φάρμακα και εργασία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082

    φάρμακα και εργασία

    καλησπέρα.

    εδώ και λίγο καιρό βιώσα μια σωματοποίηση των συναισθημάτων μου και τελευταία και κάποιες κρίσεις πανικού.
    επισκεύτηκα ψυχίατρο, ο οποίους μου είπε πως έχω διαταραχή του άγχους και με παρέπεμψε σε ψυχολόγο για γνωσιακή ψυχοθεραπεία. παράλληλα μου συνέστησε και κάποια φάρμακα (ladose σε σιρόπι και ενα ηρεμηστικό για ώρα ανάγκης, αν και με συμβούλεψε να το αποφέυγω γενικά)
    το θέμα είναι πως τώρα ανησυχώ για τις παρενέργειες.ο γιατρός μου έιπε πως ίσως έχω για λίγες μέρες πιο έντονο άγχος ή ανησυχία,αλλά γενικά δεν θα έχω πρόβλημα. η δουλειά μου σχετίζεται με παιδιά και γενικά θα είναι άσχημο να αποβλακώνομαι από αυτό ή να έχω περισσότερο άγχος.
    αν έχει κάποιος παρόμοιες εμπειρίες με αυτά τα φάρμακα θα ήταν πολύ χρήσιμες.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Γεια σου claire εγω επαιρνα λαντος για 2 χρονια(μονο αυτο)κ δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα.Αλλωστε τα αντικαταθλιπτικα δε σε αποβλακωνουν οπως λες,ισα ισα αισθανθηκα καλυτερα.Κ δεν εθιζουν-εγω ψυχολογικα ειχα εθιστει αλλα σταδιακα ενταξει.Αρα αν σε πειραξουν τα διακοπτεις.Απο παρενεργειες ειδα μειωμενη σεξ.ορεξη αλλα κ παλι μπορει να μην ηταν κ απ\'τα χαπια.Απλα καλα κανεις κ πας σε ψυχολογο γιατι προσωπικη μου αποψη βοηθανε πολυ αλλα δε λυνουν το προβλημα σε τετοιεες περιπτωσεις που η αιτια βρισκεται μεσα μας.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    Να δω και γω που ψαχνω δουλεια πως θα βρω.περνω τα ψιπραλεξ για κρισεις πανικου αλλα χθες βιωσα μια εντονη και με ταρακουνισε.ειναι ευκολα για εμας να δουλεψουμε?φοβαμαι πολυ στο θεμα δουλειας αν ειμαι σκ#$%α πως θα ανταπεξελχομαι

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Μαρια αυτο φοβομουν κ γω κ πολλοι πιστευω.Ηταν μια εποχη που ημουν πολυ χαλια κ δε δουλευα,μετα που συνηρθα φοβομουν μη συμβει κατι κ ξαναπαθω καμια ταραχη,με παρουν τα κλαματα,φανει στον κοσμο οτι κατι δεν παει καλα,νιωσω σκατα κ δε θα ξερω απο που να φυγω κ.λ.π.αλλα ειναι φυσιολογικες φοβιες.Να δεις οτι θα βρεις δουλεια κ θα τα καταφερεις κ θα τα συζηταμε μετα.Θα σου δωσει αυτοπεπηθηση,θα νιωσεις αυτονομη κ θα το ξεπερασεις κ πολυ πιο γρηγορα το προβλημα σου.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    μακαρι αρσι μου.ειναι μεγαλο αγχος να μην δουλευουμε και να ψαχνουμε για δουλεια.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Μονο αγχος!Σε καταλαβαινω.Καλη τυχη παντως στο δρομο σου,πολυ βασικο να πετυχεις καλο αφεντικο αλλα κ να μην πετυχεις μην αγχωνεσαι υπαρχουν κ αλλου πορτοκαλιες........

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    Ναι απλα αφου κανω 4 μηνες θεραπεια με φαρμακα γιατι να με πιασει κριση παλυ?Και δεν ειχα ποτε μου καταθληψη ,γιατι πριν και εμτα την κριση με πιανει?ειναι απσιιο συναισθημα αλλα καω ιπομονη και δεν το δειχνω εως να περασει.ο αλλος θα νομιζει ειμαι απλα κακοκεφη αλλα εγω μονο ξερω.Φοβαμαι να μην κρατηση η δυσφορια κ η καταθλιψη για πολυ.Καλητερες ειναι οι κρισεις απο την καταθλιψη π μου ηταν αγνωστη εως τωρα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Η καταθλιψη ειναι γμτ!!Αλλα εσυ δεν εχεις καταθλιψη νομιζω απλα στεναχωρεθηκες που γυρισες σ\'αυτο το σπιτι.Ολοι θα το παθαιναν.3 χρονια ειχες να πας?Εκει εμενες με τον αντρα σου??

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    429
    Έπαιρνα και γώ ladose σε χάπια για κανα χρόνο στο στρατό και δεν είδα καμία παρενέργεια εκτός από τις πρώτες μέρες που είχα πεσμένη λίμπιντο (αλλά και που είχα ποια η διαφορά? )))))) ) και ελαφριά υπνηλία. Βέβαια δεν είδα και αποτελέσματα αλλά αυτό είναι άλλο θέμα...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    Originally posted by Arsi
    Η καταθλιψη ειναι γμτ!!Αλλα εσυ δεν εχεις καταθλιψη νομιζω απλα στεναχωρεθηκες που γυρισες σ\'αυτο το σπιτι.Ολοι θα το παθαιναν.3 χρονια ειχες να πας?Εκει εμενες με τον αντρα σου??


    ναι κει εμενα με τον πρ αντρα μου.και ναι δεν ειχα καταθλιψη αλλα 2-3 μερες πριν και μετα π θα με πιασει αυτην η παλιο κριση πανικου εχω ελαφρια καταθλιψη.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    arsi και greenpeyote σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
    μαρία, ίσως αν σιγά σιγα βρεις μια δουλειά να σταματήσεις να παθαίνει κρίσεις πανικού. γενικά η απασχόληση με κάτι άλλο, βοηθάει πιστεύω.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    αθηνα
    Posts
    451
    Εμενα τα φαρμακα μου φερνουν υπνηλια και με δυσκολευει αυτο στη δουλεια μου.Πολλες φορες μονο που δεν κοιμαμαι ορθια!Πιθανοτατα δεν φταινε τα φαρμακα γιατι αυτα μονο διωχνουν το αγχος.Μαλλον φταιει η καταθλιψη για την υπνηλια...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    εγώ το παίρνω 4 μέρες και τις 3 πρώτες είχα τρομερή υπερένταση και αυπνία. ( και μάλιστα ο γιατρός μου είπε όταν του τηλεφώνησα, να μην το παίρνω βράδυ)
    χτες κοιμήθηκα καλύτερα. για να δούμε.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    Originally posted by claire
    arsi και greenpeyote σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
    μαρία, ίσως αν σιγά σιγα βρεις μια δουλειά να σταματήσεις να παθαίνει κρίσεις πανικού. γενικά η απασχόληση με κάτι άλλο, βοηθάει πιστεύω.

    οποτε ασχολουμε με κατι ειμαι μια χαρα.ειμαι σιγουρη μολις βρω δουλεια 8α ειμαι οκ.ψαχνω συνεχια

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •