ΔΕΝ ΘΑ ΦΑΩ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ 4 ΜΕΡΕΣ - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 58
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    445
    Α καλά.....
    Συμβουλέψτε η μια την άλλη τώρα...
    Πόσα κιλά χάνεις άμα δεν φας μια μέρα;
    Αν εκείνη τη μέρα πιεις και καθαρτικό για να φύγει ότι έχει απομείνει στο έντερο από τις προηγούμενες;
    Μήπως είναι καλύτερα;
    Μήπως χάνεις περισσότερο;

  2. #32
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    4
    Originally posted by koukoutsi
    Α καλά.....
    Συμβουλέψτε η μια την άλλη τώρα...
    Πόσα κιλά χάνεις άμα δεν φας μια μέρα;
    Αν εκείνη τη μέρα πιεις και καθαρτικό για να φύγει ότι έχει απομείνει στο έντερο από τις προηγούμενες;
    Μήπως είναι καλύτερα;
    Μήπως χάνεις περισσότερο;
    καθαρτικα παιρνω μονο οταν με πιασει βουλιμικο επεισοδιο,η εχω ξεπερασει τις θερμιδες που εχω βαλει οριο.(αφου πρωτα εχω κανει εμμετο οσα εχω φαει αμεσα)

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    Originally posted by thinspiration
    ποσα κιλα χανεις εσυ οταν δεν τρως και πινεις μονο νερο?εγω ενα την ημερα.
    Συγγνώμη, νόμιζα ότι αλληλοβοηθιόμαστε στο να βγούμε από τις διατροφικές μας διαταραχές, δεν δίνουμε συμβουλές και ανταλλάσσουμε πληροφορίες για το πως να πέσουμε πιο βαθιά στο πρόβλημα...

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    445
    Originally posted by monahoiot
    Originally posted by thinspiration
    ποσα κιλα χανεις εσυ οταν δεν τρως και πινεις μονο νερο?εγω ενα την ημερα.
    Συγγνώμη, νόμιζα ότι αλληλοβοηθιόμαστε στο να βγούμε από τις διατροφικές μας διαταραχές, δεν δίνουμε συμβουλές και ανταλλάσσουμε πληροφορίες για το πως να πέσουμε πιο βαθιά στο πρόβλημα...
    :thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    74
    Εγώ όσο διάβαζα αυτό το ποστ, έκανα το σταυρό μου κάποια στιγμή και είπα από μέσα μου, Έλεος μ' αυτά που ζούμε. ʼλλος έτσι, άλλος αλλιώς. ʼλλος 50 κιλά, άλλος 150.
    Δεν ξέρω πώς είναι να ζεις με ανορεξία, ούσα στην αντίπερα όχθη της παχυσαρκίας, αλλά βλέπω το κορίτσι αυτό να ταλαιπωρείται.
    Σίγουρα είναι μέρος της διαταραχής το ότι δεν αναγνωρίζει το πρόβλημά της και στα 50 κιλά θεωρεί τον εαυτό της βόδι. Είμαι σίγουρη ότι δε βλέπει τη λύση, κι αν τη βλέπει, είναι ακατόρθωτο να την εφαρμόσει. Όπως εγώ, στα τριπλάσιά της σχεδόν κιλά, ξέρω ποια είναι η λύση αλλά δε μπορώ να την εφαρμόσω (κάπως έτσι δεν πρέπει να λειτουργεί αυτό; δεν είμαι και σίγουρη).
    Το μόνο σίγουρο Νταρκ είναι ότι πρέπει να μιλήσεις με κάποιον άλλον ειδικό. Αυτός που πηγαίνεις τώρα δε φαίνεται να σε βοηθά ουσιαστικά. Κι αυτό γιατί αυτά που κάνεις καταστρέφουν τα πάντα πάνω σου (καθαρτικά, εμετοί, αφαγία..)
    Κάνε ένα βήμα, πριν είναι πολύ αργά κι έχεις χάσει και το σώμα σου και τον εαυτό σου.

  6. #36
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    6
    egw vlepw pws auta einai ta pragmatika provlhmata kai xairomai pou egina melos k ta vlepw..eimai 63,phra 5 kila apo 58 pou hmoun k 8elw na ginw pali 58..den trelainomai omws..oute pio omorfi 8a me kanoun,oute 8a niw8w kalytera me mena.allou einai h omorfia sou,sto poso aneth niw8eis..:D

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    138
    πφφφ...παει καιρος αλλα διαβαζω μαλ**κιες!!και γελαω...και γω τα κανα αυτα και μετα τα διατυμπανουσα...στα 17 μου!ελεος

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Θεσσαλονίκη, Ελλάδα
    Posts
    685
    ποίας Αφρικής κορίτσι μου? για την Ελλάδα μιλάμε πλέον...

    μάλλον ο στόχος σου είναι να γίνεις σαν την γνωστη δημοσιογράφο - πρώην κάτοικο panes μεσημεριανόν εκπομπών....

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    chania , herakleion
    Posts
    207
    καλησπερα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !
    οσα ατομα βρισκονται σε μια τετοια κατασταση , χρειαζονται στα σιγουρα μια βοηθεια απο καποιον ειδικο και οχι απο εμας εδω στο φορουμ και σε καθε φορουμ....μπορει να μην το καταλαβεις και σε χρονο αψε σψησε να εχεις βρεθει σε μια πολυ σοβαρη κατασταση για την υγεια σου. σπουδαζω νοσηλευτικη και εχουν δει πολλα τα ματια μου. σε παρακαλω , πηγαινε να μιλησεις με καποιον ειδικο.! καλη συνεχεια!

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    273
    Originally posted by thinspiration
    ποσα κιλα χανεις εσυ οταν δεν τρως και πινεις μονο νερο?εγω ενα την ημερα.
    Originally posted by thinspiration
    καθαρτικα παιρνω μονο οταν με πιασει βουλιμικο επεισοδιο,η εχω ξεπερασει τις θερμιδες που εχω βαλει οριο.(αφου πρωτα εχω κανει εμμετο οσα εχω φαει αμεσα)
    επειδή εχω περάσει και τα δύο, ανορεξία και βουλιμία, έχω υπάρξει και πολύ λεπτή και πολύ παχιά, να ενημερώσω κάθε επίδοξη ή πεπειραμένη χρήστη μεθόδων ανορεξίας-λιμοκτονίας ότι όταν ήμουν ανορεξική ήμουν κινούμενο ζόμπι, αδύναμη από την αφαγία και το μυαλό σε κωματώδη κατάσταση. Οφείλω να ομολογήσω ότι υπέρβαρη και παχύσαρκη ήταν καλύτερη η κατάσταση σωματικά και ψυχικά κι ας είχα πρόβλημα να κινηθώ, να φορέσω παπούτσια κλπ. Καλύτερη αλλά όχι βέλτιστη, γι'αυτό κάνω προσπάθεια να βρεθώ σε φυσιολογικά κιλά.

    Πάντως αυτό το πείραμα του πόσο-χάνω-εάν-πιω-μόνο-νερό το οποίο φυσικά και έχω κάνει πάνω μου (+ καθαρτικά, εμετούς δεν τα κατάφερνα) :sniffle: δεν διαφέρει και πολύ απ'το "είμαι υπέρβαρη-παχύσαρκη" και κάνω-δίατια-για-να-χάσω-3-κιλά-την-εβδομάδα, άρα :eureka: 12 το μήνα, άρα 36 το τρίμηνο, άρα 72 το εξάμηνο!!! Μη σου πω ότι θα καταφέρουμε να φτάσουμε και σε αρνητικά πρόσημα :crazy: :dork: Ναιιιιιιι!!!! Η ίδια τελειοθηρία κρύβεται από πίσω και από τα δύο Τελειοθηρία μια μάχη χωρίς νικητή

    http://www.ipse.gr/adult.html
    Τελειοθηρία με χαρακτηρίζει εάν:
    - Αισθάνεσαι ότι επιτυγχάνεις δεν είναι ποτέ αρκετό;
    - Συχνά αναβάλεις να παραδώσεις την δουλειά σου, περιμένοντας να τα κάνεις πιο σωστά;
    - Αισθάνεσαι ότι πρέπει να δώσεις το 100% των δυνάμεών σου σε οτιδήποτε κάνεις ή αλλιώς θα είναι μέτριο ή αποτυχία;

    Εάν είναι έτσι, και όχι ότι προσπαθείς να επιτύχεις αυτό που θέλεις, τότε πράγματι προσπαθείς για τελειότητα. Η τελειοθηρία αναφέρεται σε μια ομάδα αυτό-μειωτικών σκέψεων και συμπεριφορών όπου στοχεύουν να πλησιάσουν ακραίους υψηλούς μη ρεαλιστικούς στόχους. Η τελειομανία λανθασμένα συχνά φανερώνεται στην κοινωνία μας ως επιθυμητή ή ακόμα και απαραίτητη για την επιτυχία. Ωστόσο, πρόσφατες μελέτες έχουν δείξει ότι η τελειοθηρική στάση πράγματι παρεμβαίνει αρνητικά στην επιτυχία. Η επιθυμία του ατόμου να είναι τέλειο δεν αφήνει χώρο για προσωπική ικανοποίηση και οδηγεί το άτομο να μην καταφέρει να επιτύχει τόσα όσα άλλα άτομα με ρεαλιστικούς, εφικτούς στόχους μπορούν να καταφέρουν.

    Η υγιής εναπόθεση στόχων και η επίτευξη τους είναι αρκετά διαφορετικό από την αυτό-μειωτική διαδικασία της τελειοθηρίας. Ισορροπημένα άτομα τείνουν να θέτουν στόχους βασιζόμενα στα δικά τους θέλω και επιθυμίες παρά να θέτουν στόχους αντιδρώντας σε εξωτερικές προσδοκίες. Οι στόχοι των ισορροπημένων ατόμων είναι ρεαλιστικοί, έχουν πιθανότητες επιτυχίας και στοιχειοθετούνται από εσωτερικά κίνητρα. Ισορροπημένα άτομα παίρνουν ικανοποίηση από την διαδικασία στο να επιδιώξουν να επιτύχουν ένα στόχο και όχι μόνο εστιάζοντας στο τελικό αποτέλεσμα.

    Τι μπορώ να κάνω για την τελειομανία;
    Το πρώτο βήμα για να αλλάξει κάποιος από έναν τελειομανή χαρακτήρα σε μια πιο υγιή προσωπικότητα είναι να συνειδητοποιηθεί ότι η τελειοθηρική στάση δεν είναι επιθυμητή και ούτε είναι ο μόνος δρόμος για την επίτευξη της επιτυχίας. Η τελειοθηρία είναι μια αυταπάτη. Το επόμενο βήμα είναι να προσδιοριστούν και να τροποποιηθούν οι αυτό-μειωτικές σκέψεις και συμπεριφορές όπου πριμοδοτούν την τελειοθηρική στάση.
    Άσκηση για το σπίτι: Περιέγραψε με δικά σου λόγια πρόγραμμα διατροφής & άσκησης (είτε για να πάρεις κιλά είτε για να χάσεις) στο οποίο παίρνεις ικανοποίηση από την διαδικασία και όχι μόνο από το αποτέλεσμα της διαδικασίας. :P

    Cheat and Hint: Εάν δυσκολεύομαι να απαντήσω ίσως υπάρχει ψεγάδι στην διαδικασία που υποβάλω τον εαυτό μου και οργανισμό μου ή στα επιχειρήματα που με κρατούν σε αυτή τη διαδικασία με ελπίδα ότι θα χαρώ το αποτέλεσμα κάπου κάπως κάποτε.

    αυτή η άσκηση για το σπίτι θα ήταν ωραίο νήμα τώρα που το σκέφτομαι, χμ...

  11. #41
    Member
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    athens
    Posts
    30
    Originally posted by thinspiration


    καθαρτικα παιρνω μονο οταν με πιασει βουλιμικο επεισοδιο,η εχω ξεπερασει τις θερμιδες που εχω βαλει οριο.(αφου πρωτα εχω κανει εμμετο οσα εχω φαει αμεσα)
    α ενταξει τοτε. :| ρε συνελθετε.ειναι κριμα

  12. #42
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    7
    Originally posted by DarK_AngeL
    1ον αντιλαμβανομαι πολυ καλα το προβλημα μου κ ξερω τα παντα για αυτο τι πρεπει να κανω κ τι οχι η διαφορα εγκειται στο οτι ποτε δν τα εφαρμοζω γιατι κανω αυτο που κατα βαθος θελω
    2ον στα 50 κιλα με βλεπω οντως χοντρη θελω να χασω 2-3 κ μετα θα ειμαι ικανοποιημενη κ προτιμω να ακολουθησω μια διαδικασια κ να επιτυχω το στοχο μου παρα να τρωω ανεξελεγκτα κ ασυστολα κ μετα να εχω τυψεις κ να κλαιω
    3ον το τελευταιο που με νοιαζει ειναι αν τραβαω καποιου την προσοχη η οχι, εχω ενα σωρο θεματα να ασχοληθω κ εχω καποιους βραχυπροθεσμους στοχους που θελω να πετυχω δεν ειμαι κανα 15χρονο πεζο κοριτσακι που κωλοβαραει ολη μερα κ κοιταει τι να κανει για να τραβηξει την προσοχη μακαρι να ειχα χρονο κ ορεξη να το εκανα κ αυτο οσο για τη νοσηλεια μου εγω ξερω τι τραβηξα εκει μεσα κ σε καμια μα καμια περιπτωση δεν θα ηθελα κατι τετοιο
    θελω ανορεξια αλλα ελεγχομενη σε σημειο που να μην ειναι παθολογικο
    σ αυτην που παω λεω τα παντα αλλα ειμαι κυνικη κ δεν χαμπαριαζω ευκολα κ δεν ακολουθω παντα ο,τι μου λεει γιατι θελω να εχω το τελειο για τα δικα μου υποκειμενικα κριτηρια κ ναι ειναι δυσκολο να εχεις υπο τον ελεγχο κατι τοσο δυσκολο αλλα εκει φαινεται η πραγματικη μου αξια κ ποσο σθενος κ δυναμη εχω μεσα μου κ αυτο θελω να αποδειξω στον εαυτο μου, οτι εγω τρωω το φαγητο κ οχι αυτο εμενα (μεταφορικα)

    Xαλάρωσε και ηρέμησε. Είσαι 50 κιλα. δεν εισαι χοντρη. εγω δλδ που ειμαι 60 και θελω να παω 55 τι είμαι; για να κανω δακτύλιο;; οχι φυσικα! Αν και εγώ περνάω και η ίδια το δικό μου πρόβλημα. Δε παύω να προσπαθώ να στηρίζω και εμένα και τους άλλους! απλα στους άλλους ειναι πιο εύκολο! ;) Κοίταξε να δείς είναι σίγουρο και το ξέρεις πως 4 μέρες αφαγία! ακομα και 1 δεν είναι σωστό! Δεν κερδίζεις κάτι! ισα ισα που αυξάνεις τις πιθανότητες να ξανα υποκύψεις σε υπερφαγία! Και να φας σε μια μέρα οτι δεν έφαγες στις 4! Αυτο που θα κερδισεις ειναι μονο η συναισθηματικη σου ανακουφιση οτι 4 μερες δεν εφαγες τιποτα και εισαι οκ! (αρα ειναι ψυχολογικο το θεμα) τον οργανισμο σου ομως θα τον μπλοκαρεις (δεν σκεφτεσαι την υγεια σου) Ακομα και αν τα εφαγες ολα αυτα! λίγο πριν πας στο μπάνιο! ξάπλωσε κλείσε τα μάτια και χαλάρωσε! η πάρε ενα χαρτί και ζωγράφισε! κάνε κατι τελος παντων για να ξεχαστεις! πρωτα όμως σκέψου! οτι τα εφαγες και τελος! Ευχαριστήθηκες; τέλεια! απο αυριο θα μπεις σε μια ισορροπημενη διατροφη! Μην μπλοκάρεις ετσι τον οργανισμο σου! Δεν γίνεται σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα να τα καταφερεις ολα! Σαν να σου λεει: ΤΙ ΕΓΙΝΕ; ΧΘΕΣ ΜΕ ΤΑΙΣΕΣ ΤΟΣΟ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΤΙΠΟΤΑ; για μπαλόνι μεπερνας; ετσι τον τρελενεις και τον μπλοκαρεις! Αν θες απλα να κανεις μια αποτοξινωση απλα φαε γιαουρτι την επομενη, φρουτα, δημητριακα και σαλατα! οχι τιποτα. αυτο καντο για 3 μερες και μετα ξεκινα μια σωστη διατροφη που να παρεχει τα παντα μεσα! απλα να ειναι ισσοροπημενη! δεν πειραζει ομως και αν καθιερωσεις και μια μερα να τρως οτι θες. εγω θεωρω πως πρεπει να ακολουθησεις μια συντηρηση! και οχι να χασεις! Μια μερα την εβδομαδα τρωγε οτι θες. να μην νιώθεις τυψεις γι αυτο! απλα την επομενη ακολουθα την διατροφη σου! Επειδη εφαγες τοσο δε παει να πει οτι σε μια εβδομαδα θα γινεις τοφαλος!:) Όλοι το παθαινουμε αυτο! απλα την επομενη βαλε στοχο και πες εστω για 6 μερες ας τρωω ισσοροπημενα και δε θα παρεις κιλα!

  13. #43
    Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    33
    καλησπερα. επειδη ημουν σαν κ εσενα. και εκανα μεγαλο αγωνα, μεγαλο κοπο, πονο, αποπειρες αυτοκτονιας, εχω και διπολικη διαταραχη, εχω κανει απειρα ξεφτιλικια με το φαι και με τον εαυτο μου, ο ΜΟΝΟΣ τροπος να ξεφυγεις ειναι να ΧΟΝΤΡΙΝΕΙΣ. μολις χοντρινα και εφαγα Ο,ΤΙ γουσταρα, μου εφυγε η βουλιμια!και μολις μου εφυγε η βουλιμια, αδυνατισα ΧΩΡΙΣ προσπαθεια! ημουν τοσο βουλιμικη που ετρωγα ακομα ΚΑΙ ΚΡΕΜΕΣ ΣΩΜΑΤΟΣ! πληρωνα ξενοδοχειο για μερικες ωρες για να μεινω μονη μου να ΦΑΩ.

    οι γιατροι και τα φαρμακα δεν θα σου κανουν ΤΙΠΟΤΑ αμα δεν βοηθησεις εσενα, και ομορφη ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΣΑΙ οταν σου σαπισουν τα δοντια, σου χαλασει το δερμα και σου πεσουν τα μαλλια. θα εισαι αδυνατη οπως θελεις, ομως ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΟΜΟΡΦΗ! επισης, δεν φαινεται πως αδυνατισες σε 4 μερες, ειναι η κατακρατιση και η εικονα στο μυαλο σου που δημιουργει την ψευδαισθηση, αμα δεν φας.

  14. #44
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    23
    DarkAngel σε καταλαβαινω απολυτα. Και εγω ειμαι 1.62 με 40 κιλα (Θεοχοντρη!) και σχεδον η κατασταση ειναι περιπου ιδια με τη δικη σου. Μονο που εγω μενω 5 μερες νηστικη αλλα μετα απο αυτα που παιρνω τρωω πολυ λιγη ποσοτητα δηλαδη σχεδον μιση μακαροναδα 5 μπουκιες, μιση κρεπα και 1 πιτα αλαδωτη με σουβλακι κοτοπουλο τοματα τζατζικι χωρις πατατες μετα τα βγαζω. Καθαρτικα εχω παρει μεχρι 20. Εχω καταφερει να μεινω 2 εβδομαδες νηστικη.Στοχος μου ειναι να πινω μονο υγρα τσαι χωρις θερμιδες και κοκα κολα ζερο και να μαθω τον εαυτο μου να ζει χωρις φαγητο..thinspiration μια ερωτηση.Οταν μενεις τελειως νηστικη μια μερα και πινεις μονο νερο χανεις οντως 1 κιλο? Ρε συ εχεις αψογο μεταβολισμο εγω βεβαια δεν ξερω να σου πω αμα χανω στη 1 μερα η στις 5 που μενω νηστικη γιατι ζυγιζομαι ανα 2 εβδομαδες σε διατροφολογο που παω και δεν κανω το προγραμμα του παρολο που ειναι διαιτα :-D :-( Απο ο.τι μου λεει που δεν μου λεει ακριβως χανω λεει καποια γραμμαρια η μου λεει απλα εισαι πιο κατω απο τη προηγουμενη φορα και κατι τετοια δεν μου λεει παντως ακριβως..Τωρα θελω να μεινω μια εβδομαδα νηστικη εντελως χωρις να φαω τιποτα σε ενα δωματιο μονο με νερακι και τσαι πρασινο και δεν θα κανω βουλιμικο.Τελος.Ουτε καν 2 μηλα δεν θα φαω τιποτα.Ασε που χθες που εφαγα καποια πραγματα και τα εβγαλα οταν τα εβγαζα ειδα και αιμα εβγαλα και λιγο αιμα το επιασα ηταν κοκκινο ανοιχτο..ηταν αιμα..ειδες τι κανει το κωλοφαγητο..Η κατασταση ειναι πλεον πολυ σοβαρη.Δεν προκειται να ξαναφαω τιποτα μονο θα πινω υγρα

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    128
    βασικά για το αίμα δε φταίει το φαγητό,αλλά όλη η χαποκατάσταση που παίρνεις!
    μόλις ανοίξει πιο μεγάλη η τρύπα στο στομάχι και γδάρεις τέρμα τον οισοφάγο εκεί να δεις τι καλά που θα είναι....τέλοσπαντων,προφαν� �ς και δεν έχω να πω τίποτα περαιτέρω γιατί όταν υπάρχουν εμμονές άκρη δε βγάζεις..
    απλά εύχομαι κάποια στιγμή,και πριν αρχίσει να μετράει το ρολόϊ αντίστροφα να καταλάβεις..έως τότε καλή τύχη!

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •