Χειραγώγηση?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    4

    Χειραγώγηση?

    Η γυναικα μου εμφανίζει αυταρχική και επιβλητική συμπεριφορά η οποία πολλές φορές βρίσκεται στα όρια της επιθετικότητας. Δεν εμφανίζει διάθεση διαλόγου και σε κάθε μου προσπάθεια καταλήγει να βρίσκεται σε κλιμακούμενο παραληρηματικό μονόλογο χωρίς αρχή, μέση και τέλος. Η αντιμετώπισή της προς εμένα είναι υποτιμητική και ειρωνική οι φωνές της πολλές φορές γινονται αντιληπτές απο όλη τη γειτονιά. Οποτεδήποτε θέλει κάτι απαιτεί να γίνει εκείνη τη στιγμή έτσι όπως εκείνη το θέλει. Χαρακτηριστικό παράδειγμα όταν μετά απο καβγά βρέθηκα τυχαία μπροστά της και με σκούντηξε με όλη της τη δύναμη για να ανοίξει δρόμο. Ξέρει κάποιος τι μπορεί να προκαλεί τέτοια συμπεριφορά? Ειλικρινά πολλές φορές είναι σαν αγρίμι.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    arthur καλώς ήρθες...

    Θα ξεκινήσω λέγοντας το αυτονόητο, πώς μονο υποθέσεις μπορουμε να κανουμε.

    Κρινοντας απο τον εαυτο μου κ οχι μονο, θα ελεγα οτι τετοια συμπεριφορά έχω οταν νιωθω οτι καταπιέζομαι, οτι έχω μαζεμενα απο καιρο κ δεν τα εκφράζω ωσπου ερχεται η στιγμη που ξεσπάω κ βρισκομαι εκτος εαυτου.

    Ομως εσυ που το αποδιδεις...δεν μπορει θα εχεις κανει σκεψεις....Η συμπεριφορά της, πώς ειναι σε άλλες στιγμες? Η σχεση σας? Σε υποτιμουσε κ στο παρελθον? Ηταν αυταρχικη πάντα? Ηθελε ολα να συμβαινουν με τον τροπο που θεωρουσε αυτη σωστο?

    Η σταση σου ποια ειναι σε οτι συμβαινει?

  3. #3
    Κρίνοντας και γω από τον εαυτό μου, υπάρχουν κάποιες στιγμές στη ζωή μου που δεν θέλω να τις θυμάμαι. Επειδή δεν μου αρέσουν καθόλου οι καβγάδες και γενικότερα τους αποφεύγω, όταν τσακωθώ βγαίνω εκτός εαυτού με αποτέλεσμα να λέω και να κάνω πράγματα που φυσικά μετανιώνω.
    Αν το δω χρονικά, μου συμβαίνει κάθε 1-2 χρονια και μόνο στη σχέση μου, ποτέ με φίλους ή οικογένεια για διαφορετικούς λόγους.
    Με τους φίλους απλά κάνω χι και τελειώνω με συνοπτικές διαδικασίες, με την οικογένεια, ευτυχώς, αν εξαιρέσω την εφηβεία, (έχω κάνει τραγικά λάθη), δεν είχα ποτέ προβλήματα.

    Τώρα.....όσο για σένα φίλε μου, είναι τόσα λίγα αυτά που μας λες που είναι λίγο δύσκολο να πει κάποιος τη γνώμη του, γι αυτό και πήρα τη γραμμή της Σοφίας μιλώντας για τον εαυτό μου.

    Ποια είναι η συχνότητα αυτών των φαινομένων?

    Έχετε συγκεκριμένα προβλήματα στη σχέση σας, ή γενικότερα στη ζωή σας που ενδεχομένως τη σπρώχνουν να ξεσπάει έτσι?

    Όταν ηρεμεί κάνεις κουβέντα μαζί της γιατί φτάνει σε αυτό το σημείο?

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    αυτο στο χωριο μου ονομαζεται,

    μου βαλανε τα δυο ποδια σε ενα παπουτσι.
    Εσυ που εισαι σε ολα αυτα?

  5. #5
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Sofia

    Κρινοντας απο τον εαυτο μου κ οχι μονο, θα ελεγα οτι τετοια συμπεριφορά έχω οταν νιωθω οτι καταπιέζομαι, οτι έχω μαζεμενα απο καιρο κ δεν τα εκφράζω ωσπου ερχεται η στιγμη που ξεσπάω κ βρισκομαι εκτος εαυτου.

    αμα εχεις μαζεμενα απο καιρο και ερθει η στιγμη να ξεσπασεις οπου και οπως, θα ερθει και η στιγμη της πληρωμης, οπου και οπως....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    ολα αυτα που μας περιγραφεις αρχισαν ξαφνικα?ηταν διαφορετικη παλιοτερα?κι αν ναι, προεκυψε κατι την εποχη που αλλαξε?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    το πολυ πολυ να σου δωσει ενα χερι ξυλο και καλα θα σου κανει.χερομαι να ακουω για γυναικες να δερνουν τους αντρες τους.καποτε πρεπει να αλαξουν οι ρολοι.αχχχχχχχχχχχχΑΧΧΑΑΧ� �ΧΑ

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Originally posted by maria...
    το πολυ πολυ να σου δωσει ενα χερι ξυλο και καλα θα σου κανει.χερομαι να ακουω για γυναικες να δερνουν τους αντρες τους.καποτε πρεπει να αλαξουν οι ρολοι.αχχχχχχχχχχχχΑΧΧΑΑΧ� �ΧΑ
    εσυ κοριτσι μου μαλλον εχεις πολυ περισσοτερα προβληματα απο αυτα που νομιζεις και μαλιστα προβληματα που δεν λυνονται με χαπια.
    σκεψου σοβαρα να μην απαντας μερικες φορες αντι να λες οτι μαλακια σου κατεβει σε δυστυχισμενους ανθρωπους

  9. #9
    Originally posted by maria...
    εγω ειμαι μια χαρα σε πληροφορω.κοιτα τα χαλια σου ζωαδι ε ζωαδι.μια πλακα δεν μπορουμε να κανουμε με τους νταβατζιδες εδω αισικτιρ πια αποχορω απο εδω.κατσετε εσεις οι μονοχνωτοι να λετε τις ηλι8ιες εξηπναδες σας γιατι εξω στον κοσμο μαλλον σας γραφουν ολοι στα απαυτα τους .
    Μαρία ....προφανώς έχεις μια σύγχιση σε ότι αφορά στο φόρουμ. Εδώ ο καθένας μπαίνει και λέει τον πόνο του, προσπαθεί να βρει μια λύση στο πρόβλημα του.
    Αν εσύ θεωρείς χαβαλέ το να πετάγεσαι σαν π@@@@ σε όλα τα θέματα και να γ@@@ την κουβέντα, σε πληροφορώ ότι για μένα τουλάχιστον δεν είναι καθόλου αστείο.
    Άνοιξε ένα τόπικ και πες θέλω να κάνω χαβαλέ, σταμάτα να χαλάς τα θέματα ανθρώπων που βλέπουν πιο σοβαρά από σένα την προσπάθεια που γίνεται εδώ μέσα....
    Έλεος πια!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    Θεοφανια αυτο 8α κανω θα ανοιξω ενα τοπικ να κανουμε χαβαλε.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    4
    Χαίρομαι και ευχαριστώ για την ανταπόκριση.

    Κατ΄αρχάς δεν θα μπω στη διαδικασία να αντιπαρατεθώ με τη Μαρία καθώς πιστεύω οτι και αυτή σε δεύτερο χρόνο πιθανώς να μετάνοιωσε για τον εκπτωτικό χαρακτήρα του λόγου της. Πέρα απο αυτό θα προσπαθήσω να απαντήσω σε όλα τα ερωτήματα σας ένα-ένα.

    1. Ομως εσυ που το αποδιδεις?
    Δεν μπορώ να το αποδώσω σε κάτι ιδιαίτερα, πέρα απο μια, γενικότερη, αυταρχική και ανταγωνιστική ψυχοσύνθεση.
    2. Η συμπεριφορά της, πώς ειναι σε άλλες στιγμες?
    Θα έλεγα ασταθής και κυκλοθυμική.
    3. Η σχεση σας?
    Κλιμακώνεται αρνητικά
    4. Σε υποτιμουσε κ στο παρελθον?
    Ενίοτε, αλλά δεν ήθελα να δώσω έκταση.
    5. Ηταν αυταρχικη πάντα?
    Ναι, αλλά πολύ πιο ήπια ποτέ σε τέτοιο βαθμό
    6. Ηθελε ολα να συμβαινουν με τον τροπο που θεωρουσε αυτη σωστο?
    Πάντα, οτιδήποτε παρέκλινε απο τον δικό της τρόπο ήταν απορριπτέο
    7. Η σταση σου ποια ειναι σε οτι συμβαινει?
    Διατηρώ στάση αποκλιμάκωσης
    8. Ποια είναι η συχνότητα αυτών των φαινομένων?
    Τους τελευταίους μήνες απο 2 έως 4 φορές το μήνα
    9. Έχετε συγκεκριμένα προβλήματα στη σχέση σας, ή γενικότερα στη ζωή σας που ενδεχομένως τη σπρώχνουν να ξεσπάει έτσι?
    Ναι υπάρχουν προβλήματα, το ζήτημα όμως είναι οτι εγώ γίνομαι ο κυμματοθράυστης χωρίς ταυτόχρονα να είμαι ο υπαίτιος της υπαρξής τους.
    10. Όταν ηρεμεί κάνεις κουβέντα μαζί της γιατί φτάνει σε αυτό το σημείο?
    Όχι, γιατί δεν αποδέχεται εξ αρχής ως μεμπτή την συμπεριφορά της

    Τέλος να απαντήσω στη φίλη krino οτι έχω την καλόπιστη διάθεση να συνδιαλλαγώ με όλους, αλλά όχι με το ευτελές ύφος που εκείνη έθεσε και που ποτέ δεν θα ήθελε να της θέσουν.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by arthur

    Τέλος να απαντήσω στη φίλη krino οτι έχω την καλόπιστη διάθεση να συνδιαλλαγώ με όλους, αλλά όχι με το ευτελές ύφος που εκείνη έθεσε και που ποτέ δεν θα ήθελε να της θέσουν.

    οντως το υφος μου ειναι σχετικα ευτελες....
    θα κανω την αυτοκριτικη μου για αυτο.

  13. #13
    Φίλε άρθουρ......θα σου πω το εξής.
    Φαντάσου πως δυο άνθρωποι είναι απέναντι ο ένας στον άλλον.
    Ο ένας κάνει ένα βήμα εμπρός εκνευρισμένος και έρχεται πιο κοντά. Αν ο άλλος κάνει ένα βήμα πίσω, τότε ο άλλος θα κάνει άλλο ένα βήμα μπροστά.
    Φαντάζομαι πως για να μένεις σε αυτή τη σχέση έχεις πράγματα μέσα σου.
    Σκέψου όμως κάτι και βάλτο πολύ συνειδητά στο μυαλό σου: Οι ανοχές δημιουργούν τυρράνους.
    Σταμάτα να κάνεις βήματα προς τα πίσω......δεν θα χάσεις μόνο εσύ αν στο τέλος φύγεις....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Originally posted by arthur
    .......
    10. Όταν ηρεμεί κάνεις κουβέντα μαζί της γιατί φτάνει σε αυτό το σημείο?
    Όχι, γιατί δεν αποδέχεται εξ αρχής ως μεμπτή την συμπεριφορά της
    .......
    Μία κουβέντα που ξεκινάει \"κοίτα θέλω να συζητήσουμε για κάτι που κάνεις πολύ στραβά και θέλω να το διορθώσεις\" καταλήγει εντελώς διαφορετικά από μία κουβέντα που ξεκινάει \"κοίτα θέλω να συζητήσουμε για κάτι που με ενοχλεί πολύ και θέλω να το λύσουμε\"



    Originally posted by arthur
    .....
    5. Ηταν αυταρχικη πάντα?
    Ναι, αλλά πολύ πιο ήπια ποτέ σε τέτοιο βαθμό
    6. Ηθελε ολα να συμβαινουν με τον τροπο που θεωρουσε αυτη σωστο?
    Πάντα, οτιδήποτε παρέκλινε απο τον δικό της τρόπο ήταν απορριπτέο
    ......
    Σίγουρα εσύ ξέρεις καλίτερα αλλά εμένα αυτό το \"πάντα\" ποτέ δε μου κάθεται για σωστό.



    Originally posted by arthur
    1. Ομως εσυ που το αποδιδεις?
    Δεν μπορώ να το αποδώσω σε κάτι ιδιαίτερα, πέρα απο μια, γενικότερη, αυταρχική και ανταγωνιστική ψυχοσύνθεση.
    ......
    Και όσον αφορά στο που το αποδίδεις (με κάθε διάθεση αυτοκριτικής αλλά και ειλικρίνειας θα σε παρακαλούσα) δεν βρίσκεις τίποτα (αλλη μία λέξη με οριακή έννοια σαν το \"πάντα\") στην δική ΣΟΥ συμπεριφορά που να προκάλεσε (ή προκαλούσε) τα δικά της ξεσπάσματα??Καμιά φορά, λέω εγώ, αν πάρουμε τα πράγματα από την αρχή μπορούμε να ερμηνεύσουμε το παρόν και έτσι ευκολότερα να το διορθώσουμε (ακόμα και αν έχει ξεφύγει από τον δικό μας έλεγχο).

    Την καλημέρα μου

    YΓ (για αυτό που έγραψε ο Κρίνο (με τον οποίο μιας και είσαι καινούργιος στην παρέα να σου πώ ότι πολλέεεεεεεεεεεεες φορές διαφωνώ και μάλιστα ίσως και πολύ έντονα) δεν ξέρω αν το ύφος είχε κάτι αλλά αυτό που έγραψε εμένα μου φάνηκε για αλήθεια πάντως)
    been good, been bad. WILL GO ON

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    4
    Αγαπητή justme να ξεκαθαρίσουμε οτι είναι άλλο πράγμα να υπάρχουν καταφανέστατες δικαιο-λογίες στις πράξεις ανθρώπων και άλλο πράγμα να εξωθούμαστε στα όρια αναζητώντας προφάσεις. Κάτι τέτοιο αντιλαμβάνομαι οτι κάνεις προσπαθώντας με κριτική να καταδείξεις εμένα ως υπαίτιο αποκλείωντας το ενδεχόμενο να πρόκειται για αποκλίνουσα συμπεριφορά απο μέρους της γυναίκας μου. Παρόλα αυτά δεν θα υποστηρίξω ποτέ οτι είμαι ο τέλειος άνθρωπος, ναι, όπως όλοι κάνω λάθη όχι όμως εσκεμένα και ποτέ κακόβουλα. Ακόμα και αν η άποψη οτι έχω τα δύο πόδια σε ένα παπούτσι (και την οποία στηρίζεις πρώιμα) ευσταθεί, είναι γιατί έχω την τύχη να ανήκω στην συνομοταξία των ανδρών που απεχθάνονται την βία (την οποία τη συγκεκριμένη στιγμή άφησες στο απυρόβλητο). Εφόσον καταβάλεις προσπάθεια να αιτιολογήσεις το σπρώξιμο που αναφέρω (το οποίο σταμάτησε εκεί μόνο και μόνο επειδή η φύση κατέστησε την δική μου διάπλαση ως ανασταλτικό παράγοντα για περαιτέρω πράξεις ) τότε διατηρώ κάθε δικαίωμα να πιστεύω οτι αποδέχεσαι την βία στις σχέσεις εφόσον ενδεχομένως υπάρχουν στοιχειώδεις προφάσεις. Χαίρομαι που θα σου το πω αλλά μεταξύ του, να μου βάζουν τα δύο πόδια σε ένα παπούτσι και του αντιπαρατίθεμαι με βία, προτιμώ το πρώτο γιατι την βία την απορρίπτω πρώτα ως άνθρωπος και δεύτερον ως άνδρας. Δεν είναι απαραίτητο να υπάρχει ιατροδικαστικό πόρισμα και μελανιές για να μιλήσουμε για κακοποίηση η κακοποίηση μπορεί να έχει πάρα πολλές μορφές.
    Προσπαθώ για τον γάμο μου, προσπαθώ γιατί θέλω να υπάρχει μια γαλήνια και αρμονική συνύπαρξη με αγάπη και ομόνοια, ανασύρω κάθε περιθώριο υπομονής γιατί δεν μου αρέσει ο \'\'τομαρισμός\'\', αν μου άρεσε σήμερα 9 Αυγούστου θα βρισκόμουν σε κάποιο νησί κυνηγώντας πιπίνια. Η συμβίωση και ο γάμος δεν βασίζεται στο \'\' δεν μου αρέσει - έφυγα \'\' ούτε στο \'\'φωνάζουμε κι οι δύο ποιός θα ακουστεί περισσότερο\'\' αλλά στην αμοιβαία υποχωρητικότητα και κατανόηση. Το παράπονό μου είναι οτι προσπαθώ αλλά μάταια, στο μήνυμα της η Θεοφανία με άφησε άφωνο γιατί κατάλαβε, η παρομοίωση με τα βήματα με άφησε άφωνο γιατί έτσι ακριβώς νοιώθω, πάντα προσπαθώ να ικανοποιήσω κάθε αίτημα και πάντα φυτρώνουν καινούργια και εγώ εμπλέκομαι σε έναν αγώνα που πάντα με παρουσιάζει ως ανεπαρκή. Τελειώνοντας θα πω το εξής το οποίο έχει να κάνει με το ερώτημα που μου θέτεις, περί δικών μου ευθυνών, καμμιά φορά λοιπόν justme που παίρνω τα πράγματα απο την αρχή βλέπω οτι το μέγα λάθος μου ήταν και είναι η έλλειψη του \'\'οχι\'\' , κάθε φορά που έπρεπε να το πω αλλά δεν το έκανα συμπεριφερόμουν στον εαυτό μου σαν ένα λάστιχο που λίγο λίγο το τέντωνα ώσπου τώρα κοντεύει να σπάσει.
    Φιλικά arthur

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •