Ορθοστατική υπόταση;;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637

    Ορθοστατική υπόταση;;;

    Καινούριο αυτό, γελάει ο κόσμος. Ποιός εγώ, που παρά το σχετικά νεαρό της ηλικίας μου φλέρταρα με την υπέρταση ξαφνικά μόλις κάνω απότομες κινήσεις ζαλίζομαι και χάνω το κόσμο γύρω μου για μερικά δευτερόλεπτα, μετά επανέρχομαι. Και είμαι άγαρμπος γμτ, δε προσέχω, ειδικά μετά το γυμναστήριο τη παθαίνω σχεδόν κάθε μέρα... η ρουτίνα μου είναι γυμναστήριο- σούπερ μάρκετ - σπίτι, όταν λοιπόν είμαι στο σούπερ και έχω σκύψει να δώ κάτι χαμηλά και σηκώνομαι τα βλέπω όλα να γυρνάνε, δε κάνω πλάκα...

    Έχει προκύψει και σε άλλους μετά από απώλεια βάρους; Αν ναι, μετά προσαρμόστηκε ο οργανισμός και πέρασε;

    Τεσπά, μπορεί να πάω και σε κανά γιατρό αν συνεχίσει...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    126
    κι εγώ το έχω. πάντα είχα χαμηλή πίεση, αλλά ναι, έχω προσέξει ότι με τη μείωση του βάρους η κατάσταση έχει χειροτερέψει. ούτε από την καρέκλα μπορώ να σηκωθώ καλά-καλά. Πρέπει να σηκωθώ αργά, αλλιώς τα βλέπω όλα..αστεράτα γύρω μου!

    θυμάμαι ο γιατρός μου είχε πει να τρωω λιγο παραπάνω αλάτι (δεν βάζω καθόλου αλάτι στο φαγητό μου) για την πιεση, αλλά εγώ ακόμα δεν το κάνω:crazy:
    πίνω και πολύ νερό, που κάνει την κατάσταση χειρότερη μάλλον

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    το αντιθετο, το νερο βοηθαει πολυ κ ειναι κατι που σιγουρα θα σου πει ο γιατρος να κανεις.
    εχω το προβλημα κ θα λεγα οτι απλα καποια στιγμη (κατα προτιμηση πριν σκασεις μερικες φορες κατω αναισθητος, οπως πχ εγω ) μαθαινεις υποσυνειδητα να προσεχεις...
    ΟΜΩΣ θα πρεπει οπωσδηποτε να συμβουλευτεις εναν γιατρο

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Επιστροφή στην Αθήνα - Δράμα τέλος(;)
    Posts
    531
    Τι να πω κι εγώ που από 4 χάπια για να ρυθμίσω την πίεση προ χειρουργείου, μου είχε μείνει μόνο ένα ελαφρύ - ώσπου φέτος αρχές καλοκαιριού βρέθηκα στο πάτωμα του τρόλευ με όλους τους επιβάτες να με κοιτούν περίεργα!
    Πάντως παλιότερα, τις εποχές που πήγαινα ινστιτούτο και έκανα δίαιτα και γυμναστήριο, είχα λιποθυμήσει 3-4 φορές μέσα στο γυμναστήριο ή λίγο μετά. Η κίνηση ρίχνει την πίεση, και αν είναι ήδη κατεβασμένη από τη δίαιτα και την απώλεια κιλώς δεν θέλει πολύ να βρεθείς στο πάτωμα!
    Πώς το αντιμετωπίζεις; Σε αντίθεση με την υπέρταση, δεν παίρνει φάρμακο. Απλά προσαρμόζεσαι, αποφεύγεις να σηκώνεσαι απότομα ή να κουράζεσαι υπερβολικά, σταματάς αμέσως μόλις δεις τα πρώτα σημάδια και ασφαλώς και δεν σκύβεις χαμηλά! Δεν ξέρω πόσο βοηθάει το αλάτι, λόγω υπέρτασης το είχα κόψει εντελώς και μου έχει μείνει και μένα ο φόβος!

  5. #5
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    North :p
    Posts
    38
    ειχα ορθοστατικη υποταση για περιπου ενα 6μηνο. Πηγα στο γιατρο και μου εδωσε απλα βιταμινες, και φυσικα ειναι απο την παρατεταμενη διατροφη χαμηλων θερμιδων. Ειναι το διαστημα οπου ο οργανισμος προσαρμοζεται, τουλαχιστον για μενα τωρα τελευταια το παθαινω πολυ πιο σπανια.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    12
    Εγώ πάλι ποτέ δεν είχα θέμα με την πίεση μου πάντα ήταν στα φυσιολογικά.Τώρα με την εγχείρηση έχει πέσει γύρω στο 8-10 ο γιατρός το μόνο που μου είπε απλά να τρώω αλάτι στα φαγητά για να μπορώ να την παλεύω!!

  7. #7
    Και εγω το πάθαινα πολύ συχνά!! Ο γιατρός μου είπε να πίνω πολύ νερό και να πίνω και 1-2 καφέδες ελληνικούς την ημέρα...! Μου έγραψε και κάτι βιταμίνες σε συνδιασμό με τον χαμηλό σίδηρο που έχω ... και έχει βελτιωθεί πολύ.... Μόνο το πρωί που σηκώνομαι απότομα (επειδή με καλεί η φύση και ξεχνάω να προσέξω) τα βλέπω ασπρόμαυρα...

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    4
    και εγω είχα παρόμοιο πρόβλημα.. μου προτεινε ο γιατρός πολύ νερό και συμπληρωματα διατροφης και νιωθω καλιτερα μετα απο 1 μηνα κανοντας μονο αυτο. συγκεκριμενα παιρνω κατι καινουργιες immuvit που ειμαι ευχαριστηνμενη. δεν ξερω αν βοηθαει αλλα ευχομαι να στματησει η αδυναμια σου

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    εμενα παντως δε μου περασε. αν δε φαω μια ικανη ποσοτητα αλατιου τη μερα, εχω ζαλαδες

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    896
    Φίλιππε μετά το γυμναστήριο να πίνεις κάναν χυμό πορτοκάλι. Κάποτε είχα κι εγώ το πρόγραμμα που είχες, αλλά και διατροφικά είχα αρχίσει να κόβω πολλές τροφές απ'το καθημερινό μου μενού γιατί είχα φτάσει πλέον σε σημείο η εβδομάδιαία απώλεια να μετρά σε γραμμάρια (είχα φτάσει με διατροφή και γυμναστική τα 68 κιλά για πρώτη φορά στην παχουλή ζωή μου)! Έτσι συχνά άρχισα να νιώθω σκοτοδίνες και ζαλάδες και πάντα ή την ώρα ή μετά την γυμναστική. Και μια φορά πλέον κόντεψα να λιποθυμίσω... και με συνέφεραν πίνοντας ζαχαρόνερο!

    Καλού κακού ενημέρωσε τον γιατρό που σε παρακολουθεί ώστε να σου δώσει τις κατάλληλες οδηγίες!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Αλλάζουνε Εντός Μου,Τα Σύνορα Όλου Του Κόσμου
    Posts
    1,698
    Φίλιππε πάντα η πίεση μου είναι 9-10,που είχα ρωτήσει γιατρό ,μου είχε πει πως είναι φυσιολογική τιμή.Σκέψου ακόμα και την ημέρα του χειρουργείου εγώ είχα πάλι πίεση 10!στο τρίμηνο περίπου έχοντας χάσει γύρω στα 18 κιλά είχα έντονες ζαλάδες,απότομες και στιγμιαίες!Ο καθηγητής μου είπε να τρώω παραπάνω αλάτι και να πίνω αρκετό νερό.Η αλήθεια είναι πως με το καιρό η κατάσταση καλυτέρευσε .ʼρχισα να το ψιλονιώθω πάλι τον τελευταίο καιρό αλλά υποψιάζομαι πως είναι επειδή ο οργανισμός μου προσπαθεί να προσαρμοστεί στα κιλά που είμαι τώρα (έχω γύρω στα 7-8 χρόνια να δω αυτό το νούμερο στην ζυγαριά ),για καλό και κακό ρώτα τον γιατρό σου και κάνε και καμία γενική αίματος να δεις που βρίσκεσαι!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •