Μπορουν να υπαρξουν αποτελεσματα με τετοια διατροφη??
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    407

    Μπορουν να υπαρξουν αποτελεσματα με τετοια διατροφη??

    Γεια σας!!
    Ειχα γραψει ξανα πριν λιγο καιρο εδω στο φορουμ, στο τοπικ "πως αρχιζω ξανα?" . Εχω προβλημα με το στομαχι μου και μου εχουν απαγορευτει αρκετες τροφες .Εδω και 2 εβδομαδες, κ περισσοτερο ισως, κανω διατροφη μονο με ψητα και νεροβραστα φαγητα που δεν περιεχουν λεμονι , ξυδια, ντοματα σε οποιαδηποτε μορφη, μουσταρδα και αλλα πολλα.
    Η διατροφη μου αποτελειται απο τα εξης.
    Πατατες βραστες
    Κολοκυθακια βραστα
    χορτα
    ρυζι
    μακαρονια
    κοτοπουλο ψητο η βραστο
    ψαρι ψητο η βραστο
    γιουβαρλακια(απο κιμα μονο αυτο)
    πιτσα με πιτα σουβλακιου και μιλνερ
    μοσχαρι βραστο
    φρουτα οκ, αλλα ωριμα
    τυρι κιτρινο
    γαλα
    δημητριακα weetabix με 1 κ.σουπας nesquik(δεν μπορω να πιω γαλα ασπρο σκετο)
    Αυτα και μονο τρωω!!
    Με τοσους υδατανθρακες υπαρχει περιπτωση να χασω κιλα????? Ή θα φαω σκετα μακαρονια ή ρυζι σα μεσημεριανο κ βραδυνο,ή θα τα φαω σε συνδυασμο με κοτοπουλο, ψαρι ή κρεας μοσχαρι. Εγω ξερω οτι εμ πρωτεινες και σαλατα χανεις, κι οχι με πρωτεινες και υδατανθρακες....

    :wow:

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    99
    γεια σου chrys ! αρχικα περαστικα σου.. περασα και γω προβλημα με το στομαχι μου για περιπου 2,5 μηνες με γαστροσκοπησεις , απειρα χαπια κλπ . Μου ειχαν δωσει και μενα ενα πινακα με τις τροφες που μπορω τωρα και ηταν σαν αυτα π περιγραφεις παραπανω χωρις ομως φρουτα και σαλατες.. μονο υδατανθρακες και μαλακα κρεατα.. αυτο π εκανα εγω ηταν να τρωω μονο αυτα, σε οτι συνδιασμο ηθελα αλλα μετρουσα τις θερμιδες μου και δν ετρωγα πανω απο 1200 θερμ. τη μερα. Θελω να σου πω πως μ αυτο τον τροπο εχασα τα ευκολοτερα κιλα που εχω χασει... σε 2 μηνες 8 κιλα ! οποτε μην σε απασχολει...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    407
    xristinakalb Με ενθαρρυνεις δεν ξερεις ποσο!!!! Ειμαι 77.5 κιλα και θελω να χασω τουλαχιστον 10...οποτε καταλαβαινεις...Καμια φορα, οπως τωρα πχ που ειμαι σε φαση αναμοβης περιοδου, θελω να φαω κτ γλυκο, επειδη ομως ολα σχεδον απαγορευονται, ακομη κι η μαρμελαδα, παρολα αυτα τρωω 2-3 κουταλακια μερα παρα μερα...Λες να χασω βρε παιδι μου>? Αν δω τη ζυγαρια μειον ενα κιλο για αρχη θα χαρω κ θα παρω τα πανω μου!!Το ξερω!! Τωρα ομως ειμαι πρησμενη, η ζυγαρια δειχνει ενα κιλο παραπανω κ δεν ξερω αν εχω χασει κανα γραμμαριο ως τωρα...τεσπα..!Σ ευχαριστω πολυ που απαντησες! Οσα κοριτσια εχουν καποια αναλογη επριπτωση σαν τη δικη μου θα χαρω να παρω κι αλλες αποψεις και εμπειριες!!! Να ειστε ολες καλα και να αγωνιζεστε!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    chrys
    οχι μονο μπορει, αλλα ειναι σχεδον ιδανικη η διατροφη σου για απωλεια!!!!
    απλα θα κανεις τον κοπο στην αρχη να υπολογιζεις καλα τις ποσοτητες που τρως ωστε να καλυπτεις τις αναγκες σου αλλα να ειναι ελαφρως υποθερμιδικη η διατροφη σου.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    407
    Ααααα !!!! 2sweet2b4go10 !!! Τι ωραια ειναι αυτα που μου λες???Αχ ποσο χαιρομαι που συμφωνεις κι εσυ, γτ ειχα στο νου μου οτι οι υδατανθρακες, οσο ναναι σε...πρηζουν καπως.
    Παρακλω οσες κοπελες εχουν στο παρελθον κανει τετοια διατροφη κι εχουν εμεπιρια ας γραψουν ισως καποια τιπς τα οποια θα μπορουσαν να μου φανουν χρησιμα σε αυτη την προσπαθει απου κανωκαι η οποια ειναι...οπως και να το κανουμε στερητικη οσον αφορα την ποικιλια στη διατροφη! Σας ευχαριστω!!!!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    Originally posted by chrys
    Ααααα !!!! 2sweet2b4go10 !!! Τι ωραια ειναι αυτα που μου λες???Αχ ποσο χαιρομαι που συμφωνεις κι εσυ, γτ ειχα στο νου μου οτι οι υδατανθρακες, οσο ναναι σε...πρηζουν καπως.
    Παρακλω οσες κοπελες εχουν στο παρελθον κανει τετοια διατροφη κι εχουν εμεπιρια ας γραψουν ισως καποια τιπς τα οποια θα μπορουσαν να μου φανουν χρησιμα σε αυτη την προσπαθει απου κανωκαι η οποια ειναι...οπως και να το κανουμε στερητικη οσον αφορα την ποικιλια στη διατροφη! Σας ευχαριστω!!!!!!
    οχι, καθολου δεν σε πρηζουν, ισα ισα που σε χορταινουν και ειναι και απαραιτητοι.
    ολες οι συγχρονες διατροφες εχουν υδατανθρακες σε περιορισμενες ποσοτητες, κατα προτιμηση ολικης αλεσης.
    σε πρηζουν οταν εχεις καποια δυσανεξια (πχ στην γλουτενη) αλλα και τοτε, υπαρχουν προιοντα χωρις γλουτενη και αντικαθιστας τα απλα.
    κανε ενα πλανο με ολα αυτα τα ωραια που κανει να τρως, μετρα τις θερμιδες τους και κανε παραλλαγες αυτου του προγραμματος και θα δεις ποσο ευκολα θα χασεις βαρος.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    99
    αυτο ειναι το κυριαρχο.. να προσεχεις τις ποσοτητες και κατα συνεπεια και τις θερμιδες σου ετσι ωστε να υπαρχει ελλειμα και να χανεις.. δεν ξερω αν θα σου δωσει θαρρος, αλλα τον 1ο μηνα ετρωγα πρωι-απογ-βραδυ ΨΩΜΙ ΜΕ ΜΕΛΙ, και το μεσημερι καποιο μαλακο κρεας με ρυζι.. και εφυγαν 8+ κιλακια χωρις να το καταλαβω καν.. ημουν 69.3 κ πηγα στα 61.5 !! οποτε μην ανησυχεις καθολου !

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    407
    Ψωμι με μελι?????Ποσο ψωμι??Γτ ..πως να χορτασεις με μια φετα πχ μονο, πρωι απογευμα βραδυ? Κια περα απο αυτο, δε βαρεθηκες καποια στιγμη να τρως ψωμι με μελι? Εννοω, ποσο καιρο το ετρωγες αυτο?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    99
    2 φετες ετρωγα με 1κ.σ μελι...για 1 μηνα ! βαρεθηκα λιγο αλλα δεν ειχα και αλλες επιλογες.. ηταν το μονο που δεν με πειραζε! ακομα κ τ κοτοπουλο μ το ρυζι με πεθαινε μετα...ασε, ας μην θυμαμαι αυτη την περιοδο ! το μονο καλο ειναι τα κιλακια που εφυγαν !

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    407
    καταπληκτικη ιδεα xristinakalb !!! Και μ αρεσει το μελιιι.....για πρωινο δεν ειναι ασχημη ιδεα...και χορταστικη!! Αλλα ενα μηνα να τρωω ψωμι με μελι δε με βλεπω...χαχαχα, τουλαχιστον εχω εναλλακτικες! Ετσι και χασω μ αυτη τη διατροφη....θα τρελαθω απο τη χαρα μου!!!:spin:

    Σ ευχαριστω πολυ απο την καρδια μου!!Πραγματικα ενθαρρυνομαι, γτ νομιζα οτι με τετοιο περιορισμο δε θα εχανα ποτε...ή θα εχανα ισως αλλά με πολυ αργο ρυθμο..
    Αν σου ερθει καμια καινουργια ιδεα ή κανα τιπάκι γραψε μου καλη μου!
    ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Θεσσαλονίκη, Ελλάδα
    Posts
    685
    Να ξέρεις πως τα μακαρόνια από μονα τους δεν έχουν τεράστιες θερμίδες.αυτό που τα γεμίζει με θερμίδες είναι οι σάλτσες και τα πολλά βουτυρά. κανε τα "μαραρονακια" σου αλλα πάντα άφηνε λίγο νεράκι μέσα για να μην κολλάνε και βάζε ωμο λαδάκι μετρημένα ρίξε και λίγο τυράκι και είναι θαύμα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    407
    Ninap Ετσι τα κανω!!!Ακριβως! Που σαλτσες τωρα...?Και να ηθελα δε μπορω...
    Σ ευχαριστω πολυ!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    273
    μια χαρά χάνεις τρώγοντας υδατάνθρακες, τα πρώτα κιλά (έως τα 96) τα έχασα με γυμναστική και λίιιγο προσεγμένη διατροφή (όχι γλυκό κάθε μέρα, αλλά μέρα παρα μέρα)

    το πρόβλημα ήταν ότι κόλλησα στα 96 και όσο και να ίδρωνα τίποτα, οπότε μπήκα σε low-carb αλλά και τώρα που τρώω λίγο ψωμί ολικής άλεσης (τίποτα άλλο από λευκούς υδατάνθρακες) ακόμα χάνω, απλά πιο αργά

    άλλωστε υπάρχουν υδατάνθρακες και υδατάνθρακες, άλλο το ψωμί ολικής άλεσης και άλλο το γλυκό του κουταλιού

    καλή αρχή! εδώ υπάρχει ένα πολύ ωραίο νήμα http://www.eatingdisorders.gr/forum/...d.php?tid=3090 αν θες να γράφεις ώστε να θυμάσαι να μην χάνεις/ξεχνάς/παραλείπεις γεύματα

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •