ουλίτιδα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,783

    ουλίτιδα

    Πήγα στο γιατρό και μου διέγνωσε ουλίτιδα και ότι πρέπει να κάνω μια θεραπεία και καθαρισμό. Θα πρέπει να πάω 3 φορές εκεί για να ολοκληρώσει την θεραπεία γιατί η πέτρα μπήκε στο κόκαλο και θα χρειαστώ και τοπική αναισθησία. Εγώ φοβάμαι να μην έχω περιοδοντίτιδα και αυτή δεν θεραπεύεται παραμόνο γίνεται συντηρητική θεραπεία και πάλι αν δεν προσέξεις επανέρχεσαι στα ίδια. Αμάν έχω βαρεθεί πια όλο κάτι με βρίσκει τα τελευταία χρόνια μια το πάχος μου μια τα δόντια μου όλο για κάτι πρέπει να προσέχω... Δεν αντέχω!

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    λοιπον κυρια/δεσποινις ολγα για δοκιμασε να πλενεις τα δοντια σου καθε βραδυ πριν κοιμηθεις.χωρις να το ξεχασεις ουτε μια μερα.εγω αυτο εκανα κ ουλιτιδα μετα τσαο.
    τωρα εισαι ετοιμη για τη καρεκλα με το μπλακεντεκερ αυτο που σου λεω ειναι για προληπτικους λογους... σε μενα τουλαχιστον εφερε αποτελεσμα σε σενα δε ξερω..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,699
    βρε δελφινι...
    μιλας μονιμως για οτι σου συμβαινει, σαν να ειναι φυσικα φαινομενα, οπως η βροχη και το χιονι...
    ολα αυτα για τα οποια γκρινιαζεις ολη μερα, καθε μερα, ΕΞΑΡΤΩΝΤΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ ΔΕΝ ΣΤΑ ΕΣΤΕΙΛΕ Ο ΘΕΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΤΙΜΩΡΗΣΕΙ.
    ειδικα η ουλιτιδα και τα κιλα, ειναι 1000% απο δικη σου αμελεια.
    ελεος πια με την κλαψα για τα πιο απλα πραγματα.
    ΚΟΥΝΗΣΟΥ ΚΑΙ ΛΙΓΟ!!!!

    παρε τις ευθυνες σου στα απλα πραγματα που αφορουν την ζωη σου.
    αν δεν τα λυσεις, καταλαβε τουλαχιστον οτι εισαι η μονη υπευθυνη και μην γκρινιαζεις γι αυτα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,699
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    λοιπον κυρια/δεσποινις ολγα για δοκιμασε να πλενεις τα δοντια σου καθε βραδυ πριν κοιμηθεις.χωρις να το ξεχασεις ουτε μια μερα.εγω αυτο εκανα κ ουλιτιδα μετα τσαο.
    τωρα εισαι ετοιμη για τη καρεκλα με το μπλακεντεκερ αυτο που σου λεω ειναι για προληπτικους λογους... σε μενα τουλαχιστον εφερε αποτελεσμα σε σενα δε ξερω..
    καθε βραδυ ειναι πολυ λιγο, αλεξ.
    τα δοντια τα πλενεις καθε φορα που τρως κατι και το λιγοτερο 3 φορες την ημερα.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αυτο κανω ακριβως αλλα δε νομιζω οτι οι αλλοι προτιθονται να το κανουν αφου καπιοι προτιμουν να σκαψουν παρα να τα πλυνουν

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    211
    Και πάρε μία μέτρια ή μαλακή οδοντόβουρτσα, οι σκληρές τραυματίζουν τα ούλα. Επίσης να την αλλάζεις τακτικά, μόλις βλέπεις ότι αρχίζουν να πετάνε τα "τριχάκια" της.
    Να προσέχεις τις τροφές που τρως όσο είναι τα ούλα σου πληγωμένα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Eγω εχω παρει φορτιζομενη ORAL-B , και ειναι σαν να περναει κομπρεσερ , πανε οι πονοι στα ουλα , δεν ματωνουν πια , πανακεια !!! απο 23 ευρω αρχιζουν , και η δικη μου κανει 54 ευρω , και καθε μηνα αλλαζεις το βουρτσακι , 1 ευρω κανει , γιατι μαζευει βακτηρια . Ολγα , παρε τετοια , και θα βρεις την υγεια σου ( τον δοντιων ) .

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,699
    μαγκ, πολυ ευχαριστο που σε βοηθησε η ηλεκτρικη. ο δικος μου οδοντιατρος δεν την συνιστα και οταν την χρησιμοποιουσε Ο ΙΔΙΟΣ, ηταν η μονη περιοδος που ειχε προβλημα με τα δοντια του. απ οταν μου το ειπε, παρατησα την ηλεκτρικη οραλ Β και ξαναγυρισα στην απλη, καλη, χειροκινητη μαλακη, με πολλες επαναληψεις, νημα και ολα τα τελετουργικα της υπομονης...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,699
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    αυτο κανω ακριβως αλλα δε νομιζω οτι οι αλλοι προτιθονται να το κανουν αφου καπιοι προτιμουν να σκαψουν παρα να τα πλυνουν
    πολυ καλα κανεις. με λιγοτερες φορες, δεν την γλυτωνεις την ουλιτιδα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,783
    Εγώ πάντως με αυτό που έπαθα φοβάμαι μην χάσω τα δόντια μου γιατί είναι νόσος προχωρημένη της ουλίτας και μη αναστρέψιμη

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    μαγκ, πολυ ευχαριστο που σε βοηθησε η ηλεκτρικη. ο δικος μου οδοντιατρος δεν την συνιστα και οταν την χρησιμοποιουσε Ο ΙΔΙΟΣ, ηταν η μονη περιοδος που ειχε προβλημα με τα δοντια του. απ οταν μου το ειπε, παρατησα την ηλεκτρικη οραλ Β και ξαναγυρισα στην απλη, καλη, χειροκινητη μαλακη, με πολλες επαναληψεις, νημα και ολα τα τελετουργικα της υπομονης...


    Τι να πω βρε παιδι μου , εμενασ μου κανει μασαζακι στα ουλα ,ουτε ματωνουν , απλως γινεται μανταρα ο καθρεφτης , ειναι ισχυροτατη .

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,699
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Εγώ πάντως με αυτό που έπαθα φοβάμαι μην χάσω τα δόντια μου γιατί είναι νόσος προχωρημένη της ουλίτας και μη αναστρέψιμη
    αντι να φοβασαι , φροντιζε τα δοντια σου. δεν ειναι καιρικο φαινομενο. αν τα φροντιζεις συχνα, θα εισαι μια χαρα

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Εγώ πάντως με αυτό που έπαθα φοβάμαι μην χάσω τα δόντια μου γιατί είναι νόσος προχωρημένη της ουλίτας και μη αναστρέψιμη


    Τα κιλα σου να χασεις Ολγακι , οχι τα δοντια .............δεν πεφτουν ετσι τα δοντια , πρεπει ναχεις προβλημα στα φατνια , τοσο νεα , αποκλειεται .

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Και αμα σου πεσουν , κανεις εμφυτευση , οπως εγω , εκανα δυο ,......προ 6 ετων .

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,783
    Ας ελπίσουμε ότι τα πρόλαβα κάπως! Εγώ έχω πολύ όμορφα δόντια τα είχα βάλει σιδεράκια στα 18 μου επειδή ήταν όλα στραβά.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •