βία στα ζώα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565

    βία στα ζώα

    ανέκαθεν λάτρευα όλα τα ζώα, μα ο πατέρας μου συνήθως μου τα έδιωχνε.. γίνεται έξαλλος με τις γάτες, σε σημείο που έχει πάρει ένα φλομπερ κ τις αφήνει στον τόπο. το έκανε απο πάντα αυτό, σαν αστείο, σαν δεν ξερω τι, πάντως σκότωνε σε όλη του την ζωή γάτες, μια ιστορία που μου είχε πει η γιαγιά μου κ την οποία την παραδέχτηκε κ ο ιδιος είνι οτι ειχε χαρισει σε μια κοπέλα, μάτι γάτας.. κ η κοπέλα φρικαρε..
    το τελευταιο διάστημα, δεν πειραζε τις δικές μου γάτες, αλλά της γειτονιας, δεν ξέρω γιατι, αρρώστια μου φαίνεται.. πάντως μια δόση κάτι σκάγια βρήκανε τον γάτο μου κ απο το ένα μάτι δεν έβλεπε ήταν θαμπο, συν ότι το αυτί του, είχε σκάγια. τώρα εχω κάτι γατάκια 5μηνων κ τα κυνηγαει κ τα αιχμαλωτιζει, γιατι του σκάβουν τον κήπο κ ενοχλούνε τα σκυλιά. εχθες το βράδυ, εκλεισε ενα μεσα στην καμιναδα κ το κακομοιρο νιουριζε έκλαιγε κ δεν μ αφηνε να το βγαλω. ώσπου τελικα στης 5 το πρωί δεν άντεξα άλλο να το ακουω κ βγήκα κ το ελευθερωσα κ εκείνος γεαγε με μια κακια κ μου είπε οτι αν τα ξαναταισω κ δεν φυγουν, θα τα σκοτώσει. κ δεν μπορω δηλαδη, τι φταινε τα γατιά μου, ζωάκια είναι, ούτε τα σκυλιά μου με ενοχλούν που γαβίζουν, ουτε χερι μπορώ να σηκώσω πάνω τους, τους μιλάς κ καταλαβαινουν.
    βρηκα ενα σχετικο αρθρο στο νετ κ κατατρομαξα
    http://www.interpet.gr/nea/recent_2006/neo3_050306.htm
    έψαχνα να τον φοβισω με καποιο τροπο να μην μου πειραξει τα ζωάκια μου, αλλα μου φαινεται θα παρω μια σαυρα σημερα κ θα την αμολησω μεσα στο σπίτι για να μάθει

  2. #2
    Εγώ θα σου έλεγα να του βάλεις ένα φίδι στο κρεββάτι του, αλλά φοβάμαι μήπως ζευγαρώσει.

    Έλεος!!!
    Τι να πω πια γι αυτό τον άνθρωπο?

    Υγ. Έχω την τρέλλα μου με το σκυλί, (ξέρεις), αυτές τις μέρες, αυτό μου έλειπε να διαβάσω....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    ασε δεν εχω κοιμηθει με το γατακι μου αποψε.. μα τι βασανιστήριο είναι αυτο, θα τα παω στο σπιτι μιας φιλης μου, γιατι αν παθουνε κατι, δεν ξερω τι θα κανω..
    μωρε μια ταραντουλα θα θελα να του βαζα αλλα δεν τα παω καλα με τις αραχνες!
    σαυρα..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Σπίτι του
    Κανόνες του
    Συζήτησή σας
    Απόφασή του (πιθανώς για νέους κανόνες ή όχι)
    Αποδοχή από εσένα. (γιατί στην τελική είναι κρίμα να βασανίζονται τα ζωάκια που μπορεί μεν να τα αγαπάς αλλά αυτός αν δεν τα θέλει σπίτι του καταλήγουν όπως περιγράφεις)
    Τελεία.
    been good, been bad. WILL GO ON

  5. #5
    Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    72
    Τα ζωα εχουν και αυτα ψυχη...και ισως την καλυτερη απο ολους τους ανθρωπους!!!Δεν μπορω να καταλαβω τον λογο που καποιοι ανθρωποι την βρισκουν με το να τους κανουν κακο!Εχω τσακωθει απειρες φορες με τους ανθρωπους γυρω μου για αυτον τον λογο...εχω εισηγηθει μαλιστα 2 φορες σε οργανωσεις για την απομακρυνση ζωων απο τα αφεντικα τους!!!!Σιχαινομαι τους ανθρωπους που ασκουν την οποιαδηποτε βια, και ποσο μαλλον πανω σε αυτες τις ομορφες ψυχες που δεν εχουν δικαιωμα λογου-ομιλιας και επιλογης.....και τους χαρακτηριζω ψυχολογικα αρρωστους!!Προσωπικα εχω 2 σκυλια,μου εχουν σταθει και με εχουν προστατεψει πολυ περισσοτερο απο τον καθενα γυρω μου!Παντα κοντα μου σε οποιαδηποτε φαση της ζωης μου...να με κοιτανε παντα μεσα στα ματια με την απολυτη κατανοηση.....και ειμαι ευγνωμων...το μονο που ζητανε σαν ανταλλαγμα ειναι αγαπη,φαγητο και νερο.....
    Τοσα χρονια ομως γυρω μου καταλαβαινω οτι οι ανθρωποι ειναι τα χειροτερα αγρια ζωα......................!!!!!!!!!!!!Σαν λυση ειλικρινα δεν μπορω να σου προτεινω κατι γιατι με τετοιες καταστασεις απλα χανω την ψυχραιμια μου!!!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    μμαρια μου φενετε ο πατερας σου ειναι χειροτερος απο ζωο.ελεος με τι ανθρωπους μεγαλωσες.με την δυναμη ζεις μαζι τους?απορω δλδ.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    ψυχούλες είναι τα ζώα, είναι δίπλα σου, για να παίξουν, να μοιραστούν την χαρά κ τον πόνο σου κ είναι πάντα εκεί οταν τα χρειάζεσαι, εγω δεν μπορώ χωρις τα σκυλιά κ τα γατιά μου.. αλλα νιώθω άσχημα με τα βασανιστήρια που περνάνε κατα καιρούς κ δεν μπορώ να καταλάβω, τι τους φταίει μια αθώα ψυχούλα, δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό που έχουν κ αφανίζουν αυτά τα πλασματάκια, γιατί το κάνει κ ο αδερφός μου αυτο. καλά ο πατέρας μου μου απο μικρός της κάρφωνε με το καμακι, δεν ξέρει ούτε εκείνος πόσες έχει σκοτώσει κ ντρέπομαι που το συζητάω τώρα, γιατί δεν εχω καμια σχεση μαζί τους κ τσακώνομαι γι\'αυτο το λόγο κ με βγάζουν κ άδικη απο πάνω, πως έτσι πρέπει να γίνει. βαρέθηκα πια, θα τα πάρω όλα κ θα τα εξαφανίσω, θα τα πάω αλλού για να μην υποφέρουν.

  8. #8
    Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    72
    Μαρακι υπαρχουν \'ιδρυματα\' για σκυλους...μπορεις να τα αφησεις εκει και να πηγανεις οποτε θελεις να τα βλεπεις!!Το μονο που χρειαζεται ειναι δικα σου εξοδα για τα φαγητα τους και τον κτηνιατρο και ενα μιιικρο ποσο για την \'φιλοξενια\'!!!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    μα τα θέλω... δεν μπορώ να τα αφήσω αλλού.. ειδικά τους σκύλους μου, δεν τους αποχωρίζομαι με τίποτα, τις γάτες όταν καταφερω να τις πιασω, γιατί εχουν τρομάξει κ δεν μου ρχονται, θα της πάω σε μια φίλη, γιατί αυτές παίζουν κ γαβγίζουν τα σκυλιά. αλλά δεν είναι αυτό που τον ενοχλεί, αν δηλ. δεν ήταν οι γάτες, κάτι άλλο θα έβρισκε..
    ο άνθρωπος δεν πάει καλά κ το χειρότερο είναι πως ο αδερφός μου είναι το ίδιο κάθαρμα κ δεν τους μπορώ κ αυτό μου λειπέ τώρα, δεν το αντέχω με τίποτα να την πληρώνουν τα ανυπεράσπιστα πλασματάκια μου. κ μένα η σκύλα μου ανέβηκε στο καπό του αυτοκινήτου μου κ γέμισε γρατζουνιές, τι έπρεπε δηλ. να της έκανα;; εε στεναχωρήθηκα, δεν πειράζει όμως, τι έφταιγε, με βλεπε που το πλενα κ ζήλευε, ανέβηκε να δεί τι είναι. κ τι φταίει ο γάτος μου, που το παίζει αρχοντας κ ανεβαίνει στην οροφή κ λιάζεται.. θα με πειράξουν οι πατημασιές; κάτι τέτοια τους ενοχλούν, πέρα απο τα δέντρα κ τους κήπους

  10. #10
    Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    72
    υπομονη Μαρακι μου τοτε!!!Λυπαμαι παρα πολυ που αντιμετωπιζεις μια ακομα κατασταση!Ισως τους περασει με τον καιρο....και στο λεω αυτο γιατι και εγω ειχα εναν γειτονα που εβαζε το λαστιχο στο στομα της γατας και τις εσκαγε-επνιγε με την πιεση του νερου..το εκανε μια δυο τρεις...ε μετα βαρεθηκε το παιχνιδακι του και το αφησε!!!!!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    ναι δεν το κάνουν συνέχεια.. είχαν πάνω απο χρόνο να ασχοληθούν με τις γάτες μου κ όταν βλέπουν ότι με πειράζει, τότε είναι σαν να τους προκαλώ. απλα λυπάμαι που είναι τέτοιοι άνθρωποι κ δεν μπορώ να κάνω τίποτα γι\'αυτο.
    πόσοι ακόμα υπάρχουνε.. που βλέπουνε γάτα στο δρόμο κ γκαζώνουν να την πατήσουν.. άσε άσε, παρατηρημένο πάντως, όσοι δεν θέλουν τα ζώα, κάποιο πρόβλημα έχουν κ συνήθως δεν είναι καλη ανθρωποι.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    194
    Μμαρια μου μίλησε με την/τον ψυχολόγο σου για αυτή τη συμπεριφορά του πατέρα σου και του αδερφού σου και ίσως να έχει σχέση αυτό που κάνουν με μια συγκεκριμένη διαταραχή της προσωπικότητας αλλά αυτό δεν είναι δεδομένο γιαυτο λέω να ρωτήσεις ειδικό γιατι άτομα που έχουν αυτή τη διαταραχή εκτός απο μικρά ζώα στη πορεία της ζωής τους προβαίνουν σε πολύ πολύ χειρότερες πράξεις
    Ξαναλέω δεν είναι δεδομένο αυτό που σου αναφέρω και γιαυτό αν βρίσκεις κάποια ίχνη αλήθειας σε αυτά που γράφω μίλα με κάποιον που έχει εξειδικευμένη γνώση για να προστατευσεις εσύ η ίδια τον εαυτό σου στη συνέχεια από αυτές τις καταστάσεις. Ηδη όσα έχεις βιώσει (που αναφέριες σε άλλα τοπικ) είναι εφιαλτικά και κάθε ένα απο αυτά αφήνει ένα μαύρο στίγμα στη ψυχή σου και τη βασανίζει. Είμαι σίγουρη ότι εφόσον έχεις βοήθεια ψυχολόγου (αν θυμάμαι καλά απο άλλες αναρτήσεις σου) θα καταφέρεις να βγεις απο αυτό το νοσηρό περιβάλλον τουλάχιστον συναισθηματικά γτ το πρόβλημα δεν είναι ότι αυτά που έχουν κάνει είναι λογικά και εσύ δεν μπορείς να τα δεχτείς αλλά είναι το άκρως αντίθετο

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    το είπα στην ψυχ μου, αλλα δεν τους ξερει για να μπορέσει να εκφέρει γνώμη

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    ΊΣως να είμαι εντελώς εκτός αλλά εγώ θα ρωτήσω
    \"Τι σε κάνει εσένα να διατηρείς αυτά τα ζωάκια δίπλα σε κάποιον που τους συμπεριφέρεται έτσι??\"
    Περιμένεις να αλλάξει? (και εν τω μεταξύ??)
    Περιμένεις να \"περάσει το δικό σου\"?? (που σίγουρα εσύ και ίσως και εγώ και ίσως και άλλοι εδώ το βλέπουν για σωστό (το δικό σου) αλλά the thing is ο πατέρας σου απλώς βλέπει στόχους για εξάσκηση)
    Δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς γιατί τα αγαπάς τόσο?? (μα καμιά φορά το να αγαπάς δε έχει ως άμεση συνέπεια το να μη μπορείς να επιτρέψεις στον ευατό σου έστω και να εκδηλώσει την αγάπη του??)
    (Επαναλαμβάνω το sorry μου στην περίπτωση που είμαι εντελώς out και απλά τα ανωτέρο σου φαίνονται (γιατί μπορεί και να είναι) ανοησίες.)
    been good, been bad. WILL GO ON

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    justme δεν το κανει παντα αυτο, έτυχε τώρα να κάνουν μια ζημιά κ θελει να τα ξεπαστρέψει
    δεν αλλαζει.. απλα δεν μπορω να ξερω κ ποτε θα τους την δωσει με τις γάτες
    εξασκηση δεν χρειαζεται, πιστεψε με, εκει που ηταν βρισκει στανταρ στοχο, αφου επιλεγει κ που αν θα τις στειλει μια κ εξω.. εχθες εριξε στη γατα της γειτονισσας γιατι αυτη βρεθηκε πανω στο σπιτακι του σκύλου κ είχε λυσσαξει στον κώλο όμως ίσα για να την τσουξει κ να μην ξαναρθει
    εγω γενικα τα θέλω τα ζώα, αλλά όχι υπο αυτες τις συνθήκες κ αμα το ειχα σκεφτει, γιατι ειχε καιρο να το κανει δεν θα τις ειχα μαζεψει, καλυτερα να μεναν στο δρομο.. ξερω γω τι να πω.. αρκετη στεναχωρια με χει φαει

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •