Nευρική Ανορεξία Ξανά ???
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    outside
    Posts
    32

    Nευρική Ανορεξία Ξανά ???

    Γεια σας ! Νew member here seeking for help ! Το δικό μου θέμα έχει να κάνει πρωτίστως με τη νευρική βουλιμία, η οποία με ταλαιπωρεί αφάνταστα τα τελευταία δυόμισι χρόνια.. Η ιστορία μου είναι μεγάλη και πολυθεματική και επομένως θα προσπαθήσω να τα πειγράφω όσο πιο σύντομα γίνεται για να καταλήξω και στην τωρινή πραγματικότητα..
    Στα 17 πέρασα νευρική ανορεξία σοβαρού βαθμού φτάνοντας 35 κιλά και αναγκάστηκα να νοσηλευτώ σε κλινική δημόσιου νοσοκομείου για 2 μήνες.. Κατάφερα να το ξεπεράσω και να βάλω τα κιλά που έπρεπε ώστε να βγώ.. Στην πορεία και με την πίεση των Πανελληνίων έφτασα μέχρι 63 λόγω του ότι έτρωγα συνεχώς jukns απ έξω κ δεν πολυπρόσεχα ούτε γυμναζόμουν.. Μετά το καλοκαίρι τα έχασα και από τότε ταλαιπωρούμαι αφάνταστα με σποραδικά υπερφαγικά επεισόδια και κάνοντας εφαρμογή των γνωστών αντιρροπιστικών συμπεριφορών....(εμετοί, υπόθετα, καθαρτικά, υπερβολική άσκηση..)
    Κάπως έτσι έχουν τα πράγματα σε γενικές γραμμές...
    Επί του παρόντος τώρα : Είχα φτάσει 55 κιλά για κάποιο λόγο και ήθελα να χάσω 5.. Τα έχασα τα 5 και τώρα βλέπω ότι είμαι χοντρή και με δείχνουν χάλια τα κολάν κ θέλω να χάσω όσα περισσότερα γίνεται... Τρώω μόνο ένα κουλούρι το πρωί και την υπόλοιπη μέρα 4 φρούτα...Κ πίνω πολύ νερό έχω ξεκινήσει κ κρέμες αδυνατίσματος, παίρνω κ χάπια που αδυνατίζουν, γενικώς ό,τι μπορώ να εφαρμόσω για να είμαι αδύνατη το αξιοποιώ.. Μου αρέσει να είμαι πολύ αδύνατη.. Βλέπω καθημερινά thinspitarion videos στο youtube.. Η Kate Moss είναι το είδωλό μου κ την έχω δεκάδες αφίσες στο δωμάτιό μου.. Εχω γραμμένα παντού anorexia quotes για να μου κάνω πλύση εγκεφάλου... Δεν θέλω να έχω καμπύλες, ούτε πιασίματα, ούτε στήθος... Θέλω να είμαι ένα αδύνατο delicate and sensitive κοριτσάκι... Για πάντα... Με έχει επηρεάσει πολύ στη ζωή μου.. Κάνω τεράστια εκγράτεια κ φοβάμαι την απώλεια του ελέγχου... Δεν πίνω ούτε καφέ... Δεν θέλω να κοιτάζω φαγητό.. Ούτε να το μυρίζω.. Θέλω να είμαι υπεράνω αυτού...
    Αυτά είχα να παω σε γενικές γραμμές... Δεν θέλω να ξαναπεράσω ανορεξία, αν κ εδώ που τα λέμε κ να θέλω δεν θα τα καταφέρω, αλλά θέλω να γίνω το πρότυπο κοριτσάκι που έχω στο μυαλό μου, a real thinspo...
    ........:(................

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,126
    Dark_Angel, Καλως ήρθες......!
    Μένεις μόνη σου? δεν έχεις κάποιον να σε "τραβάει" απο αυτές τις σκέψεις? γιατί αν μένεις μόνη σου κ όλη μέρα σκέφτεσαι κ βλέπεις οτιδήποτε έχει σχέση με thinspo τότε είναι σαν να σου έχει γίνει "πλήση εγκεφάλου".. 55 κιλά μου ακουγοντε ιδανικά! εξαρτάται κ το ύψος σου .
    Πάντως φαίνεσαι μπερδεμένη με αυτά που γράφεις. σαν να ξέρεις οτι δεν είναι φυσιολογικό να είσαι τόσο αδύνατη, αλλά απο την άλλη να το θέλεις..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    Darkangel,
    δεν νομίζω ότι είμαι κατάλληλη να δώσω είτε γνώμη είτε συμβουλή στο θέμα της ανορεξίας, η δική μου η διαταραχή ήταν άλλου τύπου, όμως έχω μερικές σκέψεις, λες ότι δεν θέλεις να ξαναπεράσεις ανορεξία και ταυτόχρονα να γίνεις το πρότυπο κοριτσάκι που έχεις στο μυαλό σου. Και τα δυο δεν γίνονται. Το να βάζουμε τον εαυτό μας στην επίπονη διαδικασία να γίνει ένα συγκεκριμένο καλούπι ανθρώπου που έρχεται σε αντίθεση με την εξέλιξη της ανθρώπινης φύσης είναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ και μάλλον θα σε ξαναβάλει στους δρόμους της ανορεξίας.. Έτσι θέλεις να περάσεις τη ζωή σου? Χωρίς να εξελίσσεσαι φυσιολογικά? Μένοντας στάσιμη? Γιατί να μείνεις κοριτσάκι για πάντα? Που είναι η ομορφιά σε αυτό? Και οι καμπύλες και το μεγάλωμα, έχουν τη χάρη τους, είναι δείγματα των εμπειριών της ζωής και κυριως δείγμα ότι ΖΟΥΜΕ τη ζωή και δεν είμαστε στο περιθώριο της..
    Θα σου πω αυτό που και εγώ και άλλοι πολλοί στο φόρουμ έχουν συμβουλεύσει κοπέλες που υποφέρουν από αυτην την κατασταση, ζήτησε βοήθεια από κάποιον ψυχολόγο, να βρεις τι φταίει που επιθυμείς να πας ενάντια στη φύση σου και κάνεις τα πάντα για αυτό..
    φιλικά

  4. #4
    Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    outside
    Posts
    32
    Ciciliana καλώς σας βρήκα !
    Δυστυχώς μένω με τους γονείς μου, αλλά βγαίνω έξω για σχολή, λέσχη, καφέ με την παρέα κτλ.. Μ αρέσει ειδικά πάρα μα πάρα πολύ να πηγαίνω στα μαγαζιά και να βλέπω τα ρούχα κ να τα δοκιμάζω... Με βοηθάει αυτό πολύ στην προσπάθεια εξασφάλισης και διατήρησης του ελέγχου.. Το thinspo είναι το ιδανικό μου.. 55 κιλά είμαι χοντρή, στα 50 είμαι μια χαρά κ τώρα θέλω να φτάσω 45... Είναι η κολλητή μου τόσα κ το χω βάλει στόχο να την φτάσω...
    Ναι, είμαι μπερδεμένη γαμώτο κ δεν ξέρω πώς είμαι στ αλήθεια.....

  5. #5
    Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    outside
    Posts
    32
    Monahoiot γεια σου κ σε σένα και σε ευχαριστώ για την απάντηση!
    Ολο αυτο έχει βαθιές ρίζες, που ανάγονται στην τελειομανία μου κ στο υπέρμετρο άγχος για να έχω τον έλεγχο σε όλα κ να τα κάνω όπως εγώ επιθυμώ, γι αυτό και στα 17 ξέσπασε έτσι.. Το φαγητό δεν ήταν η αιτία, αλλα το αποτέλεσμα.. Μετά λόγω μη σωστής αντιμετώπισης εξελίχθηκε σε νευρική βουλιμία ειδικά πέρυσι έκανα τρελή κατάχρηση καθαρτικών κ είχα διάφορα προβλήματα, αλλά και να ξέρω μια αιτία δεν συνεπάγεται ότι έχω βρει τη λύση και μπορώ να την εφαρμόσω..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,126
    Originally posted by DarK_AngeL
    κ δεν ξέρω πώς είμαι στ αλήθεια.....
    μεγάλη κουβέντα είπες τώρα! πολύ δύσκολο να καταλάβεις το πως είσαι, αυτό ούτε κι εγω μπορώ να το κάνω.
    πάντως το 45 είναι διαφορετικό πχ στο ύψος μου (1.58 ) κ διαφορετικό σε μια κοπέλα 1.70
    οι γονείς σου δεν ανησυχούν με τόσο λίγο που τρώς μη ξαναπάθεις ανορεξία?

  7. #7
    Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    outside
    Posts
    32
    ναι φυσικά και παίζει ρόλο και το ύψος.. εγώ είμαι μέτρια ως προς αυτό (1.65) και δεν ξέρω πάντα τι πρέπει να είναι κ τι όχι... μακάρι να μπορούσα να διαχωρίσω το πώς φαίνομαι από το πώς είμαι στα αλήθεια και να μπορώ να με δω σε 3D σαν κάποιος εξωτερικός παρατηρητής...
    κ με εκνευρίζει αυτό... όπως κ οι καθρέφτες.. στον καθένα φαίνομαι αλλιώς και αποφεύγω να κοιτάζομαι...
    οι γονείς μου δεν πολυασχολούνται μαζί μου κ καλύτερα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,126
    με 1.65 κ 55 κιλά είσαι πολύ καλα..(το ξέρω δεν είναι η απάντηση που θέλεις :)) αλλά καταλαβαίνω τους προβληματισμούς σου......
    όταν έχεις ανάγκη γράφε, κατα τη ταπεινή μυο γνώμη βοηθάει, κατα καιρούς με εχει ψιλοβοηθήσει, μέχρι να ξανανιώσω χάλια.... τεσπα το γενίκευσα το θέμα :/

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΟΥΤΟΠΙΑ
    Posts
    381
    Γεια σου dark angel

    Aν ειχες ενα καθρεφτη μπροστα σου και κοιταζες το ειδωλο σου χωρις αυτη την ιδεα που εχεις στο μυαλο σου ,θα εβλεπες οτι οχι μονο πρεπει να μη χασεις αλλα κιλα αλλα και να παρεις.

    Ολα αυτα τα ειδωλα - μοντελα που βλεπεις ειναι μια Ουτοπια .Εικονες απο φωτοσοπ στα περιοδικα και στη χειροτερη περιπτωση γυναικες που λιμοκτονουν και που παιζουν με τη ζωη και το θανατο...

    Η εμμονη αυτη ειναι πολυ επικυνδυνη με την υγεια σου ,τι προτιμας να γινεις 45 και να σου πεφτουν τα μαλλια ,τα δοντια σου να ξεκινησουν να εχουν προβληματα ,να σου σταματησει η περιοδος ,να εχεις καρδιολογικα προβληματα και οτι αλλο συνεπαγεται με ολα αυτα?Τι θελεις να εισαι 45 κιλα με ολα αυτα τα παραπανω?

    Αυτο προτιμας κοριτσι μου?Να βρεθεις σε αυτο το σταδιο?Γιατι αν χασεις και αλλλα κιλα και δε σταματησεις αυτου του ειδους τη διατροφη ,δυστυχως εχεις πολλες πιθανοτητες να φτασεις εκει.
    ΑΝ Η ΦΙΛΗ ΣΟΥ ΠΕΦΤΕΙ ΣΤΟ ΓΚΡΕΜΟ ΑΝΤΙ ΝΑ ΤΗΝ ΤΡΑΒΗΞΕΙΣ ΝΑ ΜΗ ΠΕΣΕΙ ,ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΣΥ ΜΑΖΙ ΤΗΣ?

    Προσπαθησε να ξεφυγεις απο ολο αυτο και να δεις τη πραγματικοτητα...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •