναι ωραιο να έχεις βιώσει την αγάπη των γονιών σου μαρία και να συνεχίζει αυτή η αγάπη. Αλλά έχεις δίκιο ότι όταν σε πνίγει και σου στερεί την ανεξαρτησία σου είναι φυσικό να νιώθεις δυσάρεστα. Μίλησε στο μπαμπά σου για το πως αισθάνεσαι και ότι σου κάνει κακό αυτή του η συμπεριφορά. Καλη τύχη στο νέο άνοιγμα των φτερών σου!
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Γονεική Αγάπη - ελευθερία των παιδιών - παθήματα μαθήατα.

    Αλήθεια αν δεν πάθει κάποιος μπορεί να μάθει μόνο ακούγοντας συμβουλές των γονιών του???

    Και maria μιας και είναι σύνηθες να κάνουμε στα παιδιά μας το ακριβώς (μα ΑΚΡΙΒΩΣ όμως) αντίθετο από ότι μας έχει ενοχλήσει στην δική μας ανατροφή (και μετά να απορούμε κιόλας \"μα τι έφταιξε?) ένα θέμα που ίσως (με πολύ μεγάλη δόση φαντασίας μου) να χρειάζεται να κοιτάξεις με το δικό σου παιδάκι είναι ακριβώς αυτή την ελευθερία μη του την χαρίσεις τόσο που να μη ξέρει τι να την κάνει.
    been good, been bad. WILL GO ON

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    με τπ παιδι μου ειμαι ακριβως οπως οι γονεις μου με μενα και πιο προστατευτικη.ολη μ η ζωη ειναι ο μικρος δεν ασχολουμε κα8ολου με τον εαυτο μου πολλες φορες.του δινω υπερβολικη αγαπη κ προστασια οπως μ μαθανε ετσι κ μενα.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Munich
    Posts
    36
    Βασικά, κι εμένα η μητέρα μου και η αδερφή μου είναι υπερπροστατευτικές μαζί μου.Νομίζω πως όσα χρόνια και να περάσουν θα είναι πάντα δίπλα μου, αλλά και , πολλές φορές ,<< από πάνω>> μου.

    Νιώθω, πως με καλύπτουν με τις αποφάσεις τους, για μένα.Πως παραμερίζουν την άποψη μου, τη στάση που θέλω να έχω στη ζωή μου κτλ.

    Καταλαβαίνω πως με τη συμπεριφορά μου έχω δώσει πολλές αφορμές ν\' ανησυχούν αλλά νομίζω πως το να κρατούν αυτή τη στάση απέναντι μου μάλλον στιγματίζουν παρά υποστηρίζουν τις προσπάθειες που κάνω.Άσε που στο τέλος - τέλος νομίζω πως έχω σταματήσει να κάνω προσπάθειες.

    Ό,τι και αν κάνεις καλή δύναμη και μη σταματάς να προσπαθείς.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Originally posted by maria...
    με τπ παιδι μου ειμαι ακριβως οπως οι γονεις μου με μενα και πιο προστατευτικη.ολη μ η ζωη ειναι ο μικρος δεν ασχολουμε κα8ολου με τον εαυτο μου πολλες φορες.του δινω υπερβολικη αγαπη κ προστασια οπως μ μαθανε ετσι κ μενα.
    Ε τότε έχεις εύκολο δρόμο μπροστά σου για να λύσεις το ρποβληματάκι που αντιμετωπίζεις με τον δικό σου πατέρα.
    Εννοώ ότι μπορείς να αντιληφθείς πως είναι να είσαι από την άλλη πλευρά. (στην ουσία εσύ ξέρεις πως είναι και να υπερπροστατεύεις και να υπερπροστατεύεσαι) αλλά ακριβώς γιατί είσαι και στις δύο πλευρές ξέρεις και πως να το χειριστείς. Λίγο θάρρος παραπάνω μου φαίνεται πως θέλεις και θα δείς βελτίωση
    been good, been bad. WILL GO ON

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •