ΟΛΙΚΗ ΝΑΡΚΩΣΗ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1

    ΟΛΙΚΗ ΝΑΡΚΩΣΗ

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΕΣ.......

    ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΚΟΠΟ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΣΕ ΙΑΤΡΟΥΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΑΤΕΛΕΙΞΑ ΣΤΟ ΕΙΔΟΣ ΤΗΣ ΕΠΕΜΒΑΣΗΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΙΑΤΡΟ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΩ........
    ΜΕΤΑ ΤΙΣ 10 ΤΟΥ ΜΗΝΑ (ΛΟΓΩ ΔΟΥΛΕΙΑΣ) ΛΟΙΠΟΝ ΘΑ ΒΑΛΩ ΓΑΣΤΡΙΚΟ ΔΑΚΤΥΛΙΟ....ΟΙ ΛΟΓΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΠΕΛΕΞΑ ΤΟ ΜΑΝΙΚΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΑΝΑΠΤΥΞΩ ΕΔΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ.................ΣΑΥΤΟ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΝΑΡΚΩΣΗΣ !!! ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ ΚΡΥΟΣ ΙΔΡΩΤΑΣ....ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΙΡΑΣΤΕΙΤΕ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΣΑΣ ΠΑΝΩ ΣΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΑΣΙΑ.....ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΣΑΝ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΙΚΡΗΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ,ΑΛΛΑ....................... .Ο ΦΟΒΟΣ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ !!!ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΙΕΣ,,ΥΨΟΣ 1.72 ΚΑΙ 123 ΚΙΛΑ....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    473
    σαν χειρουργιο δεν γνωριζω να σου πω αλλα για την ναρκωση εχει να κανει με τον οργανισμο....οι παρενεργειες που μπορει να εχεις ειναι τυπου ριγος υπνηλια...σαν διαδικασια μην σε αγχωνει και αμα ειναι και μικρο το χειρουργιο δεν θα σου βαλουν τοσο πολυ φαρμακο...οταν σου βαζουν τη μασκα αποκοιμιεσαι αμεσως και απλα οταν συνερχεσαι ειναι σαν να σε ξυπνανε απο βαθυ υπνο...αυτα απο μενα...καλη επιτυχια και σου ευχομαι τα καλυτερα...φιλακια

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Κάθε χειρουργείο, ακόμη και αφαίρεση σκωληκοειδίτιδος, έχει έναν απειροελάχιστο βαθμό επικινδυνότητας. Ωραία, αυτό το γνωρίζεις, γι' αυτό και φοβάσαι. Σύμφωνα με τις στατιστικές μπορείς να ησυχάσεις ότι δεν θα σου συμβεί κάτι κακό.
    Στα πρακτικά τώρα: Η ποσότητα του φαρμάκου εξαρτάται κυρίως από το βάρος του ασθενούς. Δεν θα ζοριστείς ιδιαίτερα, εκτός από ένα πράγμα. Θα σου απαγορεύσουν πολλές ώρες πριν το χειρουργείο να πιεις νερό. Θα το ζητάς απεγνωσμένα, αλλά για να το λένε κάτι παραπάνω γνωρίζουν. Η αποχή από το νερό επιβάλλεται για να μην κάνεις εμετό μετά. Αν ακολουθήσεις όλα όσα σου πουν όλα θα πάνε τέλεια.
    Αλήθεια, πότε είναι η μεγάλη μέρα?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,639
    έχεις κάνει κάποιου είδους νάρκωση ποτέ?
    εγώ στην ολική νάρκωση μετά το ξύπνημα ένιωθα μεγάλη μαστούρα ήθελα συνέχεια να κοιμάμε και έκανα εμετο κάθε 30 λεπτα περίπου για 24 ώρες. βεβαίως δεν είχα τπτ να βγάλω. το ήξερα απο πριν ότι θα έχω εμετούς διότι ήξερα ότι η νάρκωση με πειράζει ακόμη και σε μορφή επισκλειριδίου. δεν είναι όμως τπτ το πρώτο 24ωρο είναι και μετά ολα οκ

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Μάλλον εξαρτάται από τον κάθε οργανισμό. Μαστούρα είχα, αλλά παράλληλα άκουγα και καταλάβαινα τα πάντα γύρω μου. Εμετό δεν έκανα, αλλά διψούσα πάρα πολύ. Η ταλαιπωρία μου κράτησε δύο ώρες. Έχω κάνει δύο χειρουργεία και είχα και στα δύο τα ίδια συμπτώματα. Και να πω και κάτι καλό: Αφού ξεδίψασα, ήταν ο ωραιότερος ύπνος! Διακόπτονταν βέβαια συνέχεια, γιατί πήγαινα να γυρίσω πλευρό και με τραβούσαν οι τομές, γιατί ερχόταν η νοσοκόμα για το ένα ή το άλλο.. Πάντως αυτόν τον ύπνο θα τον θυμάμαι!

  6. #6
    χιλια χιλια ευχαριστω για τις συμβουλες και το κουραγιο που μου δινεται....
    δεν εχω ξανακανει κανενα χειρουργειο και η εμπειρια της ναρκωσης ειναι πρωτογνωρη...............
    στις 14-10 ειναι η μερα μου !!!! αλλα τα συναισθηματα ειναι λιγο μπερδεμενα..απο την μια ενθουσιασμος και χαρα και απο την αλλη ο φοβος της ναρκωσης !!!! ουφ ουφ...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Όλα θα πάνε καλά, μην ανησυχείς. Ο δακτύλιος είναι συνήθως απλούστατη διαδικασία. Μετά θα απορείς γιατί στο καλό φοβόσουν. Δεν σου εύχομαι καλή επιτυχία από τώρα, φαντάζομαι πως θα τα ξαναπούμε. Διώξε το φόβο μακρυά και προετοιμάσου για την ημέρα που θα αλλάξει τη ζωή σου!

  8. #8
    καλησπερα ava, σευχαριστω παρα πολυ για την υποστηριξη σου !!!!
    εχω μεσα μου τοση αγωνια, τοση υπερενταση και τοσο φοβο ταυτοχρονα που καμια φορα ξεχναω το ποσο σημαντικη ειναι αυτη η μερα για την υπολοιπη ζωη μου.........
    αν επιτρεπαται εσυ εχεις κανει καποια επεμβαση?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Σου έστειλα u2u, προσωπικό μήνυμα δηλαδή. Είναι, σε περίπτωση που δεν ξέρεις, πάνω δεξιά σου το κουμπάκι.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Δίπλα στο κουμπί "αποσύνδεση". Για ό,τι χρειαστείς θα χαρώ να σε πληροφορήσω. Είναι κρίμα να έχεις αγωνία και να χαλάς τις μέρες και τις ώρες σου για κάτι που, στο κάτω κάτω για έναν έμπειρο γιατρό είναι ρουτίνα.

  11. #11
    ava νομιζω οτι σημερα θα κοιμηθω πιο ησυχη............................
    σευχαριστω πολυ !!!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Δεν ξέρεις πόσο χαίρομαι! Γι'αυτό είμαστε εδώ!

  13. #13

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Αλλάζουνε Εντός Μου,Τα Σύνορα Όλου Του Κόσμου
    Posts
    1,698
    Ελίζα,εγώ δεν είχα πάρει ξανά νάρκωση όταν χειρουργήθηκα.Μπήκα στο χειρουργείο χωρίς κανένα άγχος ή ανυσηχία πως μπορεί να μην ξαναξυπνήσω ή οτιδήποτε άλλο.Είχα εμπιστοσύνη στους γιατρούς μου και είπα οκ,ώρα να κοιμηθούμε.Θυμάμαι που κοίταξα το ρολόι έλεγε 8.15 και μου είπε η αναισθησιολόγος τώρα θα κοιμηθείς,δεν νομίζω να πρόλαβα να μετρήσω μέχρι το 6-7 και όταν ξύπνησα το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να ρωτήσω τι ώρα είναι,για να ξέρω πόσο κράτησε το χειρουργείο.Η μόνη παρενέργεια που είχα ήταν να νυστάζω αφόρητα!Ακόμα και όταν με πήγαν στο δωμάτιό μου μίλαγα με τους δικούς μου,απαντούσα σε όλα αλλά ήθελα τόσο πολύ να κοιμηθώ!Τα μάτια μου έκλειναν χωρίς να το θέλω,και η εντολή του γιατρού ήταν να μην κοιμηθώ καθόλου ,επομένως καταλαβαίνεις ήταν βάσανο Δεν είχα εμετούς,δεν είχα ζαλάδες,δεν είχα τίποτα,μόνο υπνηλία!Δίψα ιδιαίτερα δεν θυμάμαι να ένιωσα,απλά ξέπλυνα αρκετές φορες με νερό το στόμα μου γιατί με ενοχλούσε που στέγνωνε και είχε και περίεργη γεύση.Νερό μου είχαν απαγορεύσει να πιω από το προηγούμενο βράδυ στις 12,αλλά δεν μπορώ να πω πως μου έλειπε κιόλας!Και με βοήθησε αρκετά και το γεγονός πως μετά από 8 ώρες περίπου με σήκωσαν και έκανα βόλτες στους διαδρόμους,όσο πιο πολλές βόλτες έκανα τόσο ένιωθα πως η υπνηλία έφευγε.Μην φοβάσαι τίποτα,όλα είναι πολύ απλά.Καλή επιτυχία να έχεις

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    H νάρκωση πιστεύω φοβίζει με τον ένα ή άλλο τρόπο τους περισσότερους υποψήφιους χειρουργημένους, και εγώ την είχα άγχος, όμως μετά τα ξεχνάς όλα.
    Η δική μου τελευταία εμπειρία είχε τάση για εμετό κατόπιν του ξυπνήματος η οποία έφυγε μέσα στην πρώτη μέρα. Εξαρτάται από τον κάθε οργανισμό και από τα φάρμακα που θα χρησιμοποιηθούν πως θα αντιδράσεις. Πριν 8 χρόνια είχα πάλι εμπειρία νάρκωσης και δεν είχα τότε καμία τάση για εμετό, μόνο πόνο στους ώμους από το αέριο της λαπαροσκόπησης.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •