χασιμο λιπους αλλα οχι κιλων
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    149

    χασιμο λιπους αλλα οχι κιλων

    Λοιπον σημερα επισκεφθηκα τον διατροφολογο μου. Ημουν σιγουρη πως ειχα χασει κιλα αλλα αυτη εδειξε τα ιδια κιλα με το τελευταιο ζυγισμα(78). Εκανα και λιπομετρηση. Λοιπον η λιπομετρηση εδειξε -2,4 κιλα λιπους και + 2 κιλα μαζας. Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι πως μπορει να εχασα μονο λιπος και οχι βαρος. Καμια εξηγηση; :spin:

    ΦΙΛΙΚΑ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    To γράφεις σα να μην είναι καλό ή είναι εντύπωση μου; Να ξέρεις πάντως οτi πολλοί προσπαθούν να πετύχουν αυτό που κατάφερες, ελάχιστοι το καταφέρνουν. Αν θυμάμαι καλά ήσουν αθλήτρια από πριν οπότε δεν είναι newbie gains για τους μυς, even more impressive!!! Well Done!!!

    Oi bodybuilders αυτό που κατάφερες το ονομάζουν holy grail. Aν και είναι διαφημιστικό το λινκ... δες τις φωτογραφίες για να δεις πόσο εντυπωσιακή ήταν η αλλαγή στα σώματα κάποιων που το κατάφεραν. Είμαι σίγουρος πως εξίσου εντυπωσιακή θα είναι και η δική σου, μπράβο!!!

    http://www.holygrailbodytransformation.com/

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    το λιπος ειναι ελαφρυτερο αποτους μυες, αρα ισο βαρος λιπους καταλαμβανει μεγαλυτερο ογκο απ οτι οι μυες...
    επιπλεον, οι μυες συνηθως ειναι εκει που πρεπει ενω το λιπος καθεται εκει που δεν πρεπει- κ μ αυτο απλα λεω με αλλα λογια αυτο που εδειξε παραπανω ο φιλιππαρας, οτι δλδ αλλαζει η συσταση του σωματος!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,639
    Συγχαρητήρια sweetgirl!!!!
    Αυτό είναι που προσπαθώ και εγώ να κάνω με το σώμα μου. Και είναι χιλιες φορές πιο δυσκολο από το να χάσεις βάρος! Σημαίνει ότι γυμναζεσαι και τρέφεσαι σωστά. Μέτρα και πόντους για να δεις την εντυπωσιακη διαφορά ! Συνέχισε την καλή δουλεια γιατί αποδίδει!!!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Sweetgirl τι διατροφη κανεις;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    149
    Θα ηθελα να ρωτησω οτι παιρνοντας μονο μυς και χωρις να χανω κιλα, μπορει να γινω πολυ μεγαλοσωμη; (μεγαλες πλατες,ποδια κτλ). Γιατι αυτο δεν ειναι αυτο που θελω. Θελω σε μεγεθος να μικρινει το σωμα μου και οχι να μεγαλωσει.

    filippara μου αρεσει που εχασα λιπος αλλα οπως ειπα και πιο πανω δεν θελω να γινω πολυ μεγαλοσωμη

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    149
    Lessing εννοεις τι τρωω;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Εννοω τι τρως π.χ.σε μια μερα ποσα γευματα κ τι,ναι

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    149
    Τρωω 6 γευματα την ημερα και να ενα ενδεικτικο προγραμμα:
    ΠΡΩΙ: 1 φετα ψωμι με βουτυρο και μαρμελαδα
    ΕΝΔΙΜΕΣΟ: 1 τοστ με μια φετα γαλοπουλα και μια φετα μιλνερ
    ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ: Σαλατα απο λαχανικα επιλογης με 1 κουταλια ελαιολαδο, 2 μπιφτεκια 1/2 κουπα ρυζι
    ΑΠΟΓΕΥΜΑ: Φρουτοσαλατα με 3 φρουτα επιλογης
    ΣΝΑΚ:1 γιαουρτι 2%
    ΒΡΑΔΥ: 1 ποτηρι γαλα και 6 κουταλιες δημητριακα ολικης αλεσης

    το μεσημεριανο και το βραδινο εχουν πολλες επιλογες αλλα βαριεμαι να τις γραψω ολες

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    κοιτα, λογικα δε γινεται να κανεις διατροφη κ επ απειρον να παιρνεις μυες ενω χανεις λιπος!!!
    οι μποντι μπιλντερς κανουν πολυ συγκεκριμενη διατροφη κ ασκηση να το καταφερουν αυτο!!
    αρα λογικα καποια στιγμη γενικα θα χασεις βαρος!!!

    μην αγχεσαι...συνεχισε να κανεις ο,τι κανεις κ το αποτελεσμα θα σε ανταμειψει

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Originally posted by sweetgirl
    Τρωω 6 γευματα την ημερα και να ενα ενδεικτικο προγραμμα:
    ΠΡΩΙ: 1 φετα ψωμι με βουτυρο και μαρμελαδα
    ΕΝΔΙΜΕΣΟ: 1 τοστ με μια φετα γαλοπουλα και μια φετα μιλνερ
    ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ: Σαλατα απο λαχανικα επιλογης με 1 κουταλια ελαιολαδο, 2 μπιφτεκια 1/2 κουπα ρυζι
    ΑΠΟΓΕΥΜΑ: Φρουτοσαλατα με 3 φρουτα επιλογης
    ΣΝΑΚ:1 γιαουρτι 2%
    ΒΡΑΔΥ: 1 ποτηρι γαλα και 6 κουταλιες δημητριακα ολικης αλεσης

    το μεσημεριανο και το βραδινο εχουν πολλες επιλογες αλλα βαριεμαι να τις γραψω ολες
    Ενταξει με καλυψες σε ευχαριστω.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    149
    αν επιτρεπεται γιατι με ρωτησες για την διατροφη μου;(φιλικα παντα)

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    ο τροπος για να χασεις τοπικο λιπος γενικα (οποτε και μπουτια και οτι θες) ειναι να ψαχτεις καλα με διατροφη που καις ΜΟΝΟ λιπος.
    αυτο ειναι θεωρητικο βεβαια και δυσκολα το πετυχαινεις, αλλα μπορεις να εισαι καπου εκει κοντα.
    για να χασεις μονο λιπος, σε γενικες γραμμες, πρεπει να τρως αρκετες πρωτεινες και να κανεις και ασκηση ωστε να ενισχυεις την μυικη μαζα, και να χανεις αργα τα κιλα, ωστε να καιγεται το λιπος.
    εφοσον το καταφερεις αυτο, θα χανεις απο οπουε χεις. εσυ δλδ, θα χασεςι απο τα κπουτια σιγουρα.
    αν ομως κανεις διαιτες-αστραπη που καις τα παντα, ξεκινας με υγρα καιμυικο ιστο και στο τελος καις το λιπος, τοτε θα γινεις πολυ αδυνατη εκει που δεν εχεις και μπορει ακομα να εχεις το τοπικο σου λιπος.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Originally posted by sweetgirl
    αν επιτρεπεται γιατι με ρωτησες για την διατροφη μου;(φιλικα παντα)
    Γιατι ειχες καλα αποτελεσματα κ ηθελα να δω πως τα καταφερες.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    149
    Κάνω και 3 ώρες γυμναστική την ημέρα ή και 4 ώρες

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •