Δίαιτα - Τριχόπτωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1

    Δίαιτα - Τριχόπτωση

    Κάθε φορά που έκανα δίαιτα παρατηρούσα να χάνω αρκετές τρίχες πέραν του φυσιολογικού, αλλά αυτή την φορά έχω φοβηθεί...Πήγα σε δερματολόγο αλλά όταν του ανέφερα για δίαιτα μου είπε οτι δεν παίζει και τόσο σημαντικό ρόλο... μου έκανε εντύπωση!! Μου έδωσε μια πανάκριβη θεραπεία (200 Ε) και με έστειλε στο σπίτι μου.. Είμαι επιφυλακτική στο να κάνω αυτή την θεραπεία μιας και όταν δεν κάνω δίαιτα δεν αντιμετωπίζω τέτοιο πρόβλημα...!!

    Εσείς έχετε τριχόπτωση ; Πώς το αντιμετωπίζετε; Παίρνετε βίταμίνες η κάποιο συμπλήρωμα διατροφής;

    Εγώ το μόνο που παίρνω είναι σίδηρος και αυτό γιατί μετά απο εξετάσεις αίματος η φερριτίνη μου ήταν πολύ χαμηλή, όπως επίσης και ο σίδηρος..!!

    Ααα ξέχασα να πω ότι δεν ακολουθώ κάποια συγκεκριμένη δίαιτα που αποκλείει ομάδες τροφών... απλώς έχω κόψει το ψωμί και τα παχυντικά..

  2. #2
    Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    38
    κοπελια στα ιδια χαλια ειμαι..απλα επειδη ειχα παντοτε προβλημα αναιμιας και αβιταμινωσης..παιρνω χρονια σιδερο..αλλα και παλι με αυτη την απωλεια δεν κανει πολλα..επισης παιρνω φυλλικο οξυ..και μια φορα το χρονο βαραω ενεσεις βιταμινων...
    παντως τωρα απο αρχες Σεπτεμβρη εχω χασει τοσες τριχες που νομιζα οτι επρεπε να κοψω τα μαλλια μου γιατι ουτως η αλλως θα κατεληγα φαλακρη..αλλα ευτυχως εχει μειωθει καπως την τελευταια βδομαδα..
    οχι σε δερματολογο δεν εφτασα ακομη..ισως απο αμελεια..ισως γιατι ξερω οτι παντα ειχα προβλημα..
    απλα..το μονο που εκανα ηταν να αφησω μαλλια μου αβαφτα για αρκετους μηνες..και γενικα να μην τα ταλαιπωρω πολυ..
    μην αγχωνεσαι παντως οτι και να ειναι..το αγχος μονο καλο δεν κανει και ευχομαι να βρεις την καλυτερη λυση

  3. #3
    Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    38
    αα και την ιδια διατροφη κανουμε..μονο που δεν τα εχω κοψει τα παχυντικα μαχαιρι..

  4. #4
    Ευχαριστώ για την απάντηση Who... Kαλά και εγώ μην νομίζεις οτι τα έχω κόψει μαχαίρι.... σε κάτι κρίσεις υπογλυκαιμίας τσακίζω οτι βρω μπροστά μου από σοκολάτες μέχρι ότι μπορείς να φανταστείς!! Με τα μαλλιά πήγα σε δερματολόγο γιατί έχω φρικάρει ...κοντεύει να φανεί το κρανίο μου:thumbdown: Όμως 200 ευρώ το μήνα για την θεραπεία δεν μπορώ να δίνω!!Σκέφτομαι να πάρω κάψουλες priorin μήπως απο την διατροφή μου λείπουν κάποια ιχνοστοιχεία....

    Αυτές οι ενέσεις βιταμινών στις έχει προτείνει κάποιος γιατρός; Σε έχουν βοηθήσει;

  5. #5
    Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    38
    ναι ειναι αυστηρα απο γιατρο..και συνηθως διαρκουν 10 μερες..ασε ποναει ο πισινος ..χωρια που επι 10 μερες πρεπει να πηγαινεις συνεχεια σε ενα κεντρο υγειας η καπου αλλου ..την ωρα που στη κανουν δεν ποναει καθολου αλλα μετα προσωπικα φτανω σε σημεια να μην μπορω να κατσω..
    τωρα το εαν με εχουν βοηθησει..δεν μπορω να ειμαι απολυτη σε αυτο..γιατι σαν οργανισμος εχω διαφορα θεματα..και ακομα δυστυχως δεν εχω βγαλει ακρη απο που προκυπτουν..νιωθω σαν ενα αμαξι που φτιαχνει το ενα και χαλαει το αλλο...παραδειγμα..
    εχασα αρκετα κιλα τον τελευταιο χρονο..ενω ειχα λασπη στη χολη..και τελικα..ενω εκανα ενα πολυ καλο βημα για τον οργανισμο μου..η απωλεια κιλων ειχε σαν συνεπεια η λασπη να γινουν πετρες και να βρεθω σε χειρουργειο απο την μια μερα στην αλλη...τι να πω..θελει ψαξιμο το θεμα και γενικα να μην ντρεπεσαι να παιρνεις και δευτερες και τριτες γνωμες απο γιατρους..
    οσο για τις καψουλες που λες..προσωπικα..και καθαρα απο θεμα χαρακτηρα..ισως επειδη εχω παρει πολλα χαπια απο γιατρους..δεν θα εμπαινα στην διαδικασια..

  6. #6
    Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση σου!! Τις ενέσεις τις φοβάμαι απίστευτα... μόλις βλέπω σύριγγα κάνω χειρότερα και από μωρό!! Ίσως πάρω τίποτα βιταμίνες απο το φαρμακείο για να καλύψω κάποια ιχνοστοιχεία που ίσως λείπουν από τον οργανισμό μου...

    Και εγώ αυτο παρατηρώ, οτι όσο τρώω είμαι "υγιής"... έτσι κάνω και καλά υγιεινή διατροφή και χάσω κάποια κιλά , πέραν της εξωτερικής εμφάνισης.... όλο προβλήματα έχω...!! Πότε παρουσιάζεται το ένα και πότε το άλλο...!!Μερικές φορές είμαι τόσο προκατειλλημένη που λέω τι θέλω και κάνω δίαιτα αφού θα αρρωστήσω πάλι!!Βέβαια είναι και λίγο άλλοθι για να πέσω με τα μούτρα ξανά στο φαγητό!! :lol:

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    πριν αρχισεις κ παιρνεις διαφορες βιταμινες απο μονη σου, θα προτεινα να κατσεις να σκεφτεις αν εχεις αλλα συμπτωματα, οτιδηποτε, οσο ασχετα κ αν φαινονται μεταξυ τους, κ να απευθυνθεις σε εναν γιατρο που να εμπιστευεσαι.
    ισως εκεινος σε κατευθυνει, να κανεις καποιες εξετασεις, αν δεις αν οντως σου λειπει κατι και τι ειναι αυτο, ωστε να μη φορτωνεις τον οργανισμο σου με διαφορα αν δεν τα χρειαζεσαι

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •