υπερινσουλιναιμια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    34

    υπερινσουλιναιμια

    Καλως σας βρηκα αν και σας παρακολουθω καιρο! Χαιρομαι παρα πολυ που βρηκα ανθρωπους που θα με ακουσουν και θα με καταλαβουν.Βρηκα πολλες και χρησιμες πληροφοριες για τα θεματα τα οποια με απασχολουν εδω και χρονια . Ειμαι 38 ετών και εχω σοβαρη παχυσαρκια . Μια ζωη παλευα να νικησω τον εαυτο μου με διαφορες διαιτες αλλα δεν τα καταφερα ποτε μου να φτασω στον τελικο στοχο η εστω να κρατησω τα χαμενα κιλα. Εχω πολυκυστικες ωοθηκες απο τα 16 μου και δισκολευτικα αρκετα χρονια να κανω παιδια. Τελικα με εξωσωματικη γονιμοποιηση καταφερα να κανω την κορουλα μου η οποια ειναι πια 13 ετων. Τελως παντων η αληθεια είναι οτι τα τελευταια 3 χρονια δεν εχω δει το δεικτη της ζυγαριας να κατεβαινει κατω απο τα 122 κιλα,αλλα τον τελευταιο χρονο καταφερα να φτασω στα 140 κιλα. Φυσικα απελπιστικα και αρχισα να ψαχνω τροπο να απαλλαγω το γρηγοροτερο απο αυτα. Πηγα σε δυο χειρουργους βαριατρικης και τελικα κατεληξα σε εναν εμπειρο ενδοκρινολογο. Εμαθε το ιστορικο μου και τελικα εκανα μια εξεταση καμπυλη ινσουλινης και ζαχαρου απο την οποια φανηκε πως εχω υπερινσουλιναιμια και μαλιστα αρκετα σοβαρη. Στα 90 λεπτα 812 με ανωτερο το 100. Μου εδωσε αγωγη και διατροφη και με επιβεβαίωσε πως και εγχειρηση να εκανα δεν θα τα εχανα τα κιλα χωρις να παιρνω τα χαπια για να φτιαξουμε την ινσουλινη. Εχω ξεκινησει εδω και 1 εβδομαδα διατροφη , GLUCOPHAGE και ασκιση στα curves δειλα δειλα... Και ετσι πηρα το θαρρος να γραψω και εγω τη δικη μου ιστορια σε εσας και να παρω δυναμη . Σας ευχαριστω και αν καποιος εχει παρομοιο προβλημα θα χαιρομουν να το μοιραστει.
    :starhit:

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    1,437
    silvia74 να σε καλωσοριζω και να σου πω καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου ..............ολα θα πανε καλα !!!

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    34
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Alma libre το ελπίζω και εγώ.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    181
    καλη δυναμη...και εγω ειχα και στις δυο εγκυμοσυνες μου υπερινσουλιναιμια....Και πηρα 50 κιλα σχεδον σε καθε εγκυμοσυνη.
    εγω δεν πηρα χαπια αλλα σωθηκα με την ατκινς!
    καλη συνεχεια!!! Μην ξεχνας, για ολα τα προβληματα υπαρχει λυση...

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    34
    απ ότι κατάλαβα το πρόβλημα το έχω από τα 16 μου....είχα κατά καιρούς υπογλυκαιμίες της οποίες της παρομοίαζα με κρίσης πανικού ...ποιος να ήξερε

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    6,974
    Καλώς ήρθες Silvia. Εγώ είμαι διαβητική και κάνω ινσουλίνη, έχω δηλαδή το ακριβώς αντίθετο από εσένα. Γνωρίζω όμως ότι είναι πολύ σημαντικό να είναι ρυθμισμένο το ζάχαρο στον οργανισμό μας γιατί έτσι λειτουργεί καλά ο μεταβολισμός, δεν έχεις πείνα όλη την ώρα και χάνεις πιο εύκολα βάρος. Οπότε ακολουθώντας την αγωγή του ενδοκρινολόγου και με το πρόγραμμα που έχεις ξεκινήσει διατροφή+άσκηση είμαι σίγουρη ότι θα δεις πολύ γρήγορα αποτελέσματα. Καλή συνέχεια στην προσπάθειά σου.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    34
    Σε ευχαριστώ ΤΖΙΝΑ :starhit: . Θα πρέπει να είμαι πολύ υπομονετική .............9 μέρες πια και δεν έχω χάσει γραμμάριο :fake sniffle:. Ξέρω πως πρέπει πρώτα να ρυθμιστεί ι ινσουλίνη και ότι είναι σε σοκ ο οργανισμός μου ,αλά όσο να ναι θέλεις να βλέπεις έστω μικρά αποτελέσματα για να έχεις δύναμη. Αυτός ο μίνας είναι δοκιμαστικός 1200 θερμίδες ίσως τελικά είναι λίγες για τα πολλά κιλά . Από αύριο ξεκινάω και την δεύτερη δόση από το φάρμακο και ίσως να βοηθήσει....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    6,974
    Silvia σε όλες τις δίαιτες ισχύει ένας κανόνας "υπομονή και επιμονή". Προσπάθησε όσο μπορείς να μην αγχώνεσαι γιατί το άγχος μπλοκάρει τον μεταβολισμό μας! Ο οργανισμός σου χρειάζεται τον χρόνο του για να επεξεργαστεί τα νέα δεδομένα. Μείνε εσύ σταθερή στο πρόγραμμά σου και θα δεις ότι πολύ σύντομα θα αρχίσει να κατεβαίνει αυτή η άτιμη ζυγαριά.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    10
    Originally posted by silvia74
    Σε ευχαριστώ ΤΖΙΝΑ :starhit: . Θα πρέπει να είμαι πολύ υπομονετική .............9 μέρες πια και δεν έχω χάσει γραμμάριο :fake sniffle:. Ξέρω πως πρέπει πρώτα να ρυθμιστεί ι ινσουλίνη και ότι είναι σε σοκ ο οργανισμός μου ,αλά όσο να ναι θέλεις να βλέπεις έστω μικρά αποτελέσματα για να έχεις δύναμη. Αυτός ο μίνας είναι δοκιμαστικός 1200 θερμίδες ίσως τελικά είναι λίγες για τα πολλά κιλά . Από αύριο ξεκινάω και την δεύτερη δόση από το φάρμακο και ίσως να βοηθήσει....
    μην αγχωνεσαι...παντα σε καποιες φασεις κολλαει η ρημαδα η ζυγαρια,αλλες φορες για λιγο κ αλλες για πολυ... θα ξαναρχισει την καθοδο,don't worry !!!

  10. #10
    Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    34
    Σας ευχαριστώ, πραγματικά παίρνω δύναμη από όλους εσάς που παλεύετε η έχετε καταφέρει τους στόχους σας και δεν το βάζετε κάτω! Θα σας κρατώ ενήμερους για την πορεία μου και ελπίζω να μην τα παρατήσω καθόλου και να μην κουραστώ ( πρέπει να χάσω 70-75 κιλά ) . Πάρα πολλά ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω....:no: αλλά είπαμε υπομονή και επιμονή :starhit: !!

  11. #11
    Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    10
    (εχεις u2u)

  12. #12
    Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    34
    christina1991 νομίζω πως απάντησα, είμαι ακόμα λίγο άσχετη και έψαχνα το μήνυμα κάμποση ώρα:grin:

  13. #13
    Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    10
    ναι ναι! με τη 2η προσπαθεια,απαντησες!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    6,974
    Originally posted by silvia74
    Σας ευχαριστώ, πραγματικά παίρνω δύναμη από όλους εσάς που παλεύετε η έχετε καταφέρει τους στόχους σας και δεν το βάζετε κάτω! Θα σας κρατώ ενήμερους για την πορεία μου και ελπίζω να μην τα παρατήσω καθόλου και να μην κουραστώ ( πρέπει να χάσω 70-75 κιλά ) . Πάρα πολλά ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω....:no: αλλά είπαμε υπομονή και επιμονή :starhit: !!
    Silvia δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι όλα τα κιλά που πρέπει να χάσεις και να σε πιάνει πανικός. Όταν ανεβαίνουμε τα σκαλιά δεν τα ανεβαίνουμε δέκα δέκα αλλά ένα ένα. Έτσι γίνεται και με τα κιλά, ένα ένα θα τα χάνεις και κάθε κιλό που θα φεύγει θα είναι κι ένας μικρός άθλος και ένας λόγος για να πεις μπράβο στον εαυτό σου.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    Originally posted by ΤΖΙΝΑ
    Originally posted by silvia74
    Σας ευχαριστώ, πραγματικά παίρνω δύναμη από όλους εσάς που παλεύετε η έχετε καταφέρει τους στόχους σας και δεν το βάζετε κάτω! Θα σας κρατώ ενήμερους για την πορεία μου και ελπίζω να μην τα παρατήσω καθόλου και να μην κουραστώ ( πρέπει να χάσω 70-75 κιλά ) . Πάρα πολλά ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω....:no: αλλά είπαμε υπομονή και επιμονή :starhit: !!
    Silvia δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι όλα τα κιλά που πρέπει να χάσεις και να σε πιάνει πανικός. Όταν ανεβαίνουμε τα σκαλιά δεν τα ανεβαίνουμε δέκα δέκα αλλά ένα ένα. Έτσι γίνεται και με τα κιλά, ένα ένα θα τα χάνεις και κάθε κιλό που θα φεύγει θα είναι κι ένας μικρός άθλος και ένας λόγος για να πεις μπράβο στον εαυτό σου.

    +1!!

    δες κ ο τοπικ "μικροι στοχοι μεγαλα αποτελεσματα"!!
    υπαρχουν καποια ατομα που εχουν καταφερει αθλους!!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •