ομαδικη ψυχοθεραπεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1

    ομαδικη ψυχοθεραπεια

    καλησπερα σε ολοους!!γνωριζει κανενας αν υπαρχουν και που ομαδες ψυχοθεραπειας για διατροφικες διαταραχες στο ηρακλειο κρητης??θα ηθελα πολυ να λαβω μερος σε μια....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    lusid dreams καλησπέρα!
    δεν ξέρω για ομάδες ψυχοθεραπείας αλλά έχω ακούσει για τους ανώνυμους υπερφάγους και υπάρχει ομάδα στο Ηράκλειο της Κρήτης. Ρίξε μία ματιά εδώ αν σε ενδιαφέρει:

    http://anonymoi-yperfagoi.weebly.com...otasigmaf.html

    Δεν έχω πάει ποτέ αλλά ακούγεται ενδιαφέρον :)

  3. #3
    ευχαριστω πολυ για την απαντηση ελλη!αλλα εχω μια μικρη απορια...επειδη εχω κσαναδιαβασει γιαυτους και ολα αυτα περι 12 βηματων,εχω την αισθηση πως προσεγγιζουν το θεμα αρκετα θρησκευτικα.υπαρχει περιπτωση να εχω θεματα επειδη ειμαι αθεη?πχ να μην μπορω να προσαρμοστω ,να προσβληθουν οι υπολοιποι κλπ?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    Όχι καλέ απ' όσο γνωρίζω ακολουθούν την ίδια μέθοδο απεξάρτησης με αυτή των αλκοολικών. Δηλαδή μέθοδο ατόμων εξαρτημένων από ουσίες στην περίπτωση μας του φαγητού :). Καμία σχέση με θρησκευτική προσέγγιση. Παρόλα αυτά επειδή και εγώ δεν έχω πάει ποτέ δεν γνωρίζω λεπτομέρειες. Είναι πάντως ομάδες ψυχολογικής υποστήριξης και ομαδικής θεραπείας. Γιατί δεν κάνεις ένα τηλέφωνο να μάθεις μερικές πληροφορίες.
    Πάντως αν πας θα ήθελα πολύ να μας πεις εντυπώσεις :).

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    Μόλις διάβασα τα 12 βήματα, χμμμ έχεις δίκιο. Δεν ξέρω ρε συ και εμένα λίγο περίεργο μου ακούστηκε τώρα αυτό. Παρόλα αυτά θεωρώ ότι μία δοκιμή θα σε πείσει στο κάτω κάτω αν δεν σου ταιριάζει δεν ξαναπάς.

    Εγώ είχα διαβάσει αυτό και το βρήκα ενδιαφέρον:
    http://www.express.gr/news/ygeia/286...406286550.php3

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Τα 12 βηματα αναφερονται σε μια ανωτερη δυναμη οπως ΕΣΥ την προσδιοριζεις.Για αλλους ειναι Θεος για αλλους μια γεφυρα η η φυση η το συμπαν η η ενεργεια.Δεν χρειαζεται να εισαι θρησκευομενος αρκει να πιστευεις σε μια ανωτερη δυναμη.Μπορει να ειναι κ φιλοσοφικη,οτι βολευει τον καθενα.

  8. #8
    ευχαριστω κοριτσια!!τωρα για ανωτερες δυναμεις κλπ δεν ξερω,εγω πιστευω πως η ανωτερη ειναι αυτη που κρυβουμε μεσα μας και δεν την χρησιμοποιουμε..αυτη ψαχνω και εγω γιατι ξερω πως την εχω,οπως ολοι μας!παντως μου αρεσει πολυ η φαση του ομαδικου και ισως το δοκιμασω,τι εχω να χασω αλλωστε?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    Originally posted by lusid dreams
    ευχαριστω πολυ για την απαντηση ελλη!αλλα εχω μια μικρη απορια...επειδη εχω κσαναδιαβασει γιαυτους και ολα αυτα περι 12 βηματων,εχω την αισθηση πως προσεγγιζουν το θεμα αρκετα θρησκευτικα.υπαρχει περιπτωση να εχω θεματα επειδη ειμαι αθεη?πχ να μην μπορω να προσαρμοστω ,να προσβληθουν οι υπολοιποι κλπ?
    ναι. κι εγω γιαυτο απογοητευτηκα πληρως οταν διαβασα την αμερικανια με τα 12 "βηματα" και δεν ασχοληθηκα τελικα.
    κριμα που το προσεγγιζουν ετσι

  10. #10
    ναι ρε κλικ,και μενα αμερικανια μου θυμισε,χαχα...κριμα οντως που το προσεγγιζουν ετσι!μαλλον εγω που δεν πιστευω σε καμια ανωτερη δυναμη,θα επρεπε να εχω βρει την λυση στα θεματα μου αφου εξαρταται αποκλειστηκα απο μενα.αχχ και να ηταν τοσο ευκολο να επιβληθουμε σε αυτο το περιεργο οργανο που λεγετε εγκεφαλος..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Originally posted by lusid dreams
    ναι ρε κλικ,και μενα αμερικανια μου θυμισε,χαχα...κριμα οντως που το προσεγγιζουν ετσι!μαλλον εγω που δεν πιστευω σε καμια ανωτερη δυναμη,θα επρεπε να εχω βρει την λυση στα θεματα μου αφου εξαρταται αποκλειστηκα απο μενα.αχχ και να ηταν τοσο ευκολο να επιβληθουμε σε αυτο το περιεργο οργανο που λεγετε εγκεφαλος..
    Ναι ειναι αμερικανια αλλα αν σε βολευει γιατι οχι;Αν σε βολευει π.χ.να στραφεις στον ανωτερο εαυτο σου-εγκεφαλο κ καλα,καντο-οτι βολευει τον καθενα,αμερικανια,γερμανια ,αγγλικανια...χα χα Θελω να πω πηγαινε να δεις μπορει κατι να παρεις που δεν το πηρα εγω οταν πηγα γιατι δεν μου εκατσε το προγραμμα.Αντιθετα μια φιλη μου που παει εχει ωφεληθει στον τομεα του οτι βρηκε παρεα να τα λεει.:wink2:

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •