5χρονια απελπισιας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1

    5χρονια απελπισιας

    γεια σας με λενε *σοσο*και τα τελευταια 5 χρονια ζω μεσα σε αυτη τη φρικη.ειναι ενας φαυλος κυκλος..2εβδομαδες ολα ο.κ διατροφη,ασκηση,καλη ψυχολογικη κατασταση κ.τ.λ.και ξαφνικα κενο..το απολυτο ομως..σαν να με κοροιδευω εγω η ιδια:τρωω τα παντα σε τεραστιες ποσοτητες κρυφα πολλες φορες ξεροντας απο πριν οτι μετα θα παω να κανω εμετο.ΜΑΡΤΥΡΙΟ μετα τον εμετο για τισ επομενες 3-4 μερες ειμαι χαλια μαυρα.καταθληπτικη,δεν θελω να βλεπω ανθρωπο,δεν θελω να βγαινω εξω,περνω αγγαλια το καναπε και T.Vολη μερα..ασε μη σου πω οτι εκανα εμετο το εχω παρει χ2αυτες τις 3-4 μερες.και μετα σιγα σιγα προσπαθω να ξανα γινω φυσιολογικη νιωθοντας παλι οτι αρχιζω απ το 0 και προσπαθοντας να μη σκευτομαι τι εφαγα τις μερες που διηρκισε το βουλιμικο μου επισοδιο γιατι οταν σκευτομαι τι εχω φαει κατα τη διαρκεια του αγχωνομαι σε σημειο πανικου.....καταλαβαινω το κακο που κανω στον εαυτο μου!εχω χαλασει εχω χασει πολυ χρονο κ στιγμες απ τη ζωη μου και εχω μετανιοσει και πολες φορεσ εχω ορκιστει οτι δεν θα ξανα κανω εμετο αλλα οταν με πιανει αυτη η λυσσα δεν μπορω να τη σταματησω με τιποτα.τα μισα μου δοντια τα εχω καταστρεψει κ παρ ολα αυτα δεν βαζω μυαλο.αφορμη για ενα βουλιμικο επισοδιο μπορει να ειναι το οτιδηποτε π.χ ενα ασχημο νεο που μου ειπε μια φιλη οταν ειχαμε βγει για καφε η οταν απογοητευομαι απο κατι...τις αφορμες τις ξερω και τις αιτιες τις υποθετω(κακη σχεση με τη μητερα μου απο την εφηβικη ηλικια,απορυψη σε σχεση,ενοχες για λαωθασμενες συμπεριφορες και επιλογες του παρελθοντοσ κ.τ.λ) οπως ολοι ξερουμε ο καθενας μας για τον εαυτο του.αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι ξεσπαω κανοντας κατι τοσο κακο στον εαυτο μου?γιατι τα τελευταια 5 χρονια ζω ετσι?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    Soso μου καλωσόρισες στο forum και εγώ είμαι νέο μέλος εδώ, έχω πρόβλημα αδηφαγικής διαταραχής, έκανα και εγώ πολλά βουλιμικά επεισόδια απλά χωρίς να κάνω εμετό. Τώρα πια τα έχω περιορίσει σημαντικά και κάνω και εγώ τον αγώνα μου. Γλυκιά μου χρειάζεσαι βοήθεια, είναι πολύ δύσκολο αυτό που περνάς και δεν θα περάσει από μόνο το του. Είμαι σίγουρη και το πιστεύω ότι δεν θέλεις να ζεις έτσι, γιατί στο κάτω κάτω να θέλεις αφού σε κάνει δυστυχισμένη. Προσπάθησε να ζητήσεις βοήθεια από κάποιον ειδικό στα θέματα διατροφικών διαταραχών, διατροφολόγο και ψυχολόγο. Μην το βάζεις κάτω και μην καταθέτεις τα όπλα είναι μία δύσκολη ασθένεια αλλά υπάρχουν τρόποι και να την καταπολεμήσεις αλλά και να απαλλαγείς από αυτήν. Σου στέλνω την αμέριστη συμπαράστασή μου και πολλή αγάπη και ελπίζω να βρεις το κουράγιο να ζητήσεις βοήθεια και να το παλέψεις. Και εννοείται πως είμαστε όλοι εδώ για συμπαράσταση λαέ, για κουβεντούλα και για να μοιραστούμε τις εμπειρίες μας και τα ζόρια μας. Φιλικά Eli :D

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    2,205
    Γλυκιά μου soso δεν είσαι μόνη σου, αυτό μπορεί να σε βοηθήσει κ να σου δώσει δύναμη βλέποντας πως υπάρχουν κ άλλα άτομα με το ίδιο πρόβλημα!

    Κ εγώ αυτό το χρονικό διάστημα είμαι πολύ πεσμένη ψυχολογικά κ καταναλώνω ανεξέλεγκτες ποσότητες γλυκών απλά δεν κάνω εμετό!

    Είμαστε εδώ για να βοηθήσουμε η μια την άλλη κ να παίρνουμε δύναμη!

    Το έχω πει κ το ξαναλέω, εμένα το forum με έχει βοηθήσει πάρα πολύ!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    343
    Originally posted by soso
    γεια σας με λενε *σοσο*και τα τελευταια 5 χρονια ζω μεσα σε αυτη τη φρικη.ειναι ενας φαυλος κυκλος..2εβδομαδες ολα ο.κ διατροφη,ασκηση,καλη ψυχολογικη κατασταση κ.τ.λ.και ξαφνικα κενο..το απολυτο ομως..σαν να με κοροιδευω εγω η ιδια:τρωω τα παντα σε τεραστιες ποσοτητες κρυφα πολλες φορες ξεροντας απο πριν οτι μετα θα παω να κανω εμετο.ΜΑΡΤΥΡΙΟ μετα τον εμετο για τισ επομενες 3-4 μερες ειμαι χαλια μαυρα.καταθληπτικη,δεν θελω να βλεπω ανθρωπο,δεν θελω να βγαινω εξω,περνω αγγαλια το καναπε και T.Vολη μερα..ασε μη σου πω οτι εκανα εμετο το εχω παρει χ2αυτες τις 3-4 μερες.και μετα σιγα σιγα προσπαθω να ξανα γινω φυσιολογικη νιωθοντας παλι οτι αρχιζω απ το 0 και προσπαθοντας να μη σκευτομαι τι εφαγα τις μερες που διηρκισε το βουλιμικο μου επισοδιο γιατι οταν σκευτομαι τι εχω φαει κατα τη διαρκεια του αγχωνομαι σε σημειο πανικου.....καταλαβαινω το κακο που κανω στον εαυτο μου!εχω χαλασει εχω χασει πολυ χρονο κ στιγμες απ τη ζωη μου και εχω μετανιοσει και πολες φορεσ εχω ορκιστει οτι δεν θα ξανα κανω εμετο αλλα οταν με πιανει αυτη η λυσσα δεν μπορω να τη σταματησω με τιποτα.τα μισα μου δοντια τα εχω καταστρεψει κ παρ ολα αυτα δεν βαζω μυαλο.αφορμη για ενα βουλιμικο επισοδιο μπορει να ειναι το οτιδηποτε π.χ ενα ασχημο νεο που μου ειπε μια φιλη οταν ειχαμε βγει για καφε η οταν απογοητευομαι απο κατι...τις αφορμες τις ξερω και τις αιτιες τις υποθετω(κακη σχεση με τη μητερα μου απο την εφηβικη ηλικια,απορυψη σε σχεση,ενοχες για λαωθασμενες συμπεριφορες και επιλογες του παρελθοντοσ κ.τ.λ) οπως ολοι ξερουμε ο καθενας μας για τον εαυτο του.αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι ξεσπαω κανοντας κατι τοσο κακο στον εαυτο μου?γιατι τα τελευταια 5 χρονια ζω ετσι?
    Σοσο!!!! Μη μασας.. 6 χρονια απελπισιας τα δικα μου κι ομως τα καταφερνω μια χαρα! ιδια ακριβως κατασταση, ενω ηξερα πολυ καλα ποσο κακο εκανα στον εαυτο μου δεν εβαζα μυαλο. καθε φορα ηταν η τελευταια φορα.. το μεγαλο κλειδι ειναι η σωστη διατροφη, να ξερεις.. αν δεν τρως αρκετα , ο οργανισμος σου συνεχεια θα πειναει και θα ζηταει φαι.. και κυριως συστατικα.. κι εμενα τα δοντια μου ειχαν καταστραφει, τα μαλλια μπυ εμειναν μισα, συν του οτι εχω βγαλει ακμη.. στο χερι σου ομως ειναι να τα αλλαξεις ολα! μην τα παρατας καρδια μου.. αν δεις το μηνυμα πες μας τι κανεις, αν εισαι καλα:starhit:

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    ΚΑΛΩς ηρθες.Πες μας νεα σου μη χανεσαι εδω ειμαστε.:starhit:

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •