Eπεισόδια υπερφαγίας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    2

    Eπεισόδια υπερφαγίας

    Καλησπέρα,
    Είμαι καινούργια και θα ήθελα να μιλήσω και εγώ για το πρόβλημά μου γιατί πραγματικά έχω απελπιστεί.
    Είμαι 22 χρονών και η διατροφολόγος που πήγαινα πέρυσι ανακάλυψε πως πάσχω απο επεισόδια υπερφαγίας καθώς έβλεπε στο διατροφικό ημερολόγιο που κρατούσα πως κατανάλωνα πολλά γλυκά ανα τακτά χρονικά διαστήματα και πέρα απο τα φυσιολογικά πλαίσια. Ομολογώ πως δεν το είχα παρατηρήσει, θεωρούσα πως απλά μου άρεσαν τα γλυκά. Ήμουν μπαλαρίνα, είχα ακολουθήσει διατροφή για 6 μήνες είχα χάσει 6 κιλά λίπος και φυσικά δεν είχα φάει στο διάστημα αυτό ούτε ένα γλυκό. Επίσης που είχε χορηγηθεί και το reductil, φάρμακο που περιορίζει την όρεξη. Μόλις σταμάτησα το μπαλέτο, αφέθηκα, πήρα πίσω ό,τι έχασα και ακόμα παραπάνω.
    Σήμερα όντως πάσχω απο αυτά τα επεισόδια, πλέον τα αναγνωρίζω και καθώς δουλεύω 2 μέρες τη βδομάδα σε μινι μαρκετ για εμένα έχει γίνει γολγοθάς. Περνάω απο περίπτερο και σκέφτομαι όλο τι θα φάω. Στο μαγαζί τα τρώω κρυφά. Στο σπίτι επίσης. Ευτυχώς, γυμάζομαι καθημερινά αλλά και πάλι για εμένα αυτά τα 5-6 κιλά είναι πρόβλημα. Νιώθω πως δεν ελέγχω τον εαυτό μου....
    Να πάω σε ψυχολόγο?

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    7
    Καλημέρα!Διάβασα αυτά που έγραφες και εγώ θα σταθώ στο γεγονός οτι ασχολείσαι με το μπαλέτο. Δεν είμαι καμία ειδική, απλά απο ό,τι έχω διαβάσει και με την απλή λογική μου, ανήκεις στις κατηγορίες που ίσως παρουσιάζουν πιο συχνά προβλήματα διατροφικών διαταραχών. Και ο λόγος πολύ απλά γιατί περνάτε από πολλές στερήσεις ανά καιρούς......όσον αφορά το φαγητό πάντα!!!:P
    Μη νιώθεις άσχημα, δεν αφέθηκες απαραίτητα, απλά ο οργανισμός σου και η ψυχολογία ξέσπασε έτσι......μην ανπτύσεις ενοχική συμπεριφορά γιατί τοσο πιο εμμονή θα σ γίνεται.....στα λέω εκ πείρας......και επίσης μην κάνεις συνήθεια αυτά τα ξεσπάσματα σου.....μην τρως κρυφά,έλεγξε τν εαυτό σου,αλλά μη στερήσε κιόλας.....αρκετά!
    Αν λίγο προσέξεις,θα δεις οτι και τα υπερφαγικά επεισόδια θα σταματήσεις και τα κιλάκια που πήρες, θα τα ρίξεις......αλίμονο,τόσο καιρό αθλήσε, το κορμί σ θα επανέλθει γρήγορα.....
    Αν νιώθεις οτι χρειάζεσαι κάποια υποστήριξη-καθοδήγηση......ναι,τότε απευθύνσου κάπου.....

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    2
    Προσπαθω να τα ελεγξω.
    Καποιες μερες νιωθω δυνατη και τα καταφερνω και αλλες οχι..
    Αυριο για παραδειγμα εχω βαρδια στο μινι μαρκετ και απο σημερα σκεφτομαι οτι ΔΕΝ πρεπει παλι να ¨κυλισω''. Το τι οντως θα κανω θα φανει αυριο..
    Σε ευχαριστω πολυ¨-)

    Το εχει και η μητερα μου παντως αυτο και ειναι παχυσαρκη, παιζει ρολο και στη δικη μου συμπεριφορα?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •