Καλησπέρα σας. Νεο μέλος και εγώ.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    5

    Καλησπέρα σας. Νεο μέλος και εγώ.

    Καλώς σας βρήκα. Η αλήθεια είναι οτι μπορεί τώρα να έκανα εγγραφή στο forum σας αλλα πολλές φορές είχα ψάξει και είχα βρει πολλές πληροφορίες που αναζητούσα.
    Λίγα λόγια για μένα. Είμαι 30 χρονών και αρκετά κιλά πάνω απο το κανονικό. Δυστυχώς έχω κάποια προβλήματα υγείας όπως υπόθυρεοειδισμό (σύνδρομο Hashimoto) , σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών και σιδεροπενική αναιμία.
    Προσπαθώ για παιδάκι εδώ και 2 χρόνια αλλά δυστυχώς τίποτα. Ο κύκλος μου είναι εντελώς άστατος και ωορρηξία δεν νομίζω να υπάρχει. Ο αυστηρός πρώην γυναικολόγος μου όταν του ζήτησα την βοήθεια του έκεινος μου το αρνήθηκε λέγοντας μου ότι αν δέν χάσω 20 κιλά το λιγότερο δεν με αναλαμβάνει να με βοηθήσει να μείνω έγκυος :sniffle: μου πήρε 50 ε χωρίς απόδειξη και χωρίς να με εξετάσει και έφυγα με μάτια δακρυσμένα.
    Προσπαθώ εδώ και 4 εβδομάδες με δίαιτα απο μονη μου και έχω χάσει μόνο 4 κιλά, λίγα αν σκευτείτε ότι έχω να χάσω πολλά. Δεν νομίζω οτι θα τα καταφέρω. Το μόνο που μου δίνει δύναμη είναι η ίδεα οτι μπορεί να μείνω εγκυος κάποια στιγμή.

    Εδώ θα είμαστε και θα τα λέμε.....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    4 κιλα ειναι πολυ καλα κ συγχαρητηρια!Ηαsimoto εχω κ γω κ πολυς κοσμος -αρκει να προσεχεις την tsh σου.Συνεχισε πας πολυ καλα.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    13
    Γεια σου stroumpoulita..Έχω σιδηροπενική..Χρειάζεται να το λάβεις υπόψιν στην διατροφή που κάνεις -φαντάζομαι το ξέρεις ήδη-και να είναι ισοροπημένη...
    Μην ξεκινάς έχοντας στο μυαλό σου την αποτυχία καθώς γράφεις οτι δεν θα τα καταφέρεις..Είναι καλό να χτίζεις πάνω σε μικρούς στόχους για να φτάσεις στον μεγαλύτερο...Είναι πολύ καλά τα 4 κιλά....Μπράβο σου...

  4. #4
    Καλησπέρα και καλώς ήρθες!!

    Θυρεοειδή δεν έχω εγώ οπότε δεν έχω άποψη,μόνο σιδηροπαινική αναίμια.... αλλά αυτό διορθώνεται πολύ εύκολα με συμπληρωμα σιδήρου είτε σε χάπια είτε σε αμπούλες. Για τις πολυκυστικές ωοθήκες θα σου πρότεινα να επισκεφθείς έναν άλλο γυναικολόγο - ΑΝΘΡΩΠΟ όπου θα σε βοήθήσει να αντιμετώπισεις και το συγκεκριμένο πρόλημα αλλά και γενικότερα το ζήτημα εγκυμοσύνη !!Το βασικότερο είναι να μην έχεις άγχος και να σκέφτεσαι θετικά..!!

    Originally posted by Stroumpoulita
    Ο κύκλος μου είναι εντελώς άστατος και ωορρηξία δεν νομίζω να υπάρχει.
    Τεστ ωορρηξίας έχεις κάνει;

    Τα 4 κιλά είναι πολύ καλά για 4 εβδομάδες !! Μπράβο σου !! Ίσως θα σε βοηθούσε να απευθυνόσουν και σε έναν ενδοκρινολόγο-διατροφολόγο να σου δώσει μια πιο ισορροπημένη διατροφή!Νομίζω οτι το κίνητρο για να χάσεις αυτά τα κιλά είναι ιερό και είμαι σίγουρη οτι θα τα καταφέρεις...!!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    5
    γεια σας ξανά.

    Ο γιατρός μου ο παθολόγος που μου διέγνωσε σιδηροπενική αναιμία όταν του είπα για δίαιτα μου είπε τι δίαιτα? Εσύ κάθε μέρα κρέας πρέπει να τρως και να αφήσεις τα μαρούλια και τους τόνους. Αυτο που μου είπε να τρωω το μεσημέρι κανονικά και το βράδυ ελαφρά.

    Τεστ ωορρηξίας έχω κάνει αλλά δεν μου έβγαλε αποτέλεσμα θετικό ποτέ , εκεί που η γραμμούλα ητανε αχνή και ήλπιζα μετά απο 2-3 ημέρες να μου έβγαινε σκούρα η γραμμούλα μετά δεν φαινότανε καθόλου μόνο η γραμμή εγκυρότητας του τεστ.

    Σκέφτομαι να κάνω την Dukan ή την Atkins για πιο γρήγορα αποτελέσματα. Α!! Αν έχετε κανέναν γυναικολόγο να μου συστήσετε που να μην έχει τόσο μεγάλο προβλημα με τα κιλά πείτε μου.

    Σας ευχαριστώ!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    487
    Εχω την εντυπωση πως σε οποιο γυναικολογο και να πας σιγουρα θα σου πει να χασεις κιλα.Αν και δε τα ξερω καλα αυτα νομιζω οτι το φυσιολογικο βαρος βοηθαει.Απλως αυτος που πηγαινες ηταν μιγο μακακας,μπορουσε να σου προτινει τι να κανεις,τι κανουν αλλες γυναικες στη θεση σου.
    Εγω κανω ατκινς εδω και εναμιση μηνα και ειναι σιγουρο οτι χανεις γρηγορα.Αποτι ειπες πρεπει να τρως κρεας αρα σου ερχεται κουτι.Απλως θα πρεπει να αποχαιρετησεις αλλες απολαυσεις για να την ακολουθησεις πιστα.Επισης μη τη δεις σα διαιτα ενος μηνα για να χασεις γρηγορα κιλα και μετα τελος.Γιατι τοτε θα εχεις κανει μια τρυπα στο νερο.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    5
    synnefia κατ'αρχην η εικόνα που έχεις στο κάτω μέρος του μήνυματος σου είναι τέλεια πραγματικά.

    Να σε ρωτήσω με την Atkins στον 1.5 μήνα πόσα κιλά έχασες? Ενδιαφέρομαι να χάσω γρήγορα κιλά .... γρήγορα τρόπος του λέγειν δηλαδη δεν θέλω να καταφύγω σε κάποιες δίαιτες που λένε ας πούμε όλη μέρα μακαρόνια, την 2η μέρα κοτόπουλο όλη μέρα , την 3η μέρα μόνο φρούτα και την τελευταία μια τούρτα όλη μέρα όχι αυτή την δίαιτα δεν θέλω να την κάνω.
    Οσο για τον γυναικολόγο μου η συμπεριφορά του ήτανε απαράδεκτη μου σύνεστησε αντισσυληπτικά για ένα χρόνο. Κρίμα γιατί παλιά δεν ήτανε έτσι, τώρα άλλαξε και να σκεφτείτε οτι παω σε αυτόν τον γυναικολόγο απο 20 χρονών.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΟΥΤΟΠΙΑ
    Posts
    381
    Γεια σου στρουμπουλιτα ,κι εγω συμφωνω οτι ολοι οι γυναικολογοι θα σου πουν να χασεις καποια κιλα ,αυτο θα βοηθησει πολυ στο να μεινεις εγκυος και θα ωφελησει την υγεια του μωρου αν δεν εισαι υπερβαρη.Σημαντικος παραγοντας ειναι ομως και το αγχος ,αν εχεις πολυ αγχος και αγωνια για το ποτε θα πιαστεις εγκυος,ολο αυτο να ξερεις επηρεαζει αρνητικα την προσπαθεια σου.

    Αν κανεις διαιτα( θα ελεγα καλυτερα ''προσεγμενη διατροφη'' ) ελαττωνοντας το πολυ λαδι στο φαγητο ,τα περιττα λιπαρα ,τα τηγανητα ,τους υδατανθρακες δηλαδη μακαρονια,γλυκα ,ζαχαρες και πατατες ,χωρις να ειμαι γιατρος βεβαια , υποθετω οτι δεν θα εχεις προβλημα με την αναιμια σου.Αλλωστε η κακη διατροφη τετοιου ειδους δεν προσφερει οφελη στον οργανισμο παρα μονο εξτρα κιλα.

    Πιστευω οτι με τον καταλληλο γυναικολογο και με μια σωστη διατροφη με τη βοηθεια ενος διαιτολογου που θα λαβει υποψην του το ιατρικο ιστορικο σου ,οτι θα τα καταφερεις.Μην απογοητευεσαι.

    Μονο θα σου ελεγα να μην πειραματιστεις μονη σου με διαιτες ,αφου εχεις καποια θεματακια με την υγεια σου και να πορευτεις μονο με τη βοηθεια ειδικων για να εχεις το κεφαλι σου πιο ησυχο .

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    487
    Eχασα οσα βλεπεις απο κατω στο τικερ μου.Περιπου 7!!!Και συνεχιζωωωωω:P!!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Athens
    Posts
    1,359
    Στρουμπουλίνα καλωσήρθες!!!!!!! Μήπως μπορείς να μας πεις πόσα κιλά είσαι, γιατί δεν νομίζω ότι τα κιλά είναι τόσος σημαντικός λόγος που δεν μπορείς να μείνεις έγκυος. Εγώ στο δεύτερο έμεινα έγκυος στα 84 κιλά και η ξαδέλφη μου στα 98. Επίσης hasimoto είχα και έχω χωρίς να κάνω όμως αγωγή, και οι πολυκυστικές ΟΚ είναι ένα πρόβλημα που μπορεί με σωστό γιατό να ρυθμιστεί. Η δε ξαδέλφη μου έμεινε έγκυος με κύκλο πάνω από 60 μέρες κάθε φορά.

    Μην αγχώνεσαι γιατί το άγχος φέρνει χειρότερα αποτελέσματα. Χάσε τα κιλά σου με το ρυθμό που μπορείς και άλλαξε οπωσδήποτε γυναικολόγο, και όλα θα πάνε καλά !!!!!!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Athens
    Posts
    581
    Stroumpoulita καλώς ήρθες στην παρέα!
    Λοιπόν άσε τις απογοητεύσεις, γιατί τα πας μια ΧΑΡΑ!
    4 κιλά έχασες, έκανες την αρχή, η αρχή είναι το ήμισυ του παντός!
    Όσο για τη σιδηροπενική αναιμία έχω και γω, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να κάνεις δίαιτα (αν είναι δυνατόν τι άλλο θα ακούσουμε από τους "ειδικούς"). Απλά πρέπει να τρως 2-3 φορές την εβδομάδα μοσχαρίσιο κρέας, μπιφτεκάκι, μπριζόλα μοσχαρίσια και καθεξής.
    Θα δεις ότι χάνοντας ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ τα κιλάκια σου και έγκυος θα μείνεις και μωράκι θα κάνεις και θα μεις θα είμαστε εδώ να μας λες τα ωραία σου τα νέα!!!!!!!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    259
    Stroumpoulita καλώς όρισες!
    Μπράβο για τα κιλά που έχασες και δεν είναι λίγα,και ένα κιλό που φεύγει απο πάνω μας είναι για το καλό μας..
    Βρες ενα ''καλό'' γυναικολόγο και όλα θα πάνε καλά!Μην απελπίζεσαι!
    Σκέψου οτι αυτή η προσπάθεια που κάνεις σήμερα είναι για την υγεία του παιδιού σου άυριο!
    Είμαι σίγουρη οτι θα τα καταφέρεις γιατί το θες πολύ..!! :grin:

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    5
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας πραγματικά.

    elafaki20 αν κάνω δίαιτα είναι γι'αυτόν τον σκοπό να προσπαθήσω να έχω όσον το δυνατόν λίγοτερα κιλά οταν με το καλό μείνω έγκυος. Δεν θα γίνω ποτέ αδύνατη ούτα καν κανονική το ξέρω αλλά έχω στόχο για αρχή να χάσω 10 κιλά και μετά συνέχεια για τα επόμενα.... 10.

    lidal παθούσα και εσύ ε? ʼσε και πραγματικά έχω να φάω μοσχάρι πάνω απο 2 εβδομάδες μόνο κοτόπουλο τρώω που έχει λιγότερες θερμίδες. Παίρνω όμως το σίδηρο μου και ολα καλά. Ασε που κοιτάω πληροφορίες για να κάνω την Ατκινς αν και μου φαίνεται λίγο δυσκολο να το καταλάβω.

    alalumaki μου βεβαίως και μπορώ να σου πω τώρα είμαι 92 κιλά. Νρέπομαι που το γράφω γιατί μου φαίνεται κάπως αλλά αλλα 2 κιλά να χάσω παω στην δεκάδα του 8 κάτι είναι και αυτό. Να σε ρωτήσω ο γυναικολόγος σου δεν γκρίνιαζε για τα κιλάκια? Τι στο καλό μόνο εγώ έπεσα στην περίπτωση του αυστηρού με τα κιλά γυναικολόγου?

    asteropi μπράβο πραγματικά. Είναι μια χαρά κιλάκια σου ευχομαι να χάσεις όσο επιθυμείς εσυ και με μεγάλη ευκολία. Να σε ρωτήσω όπως έγραψα και παραπάνω θα προσπαθήσω να κάνω την Ατκινσ που έχει και αρκετό κρέας η έρωτηση μου είναι η εξής το πρωί οταν σηκωθώ τι τρωω? Δημητριακά κατάλαβα οτι απαγορεύονται. Ας πούμε μπορώ να φάω κασέρι το πρωί και ενα αβγό βραστο?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    487
    Μπες εδω http://www.lowcarblife.org/ θα σου λυθουν πολλες αποριες.Συνηθως πρωινο μπορεις να φας ομελετα...Μετα τις πρωτες 2 εβδομαδες φτιαχνεις κ υποκαταστατο ψωμιου με ταχινι:wink2:.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Athens
    Posts
    1,359
    Stroumpoulita, μην αισθάνεσαι άσχημα να πεις τα κιλά σου εδώ μέσα, εγώ είμαι 96 τώρα, αλλά όταν έμεινα έγκυος στο πρώτο ήμουν 62 και στο δεύτερο 84, ε, στα 84 ναι φώναζε αλλά αυτό δεν με εμπόδισε να μείνω έγκυος ούτε να γεννήσω.
    Βέβαια όσα λιγότερα κιλά τόσο το καλύτερο και για σένα και για το μικρό... κάνε την προσπάθεια σου και όσα περισσότερα χάσεις τόσο το καλύτερο, το βασικότερο όμως για να μείνει έγκυος, είναι να είσαι ήρεμη και σε καλή ψυχολογική κατάσταση, και να μην το σκέφτεσαι συνέχεια.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •