Αδελφοτητα ανονυμων υπερφαγων...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    16

    Αδελφοτητα ανονυμων υπερφαγων...

    http://anonymoi-yperfagoi.weebly.com/index.html
    εχει παει κανεις σε αυτες τις συναντησεις?
    ας μοιραστει τη εμπειρια του μαζι μας...

  2. #2
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    34
    Δεν το εχω δοκιμασει αλλα παντα ηθελα να παω κ ειδικα στο παρελθον θα με βοηθουσε... αλλα εστω και τωρα αν εβρισκα ατομα θα το δοκιμαζα γιατι μπορει πλεον να ειμαι κανονικη,ομως τα υπερφαγικα καλα κρατουν...αλλωστε το παρελθον μου εχει αποδειξει οτι ειμαι ανικανη να διατηρησω ενα φυσιολογικο βαρος. Ιδωμεν...

  3. #3
    Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    16
    συγχαρητηρια! τα καταφερες! αντε και στα δικα μου!
    με ποιο τροπο και σε ποσο χρονο επανηλθες στα κανονικα σου κιλα?
    και μια τελευταια απορια πως γινεται να τα καταφερες ενω οπως λες συνεχιζεις τα υπερφαγικα?

  4. #4
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    34
    Σε ευχαριστω πολυ!μου πηρε περιπου 5 μηνες αν και εχω κ τωρα μερικα σκαμπανεβασματα.Μπορει να παρουσιαζω υπερφαγικα περιπου για 1 βδομαδα καθε μηνα κ τον υπολοιπο μηνα να προσεχω πολυ κ ετσι μια να παιρνω μια να χανω...Αλλα εχω περασει φασεις που να με ποναει το στομαχι μου απ'το φαγητο,να θελω να κανω εμετο κ να συνεχιζω,αρρωστημενη κατασταση...Τελος παντων ελπιζω ολα αυτα να αποτελουν παρελθον,αλλα ισως πρεπει να το παρω αποφαση οτι ποτε δε θα εχω μια υγιη σχεση με το φαγητο :no:

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    5
    φιλενάδα αν θέλεις να έχεις μια υγιή σχέση με το φαγητό θα σου σύστηνα να επισκεφθείς ένα ψυχολόγο ή τουλάχιστο ένα διατροφολόγο..!!:))

  6. #6
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    34
    Σε διατροφολογο ειχα παει 2 φορες στο παρελθον αλλα μαλλον δεν το ειχα παρει πραγματικα αποφαση μεσα μου κ μετα ξαναπηρα οσα εχασα.. σε ψυχολογο θα ηθελα να παω στο μελλον αλλα προς το παρον η τσεπη δεν το επιτρεπει :sniff: προς το παρον το site λειτουργει σαν ψυχολογος για μενα κ κανει πραγματικα δουλεια...

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    5
    :)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    onitsa ίσως ο διατροφολόγος που σε παρακολούθησε να μην γνώριζε ότι είχες διατροφική διαταραχή. Συμφωνώ μαζί σου ότι είναι δύσκολο οικονομικά να πληρώνεις και ψυχολόγο και διατροφολόγο αλλά θεωρώ ότι η δυσκολία που έχουμε να διαχειριστούμε την τροφή μας είναι τόσο δύσκολο πρόβλημα που είναι άθλος να τα καταφέρουμε μόνοι μας όχι ότι δεν γίνεται. Προσωπικά εμένα στο ψυχολογικό κομμάτι όντως με έχει βοηθήσει πάρα πολύ το φόρουμ άλλα δεν θα μπορούσα να τα καταφέρω μόνη μου στο διατροφικό κομμάτι. Με παρακολουθεί εδώ και ένα χρόνο διατροφολόγος που είναι εξειδικευμένος σε διατροφικές διαταραχές και με έχει βοηθήσει πάρα πολύ στο να φέρω ισορροπίες στην διατροφή μου και κατ επέκταση στη ζωή μου. Μήπως να το ξανασκεφτείς; Είναι κρίμα για μία ζωή να αμφιταλαντεύεσαι μεταξύ υπερφαγικών και αφαγίας και πιθανόν να μην αντέξεις να διατηρήσεις τα κιλά σου και είναι κρίμα μετά από όλη αυτή τη προσπάθεια που έχεις κάνει μόνη σου, που είναι άξια πολλών επαίνων. Αν όμως η διατροφική σου διαταραχή παραμένει δεν θα είσαι ποτέ ήρεμη και σίγουρη ότι θα καταφέρεις να τα διατηρήσεις. Αν όμως αποφασίσεις να πας σε διατροφολόγο πρόσεξε που θα πας, να κάνεις σωστή έρευνα και να πας σε κάποιον ειδικό με εξειδίκευση στον τομέα αυτό αλλιώς θα είναι τσάμπα λεφτά και χρόνος.
    Όσο για τους ανώνυμους υπερφάγους έχω ακούσει πολύ καλά λόγια και έχω σκεφτεί και εγώ να πάω αν και δεν το έχω τολμήσει, άσε που πλέον έχω καλυφθεί από το φόρουμ και με την διατροφή που κάνω έχω ούτως ή άλλως ισορροπήσει, τώρα πια παλεύω με τα κιλά που πρέπει να χάσω τα οποία τα έβαλα τα προηγούμενα χρόνια που είχα άστατη και ανεξέλεγκτη διατροφή. Είμαι σίγουρη ότι στο ψυχολογικό κομμάτι θα σε βοηθήσουν πάρα πολύ αλλά στο διατροφικό χρειαζόμαστε εκπαίδευση που δεν μπορείς να την λάβεις ούτε από το φόρουμ αλλά πιθανόν ούτε και από τους ανώνυμους υπερφάγους. Εύχομαι τα καλύτερα και πάνω από όλα τα καταφέρεις να βρεις τις πολυπόθητες ισορροπίες!

  9. #9
    Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Athina / Peiraias
    Posts
    39
    ele-ath, συμπτωματικά πριν τα χριστούγεννα είχα ψάξει για αυτήν την ομάδα και ήδη μου έχουν στείλει τηλέφωνα επικοινωνίας τους για να τους πάρω για περισσότερες πληροφορίες.

    Λέω τώρα μετά τις γιορτές να επικοινωνήσω και ίσως να παρευρεθώ σε κάποια συνάντησή τους.
    Είναι ομάδα εθελοντών χωρίς καμία συνδρομή από τα μέλη.
    Αν έχω κάτι νεώτερο θα σου πω.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •