θέλω να σταματήσει....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    35

    θέλω να σταματήσει....

    ειναι η πρωτη φορα που γραφω εδω αν κ καιρο διαβαζω διαφορα τοπικς, αλλες φορες νιωθω με ηρεμει να ξερω οτι δεν ειμαι το τερας της φυσης που αντιμετωπιζει το φαγητο μ αυτόν τον τροπο και πως υπαρχουν και αλλοι ανθρωποι που βρισκονται στη θεση μου, και αλλες με ανχωνει. ελπιζω να λειτουργησει λητρωτικα το οτι γραφω και 8α μπορεσω να μιλησω με κοπελες που 8α καταλαβουν. ειμαι βουλιμικη εδω και μισο χρονο αφου περασα πρωτα απο φαση ανορε3ιας (οχι ανορεξικη, αλλα ηταν διαστημα ανορε3ικης συμπεριφορας και χασιμο αρκετων κιλων). δεν αντεχω αλλο να κανω εμετους, ειναι κατι που με τρομαζει και παντα, παντα ομως μετανιωνω μετα. δεν μπορω ομως να επιβληθω στον εαυτο μου σε οτι εχει σχεση με το φαι και ο μεγαλυτερος μου φοβος ειναι να ειμαι χοντρη... 8ελω πραγματικα να σταματησει ολο αυτο, παψει να υπαρχει, και να μην μου προκαλει τοσο πονο οτιδηποτε εχει να κανει με το φαγητο. νιω8ω τεραστια αφου παλι σημερα ειχα επεισοδιο και δεν μπορεσα να τα βγαλω ολα... και το χειροτερο ειναι οτι με στεναχωρει το οτι δεν βγηκαν ολα και ξερω οτι το να με στεναχωρει αυτο δεν ειναι υγειες... 8ελω να σταματησω αλλα εκεινη την ωρα απλα δεν ειμαι εγω. καποιος αλλος παιρνει τη 8εση μου. με ελεγχει....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    511
    Δημητρα μου καλως μας ηρθες.Ευχομαι καλη προσπαθεια στον αγωνα σου.Εχεις σκεφτει να ζητησεις βοηθεια απο ειδικο?

  3. #3
    Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    35
    το χω κανει... αλλα δεν ενιωσα οτι με βοηθουσε, τι να πω ισως δεν ταιριαξα με την γιατρο... μετα το αφησα... βλεπεις οταν περνας τις φασεις τις αφαγιας νιω8εις καλα... και 8αβεις στο μυαλο σου το προβλημα... η βουλιμια ομως 3αναερχεται, παντα ερχεται. η8ελα να ρωτησω, καπου εδω μεσα διαβασα οτι οι 8ερμιδες μενουν ακομα κι αν κανεις εμετο ισχυει κατι τετοιο??????
    :puzzled:

  4. #4
    Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    35
    ας μου απαντησει καποιος... με αυτα που κατεβασα σημερα νιω8ω οτι 8α τρελα8ω αν ισχυει κατι τετοιο.....:( ευχαριστω!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    511
    Δημητρα μου αυτο ισχυει και ειναι διασταυρωμενο επιστημονικα.Χαρακτηριστη� �α ειχα διαβασει σε ενα βιβλιο πως αν οι βουλιμικοι ηξεραν πως με τις καθαρτικες μεθοδους που χρησιμοποιουν δεν καταφερνουν και πολλα δεν θα εμπαιναν ποτε σε αυτη την διαδικασια.....

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    1
    ι καλη προσπαθεια στον αγωνα σου.Εχεις σκεφτει να ζητησεις βοηθεια απο ειδικο

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    5
    Δημητρα μου όταν τρως περισσότερα και νιώθεις την ανάγκη να πας να κάνεις εμετό άρχισε να κάνεις γυμναστική..!! π.χ. 10 λεπτά τρεξιμο, 15 κυλιακούς, 10 κάμψεις..!! μπορείς να κάνεις διάλειμμα για 10 λεπτά και μετα ξανά απο την αρχή για 3 φορές την μέρα(όχι περισσότερο)..!! επίσης καλή γυμναστική είναι και το κολύμπι και το ποδήλατο..!;)

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4
    καλησπερα :fake sniffle: ελπιζω να μην ειναι ακαιρο αυτο που θελω να πω μιας και ειναι η πρωτη μερα που γραφω εδω και δεν ξερω αν μπορω να βοηθησω σε κατι αφου πιο πολυ νοιωθω οτι χρειαζομαι βοηθεια κι εγω..
    ηθελα μονο να πω κατι σαν παρενθεση, στο κομματι της γυμναστικης..
    και εγω καπως ετσι ξεκινησα αλλα ως τελειομανης και υπερκινητικη (τα προτερηματα-ελλατωμματα μου) επεσα με τα μουτρα εκει για 3 λογους..ο πρωτος? για να αποφυγω να κανω εμετο...το αποτελεσμα? τυψεις που δεν εκανα εμετο και τελικα το φαγητο εμεινε στη θεση του..
    ο δευτερος? για να με απασχολω συνεχεια με κατι και να μην προλαβαινω να φαω και να μπω σε αυτη τη διαδικασια
    και ο τριτος? γιατι θα με βοηθουσε να εχω καλυτερη φυσικη κατασταση και να εχω καλυτερο σωμα..
    το αποτελεσμα? δεν αλλαξε κατι..εγω εθιστικα και στη γυμναστικη και αν περασει μερα που δεν ασκηθω νομιζω οτι εχω κανει κατι λαθος..και μετα με πιανουν τυψεις και ξανα ξεκιναει ο δυσκολος κυκλος :fake sniffle:
    απλα ηθελα να το πω σαν παρατηρηση..μπορει τη δημητρα να τη βοηθησει..απλα μονο να μην εθιστει σε αυτο για να αποφυγει να κανει τους κυκλους αυτους..
    καλη δυναμη σε ολους:blush:

  9. #9
    Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    35
    καλημερα, αν και εχει περασει καιρος ευχαριστω πολυ κοριτσια για το ενδιαφερον σας.. εχω πολυ καιρο να μπω μιας και τα γεγονοτα με προλαβαιναν!!! ολο αυτο το διαστημα εκανα συνεδριες με ψυχιατρο που πραγματικα νιωθω πως με βοηθησε πολυ και οχι μονο ψυχολογικα κα8ως πηγη του προβληματος μου περα απο τα ψυχολογικα αιτια ηταν και οργανικα( και βοηθηθηκα με χαπια) Δεν ξερω αν εχετε ακουστα την σεροτονινη αλλα εγω δεν την ειχα καθολου....(η τιμη της επρεπε να ειναι πανω απο 6 και εγω ειχα 1,5):P Μην τα πολυλογω... περασα ενα διαστημα που εκανα πραγματικες προσπα8ειεσ να τα βρω λιγο με μενα.. το φαγητο μου ηταν σχεδον κανονικο και ειχα καιρο να κανω βουλιμικο(εκτος απο κανα 2 φορες που ενιω8α πως μου ειχε λειψει...:puzzled: ακουσον ακουσον!!!) το ειχα πει και στον ψυχιατρο και μου ειχε πει πως ειναι απολυτα φυσικο και πως πολλοι ασ8ενεις το εχουν αισ8αν8ει... σας εχει τυχει κατι τετοιο??? τεσπα... ολα καλα λοιπον για καποιο διαστημα. Μια μερα( και αφου ειχε να με δει 10 μερες) το αγορι μου μου λεει "ρε μωρο μου αδυνατισεσ???" δεν 3ερω ακομα αν με χαροποιησε η αν με 8υμωσε και με υφος πως τολμας ενω παω τοσο καλα να κανεις σχολιο για το σωμα μου του απαντησα "δικα μου τα κιλα, δικο μου το 8εμα" ο αν8ρωπος βεβαια(κα8ως δεν 3ερει σχεδον τιποτα) αποριμενα μου ειπα ενα συγγνωμη αλλα εγω απο τοτε νομιζω 3ανακυλησα... φφφφ... τοση προσπα8εια στο κενο. τι να πω, κανω λες και το 8ελω ολο αυτο και προσπα8ω να βρω δικαιολογιες για να 3ανααρχισω τα ιδια... τα βουλιμικα μου γινονται 2-3 φορες την εβδομαδα ενω τις υπολοιπες μερες τρεφομαι κυριολεκτικα με κοπανιστο αερα... barbara_s σ ευχαριστω πολυ για το ενδιεφερον σου αλλα κοιτα τι γινεται με την γυμναστικη....(νομιζω εχουμε το ιδιο προβλημα) ενα διαστημα εκανα αδιακοπα αερομπικ και πραγματικα δεν μπορουσα να σταματισω. νομιζω οτι φταιει οτι το κανα μονο και μονο για να καψω 8ερμιδες (δεν με ευχαριστουσε κα8ολου) ετσι οταν 3εκινουσα ηταν σαν η γυμναστικη να με μαστουρωνε...δεν 3ερω πως να το ε3ηγησω... σαν να ημουν σε αλλον κοσμο εκεινη την ωρα... πραγματικα δεν μπορω να το ε3ηγησω αυτο που μου συνεβαινε... ασε που τους εμετους δεν τους κανω σκεπτομενη οτι γλιτωνω 8ερμιδες( γι αυτο και κανω αφαγια μετα) αλλα για την ανακουφιση της στιγμης... μετα βεβαια χαλια!! εσυ σε τι κατασταση εισαι αυτον τον καιρο και τι ακριβως σου συμβαινει??? ελπιζω να μην σας κουρασα....

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    7
    Λοιπόν, και εγώ έχω περάσει αυτά τα στάδια, της ανορεξικής συμπεριφοράς και στη συνέχεια της βουλιμίας, όπου και εγώ έκανα εμετό, και όταν δεν μπορούσα να κάνω με έπιαναν οι τύψεις και ήμουν χάλια όλη μέρα...η αλήθεια είναι ότι ξεπερασα σχετικά γρήγορα με τη βοήθεια της μητερας μου...με είχε κάνει να συνειδητοποιήσω, ότι αυτή η συνήθεια θα καταστρέψει ανεπαρνόρθωτα τον μεταβολισμό μου, δηλαδή ενώ θα έτρωγα πολύ ελαφριά θα έβαζα κατευθείαν κιλά, για να μην μιλήσω για τα γυναικολογικά προβλήματα μέχρι και τη στειρότητα!Το τελειωτικό χτύπημα ήταν όταν καθήσαμε για να δούμε αφιέρωμα που είχε για την ανορεξία σε κρατικό κανάλι, αυτό πραγματικά με ταρακούνησε!Πρέπει να σκεφτείς ότι μ'αυτόν τον τρόπο καταστρέφεις τον οργανισμό σου και στο τέλος αντί να αδυνατίζεις θα παχαίνεις...το μυστικό είναι μέτρο σε όλα, ξέρω είναι δυσκολο, ούτε και εγώ έχω κατφέρει να το ξεπεράσω εντελώς, αλλά πρέπει να το προσπαθήσεις, για σένα, μόνο για σένα!!

  11. #11
    Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    35
    KitKat χαιρομαι πολυ που οπως λες εισαι καλυτερα!!!! το 3ερω, 3ερω ολα αυτα για τον μεταβολισμο και για το πως πρεπει να τρεφομαστε απο τοτε που 8υμαμαι τον εαυτο μου, στο σπιτι τρωγαμαι πολυ σωστα... η μαμα δεν με αφηνε να φυγω για το σχολειο χωρις πρωινο μεσημεριανο παντα ειχε κατι υγειηνο στο σπιτι το βραδυ παντα ετοιμαζε κατι ελφρυ και τα απογευματα με κυνηγουσε να φαω οπωσδηποτε ενα φρουτο!!!! γυναικολογικα.... μεγαλο 8εμα.... :no: περιοδος???? εμφανισεις guest star.. και μην φανταστεις... ισα ισα, για να πει οτι ηρθε. ασε που 6 μηνες δεν ειχα κα8ολου... το προβλημα με μενα ειναι οτι γενικα δεν εχω αισθηση του κυνδηνου(σε αντι8εση με σενα που τρομα3ες και σου βγηκε σε καλο) και αυτο δεν ειναι οτι καλυτερο σ αυτες τις περιπτωσεις....τωρα συνεχιζεις τους εμετους η τους εχεισ κοψει τελειως?

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    7
    Τους έχω κόψει, όταν όμως κάποιες φορές το σκεφτόμουν έκανα γυμναστικη, για να ξεχαστώ!
    Γενικά η γυμναστική σε βοηθά να ξεχαστείς σου κόβει λίγο την όρεξη...έχω αγοράσει dvd της Πετρουλάκη με απλές αλλά αποτελεσματικές ασκήσεις για μίση ώρα που είναι σαν να κάνεις γυμναστική για 1,5 ώρα, εγώ για αρχή κάνω το 1/2 του προγράμματος, μπορείς να τα προμηθευτείς από τα σουπερ μαρκετ, δεν είναι ακριβα...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    343
    Δημητρουλα??? εισαι μεσα βλεπω.. ημουν σε χειροτερη κατασταση πιστευω απο τη δικη σου, μιας και η περιοδος με τη βουλιμα και τους εμετους κρατησε πανω απο 6 χρονια.. ειμαι πλεον σε πολυ καλο δρομο, και καταλαβαινω ηδη οτι θα το ξεπερασω..!! πηγαινω και σε ψυχιατρο 1 φορα τη βδομαδα περιπου, βοηθαει θα ελεγα , σε βαζει να σκεφτεσαι και διαφορετικα απο τον τροπο πουυ σκεφτοσουν τοσα χρονια..επισης συνειδητοποιεις τι σε οδηγησε σ αυτην τη συμπεριφορα και να το δουλεψεις το θεμα γιατι μπορει να ξεσπασει και αλλου, οχι μονο στη σχεση σου με το φαι.. Απιστευτα πολυ με εχει βοηθησει η διατροφη που κανω τον τελευταιο καιρο, και στηριζεται στο να τρωω συχνα (5 φορες τη μερα) , και να κανω τους σωστους συνδυασμους ωστε να εκκρινεται η πειφημη σερετονινη στον εγκεφαλο και να ειμαι ικανοποιημενη, να μην ζηταω κι αλλο φαι.. ειναι μεγαλο κλειδι η διατροφη , να ξερεις, γιατι σπας τον φαυλο κυκλο που σε οδηγει σε βουλιμικο.. ισως να σου φαινεται βουνο αλλα δεν ειναι! μπορεις να τα καταφερεις και ειναι νωρις ακομα, μισος χρονος βουλιμιας δεν ειναι πολυ.. μην αφηνεις το χρονο να περναει, εγω τον αφησα και φανηκαν πολλες καταστροφες της βουλιμιας πανω μου.. ευτυχως οχι σοβαρες και θα επανελθω! -διαβρωση δοντιων, απωλεια μαλλιων, ακμη,οχι υγιη εμφανιση τελοσπαντων..-
    Σε τι κατασταση εισαι αληθεια? θα τα καταφερεις, ευτυχως το καταλαβες νωρις!!

  14. #14
    Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    35
    ~aggelaki~ σ ευχαριστω πολυ που μπηκες στον κοπο να μου απαντησεις... καταρχας σου α3ιζει ενα τεραστιο μπραβο για αυτο που καταφερες... μετα απο 6 χρονια μπορω να καταλαβω τη προσπα8εια εχεις κανει!!!! η αλη8εια ειναι οτι ολον αυτον τον καιρο που εχω εντοπισει το προβλημα περναω συνεχεια πολυ αντιφατικες περιοδους... καταστροφες απο τους εμετους εχω δει και γω πανω μου δυστηχως... η σοβαροτερη... ελκος στο στομαχι. αυτο ηταν ενα ταρακουνημα ειναι η αλη8εια. ο πονος απλα δεν περιγραφεται! δεν υποφερω τοσα χρονια απο ανορε3ια και βουλιμια αλλα οπως σε ολα μου ειμαι υπερβολικη ακομα και στις αρρωστιες. :P μεσα σε 3-4 μηνες εχασα 17 κιλα χωρις εμετους... ( ειχα καποια παραπανω βεβαια) η βουλιμια 3εκινησε πολυ "αποτομα" μια μερα απλα 3υπνησα και λογω της στερησης εφαγα οτι βρηκα μπροστα μου... δεν εκανα εμετο. εκανα ποδηλατο 5 ωρες...δεν εγινε σιγα σιγα...δεν περασαν 10 μερεσ ασ πουμε για να 3ανακανω βουλιμικο. εκανα κα8ε μερα για μια βδομαδα. ειδα οτι δεν γινεται, δεν προλαβαινω να τα καιω μονο με γυμναστικη.ετσι αρχισα να τα βγαζω. υπηρχαν μερες που εκανα πανω απο 10 επεισοδια... μετα απο λιγο καιρο 3υπνισα μια μερα ηπια φραπε με αδειο στομαχι( αν 8υμαμαι καλα εκεινη η μερα ηταν η τριτη χωρις να φαω τιποτα) και στην πρωτη γουλια διπλω8ηκα. τοτε ηταν που με πηγαν νοσοκομειο, μου καναν γαστροσκοπηση και ειδαν μια τρυπουλα στο στομαχι μου.. οσο για τα κιλα μου ειμαι 56 αυτη τη περιοδο και το υψος μ 1.71. ελπιζω να εδωσα μια εικονα... συγγνωμη αν εγινα κουραστικη!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    343
    Δημητρουλα μου να σου ξεκαθαρισω πρωτα απολα οτι με τον εμετο δεν αποβαλλεται ολη η τροφη και οτι θερμιδες παιρνεις, τουλαχιστον τις μισες!! να σε επιβεβαιωσω μαλιστα, απο προσωπικη πειρα, οτι τρωγοντας κανονικα σαν ανθρωπος (ποσοτητες που αν μου το ελεγες καποτε οτι αλλα αυτα θα τα αφηνα μεσα μου, θα γελουσα απλα μαζι σου και θα ελεγα δεν παιζει, θα ειμαι τοφαλος!) δεν εχω βαλει ουτε ενα περιττο κιλο, και η κοιλια μου που καποτε ητανε πρησμενη-το μονο φουσκωμενο σημειο πανω μου,,ααντε και λιγο ο κωλος, τωρα ειναι καλυτερη!! γλυκεια μου, μην βασανιζεις αλλο τον εαυτο σου. θα το μετανιωσεις πολυ και θα ειναι και πιο δυσκολο να επανελθεις αν το αφηνεις κι αλλο. Δεν ειναι τιποτα, πραγματικα! μια αποφαση ειναι, και να υποσχεθεις στον εαυτο σου οτι απο δω και περα θα τον αγαπας, δεν θα του κανεις ζημια και δε θα του στερεις την τροφη του για να σου δινει ενεργεια, καλη διαθεση και ομορφια! σεβασου τον εαυτουλη σου, διαβασε το 1ο σου μηνυμα και δες ποσο πολυ θελεις να κοψεις τους εμετους. ειναι κριμα να μην το κανεις, αφου ξερεις οτι αυτο θελεις! το παν ειναι η διατροφη. ριζικες αλλαγες. χωρις τυψεις και μαλακιες. καθε μερα θα χτιζεις παλι τον οργηανισμο σου. μπες στο τοπικ 3ωρα και 3αδες γευματων και θα δεις τη διατριφη που κανουμε και μειωνουμε με αυτον τον τροπο τη βουλιμια μας. νιωθω ηδη τελεια, και ελεγχω απολυτα την ορεξη μου οσο την ακολουθω.. σε περιμενουμε ολες απο εκει να συζηταμε και να αναλυπουμε τι φαγαμε, τι νιωσαμε, τι λαθη καναμε και πεινουσαμε σαν λυκοι και πολλα αλλα!! σε φιλωωω και μη χανεσαι! ειναι στο χερι σου, και μπορεις , να ξερεις! θα το σκοτωσεις το τερας που κρυβεται μεσα σου!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •