το ημερολογιο διατροφης μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    112

    το ημερολογιο διατροφης μου

    καλημερα. ξερω οτι δεν ειμαι συμπαθης σε καποια ατομα σε αυτο το forum (δεν θα αναφερθω σε λεπτομεριες). ωστοσο οπως δεν εχω σκοπο να ενοχλησω ελπιζω και εκεινα να μην με ενοχλησουν με επικριτικα σχολια. το πιο ευκολα ειναι να κανεις καποιον να νιωσει ασχημα -δεν αναλογιζεσαι καν τις συναισθηματικες επιπτωσεις της πραξης σου. επελεξα να ξαναγραψω σε αυτο το φορουμ γιατι στο παρελθον με ειχε βοηθησει να βρω καποια ισορροπια στην διατροφη μου. εστω και προσωρινη. ελπιζω σε καποιο μονιμο αποτελεσμα πλεον.

    μετα απο αρκετες δυσκολες καταστασεις, και αφου αφεθηκα εντελως αδιαφορωντας για το βαρος μου κατελειξα 57.5 κιλα. το υψος μου ειναι 1.65 και θα ηθελα πραγματικα να φτασω τα 54 κιλα. για εμενα φαινονται βουνο αυτα τα 3.5 κιλα γιατι εδω και 4 μηνες ταλαιπωρουμε απο την συναισθηματικη υπερφαγια. εχω μετανιωσει για παρα πολλες απο τις επιλογες που εκανα στο παρελθον και τιμωρω τον εαυτο μου. απλα θελω να σταματησει η αυτοκαταστροφη μου. θελω να καταφερω να ειμαι καλα, να εχω την ζωη μου τακτοποιημενη, να επανακτησω τον ελεγχο. και πιστευω οτι ξεκινωντας με το να χασω 3.5 ειναι ενα καλο πρωτο βημα.

    αν σας ενοχλουν τα οσα γραφω απλα αγνοειστε με.

    εδω θα καταγραφω τι τρωω καθημερινα και την πορεια των κιλων μου. 57.5 σημερα. καλη μου αρχη.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    4,654
    Καλή σου αρχή Βικτώρια. Σου εύχομαι ολόψυχα να βρεις τρόπο να ξαναπάρεις την ζωή στα χέρια σου, και να επιλύσεις τα προβλήματα και τις δυσκολίες που αντιμετωπίζεις.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    112
    Ευχαριστω polinaki, σου εχω στειλει u2u.

    Λοιπον... ζυγιστηκα τωρα (μετα απο καιρο αφου επεφευγα την ζυγαρια και ειμαι 57.8 κιλα). Επομενως με αφετηρια αυτα τα κιλα ξεκιναω προς τον στοχο μου τα 54 κιλα. 3.8 κιλα λοιπον. Δεν με νοιαζει αν θα τα χασω σε εναν μηνα ή σε πεντε. Θελω απλα να τα δω να μειωνονται σταθερα, χωρις πισωγυρισματα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    4,654
    Καλημέρα Βικτώρια. Τότε το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να ακολουθάς ένα σωστά ισοροπημένο διατροφολόγιο και όλα θα παν καλά!!! Καλή αρχή!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    112
    καλημερα. ζυγιστηκα και ειμαι 56.5 κιλα. σημερα θα προσπαθησω να φαω υγιεινα παρα την ελλειψη χρονου (που συνηθως με ωθει στο να αγοραζω γκοφρετες απο το περιπτερο)

    πρωινο: 1 φλιτζανι γαλα, 1 μηλο και 1 μπαρα δημητριακων με σοκολατα
    μεσημεριανο: 1 σαλατα με κοτοπουλο, καλαμποκι, μανιταρια και κρουτον
    και το βραδυ: λιγο κοτοπουλο κοκκινιστο.

    ενδιαμεσα ισως παρω κανενα παστελι απο το κυλικειο της σχολης.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    4,654
    Ρίξε ένα μήλο μέσα στην τσάντα σου για κάθε ενδεχόμενο καλή μου. Η μπορείς να πάρεις και να έχεις πάντα στην τσάντα σου κρακεράκια αυτά που είναι σε ατομική συσκευασία. Είναι χορταστικά και σε κρατάν μακριά από γκοφρέτες κτλ.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    4
    Originally posted by victoria19
    καλημερα. ζυγιστηκα και ειμαι 56.5 κιλα. σημερα θα προσπαθησω να φαω υγιεινα παρα την ελλειψη χρονου (που συνηθως με ωθει στο να αγοραζω γκοφρετες απο το περιπτερο)

    πρωινο: 1 φλιτζανι γαλα, 1 μηλο και 1 μπαρα δημητριακων με σοκολατα
    μεσημεριανο: 1 σαλατα με κοτοπουλο, καλαμποκι, μανιταρια και κρουτον
    και το βραδυ: λιγο κοτοπουλο κοκκινιστο.

    ενδιαμεσα ισως παρω κανενα παστελι απο το κυλικειο της σχολης.
    συγνωμη αλλα μην διανοηθεις να φας βραδυ κοκκινιστο κοτοπουλο.δεν επιτρεπεται να τρως μετα τις 7.και γιατι πρεπει να φας και παστελι?ενα γιαουρτι με φρουτα δεν σου αρκει?ελπιζω να μην ''ακουγομαι'' αγενης μια προταση κανω

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    το κοτόπουλο έχει πρωτείνη που είναι απαραίτητη στον οργανισμό του κάθε ανθρώπου και ναι-ω τι έκπληξη- και αυτός που κάνει δίαιτα άνθρωπος είναι και χρειάζεται να μένει όρθιος, με δυνάμεις ώστε να ανταπεξέρχεται στις απαιτήσεις της ημέρας. Δεν είμαι διατροφολόγος αλλά έχω συμβουλευτεί αρκετούς ώστε να ξέρω ότι το κρέας σε μια μέτρια ποσότητα το βράδυ δεν βλάπτει ούτε την υγεία ούτε το χάσιμο κιλών. Κια φυσικά επιτρέπεται να φάει μετά τις 7, αρκεί να μην κοιμηθεί στις 8! Ας μην είμαστε αφοριστικοί και τόσο απότομοι με τους φίλους μας εδώ μέσα, για μένα αυτά τα "μην διανοηθεις" μου κάνουν συναισθηματικός εκβιασμός και όχι αλληλοβοήθεια.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Αλλάζουνε Εντός Μου,Τα Σύνορα Όλου Του Κόσμου
    Posts
    1,698
    Originally posted by monahoiot
    το κοτόπουλο έχει πρωτείνη που είναι απαραίτητη στον οργανισμό του κάθε ανθρώπου και ναι-ω τι έκπληξη- και αυτός που κάνει δίαιτα άνθρωπος είναι και χρειάζεται να μένει όρθιος, με δυνάμεις ώστε να ανταπεξέρχεται στις απαιτήσεις της ημέρας. Δεν είμαι διατροφολόγος αλλά έχω συμβουλευτεί αρκετούς ώστε να ξέρω ότι το κρέας σε μια μέτρια ποσότητα το βράδυ δεν βλάπτει ούτε την υγεία ούτε το χάσιμο κιλών. Κια φυσικά επιτρέπεται να φάει μετά τις 7, αρκεί να μην κοιμηθεί στις 8! Ας μην είμαστε αφοριστικοί και τόσο απότομοι με τους φίλους μας εδώ μέσα, για μένα αυτά τα "μην διανοηθεις" μου κάνουν συναισθηματικός εκβιασμός και όχι αλληλοβοήθεια.
    :thumbup::thumbup::thumbup:


    μάλλον σύμφωνα με την thinκλπ θα έπρεπε να ζούμε πίνοντας αποκλειστικά και μόνο νεράκι του θεού ή στην καλύτερη των περιπτώσεων αν ξεφύγουμε και φάμε καμία θερμίδα παραπάνω να καταφεύγουμε σε εμετούς και καθαρτικά :thumbdown::thumbdown::thumbdown:

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,131
    εγω θα ελεγα να ξεκινησεις τη μερα σου με πρωτεινη και λιγα καλα λιπαρα. Και εγω πασχω απο ψυχαναγκαστικη υπερφαγια και μεσω του φορουμ, οταν εμαθα τη ατκινς, και κατελληξα να δοκιμαζω και τη ντουκαν, οταν ημουν σε καθαρη πρωτεινη, μετα τη δευτερη μερα, τα ψυχαναγκαστικα μπηκαν σε καλο ελεγχο. Ειχα παρατηρησει οτι και στη ατκινς μπορουσα να ελεγχω τις μεριδες μου και να τρωω μεριδα, οχι μεριδες. Αν μπει υδατανθρακας ομως... δεν εχω σταματημο, ειτε απο ζαχαρη ειτε απο αμυλουχο.

    δοκιμασε το, μπορει να σε βοηθησει. Και εγω με 1-2 κιλα παλευω τωρα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    112
    Ευχαριστω για τις παρατηρησεις και τις συμβουλες σας. MerryMaker_Misery το νοημα για εμενα πλεον δεν ειναι να χασω κιλα με μια διαιτα που θα περιοριζει συγκεκριμενες ομαδες τροφων (πχ υδατανθρακες). Απλα θελω να μαθω να τρεφομαι υγιεινα, καταναλωνοντας λογικες ποσοτητες απο ολα, χωρις να ξεφευγω και παραλληλα να χασω και 3 κιλα. Δεν προκειται να πιεσω τον εαυτο μου 1) γιατι δεν επειγομαι να χασω αυτα τα κιλα μιας και δεν υπαρχει ιδιαιτερος λογος και 2) γιατι εχω πιεσει αρκετα τον εαυτο μου, επομενως δεν θελω να μπω σε μια ψυχοφθορα διαδικασια αυτοτιμωριας απαγορευοντας απο τον εαυτο μου να φαει κατι νοστιμο.

    Παντως πλεον θεωρω οτι το αν θα ειμαστε 2 ή 3 κιλα πανω ή κατω απο το φυσιολογικο δεν ειναι σημαντικο ουτε καν αξιο συζητησης. Επιτελους κατορθωσα να απεξαρτηθω απο την ζυγαρια και να αντιμετωπισω πιο χαλαρα την ζωη. Στα 53 κιλα που ημουν καποτε (με υψος 1.65-1.66) δεν ημουν καν ευτυχισμενη. Απεφευγα να τρωω οταν εβγαινα εξω με τους φιλους μου, σκεφτομουν διαρκως πως θα κατορθωσα να γινω 51 κιλα και ειχα αναγαγει την απωλεια κιλων σε αυτοσκοπο. Η ολη υπαρξη μου περιστρεφοταν γυρω απο την ενδειξη μιας ζυγαριας. Πλεον στα 56 κιλα (ζυγιστηκα σημερα το πρωι) ειμαι χαρουμενη. Περασα αρκετα πραγματα, βυθιστηκα στην καταθλιψη και αναδυομενη απο τον σκοτεινο, νοσηρο βουρκο του μυαλου μου, αντικριζω τον κοσμο αλλιως. Ειμαι πιο χαρουμενη πλεον, ικανοποιημενη με τον εαυτο μου (αν και με μισω για μερικες επιλογες) και το νοημα ειναι να μπορουμε να διασκεδαζουμε βαζοντας περιορισμους σε λογικα πλαισια.

    Το μονο διατροφικο μου προβλημα ειναι οι σοκολατες (εχω εθιστει σε αυτες). Ευτυχως χθες δεν εφαγα και καθως περναει ο καιρος θα τις ζηταει ολο και λιγοτερο ο οργανισμος μου. Αυτα απο μενα. ^^

    Και παλι ευχαριστω για τις συμβουλες σας. Σημερινο ζυγισμα: 56 κιλα.

    πρωινο: 1 μηλο, 1 γιαουρτι με κομματακια ακτινιδιου
    ενδιαμεσα: μαλλον εναν καφε
    μεσημεριανο: 1 σαλατα με μανιταρια, καλαμποκι, κοτοπουλο και κρουτον και ενα μηλο
    βραδυ: 2 σουβλακια κοτοπουλο

    και απο αυριο θα αρχισω να τρωω μοσχαρι.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    4,654
    Βικτώρια μου καλημέρα. χαίρομαι πολύ που πια έχεις δώσει αξία σε άλλα θέματα της ζωής και έχεις απαξιοποιήσει την ζυγαριά σου και την επίδραση που είχε πάνω σου.

    Εγώ βρίσκω πολύ σωστά τις επιλογές σου, θα σου πρότεινά μόνο να βάλεις και κάτι για απογευματινό, καθώς εννοείτε και λίγη σαλατούλα με το μεσημεριανό και το βραδυνό σου.

    Από κει και πέρα σου εύχομαι να πετύχεις κάθε στόχο σου.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    112
    Ευχαριστω πολυ polinaki για τις συμβουλες. Οπωσδηποτε θα αυξησω την σαλατα γιατι χρειαζομαι τις φυτικες ινες (πλεον επιλεγω τροφιμα που εχουν αρκετες φυτικες ινες γιατι συμβαλλουν στην καλη λειτουργεια του πεπτικου και προστατευουν απο τον καρκινο του παχεος εντερου).

    55.8 σημερα

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Gerakas
    Posts
    205
    Victoria19 μπορώ να σε ρωτήσω κάτι ??? γυμνάζεσαι καθόλου και αν όχι έχεις σκεφτεί να εντάξεις στον τρόπο ζωής σου την γυμναστική ??? νομίζω πως με μια ήπιας μορφής άσκηση όπως το περπάτημα για 45-60 λεπτά την ημέρα ή την αερόβια γυμναστική σε κάποιο διάδρομο ή ελλειπτικό μηχάνημα (το αγαπημένο μου) θα σε βοηθήσει και να φτάσεις τους στόχους σου αλλά κυρίως θα αισθάνεσαι ανεβασμένη ψυχολογικά... καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,131
    και η υγεινη διατροφη, διαιτα ειναι ουσιαστικα. αποφευγεις τα ανθυγεινα. Θα'λεγα να βρεις τι σε πειραζει και τι ενισχυει τις ασχημες καταστασεις.

    Σαφως και μπραβο που εισαι καλυτερα και πιο ευτυχισμενη τωρα, απο ο,τι ησουν πριν. Αυτο, ασυζητητι! ΜΕΓΑΛΟ μπραβο.

    Εμενα με ενοχλουσε παντα το -ποσο- ετρωγα. Και το πως. Μου μαθε η μητερα μου savoir vie, αλλα σαφως αυτο εφευγε απο το παραθυρο οταν ημουν σπιτι.


    Κατι αλλο που με βοηθησε στη διατροφη. Δεν τρωω πουθενα αλλου, εκτος απο το τραπεζι της κουζινας.

    Ουτε τσιμπιματα απο το ψυγειο, ουτε στον υπολογιστη, ουτε οταν βλεπω ταινια. Αν θελω να τσιμπισω κατι, θα βγαλω πιατακι, θα το προετοιμασω οπως πρεπει, και θα κατσω στη καρεκλα του τραπεζιου να το φαω. Εστω και για σνακ. Και ξαναπιασα το savoir vie, που με βοηθαει να μειωσω ταχυτητα.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •