Πως θα απαλλαχθώ από τους δαίμονες του μυαλού μου?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 34 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 502
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    2,205

    Πως θα απαλλαχθώ από τους δαίμονες του μυαλού μου?

    Δεν αντέχω άλλο! Είμαι πολύ χάλια...............
    Δεν αντέχω άλλο τον εαυτό μου!

    Σας παρακαλώ δώστε μου κάποιες συμβουλές πως θα μπορέσω επιτέλους να επιβληθώ στον εαυτό μου!!!!!!

    Νιώθω άχρηστη κ αποτυχημένη, έχω δοκιμάσει τα πάντα ώστε να χάσω τα κιλά κ δεν τα έχω καταφέρει, από έναν αποτυχημένο δακτύλιο μέχρι κ σε ψυχολόγο είχα πάει αλλά τίποτα :thumbdown::thumbdown::thumbdown::thumbdown:

    Ενώ κάθε βράδυ κατόπιν συζήτησης με τον εαυτό μου κ αφού έχω σαβουριάσει τις βλακείες, παίρνω την απόφαση πως δεν πάει άλλο, κάτι πρέπει να κάνω κ το πρωί που ξυπνάω είναι σαν να μην έχω πάρει καμία απόφαση κ ψάχνω γλυκό λες κ έχω σύνδρομο στέρησης!!!!!

    Στη ψυχολόγο που είχα πάει ενώ προσπαθούσαμε να βρούμε τρόπους κ τεχνικές ώστε να το ξεπεράσω εγώ η ίδια σαμποτάριζα τον ίδιο μου τον εαυτό κ δεν τα εφάρμοζα!!!
    Λές κ μισώ τον εαυτό μου...................

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Location
    8essaloniki
    Posts
    1,016
    κουκλα! τα 11 κιλα που εχεις ηδη χασει ειναι το 1/4 της προσπαθειας σου! δεν ειναι λιγο! ειναι σημαντικο!
    γιατι εισαι τοσο απογοητευμενη??? οπως εχασες αυτα τα 11 θα χασεις και τα υπολοιπα!!!!!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    2,205
    koritsaki μου σ΄ευχαριστώ πολύ!!!!

    Αυτά τα κιλά τα έχασα πάρα πολύ αργά, από τις αρχές του καλοκαιριού!!!

    Όμως σκέφτομαι πως σε αυτούς τους μήνες εαν είχα κάνει μια σοβαρή προσπάθεια θα είχα χάσει 30 κ απογοητεύομαι!!!

    Αυτό που με ρίχνει είναι πως δεν μπορώ να ελέγξω το μυαλό μου π.χ να φάω ένα γλυκό τη μέρα κ όχι όλο το περίπτερο!!!!!!!!!!

    Κ αυτό το χρονικό διάστημα έχω πολλούς δαίμονες κ φοβάμαι.......

    Φοβάμαι τον ίδιο μου τον εαυτό!!!!!!!!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    259
    break μου μπορεί όπως λες τα 11 κιλά να τα έχασες αργά αλλά τα έχασες!
    και αυτό σημαίνει πολλά..έστω και μία μικρή απώλεια είναι καλύτερη απο την στασιμότητα..!
    κάνε μικρά βηματάκια..
    είμαι σίγουρη πως θα φτάσεις τον στόχο σου!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    γιατι μηδενιζεις την προσπαθεια σου?
    οχι μονο δε χαιρεσαι που εχασες 11 κιλα,οχι μονο δεν επιβραβευεις τον εαυτο σου γι αυτο αλλα τα βαζεις κ με τον εαυτο σου!!
    αν ομως τα πραγματα ηταν οπως ταλες, σκεψου,στην καλυτερη προσπαθεια δε θαειχες χασει 11 ολοκληρα κιλα κ στη χειροτερη θα ειχες βαλει κ αλλα!!!

    η δικη μου προταση ειναι η εξης:
    σταματα να συζητας καθε βραδυ με τον εαυτο σου γιατο τι θα πρεπει να κανεις απο την επομενη μερα!
    σταματα να απογοητευεσαι επειδη δεν εκανες αυτα που αποφασισες!!
    σταματα να τιμωρεις τον εαυτο σου επειδη σε μια νυχτα δεν μπορεις να εξαφανισεις τις συνηθειες μιας ζωης!!
    δεντο αξιζεις κατι τετοιο
    την επομενη φορα που θα θελησεις γλυκο δοκιμασε να φας ζελε, φρουτσο, γιαουρτι με μελι η γλυκο του κουταλιου (στην αναγκη φαε περισσοτερ ααπο ενα απο αυτα μαζι- παλι καλυτερα θα ναι απο μια παστα!)
    μην κοψεις τελειως τοψωμι... φαε μια φετα λιγοτερο απο,τι θα ετρωγες..
    δε χρειαζεται απο τη μια μερα στην αλλη να προσλαμβανεις 1300 θερμιδες εκει που πιθανως προσλαμβανες 5000 (επειδη μιλας για αρκετα γλυκα,τυχαιο το νουμερο... ) ας τις μειωσεις στις 2500, στις 2000, στις 1800 ... οπου μπορεις εσυ να αισθανεσαι ανετα, οτι μπορεις να το κουμανταρεις χωρις να σε πιανει τρελα απο τη στερηση...
    δε χρειαζεται να χασεις τα κιλα σε καθορισμενο χρονο, δε χρειαζεται καν να τρελαινεσαι αν θα τα χασεις τελικα....
    ΓΙΑΤΙ?
    γιατι αν σταματησεις να κατηγορεις τοσο πολυ τον εαυτο σου,αν αλλαζεις σιγα σιγα συνηθειες, αν μειωσεις λιιιιγο τις θερμιδες, αν αυξησεις λιιιιγο την κινηση,αν σε αγαπησεις λιιιιγο περισσοτερο, ΘΑ ΤΑ ΧΑΣΕΙΣ!!

    σου στελω θετικη ενεργεια κ προσ-ευχομαι να βρεις μεσα σου την κρυμμενη σου δυναμη :*

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    181
    και εγω ετσι ημουν....μεχρι τον οκτωβρη....καποια κοπελα εδω μεσα μου ειχε πει πως θα βρω τον δομο να συνεχισω σωστα. Το ιδιο θα γινει και με εσενα.
    Μονο σκεψου....
    υπαρχουν ανθρωποι που τους δινεις ευτυχια....
    ανθρωποι που επιζητουν τη συντροφια σου....
    ανθρωποι που θελουν να εισαι στη ζωη τους....
    ΤΟΣΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ εισαι....απλα δεν το εχεις καταλαβει.....:saint2:

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    2,205
    Κοριτσάκια μου γλυκά σας ευχαριστώ πολύ!!!!!!! :grin::grin:
    Μα πάρα πολύ γιατί είμαι σκ@@@@ ψυχολογικά έχω πέσει πολύ βλέποντας να περνάνε οι μέρες, οι βδομάδες, οι μήνες κ εγώ εκεί.....................

    Θέλω να απαλλαχτώ από τον εαυτό μου, ξέρω τι πρέπει να κάνω μα δεν βρίσκω τη δύναμη να το κάνω................. κ όταν τη βρίσκω μου κρατάει για λίγο:thumbdown::thumbdown:

    και η πλάκα ξέρετε ποιά είναι πως οι γύρω μου με έχουν για δυναμικό άτομο!!!!!!!!!!!:yawn::yawn::yawn:

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,131
    εχω μια λυση, που με βοηθησε εμενα, αλλα πρωτα θα σου ζητησω την αδεια να τα προτεινω/πω, και να ξεκαθαρισω οτι ο,τι πω, οσο σκληρο και να ακουγεται, ειναι (για μενα) μια πικρη αληθεια που ανακαλυψα και ξεπερασα αρκετα τα υπερφαγικα και τη σχεση μου με τη τροφη ως μεσω αισθηματικης καλυψης. Δηλαδη, να μου πεις οτι, ο,τι πω, δε θα παραξηγησης και οτι ξερεις οτι δεν απευθυνομαι σε σενα προσωπικα. Μονο να ξερεις οτι πολυ πιθανων να ακουστω ασχημα. (αποφασισα να ζητω αδεια πρωτα γιατι δεν ξερω τις αντιδρασεις του καθενα, εγω προσωπικα προτειμω χυμα στο κυμα, χωρις υβρισμους, αλλα δεν ειναι ολοι σαν εμενα)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    113
    Ρίχτα Merry! Εξάλλου τη γνώμη μας λέμε και μπορεί να βοηθηθεί οποιοσδήποτε από κάτι που θα διαβάσει. Δεν ξέρεις τι θα κάνει κλικ στον καθένα. Η εισφορά όλων είναι ανεκτίμητη :cool rsvd:

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    188
    Πες μας βρε merry την λυση που βρηκες

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    2,205
    Merry μίλα ελεύθερα!!!!!!!!!!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    break μου από προσωπική εμπειρία θα μιλήσω αλλά με τον ψυχολόγο μόνο δεν κάνεις ολοκληρωμένη δουλειά. Βοηθάει στο να σου δώσει τρόπους να διαχειριστείς τα ψυχολογικά σου αδιέξοδα αλλά όχι τα διατροφικά σου. Καλό είναι αν θέλεις να το κάνεις οργανωμένα το θέμα να πας σε διαιτολόγο που μάλιστα ειδικεύεται σε διατροφικές διαταραχές και να πας και σε ψυχολόγο. Και μάλιστα διαιτολόγος και ψυχολόγος είναι σημαντικό να συνεργάζονται και μεταξύ τους! Εγώ που το έκανα είχε φοβερά αποτελέσματα. Απαλλάχτηκα από όλα αυτά τα κακά συναισθήματα που έχουμε λόγω της κακής διατροφής και της συνεχόμενης δίαιτας. Αυτά τα κακά συναισθήματα τύπου νιώθω χάλια, άχρηστη, αβοήθητη δεν αντέχω τον εαυτό μου, ζω στο σώμα κάποιας άλλης κτλ τα έχω βιώσει για χρόνια! Είσαι μια χαρά καλή μου και μην φρικάρεις, υπάρχει τρόπος και εμείς είμαστε εδώ να βοηθήσουμε σε ότι μπορούμε ο καθένας :-))))) μην χάνεις το κουράγιο σου!!!!! Παρεμπιπτόντως επειδή πρόσφατα παρακολούθησα ένα σεμινάριο πάνω στις διατροφικές διαταραχές έμαθα ότι διατροφικές διαταραχές παθαίνουν κυρίως οι άνθρωποι που είναι ιδιαίτερα σχολαστικοί και τελειομανείς και αυτόνομοι και δυναμικοί (!!!!!) σοκ ε; Κι όμως είναι αλήθεια. Και εγώ ένας τέτοιος άνθρωπος είμαι. Μπορείς να είσαι ο πιο έξυπνος άνθρωπος του κόσμου και η διατροφική διαταραχή να χτυπήσει την πόρτα σου, δεν κάνει διακρίσεις η άτιμη!
    Και παρεμπιπτόντως η προσπάθεια σου από το καλοκαίρι είναι αξιοθαύμαστη μην μειώνεις τα επιτεύγματά σου και σταμάτα να είσαι τόσο αυστηρή με τον εαυτό σου! Πες ένα μεγάλο μπράβο στον εαυτό σου και μην τον βαράς ανελέητα!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    2,205
    Eli μου δίνεις πολύ δύναμη!!!!
    Σ΄ ευχαριστώ πολύ :starhit:

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    2,205
    Ξέρεις πως την πατάω?
    Όταν κάνω τη διατροφή μου θέλω να είμαι κυρία κ όταν τη χαλάω απογοητεύομαι κ ξαναπέφτω στον φαύλο κύκλο!!!!!!!!

    Ρε μαμώτο είμαι συνέχεια στη τσίτα:flaming::flaming::flaming:

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    Ναι καλά και ποιος δεν την πατάει αυτή την μπανανόφλουδα;;;;;; Όλοι μας! Εγώ ήμουν στην τσίτα χρόνια, γυμναστήρια, δίαιτες ταλαιπωρία στο φουλ και όταν δεν ήμουν στην τσίτα έβαζα κιλά! Τα είχα παίξει ήμουν ράκος κούρασης , είναι τόσο εξαντλητικό να κάνεις όλη την ώρα δίαιτα και να ασχολείσαι με το τι θα φας και τι δεν θα φας και η ψυχολογία σου να κρέμεται από το πως τα πήγες διατροφικά μέσα στη μέρα σου. Σου τρώει την ψυχή!!!! Μέχρι που είπα δεν πάει άλλο θα τρώω ότι θέλω και εκεί βέβαια έβαλα 35 κιλάκια αααααααααααα!!!! Δεν τα έβαλα γρήγορα αργά και βασανιστικά απλά δεν σταματούσα 1 κιλό αυτόν τον μήνα, ένα κιλό τον επόμενο, πέρασαν 3 χρόνια και με τα μυαλά που είχα θα έβαζα και άλλα τόσα αν συνέχιζα. Απλά φοβήθηκα μην χάσω την υγεία μου και επειδή πλέον λειτουργούσα πολύ δύσκολα στην καθημερινότητά μου με τόσα κιλα εκεί είπα πρέπει να βάλω ένα στοπ. Τελικά δεν θέλει ούτε μαγικές δίαιτες, ούτε μαγικά χάπια, μαγικά ραβδάκια και πράσινα άλογα. Θέλει δουλειά προσωπική, αυτογνωσία, διάβασμα και έναν καλό σύμβουλο να σε πάρει από το χέρι και να σου δείξει τον δρόμο που θα διαβείς. Θέλει σωστό και πλήρες πρωινό, συχνά γεύματα, σωστή θρέψη για να έχεις ενέργεια, καλή διάθεσή και να λειτουργεί καλά ο ριμαδοεγκέφαλος μας που τον έχουμε τρελάνει. Και αν σιγά σιγά λύσεις και τα ψυχολογικά σου και μάθεις να τα διαχειρίζεσαι με άλλους τρόπους και όχι να τα καταπίνεις μαζί με το φαγητό (όπως έκανα εγώ αυτή τη βδομάδα χεχεχεχε) θα είσαι ένας ευτυχισμένος άνθρωπος και ναι κάπου εκεί θα αρχίσεις να χάνεις και βάρος. Το τελευταίο δραστικό συστατικό είναι η ήπια καθημερινή άσκηση. Μισή ωρίτσα κάθε μέρα την κάνει την δουλειά. Ένα περπάτημα, ποδήλατο κάτι που να μας ευχαριστεί είναι αναγκαίο και ανεβάζει και την διάθεση :-). Τα λέω να τα ακούω και εγώ γιατί 2 μέρες τώρα δεν έχω κουνηθεί, ντροπή μου :bigsmile: ! ʼντε και καλό μας ξημέρωμα εύχομαι αύριο να είναι μία καλύτερη μέρα για όλους μας :starhit:

Page 1 of 34 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •