ερωτηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15

Thread: ερωτηση

  1. #1

    ερωτηση

    γεια και χαρα σε ολους!!!εχω πολυ καιρο να γραψω αλλα επισκεπτομαι τακτικα το φορουμ...ειμαι βουλιμικη εδω και 2 χρονια,εχω κανει πολλες προσπαθειες να το αντιμετωπισω και απο νωρις απευθυνθηκα σε ειδικο(ψυχολογο)..το τελεθταιο τριμηνο παρακολου8ουμε απο ψυχιατρο και συμφωνα με τα λεγομενα του εχω υποβοσκουσα καταθλιψη και ψυχαναγκασμους..το παλευω ομως!την τελευταια βδομαδα αρχισε να μου μιλαει για αντικαταθλιπτικα διοτι δεν τα εχω καταφερει με οποιονδηποτε αλλο τροπο..παντα εποστρεφω στην βουλιμια..ηθελα να ρωτησω λοιπον,ολα τα αντικαταθλιπτικα παχαινουν?υπαρχουν εναλλακτικα?δεν ειναι το θεμα μου τα κιλα αυτο καθεαυτο,απλα πιστευω οτι στην φαση που ειμαι μια αυξηση κιλων θα με εριχνε ακομα περισσοτερο στουσ εμετους...εκτος των αλλων μετα απο καιρο καταφερα να φτασω στα φθσιολογικα μου κιλα και να τα συνηθισω(πριν ημουν ελλιποβαρης) και δεν θελω ουτε να παρω αλλα,ουτε να μου μπουν ιδεες να ξανα χασω και να ξαναγινω σαν σκιαχτρο...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    Υπάρχουν και αντικαταθλιπτικά που δεν παχαίνουν (τα είχα πάρει και εγώ), αν και νομίζω ότι το θέμα που πρέπει να επικεντρώσεις την προσοχή σου είναι πως θα βοηθηθείς να ξεπεράσεις τους λόγους που σου προκαλούν τα βουλιμικά επεισόδια, άσε στην άκρη για λίγο τι παχαίνει και τι όχι και δωσε σημασία στο μέσα σου. Ισορροπία μέσα, ισορροπία και έξω. Σου εύχομαι το καλύτερο και γρήγορα να ξεπεράσεις ό,τι σε παιδεύει.

  3. #3
    ευχαριστω πολυ για την απαντηση πρωτα απο ολα.τους λογους τους αντιμετωπιζω με την ψυχοθεραπεια και φυσικα επικεντρωνομαι πρωτα εκει!ειναι βασικοτατο. αλλα στο πρακτικο του πραγματος πιστευω οτι μια αυξηση βαρους θα ηταν ανασταλτικος παραγοντας για την θεραπεια μου,και εφοσον πλεον ειμαι σε κανονικα κιλα δεν θα ηθελα να γινω και υπερβαρη.αυτο δεν το θελει ουτε και ενας ανθρωπος που δεν αντιμετωπιζει διατροφικες διαταραχες,ο οποιοσδηποτε...δεν σκοπεθω να κανω διαιτες ουτε να χασω κιλα,μιας και αυτο θα με στειλει πισω στον φαυλο κυκλο της βουλιμιας...αρκετα συνηδητοποιημενα ρωταω γιατι δεν ξερω κατα ποσο οι γιατροι μιλουν ξεκαθαρα και αληθινα ,και δεν προσπαθουν να προωθησουν μονο το φαρμακο τους,γιαυτο θελω εμπειριες...γιατρος σπουδαζω και εγω και βλεπω ηδη δυστυχως την σαπιλα που θαρχει στον κλαδο μας!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    511
    Lousid Dreams μου φυσικα και ολα τα αντικαταθληπτικα δεν παχαινουν αυτο ειναι ενας μεγαλος μυθος και μιλω εμπειρικα και απο συγγενικο μου προσωπο αλλα και απο εμενα.Εγω εδω και καμποσο καιρο λαμβανω φαρμακα με την συνταγη του ψυχιατρου μου και την απαραιτητη φυσικα ψυχοθεραπεια.Ναι με βοηθησαν οσο και να μην θελω να το παραδεχτω εκανα στην ζωη μου δραστικες αλλαγες χωρις καν να το περιμενω.Δεν ξερω εαν ευθυνονται αυτα ή οχι γνωριζω ομως το πως ήμουν και το πως είμαι τωρα.Επιπροσθετως θα ηθελα να διευκρινησω πως τα αντικαταθληπτικα δεν πρεπει σε καμια περιπτωση να συγχεονται με τα βαρβιτουρικα καθως δεν εχουν καμια απολυτως σχεση.Ευχομαι να βοηθησα...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    206
    ποια αντικαταθλιπτικα δεν παχαινουν;τα prozac;τα lexotanil΄΄

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Αλλάζουνε Εντός Μου,Τα Σύνορα Όλου Του Κόσμου
    Posts
    1,698
    νομίζω πως όποιος θέλει να αναφέρει φάρμακα ας το κάνει με 2u2....καθώς πολύ κόσμος διαβάζει είτε είναι μέλος είτε όχι και ίσως σκεφτεί πως το συγκεκριμένο φάρμακο είναι η "μαγική" λύση για να μην παχαίνει!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    ΠΑΙΔΙΑ, μην μπερδεύεστε , τα lexotanil είναι ηρεμιστικά και όχι αντι-καταθλιπτικά , τα prozac είναι βαρια αντικαταθλιπτικά. Η aggeloudaki μας έχει δίκιο, για ονομασία φαρμάκων αν θέλετε ζητείστε πληροφορίες με 2u2, δεν πρέπει να παίζουμε με αυτά.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    206
    ok συγνωμη απλα δεν μπορω να στειλω u2u γιατι μου ανοιγει ενα νεο παραθυρο κ δε δειχνει τιποτα

  9. #9
    ευχαριστω για ολες τις απαντησεις!!φυσικα και δεν ζηταω ονοματα φαρμακων ωστε να αποφευχθει οποιαδηποτε προτροπη προς αυτα...γενικες απαντησεις ηθελα απο ατομα σαν και εσας που καποια εχετε λαβει φαρμακεθτικη αγωγη...δυστυχως ειμαι αρκετα καχυποπτη με τα χαπια,αλλα μαλλον τελικα λεω να δοκιμασω γτ πραγματικα εχω κανει τα παντα!!να φανταστειτε πως ημουν απο τις τυχερες που καταλαβαν ττι κακο κανανε στον εαυτο τους απο τον πρωτο μηνα και ζητησαν βοηθεια αμεσα,αλλα δυστυχως η βουλιμια ειναι υπουλη και ξαναγυρνα στον τοπο ου εγκληματος ευκολα...καταφερα να μεινω χωρις βουλιμικα και 3μηνες και 10 μηνες αλλα μετα ξαναγυρναγε πιο σαρωτικη!!μεχρι που καταλαβα οτι το προωλημα μου δεν ειναι τα κιλα ουτε η καταθλιψη,αλλα το οτι ειμαι ψυχαναγκαστικη,τελειομανη� � και εκει βρισκω το καταφυγιο των νευρωσεων μου...τ

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    2,157
    Αν θες μπορω να σου δωσω ονομα ψυχιατρου που θεραπευει με ομοιοπαθητικη.Αν θες στειλε μου γιου2γιου κ θα σου απαντησω.

  11. #11
    δυστυχως μενω μονιμα σε επαρχειακη πολη λογω σπουδων και δεν μπορω να πηγαινω συχνα στην αθηνα..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    725
    καλο θα ηταν να μηνα αναφερομαστε ετσι σε φαρμακα γτ υπαρχουν εκατονταδες φαρμακα με διαφορετικο τροπο δρασης το καθενα και το ποιο ειναι το καταλληλοτερο στην καθε περιπτωση το κρινει ο ψυχιατρος..γνωμη μου ειναι να μην γινεται αλογιστη χρηση φαρμακων αλλα ουτε και να τα αντιμετωπιζουμε με καχυποψια..στο χερι μας ειναι αν η επιστημη ειναι η καταστροφη μας ή αν αποτελει βοηθεια..συζητησε το με τον ψυχολογο σου, υστερα με τον ψυχιατρο κ αν το κρινουν απαραιτητο δεν χρειαζεται να τα φοβασαι, απλα ζητησε τους να σου λυσουν οποιαδηποτε απορια εχεις για να εισαι οκ.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    206
    εχω ακουσει τα καλυτερα για το ladose

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Αλλάζουνε Εντός Μου,Τα Σύνορα Όλου Του Κόσμου
    Posts
    1,698
    Originally posted by wannabeskinny
    εχω ακουσει τα καλυτερα για το ladose
    βρε skinny,το είναι καλύτερο να μην αναφέρουμε φάρμακα δεν το καταλάβαινεις???τι εξακολουθεις και αναφέρεις διάφορα σκευάσματα????αν δεν μπορείς να στείλεις εσύ u2u ζήτα να σου στείλουν!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    206
    συγνωμη και παλι.χιλια συγνωμη.αλλα μεσα στο site παλι ειδα που ανεφεραν φαρμακα κ αντικαταθλιπτικα και αγχολυτικα γι αυτο μου ξεφευγουν αθελα μου...παντως με το u2u δεν εχω καμια επαφη.δεν γινεται τιποτα απ τα 2

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •