εμετοι.....ΤΕΛΟΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    1

    εμετοι.....ΤΕΛΟΣ

    Πραγματικα θαυμαζω τη δουλεια αυτου του forum,το παρακολουθω πολυ καιρο αλλα μεχρι τωρα πιστευα πως δεν υπαρχει λογος να γραψω τη δικη μου εμπειρια γιατι θεωρουσα πως αυτο που περναω ειναι κατι παροδικο...ομως δυστυχως τα πραγματα δεν ειναι καθολου οπως τα φανταζομουν!

    Ειμαι βουλιμικη με επεισοδεια υπερφαγιας και προκλητους εμετους απο τα 17 σχεδον,ζυγιζα 95kg και με τη βοηθεια διατροφολογου και μονο εχασα 35kg!!!Ειμουν πολυ χαρουμενη και πιστευα οτι εχω λυσει το προβλημα μου και δεν θα ξαναπροκαλεσω ολα αυτα στον εαυτο μου!
    Ομως δεν μπορεσα...αμεσως μετα απο λιγο καιρο και αφου ειχα κολλησει στα 60kg αρχισα να τρωω τεραστιες ποσοτητες φαγητου και στη συνεχεια να κανω πολλαπλους εμετους μεσα στην ημερα!
    Αυτο συνεχιστικε μεχρι φετος τον Αυγουστο,απο εκει και περα οτι ετρωγα εστω και μια σαλατα δεν μπορουσα να το χωνεψω καλα με αποτελεσμα να εχω φριχτους πονους στο στομαχι και μετα απο πολλους γιατρους και πολλα χαπια να εχω προκαλεσει στον οισοφαγο μου φλεγμονη δηλ γαστριτιδα,να μην μπορω να φαω τιποτα και να μην μπορω να απαλλαγω ευκολα απ'αυτο!
    Ελπιζω κανεις να μην φτασει σε τοσο ασχημο σημειο,ο εμετος ειναι αφυσικο πραγμα και τελικα απο προσωπικη εμπειρια καταστρεφει τον οργανισμο!!!
    Ειμαι 25 χρονων και δεν μπορω να χαρω τιποτα λογω μιας απερισκεψιας!!!Ε ΟΧΙ!!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    στο ευχομαι ολοψυχα να ξεφυγεις απο τη βουλιμια, βαλε σα στοχο τη διακοπη των εμετων, μετα τη διακοπη υπερφαγικων και προσπαθησε να βγαλεις απο το μυαλο σου τη διαιτα.

    αντιλαμβανομαι παρα μα παρα πολυ καλα το φοβο που ενιωθες μην ξαναπαρεις κιλα, εφτασα κι εγω καποτε να φλερταρω εξαιρετικα επικινδυνα με την ιδεα των εμετων. σταματα το...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    lou_lou όλοι έχουμε το δικό μας Γολγοθά να ανεβούμε εδώ μέσα. Ευτυχώς εγώ ποτέ δεν έφτασα στο σημείο να κάνω εμετούς αλλά η κακή μου σχέση με το φαγητό με οδήγησε στο να κάνω το σώμα μου ένα γιο-γιο βάρους. Δίαιτες και μετά υπερφαγικά ο κλασσικός φαύλος κύκλος που δύσκολα μπορείς να ξεφύγεις αν πέσεις στην παγίδα του. Υπάρχει τρόπος να τον σπάσεις αλλά θέλει οργάνωση και αλλαγή διατροφικών συνηθειών, πόσο μάλλον στην περίπτωση σου που ο εμετός έχει γίνει πλέον αντανακλαστικό σε οποιαδήποτε τροφή και αν καταναλώσεις. Προσωπικά θεωρώ ότι όσο δυνατοί και ανεξάρτητοι άνθρωποι και αν είμαστε όσο και αν σε άλλους τομείς της ζωής μας έχουμε επιτυχίες και μπορεί ακόμη και να μας θαυμάζουν για την δύναμη του χαρακτήρα μας η διατροφική διαταραχή είναι ένας αγώνας που δεν πρέπει να δίνουμε μόνοι μας. Εμένα μου πήρε χρόνια από την ξεροκεφαλιά μου να το καταλάβω αυτό και το έχω πληρώσει με πολλά περιττά κιλά. Θέλεις να μας πεις λίγα περισσότερα για τον εαυτό σου; Ποιες είναι οι συνήθειες σου, η καθημερινότητά σου; Συνεχίζεις να κάνεις εμετούς και αν ναι πόσο συχνά;

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •