Νομίζω πως παίρνω εύκολα βάρος! Help!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    1

    Νομίζω πως παίρνω εύκολα βάρος! Help!

    Γεια σε όλους! είμαι καινούργιος εδώ και έχω κάποιους προβληματισμούς!
    καταρχάς ήμουν 110 κιλά και με δίαιτα έφτασα στα 84 και μετά μόνος χωρίς δίαιτα δηλαδή είχα φτάσει κάπου στα 66-67 όμως δεν έτρωγα σωστά μερικές φορές έμενα νηστικός γιατί φοβόμουν μην παχύνω! πριν 20 μέρες περίπου πήγα φαντάρος και συγκεκριμένα 31 Αυγούστου παρουσιάστηκα...στον στρατό όμως λόγο χάλια φαγητού δεν έτρωγα σωστά καθόλου...και είχε αποτέλεσμα μέχρι την ορκωμοσία δηλαδή μετά απο 16 μέρες να έχω χάσει ακόμα 3 κιλά περίπου γύρισα με άδεια ορκωμοσίας και ήμουν κάπου στα 62-63 κιλά...είπα σιγά σιγά να αρχίσω να τρώω παραπάνω για να πάρω κιλά...όμως απο την μέρα που έχω έρθει μέσα σε 4-5 μέρες τρώω παραπάνω και νομίζω πως παίρνω πολύ εύκολα κιλά...δλδ την δευτέρα ήμουν 63 και σήμερα που ζυγίστηκα ήμουν 68-69 είναι φυσιολογικό αυτό??μέσα σε 2-3 μέρες να παίρνω τόσα κιλά???αν είναι έτσι σε ένα μήνα θα φτάσω πάλι τα 110 :P

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΟΥΤΟΠΙΑ
    Posts
    381
    ολα στο μυαλο ειναι
    αμα προσεχεις τι τρως το σιγουρο ειναι οτι δεν θα παρεις κιλα
    τωρα στο στρατο ειναι δυσκολα ,προσεχε μη τρως οτι να ναι απο το κψμ
    το καλο ειναι οτι θα ασκειστε εκει επωφελησου απο αυτο
    περισσοτερα θα σου πουν και οι υπολοιποι εδω στο φορουμ

  3. #3
    Τόσο γρήγορα? Μου κάνει εντύπωση, δεν ξέρω τι να σου πω...

    Όμως ένα είναι το σίγουρο, όπως λέει και η angelaorangel να προσέχεις τι τρως από το ΚΨΜ, έχει πολλούς πειρασμούς-σκατολογίδια, που καλό θα είναι να τα αποφεύγεις όσο μπορείς δηλαδή, γιατί άνθρωποι είμαστε ρε παιδιά, πως να το κάνουμε? :saint2:

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    548
    ολα τα ζυγισματα ειναι φανταζομαι στην ιδια ζυγαρια? γιατι τυχαινει να υπαρχουν μεγαλες αποκλισεις...
    καλη θητεια να εχεις και προσεχε μην σου γινει το βαρος εμμονη... φροντισε οσο μπορεις να τρως υγειινα χωρις σκουπιδια χωρις αυτο να σημαινει οτι θα πεινας...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Στον πλανήτη Happy
    Posts
    455
    Εγω παλι απο την αλλη νομιζω οτι το σωμα σου συνηθησε να σαι νηστικος, με πολυ λιγες θερμιδες και μολις αρχισες να τρως πιο πολλες θερμιδες, ο οργανισμος σου τα παιξε.Οπως και να χει ειναι αδυνατον μεσα σε 2μερες να βαλες 6κιλα.Προσεχε μη σου γινει εμμονη το βαρος σου(αλλωστε ολοι βαζουν κιλα στο στρατο) και να τρεφεσαι οσο πιο καλα μπορεις στο στρατο και οπως πολυ σωστα ειπαν τα κοριτσια, να μην τρως βλακειουλες απο το κψμ και τα delivery.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    141
    Έχεις κάνει εξετάσεις για θυρεοειδή; Πάντως το να παίρνεις κιλά σε λίγες μέρες δεν είναι και πολύ φυσιολογικό. Αν μου έλεγες ότι τα πήρες σε 1-2 μήνες να το καταλάβαινα.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2023
    Posts
    8
    Μην το σκέφτεσαι έτσι, ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικό μεταβολισμό. Μερικοί άνθρωποι δηλαδή μπορεί να έχουν τη χειρότερη διατροφή που θα μπορούσες να φανταστείς και να μην παίρνουν γραμμάριο, ενώ άλλοι παίρνουν πολυ πιο εύκολα κιλά. Το μυστικό είναι να τρως λιγότερες θερμίδες από αυτές που καις (θερμιδικό έλλειμα ) και να κανεις οτιδήποτε σου είναι διαθέσιμο σε γυμναστική και θα είσαι μια χαρα.
    ΥΓ αν θέλεις ψάξε περισσότερο για το θερμιδικό έλλειμα γιατί δεν είμαι ειδικός.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •