Πώς να βοηθήσω....?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    3

    Πώς να βοηθήσω....?

    Συζώ με μια κοπέλα που έχει διαγνωστεί πως πάσχει από μεταιχμιακή διαταραχή προσωπικότητας. Τις τελευταίες μέρες έχει έντονες κρίσεις πανικού και νιώθω πολύ χάλια που δεν μπορώ να της προσφέρω βοήθεια.. Οι κρίσεις παρουσιάζονται ξαφνικά και διαρκούν για ώρες. Δεν μπορεί να κοιμηθεί και είναι συνέχεια με κατάθλιψη. Όταν προσπαθώ να πω κάτι πάντα το λέω λάθος ή σε λάθος στιγμή.. Δεν ξέρω πως να συμπεριφερθώ και τι να πω για να νιώσει πως την καταλαβαίνω και να την κάνω να αισθανθεί τουλάχιστον λίγο καλύτερα.. Με σκοτώνει που την βλέπω έτσι.. Κάποιες φορές όταν την πέρνω αγκαλιά ηρεμεί αλλά κάποιες φορές θέλει να μένει μόνη της. Κάθομαι δίπλα της χωρίς να μπορώ να προσφέρω την παραμικρή βοήθεια. Σας παρακαλώ βοηθήστε με να της δώσω ένα χέρι βοηθείας να βρώ τουλάχιστον ένα τρόπο να μην μένω απ' έξω. Δε θέλω να το περνάει μόνη της.. Θέλω να βοηθήσω αλλά φαίνεται πως δεν κάνω τίποτα ουσιαστικό.. Όταν κάθομαι και την βλέπω να σπαρταράει από τις κρίσεις ματώνει η ψυχή μου.. Παίρνει φαρμακευτική αγωγή και παρακολουθείται από ψυχίατρο εδώ και λίγο καιρό. Μήπως το ότι παρακολουθείται από ψυχίατρο να βγαίνουν όλες οι φοβίες στην επιφάνεια? Δεν ξέρω τι να σκεφτώ..

    Οποιαδήποτε συμβουλή μου δώσετε θα είναι ένα βήμα για να μην είναι αδρανής στην κατάσταση αυτή.....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Καλημέρα,
    Επιγραμματικά θα σου έλεγα τα εξής:
    1) Ενημερώσου.
    2) Σκέψου ΠΟΛΥΥΥΥΥΥ τον ευατό σου και βρες τον καλίτερο δυνατό τρόπο να αντιμετωπίσεις (από μέρους σου) τις επιπτώσεις της κατάστασης που βιώνεις ΕΣΥ.
    3) Εμπιστέψου το συναίσθημα αντί της λογικής όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

    Και κάποιες σκέψεις μου.
    Όταν (ουσιαστικά) το μόνο που έχεις να προσφέρεις είναι μία αγκαλιά (και όση αγάπη χωράει μέσα σε αυτή) να ξέρεις ότι δεν είναι καθόλου λίγο
    Το να βγούν έξω, όπως λες, όλες οι φοβίες της, δεν είναι καλίτερο από το να μένουν μέσα της??
    been good, been bad. WILL GO ON

  3. #3
    Originally posted by justme
    Καλημέρα,
    Επιγραμματικά θα σου έλεγα τα εξής:
    1) Ενημερώσου.
    2) Σκέψου ΠΟΛΥΥΥΥΥΥ τον ευατό σου και βρες τον καλίτερο δυνατό τρόπο να αντιμετωπίσεις (από μέρους σου) τις επιπτώσεις της κατάστασης που βιώνεις ΕΣΥ.
    3) Εμπιστέψου το συναίσθημα αντί της λογικής όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

    Και κάποιες σκέψεις μου.
    Όταν (ουσιαστικά) το μόνο που έχεις να προσφέρεις είναι μία αγκαλιά (και όση αγάπη χωράει μέσα σε αυτή) να ξέρεις ότι δεν είναι καθόλου λίγο
    Το να βγούν έξω, όπως λες, όλες οι φοβίες της, δεν είναι καλίτερο από το να μένουν μέσα της??


    .....συν ότι απ\' τι μας λες είναι στην αρχή της θεραπείας της, οπότε κάνε λίγο υπομονή να πάρει λίγο ροή το πράγμα....θα δεις ότι αργότερα θα καλυτερέψουν τα πράγματα.....
    Μπραβο σου πάντως που της συμπαραστέκεσαι....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    adranis, μονο αδρανής δεν εισαι:)

    η βοηθεια σου ειναι πολυ σημαντικη κ πολυτιμη. το οτι εισαι εκει, να ακους κ να προσφέρεις μια αγκαλια ειναι τοσο βοηθητικα ολα...

    το οτι βγαινουν οι φοβιες στην επιφανεια ειναι καλο, γιατι σημαινει οτι αντιμετωπιζονται. ευχομαι γρηγορα να δεις θετικά αποτελεσματα της θεραπειας στην κοπέλα σου. κ θα δεις! ειναι πολυ σημαντικο να εχει εναν ανθρωπο πραγματικα διπλα.

    τελος, αν μπερδευεσαι κ δεν ξερεις πώς μπορεις να εισαι περισσοτερο βοηθητικος, ρωτα την φίλη σου αν χρειαζεται κάτι άλλο. μια απλη ερωτηση ειναι, που ομως μπορει να σου δωσει απαντησεις που δεν εχεις σκεφτει.

    να σαι καλα:)

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    3
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.. Και έχω ενημερωθεί, διαβάζω χωρίς να το ξέρει από τη δουλειά σε διάφορα sites και πηγαίνουμε μαζί στους γιατρούς. Όμως κάθε φορά θέλει διαφορετική αντιμετώπιση. Όπως είπα κάποιες φορές μια αγκαλιά είναι αρκετή και κάποιες άλλες φορές δεν είναι χρήσιμη.. Όταν την ρωτάω δεν ξέρει τι ακριβώς θέλει κάθε φορά. Αναλόγως της έντασης της κάθε κρίσης. Υπάρχει κάτι που μπορώ να το κάνω και να είναι χρήσιμο κάθε φορά..?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    μμμμμ νομιζω ναι!να την ακους...τί εννοω : οχι να κανεις οτι σου λέει. αλλα να ακους τί λεει...μπορει να ακουγεται χαζο, ομως δεν ειναι. σε βοηθα να την αισθανεσαι...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Μία δική μου απάντηση στο \"κάθε φορά\" είναι το να ΕΙΣΑΙ (και όχι απλώς να δείχνεις) ΕΣΥ καλά (δεν λέω ευτυχισμένος καθώς αδύνατον). Ετσι (νομίζω) την βοηθάς κάθε φορά.
    been good, been bad. WILL GO ON

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by adranis
    Συζώ με μια κοπέλα που έχει διαγνωστεί πως πάσχει από μεταιχμιακή διαταραχή προσωπικότητας. Τις τελευταίες μέρες έχει έντονες κρίσεις πανικού και νιώθω πολύ χάλια που δεν μπορώ να της προσφέρω βοήθεια.. Οι κρίσεις παρουσιάζονται ξαφνικά και διαρκούν για ώρες. Δεν μπορεί να κοιμηθεί και είναι συνέχεια με κατάθλιψη. Όταν προσπαθώ να πω κάτι πάντα το λέω λάθος ή σε λάθος στιγμή.. Δεν ξέρω πως να συμπεριφερθώ και τι να πω για να νιώσει πως την καταλαβαίνω και να την κάνω να αισθανθεί τουλάχιστον λίγο καλύτερα.. Με σκοτώνει που την βλέπω έτσι.. Κάποιες φορές όταν την πέρνω αγκαλιά ηρεμεί αλλά κάποιες φορές θέλει να μένει μόνη της. Κάθομαι δίπλα της χωρίς να μπορώ να προσφέρω την παραμικρή βοήθεια. Σας παρακαλώ βοηθήστε με να της δώσω ένα χέρι βοηθείας να βρώ τουλάχιστον ένα τρόπο να μην μένω απ\' έξω. Δε θέλω να το περνάει μόνη της.. Θέλω να βοηθήσω αλλά φαίνεται πως δεν κάνω τίποτα ουσιαστικό.. Όταν κάθομαι και την βλέπω να σπαρταράει από τις κρίσεις ματώνει η ψυχή μου.. Παίρνει φαρμακευτική αγωγή και παρακολουθείται από ψυχίατρο εδώ και λίγο καιρό. Μήπως το ότι παρακολουθείται από ψυχίατρο να βγαίνουν όλες οι φοβίες στην επιφάνεια? Δεν ξέρω τι να σκεφτώ..

    Οποιαδήποτε συμβουλή μου δώσετε θα είναι ένα βήμα για να μην είναι αδρανής στην κατάσταση αυτή.....
    Γεια σου.Αχ τι τραβάνε και οι φίλοι των μεταιχμιακών..Ομολογώ πως δεν είμαστε εύκολες περιπτώσεις και είμαστε κυκλοθυμικά άτομα...Φαντάζομαι πως μαζί με την οριακή διαταραχή έχει διαγνωστεί ότι πάσχει και από κρίσεις πανικού.Τα φάρμακα σε αυτή την περίπτωση θα βοηθήσουν και θα εξαλείψουν εντελώς τις κρίσεις πανικού..Δεν νομίζω να βγαίνουν οι φοβίες της λόγω του ότι πάει σε ειδικό.Οι φοβίες προϋπήρχαν..Μην αισθάνεσαι αδρανής.Και μόνο που γράφεις αυτό το μήνυμα και αναρωτιέσαι αν κάνεις ό,τι καλύτερο μπορείς δείχνεις πως πραγματικά ενδιαφέρεσαι..Γενικά κλείνεται στον εαυτό της αυτή η κοπέλα ή μόνο στην μεταξύ σας σχέση;Νομίζω πως μια συμπεριφορά που πιάνει στους οριακούς είναι το να είσαι και να δείχνεις όσο πιο καλός και γλυκός μπορείς..Ηρεμεί το αφηνιασμένο τους πνεύμα και την τάση τους να τσακωθούν...Αυτό κάνει και η ψυχίατρός μου και πιάνει μαζί μου.Ίσως παίζει υποσυνείδητα με τις λέξεις καλός κακός...Σε αυτόν που δείχνει καλός το σκεφτόμαστε διπλά να φερθούμε άσχημα..Γενικά μην δείχνεις να αγχώνεσαι από την συμπεριφορά της..Σκέψου.Μπόρα είναι,θα περάσει....Αν σε βλέπει στενοχωρημένο θα απελπιστεί περισσότερο γιατί θα σκέφτεται πως σου κάνει κακό και πως καλύτερα να σε εγκαταλείψει ή μπορεί να σκέφτεται πως αν απελπίζεσαι και εσύ τότε η κατάστασή της είναι πολύ χάλια...Κράτα μια αισιόδοξη στάση ζωής..Όπως επίσης και να μην παίρνεις τόσο προσωπικά το όλο θέμα.Για περισσότερα καλύτερα θα ήταν να συνεννοηθείς με τον γιατρό της για το ποια είναι η καλύτερη στάση που θα πρέπει να κρατήσεις....
    Σημ:Ρωτάς κάπου τι μπορείς να κάνεις μιας και αυτή δεν ξέρει τι θέλει...Να είσαι σταθερός μέσα στο μπαλατζάρισμά της...Αν είσαι σταθερός στις απόψεις σου,στη συμπεριφορά σου θα δημιουργηθεί μεταξύ σας εμπιστοσύνη...Αν κάποιος μπαλατζάρει και ο δίπλα τουείναι επίσης ασταθής τότε το μπέρδεμα εντείνεται...Προσπάθησε να είσαι μια σταθερή αξία...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Κάτι που λένε οι Αγγλοι επίσης ίσως το βρεις βοηθητικό.
    Hope for the best, but expect the worst
    (όταν και όσο μπορείς)
    been good, been bad. WILL GO ON

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    3
    Ευχαριστώ για την ανταπόκρισή σας.. όλους.. Κάτι ακόμη που ήθελα να ρωτήσω.. Δεν είναι κανένας άνθρωπος ψύχραιμος και γλυκός κάθε μέρα. Εάν μια μέρα δεν είμαι ούτε εγώ καλά πως να αποφύγω τους καβγάδες και τις φωνές? Ναι συμφωνώ πως πρέπει να είμαι τέρας ψυχραιμίας όμως κάθε φορά που είμαι χάλια γίνεται χαμός... Εάν πω ότι δεν είμαι καλά αμέσως γίνεται ο καβγάς γιατί \'διαλέγω τις μέρες να μην είμαι καλά\'. Το ξέρω πως δεν υπάρχει το μαγικό ραβδάκι που να γίνονται όλα ώραια και γαλήνια αλλά και πάλι θα ζητήσω τη βοήθειά σας έστω και κάτι διαφορετικό που δεν έχω σκεφτεί αυτά τα τελευταία 2 χρόνια...

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    16
    Να συνεχιζες να την αγαπας..ακομα και οταν αποφασισες να φυγεις..να το εκανες πιο ευκολο για εκεινη..αυτο χρειαζοταν..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by adranis View Post
    Ευχαριστώ για την ανταπόκρισή σας.. όλους.. Κάτι ακόμη που ήθελα να ρωτήσω.. Δεν είναι κανένας άνθρωπος ψύχραιμος και γλυκός κάθε μέρα. Εάν μια μέρα δεν είμαι ούτε εγώ καλά πως να αποφύγω τους καβγάδες και τις φωνές? Ναι συμφωνώ πως πρέπει να είμαι τέρας ψυχραιμίας όμως κάθε φορά που είμαι χάλια γίνεται χαμός... Εάν πω ότι δεν είμαι καλά αμέσως γίνεται ο καβγάς γιατί \'διαλέγω τις μέρες να μην είμαι καλά\'. Το ξέρω πως δεν υπάρχει το μαγικό ραβδάκι που να γίνονται όλα ώραια και γαλήνια αλλά και πάλι θα ζητήσω τη βοήθειά σας έστω και κάτι διαφορετικό που δεν έχω σκεφτεί αυτά τα τελευταία 2 χρόνια...
    τα πλαίσια της σχέσης αυτής δεν έχεις το δικαίωμα να είσαι χάλια ούτε και να έχεις ανάγκες. Ο ρόλος σου (τον οποίο αποδέχτηκες 100%) είναι να καλύπτεις τις ανάγκες της αγαπημένης σου οι οποίες ούτε αυτή ξέρει ποιες είναι. Καλά ξεμπερδέματα!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Και κάτι ακόμα... Επειδή παρατηρώ ότι έχεις δοθεί ολοκληρωτικά στην προσπάθειά σου να βοηθήσεις την κοπέλα σου, αναρωτιέμαι αν προβληματιζεσαι καθόλου για το πως θα βοηθήσεις τον εαυτό σου σε όλο αυτό?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    159
    καλησπερα adranis, εχω και γω ΔΠΠ.. δε ξερω η κοπελα σου ποσο καιρο εχει αυτην την διαταραχη. ο ψυχολογος μου λεει οτι ειναι καθαρο συμπτωμα αγχους.
    Τις πρωτες εβδομαδες ειχα φρικες, ειναι πολυ δυσκολο να μπεις στην ψυχη της δηλαδη στην διαταραχη για να καταλαβεις ολη την ουσια του προβληματος, νευριαζα με την μανα μου επειδη της ελεγα πως ενιωθα και μου ελεγε τις πιο απλες συμβουλες και τοτε ηταν που πατωνε η ψυχη μου.. Υπαρχει ενα βιβλιο στο Google Store, ονομαζεται ψυχο-ενημερωση κατεβασε το και διαβασε σχετικα με αυτο, στο ιντερνετ που εψαχνα ηταν ολα περιεργα για εμενα.. Για να την βοηθησεις απο την μερια σου κρατα την απασχολημενη, βρες ενα χομπυ που γουσταρετε.. δηλαδη να μην ειναι το μυαλο κολλημενο στο προβλημα της, γιατι λεπτο με λεπτο μεσα της αυτο που εχει νιωθει οτι την σκοτωνει (ετσι ενιωθα εγω.) Στις κρισεις πανικου βοηθανε τα φιστικια αιγινης μια χουφτια καθε απογευμα! , φιλιά, αγκαλιες, σεξ, χυμους.. Μολις την δεις ηρερη ρωτα την πως νιωθει ψυχολογικα, πες της οτι και να γινει θα εισαι διπλα της για να νιωσει ασφαλεια. Ακουστε και κανα Marley.. εσεις οι μεγαλοι χανεται την μπαλα απο ερωτικα..
    γιατι οι στιγμες περνανε πανε και πισω δε γυρνανε σα του ρολογιου τους δεικτες που πισω δε γυρνανε

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •