εφιαλτης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    peiraias
    Posts
    538

    εφιαλτης

    καλημερα παιδια.

    ευχομαι ολοι καλα. παρ'ολο που ειμαι εκτος θεματος μου λειψατε και ειπα να σας πω τον πονο μου για να σας αισθανθω κοντα μου.

    τελειωσε πηγα στις 9/11 και εκανα την επεμβαση ινομυωματος που ξεκινησε λαπαροσκοπικα και κατεληξε και ανοιχτο!!! ηταν εφιαλτης που κρατησε 6 ωρες. χαλια σας λεω . παντως ευχομαι να ειστε καλα ολοι και μακρια απο τετοιες καταστασεις.

    ποναω φριχτα αλλα σας σκεφτομαι ολους και ολες.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    258
    Στις 20/10 έκανα κι εγω επέμβαση για αφαίρεσση ινομώματος και αν και ταλαιπωρησε τον γιατρο γιατί ήταν πιο περιπλοκο απ΄οτι περίμενε δεν χρειάστηκε να με ανοιξει (ήταν από την επάνω πλευρά) και η επέμβαση κράτησε 2 ώρες αντί για μία που υπολόγιζε. Πόνους έιχα μόνο τις 3-5 μέρες μετά αλλά ακόμα θυμάμαι τους πόνους από τον καθετήρα που ήταν εφιαλτικοι! Περαστικά ton76 και σιγά σιγά θα περάσουν οι πόνοι.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Επιστροφή στην Αθήνα - Δράμα τέλος(;)
    Posts
    531
    Περαστικά σου! Φαντάζομαι ότι ήσουν ναρκωμένη, επομένως η ταλαιπωρία της πολύωρης καθυστέρησης ταλαιπώρησε κυρίως το γιατρό και τους συνοδούς σου. Δεν ξέρω, ίσως το ότι έχω κάνει μόνο ανοικτά χειρουργεία και όχι λαπαροσκοπικά με έχει κάνει να φοβάμαι πιο πολύ τη λαπαροσκόπηση παρά την ανοικτή τομή. Οι πόνοι θα περάσουν, το θέμα είναι ότι επιτέλους τελείωσε η ταλαιπωρία με το ινομύωμα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    Περαστικά σου ton και εύχομαι αυτό να είναι το τελευταίο χειρουργείο που θα χρειαστεί να κάνεις στη ζωή σου, όλα από εδω και πέρα να είναι ομαλά, καλή ανάρρωση!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Σιδερένια, κοπέλα μου, καλή σου ανάρρωση και εύχομαι να ξεθωριάσει γρήγορα ο εφιάλτης σου.
    Μην ανησυχείς, έχω κι εγώ ινομύωμα, που το απέκτησα πριν δύο χρόνια. Στην αρχή το παρακολουθούσα ανά εξάμηνο, από τώρα και στο εξής κάθε χρόνο με το τεστ παπ. Η γυναικολόγος, επειδή είδε ότι τρόμαξα, μου είπε ότι είναι κάτι πολύ συνηθισμένο, ότι το έχει η συντριπτική πλειοψηφία των γυναικών και ότι δεν είναι κάτι σοβαρό. Τώρα που το ξεφορτώθηκες κιόλας, ποιος σε πιάνει!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    peiraias
    Posts
    538
    ευχαριστω!!!περασα πολυ ασχημα. κρατησε 6 ωρες η επεμβαση απο 39.8 αιματοκριτη εφτασα 25.5!!!
    εχω αναιμια βεβαια τωρα, ταχυκαρδια χεστα. μια συμβουλη AVA μην το αφησεις να μεγαλωσει πολυ.
    μου ελεγε εμενα αστο αστο αστο, εφτασε 10 εκατ (νομιζε 6-7 οτι ηταν ) και κοντεψα να πεθανω!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Το παρακολουθώ, ton μου, ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου!
    Μου είπε ότι έχει σχέση με το κοιλιακό λίπος και ότι με το αδυνάτισμα θα σταματήσει να μεγαλώνει. Αν πάχαινα κι άλλο, ίσως και να μεγάλωνε. Μου εξήγησε ότι δε μικραίνει σε καμία περίπτωση. Τώρα που με είδε, πριν από ένα μήνα, μου είπε ότι μεγάλωσε ελαφρώς, αλλά δεν είναι ανησυχητικό. Μου το έδειξε κιόλας στον υπέρηχο, αλλά δεν κατάλαβα τίποτα. Της λέω, αυτό το μαύρο είναι, αυτή η σκιά? Όχι, είπε, αυτό που δείχνεις είναι το έντερο, και σταμάτησα την κουβέντα εκεί.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    peiraias
    Posts
    538
    Ava, δεν ξερω ποσα κιλα εισαι αλλα πια παχυσαρκια μου λες ??? οταν μου βγηκε εμενα ε δεν ημουν και ιδιαιτερα παχυσαρκη. μπραβο κοπελαρα μου που το παρακολουθεις.
    Και μεγαλωσε ακου τωρα, που εφτασα 60 κιλα!!! ολα πια στο παχος τα ριχνουν. φιλεναδα αν παει 5 εκτ βγαλτο ακου με. ο γυναικολογος μου ζηταγε συγνωμη, εγω φταιω ελεγε χτυπιοταν.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    258
    Ε κοπελιά αυτά για το πάχος και το κοιλιακό λίπος δεν ισχύουν για το ινομύωμα! Είναι θέμα ορμονών. Και σε περίπτωση εγκυμοσύνης ή θα μεγαλώσει ή θα εξαφανιστεί(είχε 3 η θεία μου και έφυγαν τα 2). Επίσης από 3 εκατοστά και πάνω χρήζει 6 μηνης παρακολούθησης και αν δείχνει τάσεις για μεγάλωμα καλό είναι να βγαίνει!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Μου το είχε πει η γυναικολόγος όταν ήμουν 90 και κάτι. Τώρα είμαι 72 κιλά και πρόοδο δεν είδα, αφού είπαμε πως δε μικραίνουν. Γιαννάκι αυτά για το κοιλιακό λίπος μου τα είπε η γυναικολόγος, δεν έχω λόγο να την αμφισβητήσω. Μπορεί, βέβαια, να μου τα είπε για να με πιέσει να αδυνατίσω, τι να πω..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Επιστροφή στην Αθήνα - Δράμα τέλος(;)
    Posts
    531
    Originally posted by Ava
    Μπορεί, βέβαια, να μου τα είπε για να με πιέσει να αδυνατίσω, τι να πω..
    Αχ να παίζουν με τον πόνο μας!
    Εγώ βρήκα ινομύωμα μόνο φέτος, και όπως μου είπε ο γυναικολόγος δεν είναι παράξενο να εμφανίζονται μαζί με την εμμηνόπαυση. Φυσικά και θα το παρακολουθήσει και την επόμενη χρονιά, αλλά μου είπε να μην ανησυχήσω. Επιλέγουμε τους γιατρούς μας και οφείλουμε να τους εμπιστευόμαστε και να τους πιστεύουμε.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Κι εγώ της ίδιας άποψης είμαι ʼννα μου. Επιλέγουμε κάποιον και αφηνόμαστε στα χέρια του με εμπιστοσύνη. Η δική μου τυχαίνει να χαίρει και μεγάλης εκτίμησης στον κλάδο της.
    Επίσης είναι δηλωμένη εχθρός της παχυσαρκίας, η ίδια έχει κορμάκι έφηβης και δεν είναι πια στην πρώτη της νιότη. Τώρα που με είδε έκανε χαρές και πανηγύρια για τη διαφορά στο σώμα μου.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Επιστροφή στην Αθήνα - Δράμα τέλος(;)
    Posts
    531
    Ο δικός μου επανέλαβε πως έχω γίνει πιο νέα "και όχι μόνο εξωτερικά" όπως τόνισε. Ήμουν η πρώτη που του ανέφερα για βαριατρικές επεμβάσεις, την επόμενη μέρα άκουσε για την Πάτρα και τον καθηγητή της σε συνάντηση με συναδέλφους του και λίγες βδομάδες αργότερα έστειλε ο ίδιος μια άλλη πελάτισσά του με πολλά προβλήματα υγείας που δεν τολμούσε ούτε να σκεφτεί να μείνει έγκυος. Τελικά, όχι μόνο έκανε την επέμβαση, αλλά έμεινε η μισή, τον επόμενη χρονιά έμεινε έγκυος και την ξεγέννησε χωρίς κανένα πρόβλημα στην εγκυμοσύνη!
    Ton, πέρασες όντως μεγάλη ταλαιπωρία. Ο υπέρηχος δεν είναι ακριβείας - θυμάμαι ότι στο doppler υπολόγιζαν τον γιο μου 1.650 (32 βδομάδα κύησης), και την επόμενη μέρα που τον πήραν με καισαρική ήταν ακριβώς 2.020, έξω από κάθε στατιστικό λάθος!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    258
    Οπα, θα διαφωνίσω γιατί δυστυχώς η εμπειρία μου μου έχει δείξει πως πολλόι γιατροί κάνουν λάθη και μάλιστα πολύ σοβαρά. Και ειδικά στα γυναικολογικά καλό είναι να προσέχουμε περισσότερο και να ψαχνόμαστε στο οποιο ευρυμα με 2-3 γιατρούς... Οσον αφορά το ινομύωμα το ανακαλυψα πριν από 7 χρόνια και μέχρι πριν ένα χρόνο ήταν 2εκαταστά. Και από τότε που άρχισα να χάνω τα κιλά πήγε στα 4,5. Προφανώς επειδη έφτιαξε και η περιοδος μου οι ορμόνες μου το βοήθησαν να μεγαλώσει(έχανα κιλά δεν έπαιρνα). Αφαίρεση έκανα γιατι στο σημείο που ήταν (εκτός του ότι μεγάλωνε) πιθανόν να μου δημιουργούσε πόνους σε περιπτωση εγκυμοσύνης ή και αλλα προβλήματα και δεν ήθελα να το διακινδυνευσω. Ρώτησα όμως και αλλο γυναικολόγο πριν πάρω τελική απόφαση.
    Συμβουλή : μην εμπιστεύεστε τόσο εύκολα την κάθε βλακεία που σας λένε είτε είναι γιατρόι είτε όχι. Θεωρώ λάθος της γιατρου που στο είπε αν ήθελε απλά να σε πεισει να χάσεις βάρος. Δεν είσαι ούτε χαζή όυτε θέλεις φανταζομαι να δημιουργείς προβλήματα στον εαυτό σου λόγω του πάχους σου. (σορρυ αν είναι απότομο το ύφος μου αλλά θυμώνω όταν καποιοι υποτιμούν την νοημοσ΄υνη μου επειδή είναι γιατροί ή οτιδήποτε άλλο)

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Μη στενοχωριέσαι, Γιαννάκι, δεν πτοούμαι από λεπτομέρειες. Νομίζω πως ξέρω να ξεχωρίζω τους ανθρώπους, έστω κι από μακρυά. Από όσα έχεις γράψει, έχω καταλάβει ότι δεν είσαι εριστικός χαρακτήρας, οπότε μην μου ανησυχείς.
    Από γιατρούς έχω μπουχτίσει, χωρίς καν να έχω πρόβλημα υγείας. Προληπτικά επισκέπτομαι οδοντίατρο, γυναικολόγο, οφθαλμίατρο, μαστολόγο, μικροβιολόγο, ενδοκρινολόγο, χώρια τα έκτακτα, πχ αλλεργία, οπότε δερματολόγο, μην ακούω για άλλους γιατρούς.. Όχι άλλο κάρβουνο!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •