ενα project για ατομα με ψυχολογικα προβληματα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 63
  1. #1
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933

    ενα project για ατομα με ψυχολογικα προβληματα

    περναω μια δευτερη φαση εξωτερικευσης σκεψεων (ισως φταιει το καλοκαιρι...) και ηθελα να πω καποια πραγματα που σκεφτομαι εδω και πολλες ημερες.


    1. Ειμαι 4 χρονια σε αυτο το φορουμ, εχω διαβασει αρκετα προβληματα χρηστων και εχω απαντησει σε καμποσα απο αυτα.

    2. Πλεον εχω δυο φιλους μου (ο ενας σε ξενωνα) οι οποιοι καταρχην παιρνουν φαρμακευτικη αγωγη οπως και αρκετοι εδω μεσα.
    Εχω ζησει τις φοβιες τους, τις ανασφαλειες τους τα προβληματα τους κλπ.

    Τα πρωτα συμπερασματα μου ειναι οτι προκειται για μια ιδιομορφη ομαδα ανθρωπων που δυσκολευονται να χωνεψουν τους κοινους καθημερινους κωδικες ζωης.

    Ειναι ομως καθημερινοι ανθρωποι, με τα ελλατωματα τους και με τα προτερηματα τους επισης.
    Θα βρεις καλα ατομα αλλα και κακα.
    Ζηλοφθονα αλλα και με αγαθη ψυχη.
    Ειναι οι ανθρωποι της διπλανης μας πορτας.
    Καμια κατηγοροποιηση κανενας ρατσισμος.


    Δυστυχως ο ρατσισμος, το "φακελωμα", η ρετσινια και αλλα κοινωνικα καταλοιπα της σημερινης κοινωνιας βοηθανε για να στειλουν αυτο το κοσμο ακομα πιο βαθεια στα αδυτα της ψυχης του.
    Ανθρωπινες ψυχες ενω δυσκολευονται ουτως η αλλως, παρα πολυ παραγοντες δινουν και αυτοι το χερακι τους για να πολλαπλασιασουν τα βαρη που εχει στους ωμους του, τετοιος κοσμος.


    Στην αρχη ομολογω οτι δυσκολευτηκα να μπω μεσα σε μια τετοια ψυχη.
    Σιγα σιγα μπορεσα τουλαχιστον να την προσεγγισω.
    Οχι απολυτα, μην νομιζετε. Κανεις δεν μπορει να ερθει στην θεση καποιου που εχει στο μυαλο του οτι πχ τον κοροιδευουν, νομιζει οτι τον παρακολουθουν κλπ.
    Ομως εμαθα να μην τον αντιμετωπιζω σαν να ειναι αρρωστος με την κλασικη εννοια του ορου.





    Συμμετεχω εδω λοιπον 4 χρονια (απο τα οποια ενεργα τα μισα περιπου και οταν εκλεισαν τον φιλο μου μεσα ειμαι καθημερινος) και εχω δωσει ενα κομματι του εαυτου μου σε δικτυακο επιπεδο παντα.
    Καποια μητινκς που ειχαν γινει δεν ειχαν και σοβαρο αποτελεσμα. Νομιζω οτι αρκετος κοσμος στεκοταν αμηχανα μην ξερωντας πως να αντιδρασει.

    Εχω φτασει λοιπον σε ενα συμπερασμα, οτι η ολη μου διαδικτυακη μου παρουσια ειναι μεν σημαντικη (θελω να πιστευω....) αλλα οχι στο βαθμο που θα ηθελα.



    Ετσι λοιπον (και για να μπω στο θεμα) σκεφτηκα αν μπορει να ειναι εφικτο να γινει ενα αληθινο project αλληλοβοηθειας το οποιο δεν θα ειναι ακριβως πισω απο μια οθονη αλλα θα δινει δυνατοτητες προσωπικης επαφης.

    Σκεφτομαι για ενα κοινωνικο χωρο, οπου θα μπορει κοσμος με τετοια προβληματα να βρισκεται και να συζητα.
    Με (ισως) εθελοντες ψυχολογους αλλα δεν θα ηθελα να μπω σε αυτο το καναλι μονο.
    Η σκεψη μου ειναι να βρισκεται αυτο το κοσμο με ανθρωπους που θα κατσουν να συζητησουν οτι εχει ο αλλος στο μυαλο του με καλη διαθεση.


    Εν ολιγεις θελω να μεταφερω το χωρο αυτο σε μια αληθινη διασταση.
    Λιγο δυσκολο ε?
    η και παρανοικο???
    Ισως.........
    αλλα τα δυσκολα παντα με τραβουσαν να τα πραγματοποιω ενω τα ευκολα παντα τα βαριομουν.
    Ετσι μια νεα προκληση ξανοιγεται μπροστα μου, να προσπαθω να βλεπω οτι υπαρχει οραμα και ελπιδα, σχεδιο και πραγματωση για ενα κοσμο που το αυριο του φαινεται αδυσωπητη μαχη.

    Πρακτικα εχω ενα κοσμο πισω μου που μαλλον θα με βοηθησει. Δεν ζηταω απο κανενα να ερθει να κανει κατι.
    Ωστοσο ζηταω αποψεις, σκεψεις, συμβουλες.
    Ποτε δεν πιστεψα οτι τα ηξερα ολα και παντα θεωρουσα οτι ολος ο κοσμος μπορει να σου δειξει κατι το οποιο το αγνοεις.
    Ετσι αποφασισα να μοιρασω τις σκεψεις μου και να δω αντιδρασεις.



    Αυτο το project ειναι προς το παρον εντελως στον αερα και εχω ανοιξει ενα κυκλο κουβεντων με ενα κοσμο.
    Βλεπετε οταν χωσανε μεσα τον φιλο μου, καποιοι παθαμε ενα σοκ. Ειδαμε την πραγματικοτητα.
    Ειδαμε τι σημαινει ιδρυματισμος, τι σημαινει ψυχιατρος, (παρε τα χαπια σου και μην μας ενοχλεις) ειδαμε τι σημαινει επαγγελματισμος ψυχιατρικης υγιεινης εν ελλαδι.
    Ειδαμε οτι δεν χωρανε ολοι σε αυτη την χωρα για να βρουν συμπονια, κατανοηση, αποδοχη.
    Ετσι ατυπα φτιαξαμε μια ομαδα υποστηριξης για τον φιλο μας.

    Η σκεψη αυτη η ομαδα καποια στιγμη να προχωρησει σε κατι παραπανω και να παει ενα βημα παρακατω.
    Γιατι δεν ειναι μονο ο δικος μας φιλος με προβληματα.
    Ειναι και ο διπλα, και ο παραδιπλα και παει λεγωντας.
    Ισως με μια τετοια κινηση να την ζηταει ενας κοσμος, ισως οχι.
    Δεν το ξερω αυτο αλλα μενει να το κανουμε πραξη, να το παλεψουμε και να δουμε τα αποτελεσματα της.




    Ελπιζω να μην μακρυγορησα και να κουρασα....
    :)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    430
    πολυ ωραια ιδεα! , κατι ενδιαμεσο δηλαδη? κατι μεταξυ ομαδικης ψυχοθεραπεια και τυχαια συναντηση του φορουμ? μηπως να καθιερωθει μια πιο τακτικη συναντηση? πχ καθε βδομαδα οποιος θελει, να ξερει οτι σε συγκεκριμενο μερος/μερα θα ειναι ατομα απο το φορουμ ? σκεφτεσαι να νοικιαστει/υπαρξει καποιος συγκεκριμενος χωρος? και οι επαγγελματιες θα ερχονται χωρις αμοιβη?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Έχεις ευαισθησίες τελικά Δημήτρη...κάπου βαθιά μέσα σου....πίσω από τον sex machine man κρύβεται μια λιγότερο υλιστική διάσταση..Άντε!Και θα σε αφήνω να με φωνάζεις Κασσιανή......

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Lef
    πολυ ωραια ιδεα! , κατι ενδιαμεσο δηλαδη? κατι μεταξυ ομαδικης ψυχοθεραπεια και τυχαια συναντηση του φορουμ? μηπως να καθιερωθει μια πιο τακτικη συναντηση? πχ καθε βδομαδα οποιος θελει, να ξερει οτι σε συγκεκριμενο μερος/μερα θα ειναι ατομα απο το φορουμ ? σκεφτεσαι να νοικιαστει/υπαρξει καποιος συγκεκριμενος χωρος? και οι επαγγελματιες θα ερχονται χωρις αμοιβη?

    Κοιτα η ολη ιδεα κινειται μεσα απο ανθρωπους που ξερω και οχι απο το παρον φορουμ.
    Σε καμια περιπτωση δεν θα κοιταξω να μαζεψω κοσμο απο εδω ετσι ωστε να διοργανωνω μητινκς κλπ.
    Αλλο αν αυτο προκυψει.

    Το κυριο σκεπτικο μου ειναι να αναπτυχθει ενα ανθρωποκεντρικο ενδιαφερον που αρχιζει και γινεται σπανιο στις ημερες μας....

    Τωρα για επαγγαλματιες με αμοιβη ειμαι αντιθετος, μιας και το ολο εγχειρημα βασιζεται στον εθελοντισμο και οχι σε κατι αλο.



    Παντως ολα αυτα ειναι ακομα συζητησεις που θα προκυψουν γεγονοτα, οταν και εφοσον μαζευτει αρκετος κοσμος που θα ειναι σε ετοιμοτητα να βοηθησει και θεωρητικα και πρακτικα.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Kassi
    Έχεις ευαισθησίες τελικά Δημήτρη...κάπου βαθιά μέσα σου....πίσω από τον sex machine man κρύβεται μια λιγότερο υλιστική διάσταση..Άντε!Και θα σε αφήνω να με φωνάζεις Κασσιανή......

    εγωωωω σεξ μασιν μαν??
    καλε τι κουτσομπολιο πεφτει και δεν το πηρα πρεφα???

    ολλ γουελ νταν κας....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Κρίνο μιλάς για Αθήνα έτσι? Με ενδιαφέρει πολύ η ιδέα σου και θα ήθελα να συμμετέχω εθελοντικά.
    Μάκια...

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    ναι ολοι οι εμπλεκομενοι που πιθανον να ασχοληθουν μενουν αθηνα μιας και εκει μενω και εγω.
    Σαλονικα ξερω ελαχιστο κοσμο και φυσικα ετσι δεν θα μπορουσα να ξεκινησω κατι τετοιο.

    Φοιβη πολυ χαιρομαι για την απαντηση σου....
    Οσο προχωραει ο καιρος θα αφηνω εδω ενημερωση στο πως παει η κουβεντα.
    Οταν γινουν πιο συγκεκριμενα τα πραγματα πιστευω οτι θα γινει και μια συναντηση στο πως υλοποιουνται ολα αυτα.
    Προς το παρον υπαρχουν καμποσες συζητησεις και συνεχιζω με αυτες.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Ωραια. Θα παρακολουθώ το τόπικ εδώ και όταν συγκεκριμενοποιηθούν τα πράγματα ελπίζω να τα πούμε και απο κοντά.
    Κι εγώ χάρηκα πολύ με την ιδέα σου. Έχω κι εγώ, όπως κι εσύ, λόγους και βιώματα ώστε να θέλω να συμβάλω σε κάτι τέτοιο.
    ;)
    Μάκια...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Eννοείται μέσα. Να υλοποιηθεί από όλους. Γιατί όχι να γίνει ένα καλό παρεάκι όπου θα συζητάμε και τα μεταξύ μας, και θα κάνουμε επισκέψεις σε κόσμο που το χρειάζεται. Εξόδους, σινεμά, θέατρο κ.α.


    :)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    εγω δεν θα συμετασχω γιατι απλα δεν πυστευω οτι εχω ψυχολογικα προβληματα η εστω ελφρα ψυχ προβληματα αλλα συμφονω με τον κρινο.(οι κρισεις πανικου εντασονταια στα ψυχολογικα προβληματα?)οχι δεν το δεχομαι.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by maria...
    εγω δεν θα συμετασχω γιατι απλα δεν πυστευω οτι εχω ψυχολογικα προβληματα η εστω ελφρα ψυχ προβληματα αλλα συμφονω με τον κρινο.(οι κρισεις πανικου εντασονταια στα ψυχολογικα προβληματα?)οχι δεν το δεχομαι.


    Οι κρίσεις πανικού δεν είναι ψυχολογικό πρόβλημα? Α οκ μάλλον κατά λάθος θα ήταν κεφάλαιο στο βιβλίο μου ΨΥΧΟΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ…και από τα “sos”…lol


    Μα τι χαζομάρες είναι αυτές πραγματικά στις ονομασίες θα κολλάμε? «ψυχοπαθής», «ψυχασθενής»…αυτό εννοούμε, άνθρωπο που αντιμετωπίζει ψυχολογικά προβλήματα είτε λιγότερο είτε περισσότερο σοβαρά. Τόσο πολύ φοβόμαστε το «στίγμα» δηλαδή? Έλεος, πρέπει να ξεπεραστούνε αυτά τα αρχαία ηλίθια κολλήματα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    μπορει να ειναι αλλα ειναι απο τα πολυ ελαφρια ΑΝ εντσεται στα ψυχολογικα προβληματα.και αν με εβλεπες οταν ειχα τους πανικους 8α νομιζες απλα οτι ειχα λιγο πονοκεφαλο ουτε τρελα πραγματα εκανα ουτε ψευδεσ8ησεις ειχα.τα ειχα 300 σε πληροφορω.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    ηλιθιος εισαι κ φενεσαι ακι απο την μυτη κρεμεσε λολ

  14. #14
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by maria...
    εγω δεν θα συμετασχω γιατι απλα δεν πυστευω οτι εχω ψυχολογικα προβληματα

    εσυ πως καταλαβες οτι εγω πχ εχω ψυχολογικα προβληματα (η, η φοιβη, η λιμπερ κλπ) και για αυτο θελησα να κανω κατι τετοιο???

    το ολο σκεπτικο μου περιλαμβανει ολους οσους νιωθουν ανθρωποι και τους ενδιαφερει να το βγαλουν εξω αυτο.
    Δεν σκεφτηκα ποτε να χωρισω σε μεριδες τους ανθρωπους και να πω, απο εδω οι ψυχακηδες και απο οι υγιης.


    Ξαναδιαβασε οτι εγραψα γιατι το σκεπτικο σου δεν εχει καμια σχεση με οτι ειπα εγω.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    να project για ατομα με ψυχολογικα προβληματα



    ο τιτλος τα λεει ολα :P

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •