χρονος θεραπειας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    αθηνα
    Posts
    451

    χρονος θεραπειας

    θα ηθελα να ρωτησω τα μελη του φορουμ, ποσο καιρο υποκεινται σε θεραπεια και μετα απο ποσο διαστημα διαπιστωσαν βελτειωση των συμπτωματων της καταθλιψης

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    γειά σου zinovia, ανάλογα την θεραπεία κ τον οργανισμό σου, δεν νομίζω να υπάρχει κάτι στανταρ, πέρα το ότι λένε πως τα αντικαταθλιπτικά χρειαζονται ένα μήνα τουλάχιστον για να δείς αποτελέσμα κ ότι το ελάχιστο της θεραπείας είναι 6 μήνες. προσωπικά, η 1η θεραπεια δεν με πιασε, η 2η με κανε χειροτερα.. τώρα που παίρνω την 3η μια χαρα, απο τις πρωτες μέρες είδα σημαντικές αλλαγές κ καθόλου παρενέργειες.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    αθηνα
    Posts
    451
    Υπαρχει αραγε τελος στη διαδρομη αυτη?διοτι ειναι καλο να απαλασσεσαι απο τα βαρια συμπτωματα αλλα θα ηθελα να ξερω αν υπαρχει η ελπιδα πληρους ιασης.Θα ηθελα να μου απαντησει και καποιος που να εχει γιατρευτει.Θα μου εδινε κουραγιο...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    φυσικά κ υπάρχει τέλος! κ αρχή μιας άλλης.... πιο ομορφης!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    αθηνα
    Posts
    451
    Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.Κατα βαθος πιστευω οτι θα ερθει εκεινη η μερα που θα ειμαι καλα και χαρουμενη!Απλα που και που χρειαζομαι ενθαρρυνση!Ο δρομος ειναι μακρυς και δυσκολος και οι υποθεσεις της ψυχης τοσο ρευστες...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    αθηνα
    Posts
    451
    Συγχωρεστε με που επανερχομαι αλλα θα ηθελα να ξερω ποσο καιρο περιπου παιρνει η θεραπεια.Ενα, δυο, τρια τεσσερα χρονια?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Zinovia,δεν ξέρω αν ακολουθεις φαρμακευτικη αγωγή κ αναφερεσαι σ αυτην ως θεραπεια. Απο οσα εχω δει (μητερα μου), τα αποτελεσματα ήρθαν γρηγορα, δλδ περιπου 3 μηνες.
    Νομιζω πώς η φαρμακευτικη αγωγη επιφέρει αποτελεσματα πιο γρηγορα. Προσωπικα ακολουθησα ψυχοθεραπεια η οποια ειδα να με βοηθα απο τον 1ο μηνα σε πολυ μεγάλο βαθμο . Νομιζω εξαρτάται το άτομο, την κατάσταση που ζει, το περιβάλλον του...ειναι πολυ οι παράγοντες που επιδρουν στο αποτέλεσμα.

    Συγγνωμη αν ειμαι γενικολογη κ οχι συγκεκριμενη ομως νομιζω πώς δεν υπάρχει στανταρ χρονος...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Είπανε σε τρείς που λές να κοσκινήσει ο καθένας λίγο αλεύρι για να ζυμώσουνε ψωμί.
    Ο πρώτος βαριόταν. (Εκανε σαράντα μέρες..... και τελικά δεν ξέρουμε αν έβγαλε ψωμί)
    Ο δεύτερος βιαζόταν. (Δε το κοσκίνησε καθόλου. Το έριξε κατευθείαν στο ζύμωμα. Το ψωμί το έβγαλε αλλά δε του άρεσε).
    Ο τρίτος έβγαλε ψωμί και νόστιμο. Του πήρε μισή ωρίτσα. (βέβαια εγώ δεν έχω το δικό του αλεύρι (ούτε σε ποσόστητα ούτε σε ποιότητα) αλλά ούτε έχω και το δικό του κόσκινο. Οπότε εμένα μισή ωρίτσα σίγουρα δε θα μου πάρει)

    (Αν ρωτούσες πόση ώρα θέλει να κοσκινήσω αλεύρι για να κάνω ψωμί θα σου έλεγα: Εξαρτάται. Αλλά πάντως μη βιάζεσαι ούτε και να βαριέσαι)
    been good, been bad. WILL GO ON

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    αθηνα
    Posts
    451
    Ακολουθω φαρμακευτικη αγωγη εδω και εξι μηνες συνδιαζομενη με ψυχοθεραπεια και πραγματι εχω διαπιστωσει βελτειωση.Απλα ειναι τοσο δαπανηρο και θελω να ξερω αν και ποτε θα ξεμπερδεψω και με την αρρωστεια και με τα εξοδα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    μμμμμμ ξέρω τί εννοεις Zinovia....οντως ειναι. Ναι κ θα ξεμπερδεψεις κ θα απαλλαγεις. Ηδη λες πώς βλέπεις βελτίωση κ πέρασαν έξι μηνες. Σιγουρα θα δεις κ άλλη. Ο ψυχοθεραπευτης+ ψυχιατρος τί λενε? ρωτησες?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    αθηνα
    Posts
    451
    Οτι θα παρει αρκετο χρονο,και οτι δεν μπορει να προσδιοριστει ακριβως ποσο..Γιαυτο και ηθελα να ρωτησω και αλλους συμπασχοντες ποσο καιρο τους εχει παρει, για να ξερω ποσο περιπου να το υπολογισω

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •