Νέα στην παρέα σας με διάθεση κάτω του 0
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1

    Νέα στην παρέα σας με διάθεση κάτω του 0

    Καλησπέρα,

    είμαι καινούρια στην παρέα σας. Απόφασισα να γραφτώ, γιατί βρίσκομαι σε άσχημη ψυχολογική κατάσταση και πίεση όσον αφορά το βάρος μου και χρειάζομαι υποστήριξη από ανθρώπους που πέρασαν/περνούν τα ίδια.

    Ξεκίνησα διατροφή πριν περίπου 1 χρόνο και από 145 κιλά, σήμερα ζυγίζω 92kg. Θα περίμενε κανείς να αισθάνομαι μεγάλη χαρά για τα 53 κιλά που έχασα (τα έχασα μόνη μου εντωμεταξύ, χωρίς φάρμακα ή επεμβάσεις), όμως δεν αισθάνομαι . Ίσα ίσα που τους τελευταίους 2 μήνες είμαι σε μια βαθιά στεναχώρια, γιατί δεν λέω να χάσω γραμμάριο. Έχω κολλήσει...

    Στόχος μου είναι τα 70 κιλά. Το ύψος μου είναι 1,65. Πιστεύετε ότι είναι σωστός στόχος ή θα πρέπει να φτάσω πιο κάτω;

    Έχει κάποιος να μου προτείνει κάποια μέθοδο να ξεκολλήσει η ζυγαριά;

    Και τέλος, από γυμναστική δεν έκανα τίποτα ως τώρα. Τι θα είχε μεγαλύτερα αποτελέσματα; Αν άρχιζα κολυμβητήριο, θα επαρκούσε; Είναι το μόνο που μου αρέσει...Με τα γυμναστήρια δεν τα πάω καλά...αν είσαι μερικά κιλά παραπάνω σε κοιτάνε με μισό μάτι. Εκτός αν έχει να μου προτείνει κανείς κάποιο συγκεκριμένο. Μένω κοντά στο Μαρούσι.

    Ευχαριστώ που με διαβάσατε, ελπίζω να μην σας ζάλισα πολύ!
    Φιλάκια

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    Γειά σου Μπουρμπουλήθρα,

    Καταρχάς να σου πω οτι έχουμε απόλυτα παράλληλη πορεία τον τελευταίο χρόνο και σε καταλαβαίνω, ούτε εγώ είμαι τρελαμένος από χαρά, πιθανόν γιατί δεν έχω αντιληφθεί ακόμα τι έχει γίνει, είμαι όμως πολύ ικανοποιημένβος με τον εαυτό μου γιατί το αποτέλεσμα μου οφείλεται σε σκληρή καθημερινή προσπάθεια(όπως και το δικό σου, είμαι σίγουρος). Πρέπει να εστιάσεις στα όσα έχεις ήδη καταφέρει και είναι εντυπωσιακά και να προβληματιστείς φυσικά για το προσωρινό κόλλημα, χωρίς να το αφήνεις να σε ρίξει.

    Ο στόχος εμένα μου φαίνεται μια χαρά, όταν φτάσεις λίγο πιο κοντά αν χρειαστεί τον προσαρμόζεις. Θες να μας πεις λίγο για το πρόγραμμα που ακολούθησες μέχρι τώρα μήπως βρούμε κάποιο λαθάκι που σε κολλά τώρα που είσαι πιο κοντά στο στόχο; Αν και για να χάσεις τόσο βάρος σίγουρα τα έχεις μελετήσει αρκετά καλά, είμαι σίγουρος γι'αυτό.

    Για τη γυμναστική οτι κάνεις είναι καλό. Εγώ για μήνες μόνο περπατούσα μέχρι που ξεκίνησα γυμναστήριο. Η κολύμβηση όπως ξέρεις είναι άριστη άσκηση και αφού σου αρέσει τρέχα στο κοντινότερο κολυμβητήριο και σίγουρα θα βοηθήσει(όχι τόσο στο να χάσεις, εκεί εξακολουθεί η διατροφή να είναι το σημαντικότερο, αλλά να βελτιώσει τη σύσταση του σώματος σου και να σε κάνει να φαίνεσαι και λιγότερο).

    Για το γυμναστήριο... μην είσαι και τόσο σίγουρη, εγώ και στο προηγούμενο που πήγα γύρω στα 110 κιλά και σ'αυτό που γράφτηκα γύρω στα 95 δεν είχα θέμα, όλοι είναι φιλικοί και γενικά δε πολυασχολείται και κανείς μαζί σου αν δε θες. Έτυχε και τις τελευταίες μέρες είχαμε 2 νέα μέλη με πολλά κιλά(δε μπορώ να υπολογίσω ακριβώς αλλά σίγουρα κοντά στα παλιά μας κιλά), μπορώ να σου πω με απόλυτη βεβαιότητα οτι δεν έπεσε στην αντίληψη μου ούτε να τους στραβοκοιτά κάποιος... και πίστεψε με, κοίταζα την αντίδραση των υπολοίπων γιατί τους ένιωσα δικούς μου ανθρώπους τους νέους, you mess with them, you mess with me.

    Kαλώς ήρθες, κάνε υπομονή και είμαι σίγουρος θα ξαναρχίσει η κατηφόρα!!!

  3. #3
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    North :p
    Posts
    38
    Καλησπερα και συγχαρητηρια! Τα κιλα που εχασες ειναι εντυπωσιακα, και θα πρεπει καθε μερα να χαμογελας στον καθρεφτη με το βλεμμα του νικητη!!

    Μεσα σε ενα χρονο εχω χασει 45 και κατι κιλα, και τους τελευταιους δυο μηνες η ζυγαρια ειναι απελπιστικα κολλιμενη. Ε ΚΑΙ ? Ειμαι 45 κιλα λιγοτερα, η ζωη μου εχει αλλαξει, η ψυχολογια μου το ιδιο και αν συνεχισω να κανω αυτο που εκανα εδω και ενα χρονο, το σωμα μου θα ακολουθησει θελει δεν θελει. Ειναι παρα πολυ φυσικο μετα απο τοση μεγαλη απωλεια, ο οργανισμος να χρειαζεται χρονο να επαναπροσδιορισει τις αναγκες του. Αυτο ειναι το σημειο που θα πρεπει να μην εγκαταληψεις, οσο και αν χρειαστει.. Ισως αν απομακρυνθεις για λιγο απο τη ζυγαρια και να αρχισεις να νιωθεις τις αλλαγες στο σωμα σου ανεξαρτητα απο ενα νουμερο.

    Οσο για τη γυμναστικη, θα σου πω οτι ετρεμα το γυμναστηριο ενα χρονο πριν για αυτο ακριβως τον λογο. Ολοι σε κοιτανε λες και ειναι τοσο περιεργο που μια γεματη γυμναζεται. Αλλα δεν ειναι παντα ετσι. Συνηθως εμεις νομιζουμε οτι μας κοιτανε με μισο ματι, γιατι ηδη εχουμε το προβλημα, και ειναι ακριβως αυτο που λενε οτι οποιος εχει τη μυγα , μυγιαζεται. δυστυχως. Στο γυμναστηριο κανενας δεν νιαζεται για το τι κανει ο διπλανος του. Στα λεω ολα αυτα γιατι ειναι πολυ σημαντικο να ξεκινησεις γυμναστικη. Κολυμπι, περπατημα, ποδηλατο, οτιδηποτε σαρεσει αλλα κατι. Χανοντας τοσα πολλα κιλα, δυστυχως καποια απο αυτα, αν οχι τα μισα ειναι μυικος ιστος.

    Δεν εχω καποια μεθοδο για να ξεκολλαει η ζυγαρια, απλα καλο ειναι να σκεφτομαστε οτι καποιες φορες το μυαλο μας ειναι αυτο που πρεπει να ξεκολλησει απο το νουμερο της ζυγαριας και να επικεντρωθει στην υγεια του σωματος και της ψυχης μας.

    Οτι και να κανεις μην εγκαταλειπεις, η προσπαθεια σου ειναι πραγματικα καταπληκτικη.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    395
    mpoyrmpoyli8ra καλώς όρισες ,
    Κορίτσι μου αυτό που έχεις καταφέρει είναι όχι απλά εντυπωσιακό , είναι ανυπέρβλιτο .
    Εσύ έπρεπε να μπεις εδώ για να μας δώσεις συμβουλές , όχι να ζητάς .
    Σκέψου αυτό που κατάφερες , απόλαυσε το , και δώσε χρόνο στο σώμα σου να καταλάβει τι γίνεται .Σκέψου τι έμαθες στη διαδρομή αυτή . Μη σκέφτεσαι το νούμερο της ζυγαριάς , σκέψου ότι άλλαξες τρόπο ζωής !!!
    Απόλαυσε το , απόλαυσε το νέο σου σώμα . απόλαυσε τη νέα σου ζωή .
    Συγχαρητήρια κορίτσι μου !!!!!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Αλλάζουνε Εντός Μου,Τα Σύνορα Όλου Του Κόσμου
    Posts
    1,698
    Μπουρμπουλήθρα μου,για εμένα αυτό που έκανες είναι άθλος!!!και σου αξίζει ένα πολύ μεγάλο μπράβο!Μην απογοητεύεσαι,ο οργανισμός σου μπορεί να έχει κουραστεί για λίγο και να κάνει μία "στάση" αλλά εφόσον δεν άλλαξες κάτι από την διατροφή σου,αργά ή γρήγορα η ζυγαριά θα πάρει πάλι την κατηφόρα.Νομίζω πως τον τελικό στόχο σου θα τον βρεις όταν φτάσεις στα 70 κιλά,μπορεί και σε αυτά τα κιλά να νιώθεις και να δείχνεις θεά!!

    Το κολύμπι είναι πολύ καλή γυμναστική!γυμνάζονται όλες οι μυικές ομάδες και βοηθάει και πολύ στην σύσφιξη.Αλλά ακόμα και το απλό περπάτημα σε γοργό ρυθμό είναι αρκετό.Εμένα ο χειρούργος μου επιμένει και λέει τουλάχιστον μισή ώρα περπάτημα την ημέρα,πιο πολύ θέλουμε λιγότερο όχι.Και πως ακόμα και αν χάσουμε τα κιλά,αν σταματήσουμε το περπάτημα προοδευτικά θα πάρουμε και τα κιλά πίσω!

    δεν μπορώ να σου ευχηθώ παρά καλό κουράγιο και καλή συνέχεια.Είμαι σίγουρη πως θα πετύχεις τους στόχους σου!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    peiraias
    Posts
    538
    πλακα κανεις???? θεα εισαι. εχασες 53 κιλα και το λες ετσι απλα. εγω η αχρηστη.... χα χα ουτε 3 που θελω δεν μπορω να χασω . τι λες τωρα respect !!! χιλια μπραβο. το προβλημα σου ειναι καθαρα θεμα αυτοπεποιθησης και ισως κ γιατι δεν εχεις ακομα συνηθισει το νεο σου σωμα. δεν ξερω πως τα εχασες να μου πεις και μενα το κολπο!!!. Ο οργανισμος σου, σου μιλαει και λεει οτι θελει ενα διαλλειμα . ακουσε το.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    6
    καλημερα και καλωηρθες στην παρεα μας...και εγω καινουργιο μελος με πολλα περιτα κιλα...οπως και εσυ εγω ξεκινησα με 135 τωρα ειμαι 125...αλλα με ψυχολογια πολυ χαλια...αστα να δω πως θα τα καταφερω να χασω τα κιλα ετσι οπως ειμαι...οπως ειπαν και ολοι οι αλλοι εισαι μια θεα...απιστευτο καταφερες και εχασε ολα αυτα τα κιλα ...για μενα ειναι ενα ονειρο..απιστευτο ολο αυτο...προσπαθησε να χαλαρωσεις να ηρεμησεις μην το σκεφτεσαι και η ζυγαρια θα ξεκολησει...
    με πολυ μεγαλο ζεβασμο...!!!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    mpoyrmpoyli8ra καλημέρα! Καταρχήν συγχαρητήρια για την τεράστια προσπάθεια σου είναι τόσο ενθαρρυντικό να ακούω τέτοιες ιστορίες. Μην στεναχωριέσαι που κόλλησες, τα κιλά που έχασες είναι πάρα πολλά! Δώσε στο σώμα του τον χρόνο που χρειάζεται για να αφομοιώσει την πληροφορία, μην βιάζεσαι και απογοητεύεσαι καλέ! Καταλαβαίνω ότι 2 μήνες στασιμότητα μετά από τέτοια απώλεια σου φαντάζει ως αποτυχία αλλά είναι ΜΕΓΑ λάθος να το σκέφτεσαι έτσι. Το σώμα μας θέλει και διαλείμματα για να ξεκουραστεί και από την αλλαγή. Θα μπορούσες αν έχεις κουραστεί να μπεις για λίγο σε μία κατάσταση συντήρησης για να μην αγχώνεσαι με την ριμάδα την ζυγαριά.
    Τώρα είτε θέλεις να προχωρήσεις δυναμικά στην απώλεια βάρους είτε να ξεκουραστείς λίγο η άσκηση είναι όπως και να έχει πάρα πολύ σημαντική!!!!Βάλτη στη ζωή σου σιγά σιγά, πειραματίσου! Δες τι σου αρέσει, απέρριψε ότι δεν σου ταιριάζει. Δοκίμασε περπάτημα, κολυμβητήριο όπως είπες (είναι μία εξαιρετική άσκηση), πάρε ένα μηχάνημα στο σπίτι σου (ελλειπτικό, στατικό ποδήλατο κτλ), πάρε ένα ποδήλατο και κάνε βόλτες στο Μαρούσι, δοκίμασε το γυμναστήριο, κάτι από όλα αυτά θα σου ταιριάξει ή κάτι άλλο που δεν έχω σκεφτεί εγώ.
    Η άσκηση είναι πολύ σημαντική για την απώλεια βάρους αλλά πιο σημαντική είναι για την διατήρηση του βάρους που χάνουμε!!! Βάλε την άσκηση στη ζωή σου με τέτοιο τρόπο που να μπορείς να το κάνεις για μία ζωή. Λίγο κάθε μέρα 30' +1 ' λεπτό μου λέει εμένα ο διαιτολόγος μου αλλά κάθε μέρα! Δοκίμασε το, θέλει χρόνο για να το ενσωματώσεις στην καθημερινότητά σου αλλά όταν το κάνεις θα δεις αλλαγή και στο σώμα σου και στην διάθεσή σου ;-)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    181
    Originally posted by ton76
    πλακα κανεις???? θεα εισαι. εχασες 53 κιλα και το λες ετσι απλα. εγω η αχρηστη.... χα χα ουτε 3 που θελω δεν μπορω να χασω . τι λες τωρα respect !!! χιλια μπραβο. το προβλημα σου ειναι καθαρα θεμα αυτοπεποιθησης και ισως κ γιατι δεν εχεις ακομα συνηθισει το νεο σου σωμα. δεν ξερω πως τα εχασες να μου πεις και μενα το κολπο!!!. Ο οργανισμος σου, σου μιλαει και λεει οτι θελει ενα διαλλειμα . ακουσε το.
    συμφωνω 100%
    Χιλια μπραβο, παρε το χρονο σου και συνεχισε!!!

    Γυμναστικουλα ειναι ο,τι καλυτερο...κολυμβητηριο για εμενα δεν πολυλειτουργει για αυτο πηρα εναν διαδρομο σπιτι και ετσι, κατι γινεται.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Athens
    Posts
    144
    mpoyrmpoyli8ra μπράβο και από μένα! ουάου!
    αναφορικά με τη γυμναστική, ότι και να κάνεις θα σε βοηθήσει πολύ, σωματικά και ψυχολογικά. εμένα μου έχει τύχει να έχω χάσει μόνο 2 κιλά από τα 10 που ήθελα, και με τη γυμναστική όλοι μου έλεγαν οτι είχα αδυνατίσει πολύ...είχε μαζευτεί το σώμα και το κ@λαράκι μου φαινόταν μια χαρά στα τζιν, χχεχε
    όντως όπως λένε και τα παιδιά, πάντως, το σώμα σου κάτι σου λέει τώρα...χαλάρωσε και συνέχισε με επιμονή γιατί είναι σημείο καμπής...αν το ξεπεράσεις αυτό θα ξαναδείς τα κιλάκια να φεύγουν

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    258
    Μπρε κοπελια! Τι είπες τώρα! Εχεις κάνει άθλο και μπράβο σου! Πάρε μια παλιά σου φωτογραφία και μια τωρινή και πες μου.... 53 κιλά με διατροφή; και συνεχίζεις; Μπράβο!!!
    Οσο για το κόλλημα ίσως απλά ο οργανισμ'ος σου να χρειαζεται ενα κλικ για να ξαναρχίσει. Εγώ ξεκίνησα γυμναστήριο στα 102 και κανείς δεν με στραβοκοιταξε, αντιθέτως είχα φοβερή υποστήριξη και αν και δεν μου αρέσει με βοηθάει πολύ και ψυχολογικά. Δοκίμασε 1 μήνα δες πως θα παει η ψυχολογία σου και συνεχισε! Και πάλι μπραβο:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::t humbup::thumbup::thumbup:

  12. #12
    Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    28
    ΟΥΑΟΥΥΥΥΥΥΥ Τι λές τώρα...........αχχ πόσο θέλω κι εγώ σε ένα χρόνο να τα έχω καταφέρει όπως εσύ πανηγύρι θα στήσω!!!!!!!!!!!Συγχαρητήρια έχεις πετύχει τα απίστευτα. Χαμογέλα κι όλα θα πάνε καλά θα ξεκολλήσεις και θα την φας και την ουρίτσα γιατί ο γάιδαρος να 'ταν κι άλλος πάει φαγώθηκε. Είστε τα είδωλά μου!!!!!!!!!!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •