binge eating disorder = επαναλαμβανομενα επεισοδια υπερφαγιας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    16

    binge eating disorder = επαναλαμβανομενα επεισοδια υπερφαγιας

    θα τα καταφερω ποτε να το ξεπερασω?

  2. #2
    Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    16
    καμία απαντηση... :(
    δεν αντιμετωπιζει κανεις το ιδιο προβλημα με εμενα
    ή ειναι η ερωτηση που εθεσα δυσκολη?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Δεν είμαι σίγουρη αν ξέρω για τι πράγμα μιλάς. Είναι αυτό που μασάς την τροφή και τη φτύνεις πριν την καταπιείς? Αν ναι, που είναι η δυσκολία? Θέλω να πω, ότι με τη μάσηση και μόνο παίρνεις τις μισές θερμίδες. Το να καταπιείς την τροφή μου φαίνεται αυτονόητο. Το δύσκολο είναι να γεύεσαι κάτι νόστιμο και να το αποχωρίζεσαι πάνω στη νοστιμιά του. Αν θέλεις, εξήγησέ μας λίγο τι ακριβώς είναι αυτό που σε ταλαιπωρεί.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    16
    οχι καμια σχεση! προκειται για επαναλαμβανομενα επεισόδια υπερφαγίας κατα τη διαρκεια των οποιων τρώς απιστευτα μεγάλες ποσότητες τροφής σε πολυ μικρο χρονικο διαστημα και ενω δε νιώθεις οτι πεινας. Σου ειναι αδυνατον να σταματησεις, συνεχιζεις μεχρι να νιώσεις οτι θα σκασεις απο το πολυ φαγητο, μεχρι να αρχισει να ποναει το στομαχι σου. το κανεις παντα μονος στα κρυφα και εχεις πολυ αγχος μηπως καποιος το καταλαβει. την επομενη κιολας μερα νιωθεις τυψεις και ενοχες αρχιζεις διετα και λες στον εαυτο σου πως δε θα επιτρεψεις να επαναληφθει ποτε ξανα. Δυστυχως ομως μετα απο λιγες μερες σαν να εισαι εθισμενος το ξανακανεις. Η διαφορα με τη βουλιμια ειναι οτι η υπερφαγια δε συνοδεύεται από ακατάλληλες αντιρροπιστικές συμπεριφορές οπως πρόκληση εμέτου ή έντονη σωματική άσκηση γι αυτο και καταληγεις παχυσαρκος.
    Σε ευχαρηστω για την απαντηση και ευχομαι η δικη σου διαταραχη προσληψης τροφης να ειναι πιο "ισοροπημενη" απο τη δικη μου

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    416
    Μπορω να σε καταλάβω σαυτο που λες γιατι και εγω το ιδιο αντιμετωπιζω.Βρηκα ομως μια ομαδα εδω στον Πειραιά
    http://anonymoi-yperfagoi.weebly.com/index.html
    αυτο εδω και πηγαινω οσο συχνα μπορω.
    Οι συζητησεις μας ειναι πανω σαυτο και πως μπορουμε να βρουμε την συναμη να πουμε στοπ.
    Ριξε μια ματιά ισως να σε βοηθησει.
    Εχει και σε αλλες περιοχές που μπορει να σε βολεψουν.
    Σε νιωθω απολυτα και μην ξεχνάς...δεν εισαι μονη.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Αυτό ακριβώς έκανα προ δακτυλίου. Έτρωγα απίστευτα πολύ και φυσικά έγινα παχύσαρκη. Έτρωγα, όμως, κρυφά και φανερά. Επίσης έτρωγα όσες ώρες μου επέτρεπε η χωρητικότητα του στομάχου μου και δεν κατανάλωνα τροφή σε σύντομο χρονικό διάστημα. Τώρα έχασα κιλά, αλλά κατά καιρούς ξεφεύγω και ομολογώ ότι ακόμη και για άτομα με τη δική μου επέμβαση τρώω πολύ. Ευτυχώς είναι παροδικές οι κρίσεις μου.
    Η ιδέα της marimari είναι καλή. Η ψυχολογική στήριξη είναι απαραίτητη. Για σκέψου το...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    Έχω περάσει χρόνια ατελείωτα από τη ζωή μου με παρέα την επεισοδιακή υπερφαγία...Επισκέφτηκα ψυχολόγους, επισκέφτηκα

    διατροφολόγους, επισκέφτηκα ψυχίατρο, το σκέφτηκα , το ξανασκέφτηκα, έκανα και μόνη μου προσπάθειες να απαλλαγώ από

    αυτήν τη διατροφική διαταραχή που μου κατέστρεφε την καθημερινότητά μου αλλά ταυτόχρονα ήταν και η μοναδική μου

    παρηγοριά..


    Ίσως να μην έπεσα πάνω στους κατάλληλους ειδικούς επιστήμονες που θα μπορούσαν να με βοηθήσουν αποτελεσματικά να μην

    είμαι δέσμια της διαταραχής. Πιστεύω γενικά πολύ στη δύναμη της βοήθειας από τους ειδικούς. Έφτασα ως ένα σημείο αυτογνωσίας

    αλλά δεν μπόρεσα ποτέ να φτάσω στο σημείο που η διαταραχή θα γινόταν παρελθόν για μένα.. Πια, χειρουργημένη με σληβ, έχω

    ένα εργαλείο που με κάνει να νιώθω πιο θετικά για τη ζωή μου μια και χάνω συνέχεια κιλά, και έτσι νηφάλια και όχι φορτισμένη

    παλεύω πιο καλά τη διαταραχή..Είναι ένας διαρκής αγώνας φίλη ele-ath...

  8. #8
    Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    16
    de fantazomoun pote oti to diko mou provlima to antimetwpizoun tosoi wste na ftiaksoun kai omades-sinantiseis se tosa polla diaforetika meri tis elladas! to oti de niothw pleon moni mou se olo afto kai to oti mporw na to moirastw mazi sas nomizw einai ena megalo vima kai eilikrina sas efxaristw para poly! avrio pou tha exw perissotero xrono tha koitaksw analytika to site pou mou esteiles giati fenete poly endiaferon... na yparxoun sinantiseis toso konta sto spiti mou kai egw na min kserw tipota... apistefto! tha ta leme kai xeromai polyyyyy gi afto, mas efxomai ola na pane aneplista kala, kali sas ksekourasi

  9. #9
    Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    16
    monahoiot mou,
    i prwti sou protasi sto parapano minima perigrafei teleia afto pou zoume osoi exoume to provlima tis yperfagias... xanoume xronia oloklira apo ti zwi mas... dystyxws, se niwthw apolyta!!!
    i diafora mas einai oti esy vrikes to kouragio na zitises voitheia egw mexri prosfata zousa me tin psevdesthisi pws mporw na ta kataferw moni mou.
    an theleis enimerwse me gia to xrono nosileias-anarwsis, tis pithanes epiplokes, tin poiotita zwis meta tin epemvasi kai ta apotelesmata.
    tha prospathisw omws prwta kai kapoious apo tous allous tropous pou aneferes giati pistevo pws i epemvasi tha prepei na ginetai otan apotyxoun ola ta alla, opws poly swsta eipes oti sinevei sti diki sou periptwsi.
    xeromai poly pou estw kai meta apo tosi talaiporia vrikes lisi. sou aksizei ena megalo mpravo! ante kai sta dika mou ;)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    ele-ath,

    η αποφαση να χειρουργηθώ ήρθε όντως αφού είχα εξαντλήσει μέσα μου την πιθανότητα να καταφέρω να αδυνατίσω μόνη μου, δεν

    είχα πια άλλες ψυχικές δυνάμεις για δίαιτα και προσπάθεια. Φυσικά το να παρέμβει κάποιος τόσο δραστικά στο σώμα του δεν είναι

    απλή υπόθεση, θέλει να είναι αποτέλεσμα σοβαρής σκέψης αφού πρέπει να είσαι έτοιμος για την μεγάλη αλλαγή που θα έρθει στον

    τρόπο που διαχειρίζεσαι την τροφή και τις διατροφικές σου συνήθειες. Και φυσικά επεμβάσεις γίνονται μόνο αν έχεις ΔΜΣ (Δείκτη

    Μάζας Σώματος) πάνω από 40 που θεωρείται πια νοσογόνος παχυσαρκία.

    Εννοείται πως μια επέμβαση στο στομάχι δεν σου εξαφανίζει δια μαγείας τη διατροφική διαταραχή, αυτή θα είναι εκεί αν δεν

    παρέμβεις εσύ δραστικά κάνοντας μια συνδυαστική προσπάθεια να παλέψεις και το δαίμονα της διαταραχής και την παχυσαρκία.

    Στο τόπικ "Πως θα απαλλαχθώ από τους δαίμονες του μυαλού μου?"

    θα βρεις τις εμπειρίες μελών που παλεύουν το πρόβλημα με παρακολούθηση από διατροφολόγο

    και ψυχολόγο που ειδικεύονται στις διατροφικές διαταραχές. Αν με είχε αναλάβει και μένα νωρίτερα καποιος ειδικός που θα είχε την

    αποτελεσματικότητα που έχει πάνω στην Eli ας πουμε ο δικός της, μπορεί και να γλύτωνα το μαχαίρι!

    Σου εύχομαι τα καλύτερα και σύντομα να ακολουθήσεις το δρόμο που θα σε βγάλει από τον κόσμο της επεισοδιακής υπερφαγίας!


    Θα σου ήταν εύκολο να μην γράφεις με Greeklish? Είναι μια αρχή μας σε αυτό το φόρουμ να γράφουμε ελληνικά!

    Τα λέμε!

  11. #11
    Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    16
    Συγνωμη για τα greeklish δεν το ειχα προσεξει.
    Με εχουν βοηθησει τοσο πολυ ολα αυτα που διαβασα στο forum αυτο!
    Αποφασισα να κανω κι εγω λοιπον εδω μαζι σας μια νεα προσπαθεια κι ας ελπισουμε πως θα ειναι αποτελεσματικη!
    Εφτιαξα και ticker ... ;)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    Αααααα ele-ath καλωσόρισες στην παρέα μας!
    Συγνώμη που δεν σε εντόπισα νωρίτερα και ένιωσες έστω και για λίγο μοναχούλα σου χεχεχχεεχε. Ευτυχώς έλαβε δράση η monahogiot μας που είναι παιδί διαμάντι!
    Βρε βρε βρε ποιος σου είπε ότι είσαι μόνη σου στο πρόβλημά σου; Όλοι μαζί είμαστε και δυστυχώς είμαστε πάρα πολλές και πολλοί! Ένα καλό που βγαίνει από αυτό έχουμε πολλούς συνοδοιπόρους σε αυτόν τον δύσκολο αγώνα αρκεί να ψάξουμε στα κατάλληλα μέρη γιατί εμείς οι παχουλούλιδες είμαστε και λίγο ντροπαλοί :lol::lol:
    Μπες αν θέλεις μέσα στο τόπικ της παχυσαρκίας που σου είπε η Γιώτα στο "Πως θα απαλλαγώ από τους δαίμονες του μυαλού μου?" εκεί είμαστε θαμωνάκια και θα διαβάσεις και διάφορα που κάνουμε για να αντιμετωπίσουμε τις υπερφαγικές μας τάσεις :eureka:.
    Και οι ανώνυμοι υπερφάγοι έχω ακούσει ότι βοηθάνε και πρέπει να είναι καλή υποστηρικτική ομάδα δες το και αυτό. Δεν ταιριάζουν σε όλους μας τα ίδια πράγματα το σημαντικό είναι να αναγνωρίσεις πιο είναι το πρόβλημά σου και να αναζητήσεις λύσεις και βοήθεια. Για μένα τελικά δούλεψε η συνεργασία μου με διατροφολόγο ειδικευμένο σε διατροφικές διαταραχές, το διάβασμα (έβγαλα τα ματάκια μου :lol::lol:) και κάποιες συνεδρίες με ψυχολόγο πάλι ειδικευμένο σε θέματα διατροφικής διαταραχής. Ένα χρόνο μετά νιώθω πολύ πιο δυνατή και πλέον έχω επίγνωση του προβλήματος μου που παρεπτιπτόντως είναι και το ίδιο με το δικό σου δηλαδή αυτό της αδηφαγικής διαταραχής. Το ελέγχω όμως πολύ καλύτερα και πλέον έχω καταφέρει να μην βάζω κιλά ακόμη και μετά από υπερφαγικές κρεπάλες γιατί το σύνολο της διατροφής μου έχει βελτιωθεί σε τέτοιο βαθμό που να ισοσταθμίζω με τις κακές μέρες. Τώρα τελευταία και με την βοήθεια του φόρουμ προσπαθώ να κάνω το επόμενο βήμα που είναι να χάσω και το περιττό μου βάρος. Είμαι στην αρχή ακόμη αλλά τώρα πια ο δρόμος που ακολουθώ είναι σίγουρα σωστός αφού είναι και ευχάριστος και δεν με κουράζει :smirk:.
    Καλή σου επιτυχία λοιπόν και ότι χρειαστείς στην διάθεσή σας !

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    αν θελετε ριξτε μια ματια και στην παλαιοτερη συζητηση

    Binge eaters - H Νέα κατηγορία διατροφικών διαταραχών

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    Originally posted by koko
    Αμφιταλαντεύομαι τελικά μεταξύ της διάγνωσης binge eaters (βρίσκω τον εαυτό μου να χαίρεται που υπάγεται - άν υπάγεται - κάπου και χρήζει επιστημονικής έρευνας και ανάλυσης)....Μάλιστα παλαιότερα το είχα ανακαλύψει μέσα στα πολλά ψαξίματα στο google και μόνο που δέν το έκανα σημαία έξω απο το γραφείο της διαιτολόγου που με παρακολουθούσε τότε! Της το πήγα, και της είπα:Δέν φταίω εγώ που δέν κάνω το πρόγραμμα....Ο bingeeatismός μου τα φταίει....
    Και για να τελειώσω την πρόταση που έγινε παράγραφος: μεταξύ αυτού που λέει o/η impossible.
    Λέτε τελικά να μας βολεύει ο χαρακτηρισμός?
    Να έχω και ΄γώ να πώ κάτι στον παλιό συμμαθητή που θα δώ στο δρόμο... Δέν πάχυνα....έπαθα bingeeating. ΑΑΑΑΑ δέν είναι τίποτα....με ένα χάπι δίαιτα κάθε πρωί και μία δόση γυμναστική πρίν απο κάθε γεύμα θα μου περάσει....Θερίζει σου λέει....Τί? και εσύ τρώς σα γουρούνι τελευταία? Να το κοιτάξεις για να το προλάβεις...Θα σου δώσω το τηλέφωνο ενός bingeeaterγιατρού που κάνει θαύματα!!!!

    Κάτι για να σκάσει το χειλάκι μας....
    δεν υπαρχει................................ :smilegrin::smilegrin:

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    Originally posted by click
    Originally posted by koko
    Αμφιταλαντεύομαι τελικά μεταξύ της διάγνωσης binge eaters (βρίσκω τον εαυτό μου να χαίρεται που υπάγεται - άν υπάγεται - κάπου και χρήζει επιστημονικής έρευνας και ανάλυσης)....Μάλιστα παλαιότερα το είχα ανακαλύψει μέσα στα πολλά ψαξίματα στο google και μόνο που δέν το έκανα σημαία έξω απο το γραφείο της διαιτολόγου που με παρακολουθούσε τότε! Της το πήγα, και της είπα:Δέν φταίω εγώ που δέν κάνω το πρόγραμμα....Ο bingeeatismός μου τα φταίει....
    Και για να τελειώσω την πρόταση που έγινε παράγραφος: μεταξύ αυτού που λέει o/η impossible.
    Λέτε τελικά να μας βολεύει ο χαρακτηρισμός?
    Να έχω και ΄γώ να πώ κάτι στον παλιό συμμαθητή που θα δώ στο δρόμο... Δέν πάχυνα....έπαθα bingeeating. ΑΑΑΑΑ δέν είναι τίποτα....με ένα χάπι δίαιτα κάθε πρωί και μία δόση γυμναστική πρίν απο κάθε γεύμα θα μου περάσει....Θερίζει σου λέει....Τί? και εσύ τρώς σα γουρούνι τελευταία? Να το κοιτάξεις για να το προλάβεις...Θα σου δώσω το τηλέφωνο ενός bingeeaterγιατρού που κάνει θαύματα!!!!

    Κάτι για να σκάσει το χειλάκι μας....
    δεν υπαρχει................................ :smilegrin::smilegrin:
    :lol: :lol: :lol:
    πεθαίνωωωωωω

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •