ΥΠΕΡΦΑΓΙΚΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΜΕ!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    36

    ΥΠΕΡΦΑΓΙΚΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΜΕ!!

    Γεια σας παιδιά,ήθελα να μιλήσω το θέμα αυτό. Όταν με πιάνει δεν μπορώ να το ελέγξω. Δρω μηχανικά και μετά δεν θυμάμαι καλά τι έκανα γιατί λειτούργησα έτσι. Εσείς πως τα αντιμετωπίζετε???Θέλω πραγματικά τη βοήθειά σας!!!

  2. #2
    Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    36
    έχει τύχει να ξυπνήσω στον ύπνο μου και να καταβροχθίσω διάφορα λιπαρά!!.....τι κάνουμε για αυτά??

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    896
    Νατάσα είναι μια δύσκολη περίπτωση. Είναι κάτι που αντιμετωπίζω συχνά. Προσπάθω τουλάχιστον τελευταία αν τυχαίνει τέτοια κατάσταση να τρώω φρούτα και γιαούρτι. Προτιμώ να φάω 1 κιλό γιαούρτι κι ένα καφάσι (που λέει ο λόγος) φρούτα, παρά να καταφύγω στα γλυκά ή οποιαδήποτε άλλη λιχουδιά. Κάνω μια μικρή προετοιμασία από νωρίς κι αφήνω επίτηδες επάνω στον πάγκο της κουζίνας μερικά μανταρίνια ή 1-2 μήλα και τα τρώω και είμαι εντάξει. Όμως προσπαθώ επίσης να μου δώσω τον χρόνο να το σκεφτώ γιατί θέλω να φάω κι αν μέσα σε ένα τεταρτάκι ή μισή ωρίτσα μου περάσει η διάθεση για επίσκεψη στην κουζίνα και το ψυγείο, δεν σηκώνομαι απ'το κρεββάτι. Γενικά προσπάθησε να "οργανωθείς" από νωρίς. Με αυτόν τον τρόπο δεν θα πάρεις κιλά, απλά μερικά γραμμάρια.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Μπορείς, επίσης, να κάνεις το άλλο. Να ορίσεις μία μέρα που θα τρως ό,τι θέλεις και όσο θέλεις. Έτσι, θα ακολουθείς το καθημερινό σου πρόγραμμα, χωρίς να έχεις στο μυαλό σου τη στέρηση. Θα ξεδίνεις για μία μέρα και μετά θα συνεχίζεις κανονικά.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    Originally posted by Ava
    Μπορείς, επίσης, να κάνεις το άλλο. Να ορίσεις μία μέρα που θα τρως ό,τι θέλεις και όσο θέλεις. Έτσι, θα ακολουθείς το καθημερινό σου πρόγραμμα, χωρίς να έχεις στο μυαλό σου τη στέρηση. Θα ξεδίνεις για μία μέρα και μετά θα συνεχίζεις κανονικά.
    το έχεις δοκιμάσει αυτό και συνεχίζεις να χάνεις?
    εγώ αν φάω μια μέρα τη βδομάδα ΟΣΟ θέλω κι ΟΤΙ θέλω, που θα είναι μεσημέρι- βράδυ το φαγητό που θέλω, δεν υπάρχει περίπτωση να χάσω βάρος.
    το να φάω σε ΕΝΑ μόνο γεύμα το φαγητό που θέλω σε ποσότητα κανονική, ναι.

    νομίζω οτι αυτό που βοηθάει στην νυχτερινή υπερφαγία είναι το να μειώσεις την ποσότητα τροφής συνολικά, δλδ, να χορταίνεις με μικρές ποσότητες σε μικρά γεύματα , ώστε αν φας κάτι μέσα στη νύχτα, να είναι λίγο. Και το να μην μένεις νηστικιά το βράδυ και έχεις να φας απ τις 6 το απόγευμα, γιατί θα πεινάσεις και θα σηκωθείς το βράδυ.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    896
    Κορίτσια αυτό που λέτε και να το εφαρμόσουμε πάλι δώρον άδωρον είναι. Τα υπερφαγικά επεισόδια τυχαίνουν σε ανυποψίαστο χρόνο. Μπορεί για 2-3 εβδομάδες να προσέχεις την διατροφή σου και να βλέπεις απώλεια, έρχεται κάποιο ξημέρωμα που σηκώνεσαι απ'το κρεββάτι και τρως ότι έχει το ψυγείο ή το ντουλάπι. Νομίζεις πως πεινάς και θες να φας κάτι οπωσδήποτε, όμως επί της ουσίας ΔΕΝ ΠΕΙΝΑΣ. Την άλλη μέρα συνειδητοποιείς τι έκανες και η στιγμιαία ευχαρίστηση του ξημερώματος, μετρατρέπεται σε θλίψη.
    Τουλάχιστον ένα μικρό βήμα είναι η "οργάνωση" για ένα τέτοιο επεισόδιο, που έρχεται απροειδοποίητα. :smug:

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    εμένα Μαρία δεν μου συμβαίνει ποτέ αυτό αν δεν πεινάω.
    και δεν είναι ποτέ όλο το ψυγείο (εννοώντας μιά μεγάλη ποσότητα), η χωρίς να πεινάω.
    αυτό που μου συμβαίνει είναι αν είμαι πεινασμένη, αντί να φάω τα γνωστά επιτρεπτά υγιεινά και λάιτ, να φάω κάτι με πολλές θερμίδες που θα βρώ στο ψυγείο, όπως ένα ξεχασμένο πιτόγυρο, η μια φέτα ψωμι με μαγιονεζα και ζαμπον, η φαγητό.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,639
    ένας τρόπος να ελέγχεις αυτα τα επεισόδια είναι οι δυαδες και τριάδες ανα 2-3 ώρες σαν αντιβίωση πεινας δεν πεινας. σχετικο τοπικ στην βουλιμια. μετά από μια δυο βδομαδες αρχιζεις κατα μέσο όρο να βλέπεις αποτέλεσμα. τώρα για απώλεια κιλών αυτό είναι άλλο κεφάλαιο που σημαίνει αφου ελένξεις τα υπερφαγικά αρχίζεις να μειώνεις την ποσότητα όχι την συχνότητα των γευματών σου, σε συνδυασμό με καθημερινή ήπια άσκηση ή γυμναστήριο 3 φορές την εβδομάδα αρχίζεις και χάνεις λίπος. Σημαντικός σύμμαχος, όχι διαιτες , όχι ζυγαριες κάθε τύπου.
    Είναι δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    36
    Εγώ ακολουθώ πολύ σωστή διατροφή, αλλά όταν τύχει και ξεφύγω λίγο ή κάνω υπερφαγικό επεισόδιο μετά τα παρατάω και δεν μπορώ να ξαναμπώ στο πρόγραμμα!!!!αχχχχ τι να κάνω???????????

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    natasaxaxi τι διατροφή ακολουθείς;
    Τις δυάδες - τριάδες ανά τρίωρο τις έχεις δοκιμάσει; Βοηθάνε πάρα πολύ από προσωπική εμπειρία μιλάω .
    Στα τόπικ της βουλιμίας : "τρίωρα & τριάδες γευματων"
    και στην παχυσαρκία στο : " Πως θα απαλλαγώ από τους δαίμονες του μυαλού μου"

    θα βρεις τις ιστορίες μας και πληροφορίες για διαδικτυακά σεμινάρια που γίνονται σχετικά με τις διατροφικές διαταραχές αλλά και την διατροφή που κάνουμε και μας βοηθάει για να αποφύγουμε τα υπερφαγικά επεισόδια. Κάνε μία μελέτη... θα σε βοηθήσει σίγουρα . Καλή επιτυχία και καλό διάβασμα .

  11. #11
    ειμαι ετοιμη να κανω υπερφαγικο....το εχω σωσει μεχρι στιγμης,εκτος απο 2 μπισκοτακια..τι να κανω??βοηθεια!!!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    343
    Originally posted by lusid dreams
    ειμαι ετοιμη να κανω υπερφαγικο....το εχω σωσει μεχρι στιγμης,εκτος απο 2 μπισκοτακια..τι να κανω??βοηθεια!!!!
    και εγώ το ίδιο!! είμαι μόνη στο σπίτι και είμαι στο τσακ να παραγγείλω πίτσα!!
    εσύ γιατί θέλεις να κάνεις υπερφαγικό??

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    1,437
    Και εγω σημερα απο το απογευμα κρατιεμαι για να μην κανω υπερφαγικο. Μολις έφαγα και παρολο αυτα πειναωωωωωωω , θελω να φαω απαγορευμενα ............

  14. #14
    δεν ξερω ακριβως,ειμαι παρα πολυ αγχωμενη λογω εξεταστικης και γενικα τρελα απογοητευμενη επειδη ολο τρωω και εχω παρει κιλα και νιωθω χαλια...επιπλεον εχουν ερθει οι γονεις της συγκατοικου μου και εχουν γεμισει το σπιτι γλυκα και φαγητα και αμα δεν τρωω απογοητευονται,δηθεν οτι ειμαι ακαταδεκτη!!νιωθω τρελη πιεση γαμωτο!εσυ γιατι θεσ?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    343
    άμα καρφωθεί στο μυαλό δύσκολα το βγάζουμε!! και χορτάτοι αν ήμαστε!! :thumbdown:
    πως περνάει είναι το θέμα!!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •