Τί θέμα?? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 110

Thread: Τί θέμα??

  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    429
    Δεν ξέρω τί μου συμβαίνει, νιώθω ακραία πράγματα νομίζω που εναλάσσονται. Τη μία νίωθω οτι σας αγαπάω και οτι είστε πολύ καλοί και την άλλη οτι σας μισώ και θέλω να καείτε στη κόλαση.

    Αισθάνομαι όπως ακριβώς είπες κρινο

    ¨\"Δειχνεις σαν να βρισκεσαι μαντρωμενος και δεν ξερεις απο τι και πως να δραπετευσεις\"!!!
    Δεν ξέρω πώς να δραπετεύσω και κυρίως δεν ξέρω από τί.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    429
    Υποθέτω οτι έχει σχέση που στην αρχή έγραψα πολλά ( με μεγάλη δυσκολία βέβαια) και μετά μου βγήκε να μην θέλω να γράψω τίποτα

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    429
    Σκέφτομαι αυτό που έγραψες carrie για το άγιο όρος και μου φάνηκε πολύ σκληρό και φοβήθηκα νομίζω και μου ρθε να βάλω τα κλάματα αλλά σχεδόν ταυτόχρονα μου βγήκε πολύ έντονος θυμός απέναντί σου και σκεφτόμουνα πράγματα πάρα πολύ δολοφονικά και ακραία απέναντί σου.Σκέφτομαι τώρα οτι τη δική μου σκληρότητα δεν τη βλέπω όπως λέει και ο γιατρός μου που είναι τεράστια αλλά μόνο των άλλων. Οτι εγώ θέλω να νιώθω αγγελούδι και αγνός και δεν βλέπω τη δολοφονική επιθετικότητα που έχω και μου βγαίνει μετά από τα αυτιά με έμμεσους συγκαλυμμένους τρόπους ώστε εγώ να νιώθω κατάλευκος. όπως και οι εμμονές που κάνω, δεν θέλω ο τοίχος να έχει ούτε μία βρωμιά, ούτε μία γρατζουνιά.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    \"Σκέφτομαι τώρα οτι τη δική μου σκληρότητα δεν τη βλέπω όπως λέει και ο γιατρός μου που είναι τεράστια αλλά μόνο των άλλων\"

    Βασικα, δεν το ειπα με σκληροτητα. Αν σου φαινεται εσενα σκληρο το να πας στο Α.Ο. και να ηρεμησεισ να ζησεις για λιγο μες στη φυση, χωρις PC και καυσαερια, δικο σου προβλημα. Εγω δεν το ειπα για τιμωρια ουτε επειδη σε μισω ουτε επιδη θελω να περασεισ ασχημα. Μηπως χαλαρωσεις και δεις και την αλλη πλυερα της ζωης το ειπα. Αυτα τα δολοφονικα συναισθηματα ειναι αβασιμα. και πηγαζουν απο το φοβο, οτι δεν μαρεσει να το ακουω με κανει να νιωθω ασχημα να το σκοτωσω να τελειωνουμε γιατι δεν εχω τον τροπο να το διαχειριστω αλλιως. Ολοι οι ανθρωποι αισθανονται οτι θα θελαν να απαλχτουν απο το συνομιλητη τους αμα δεν γουσταρουν αυτα που λεει η δε συμφωνουν μαζι του, αλλα εσυ το παρακανεσ, οπως γενικα οι ψυχαναγκαστικοι. Ηξερα ενα ψυχαναγκαστικο, οποιος ζουσε με τη μανα του η οποια γυναικα ηταν αρωωστη ψυχικα και δεν πηγαινε σε γιατρο, και γενικα ηταν πολυπροβληματικια. Ε, ο γιος της, αντι να σηκωθει να φυγει να κανει τη ζωη του, ανεπτυξε ψυχαναγκασμους απο το γεγονος οτι ηθελε να σκοτωσει τη μανα του, το ειχε γενικευσει οτι μπορει να κανει κακο σε ολουσ τους ανθρωπους, και ειχε διαστρεβλωσει τις κινησεισ του, κανοντας ετσι κακο στον εαυτο του, για να μην κανει κακο στη μανα του υποτιθεται με την απουσια του ή με το να τη σκοτωσει. Το θεωρεις λογικο αυτο? Απλα δεν μπορουσε να διχειριστει αλλιως τη μανα του, δεν ειχε τροπο αναπτυξει δηλαδη ωστε να μπορει να της συμπεριφερεται σωστα λογω ενοχων και στρεβλων μαθησεων (να την κλεισει σε κανα ιδρυμα στην προκειμενη περιπτωση) αλλα να κανει και τη ζωη του. Εσυ γιατι το θεωρεις σκληρο να πας να μεινεις 1 μηνα η μια βδομαδα στο Ορος? θες υποστηριξη, αγαπη, στοργη και κουπεπε? Εκει που εισαι τωρα δηλαδη τα εχεισ ολα αυτα? \'Η περιμενεις ποτε θα ερθουν? Τωρα ειμαι σκληρη. Τωρα μπορεισ να θυμωσεις.!

    \"Οτι εγώ θέλω να νιώθω αγγελούδι και αγνός και δεν βλέπω τη δολοφονική επιθετικότητα που έχω και μου βγαίνει μετά από τα αυτιά με έμμεσους συγκαλυμμένους τρόπους ώστε εγώ να νιώθω κατάλευκος. όπως και οι εμμονές που κάνω, δεν θέλω ο τοίχος να έχει ούτε μία βρωμιά, ούτε μία γρατζουνιά. \"

    Αφου εχεις λοιπον ανακλαλυψει με τη γιατρο σου το λογο που πηγαζουν ολοι αυτοι οι ψυχαναγκασμοι, γιατι δεν κανεισ κατι. Δηλαδη να διαχειριστεις την επιθετικοτητα σου, ωστε να μη χρειαζεται να καταφευγεις σε συγκαλυψεις με τις εμμονες σου για καθαριοτητα. Εχεις σκεφτει οτι αυτο θα ηταν μια λυση?

    \"Τη μία νίωθω οτι σας αγαπάω και οτι είστε πολύ καλοί και την άλλη οτι σας μισώ και θέλω να καείτε στη κόλαση.\"

    Αυτο και το γεγονος οτι σε υπεραπασχολησε το γεγονος πως θα μας φανει το κειμενο σου, δειχνουν οτι εχεις συνεχως την αναγκη να κρινεις και πιστευεις οτι αυτο κανουν κι οι αλλοι για σενα. Δινεις πολυ μεγαλη αξια ετσι στους αλλους, και οσο περισσοτερο τους μισεις ή τους αγαπας, τοσο περισσοτερη αξια τους δινεις.οσο περισσοτερο τους μισεισ δηλαδη, τοσο το χειροτερο για σενα, γιατι κανεις την ενεργεια σου αρνητικη και την χανεις.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    429
    Νομίζω οτι σκέφτομαι συνεχώς αρνητικά για τις προθέσεις των άλλων. Σαν να μην δέχεται η καρδιά μου οτι μπορεί όλα αυτά να τα λέτε με καλή πρόθεση και σκέφτομαι συνέχεια αρνητικά. Οτι θέλετε να υποφέρω, οτι σας αρέσει να με βλέπετε να γελοιοποιούμαι, οτι τα λέτε αυτά για να επιδείξετε τις γνώσεις σας στη ψυχολογία, οτι εκτονώνετε τη σκληρότητά σας και τα κακά σας συναισθήματά απέναντί μου και λοιπά.Μου φαίνεται αδύνατον οτι μπορεί να ενδιαφέρεστε και να θέλετε να βοηθήσετε, σκέφτομαι οτι απο πού με ξέρετε και τί όφελος μπορεί να έχετε από το να ασχοληθείτε μαζί μου.Ίσως να το χρησιμοποιώ αυτό σαν άμυνα για να σας βάζω απέναντι ώστε να νιώθω οτι είμαι ασφαλής. Να κρατάω αποστάσεις μέσα μου από εσάς επειδή φοβάμαι οτι αν έρθουμε κοντά μπορεί κάτι να συμβεί που με τρομοκρατεί, ίσως κάτι σεξουαλικού τύπου. Αυτό που λές ας πούμε οτι δεν το είπες με σκληρότητα για το Άγιο όρος σαν να μην μπορώ να το πιστέψω. Σκέφτομαι οτι το είπες με σκληρότητα αλλά δεν το καταλαβαίνεις. Από την άλλη αυτό που είπες \"θες υποστηριξη, αγαπη, στοργη και κουπεπε? Εκει που εισαι τωρα δηλαδη τα εχεισ ολα αυτα? \'Η περιμενεις ποτε θα ερθουν?\"
    δεν μου φάνηκε σκληρό αλλά δυναμικό και σαν να μου άρεσε :) Γενικά μου φαίνεται οτι έχω μία τάση να μου αρέσει να τυραννάω τον εαυτό μου να τον έχω συνέχεια στη μπούκα συνέχεια στη πίεση.
    Δεν πιστεύω οτι αυτό που χρειάζομαι είναι το Άγιο όρος. Και εκεί ο ίδιος άνθρωπος θα είμαι με τώρα. Νιώθω οτι και ο ίδιος ο Θεός να κατέβει κάτω δεν μπορεί να αλλάξει κάτι. Στο άγιο όρος θα πήγαινα για να μην έχω επαφή με τους ανθρώπους επειδή τους φοβάμαι και να κάνω ουσιαστικά αυτό που κάνω και τώρα που είμαι κλεισμένος μέσα στο σπίτι.Να είμαι κλεισμένος στο κελί μου, στο κλουβί μου όπως και τώρα.Σαν να πήγαινα ασ πούμε σε ένα βουνό. Θεωρώ ή ίσως θέλω να θεωρώ οτι έχω πολύ μεγάλη πίστη στο Θεό αλλά δεν νομίζω οτι η πίστη ζυγίζεται ή μετριέται με το να πάς στο άγιο όρος ή στην εκκλησία αν και δεν λέω οτι δεν είναι καλά αυτά. Αυτό που νιώθω οτι χρειάζομαι είναι η ψυχοθεραπεία που κάνω και αν πιστεύεις μπορείς να πείς οτι και αυτό είναι θέλημα Θεού. Παρόλλα αυτά δεν ξέρω αν πιστεύω τόσο. Παλιότερα άκουγα ανθρώπους να βρίζουν τα Θεία και ένιωθα φόβο και σοκ και τεράστια επιθετικότητα απέναντί τους επειδή δεν έβλεπα οτι και εγώ έχω αντίστοιχα συναισθήματα. Τώρα τα βλέπω κάπως και καταλαβαίνω αυτούς που βρίζουν το Θεό . Παλιότερα νόμιζα οτι είναι τέρατα που βρίζουν το Θεό, οτι έχουν βγεί απ τη κόλαση αλλά τώρα τους δικαιολογώ γιατί βλέπω οτι και εγώ έχω τέτοιες πλευρές που μου ρχεται να πώ \"γαμώ το χριστό σου\". Με την ψυχοθεραπεία ξεφοβήθηκα κάπως αυτέσ τις \"κακές\" πλευρές μου.


    Έγραψες
    \"Αφου εχεις λοιπον ανακλαλυψει με τη γιατρο σου το λογο που πηγαζουν ολοι αυτοι οι ψυχαναγκασμοι, γιατι δεν κανεισ κατι. Δηλαδη να διαχειριστεις την επιθετικοτητα σου, ωστε να μη χρειαζεται να καταφευγεις σε συγκαλυψεις με τις εμμονες σου για καθαριοτητα. Εχεις σκεφτει οτι αυτο θα ηταν μια λυση?\"

    Μπορεί να λές οτι α΄φού τα βλέπεις αυτά και συσχετίζεις τις εμμονές και τις πράξεις σου με τα συναισθήματά σου γιατί δεν τα διαχειρίζεσαι με τη λογική να τα λύσεισ... Το θέμα είναι οτι δεν τα βλέπω ακριβώς ή τα βλέπω εν μέρει... Αυτά που γράφω στα προηγούμενα κείμενα που δίνω κάποιες πιθανές εξηγήσεις σε αυτά ποθ νομίζω οτι αισθάνομαι είναι πιο πολύ σε μορφή θεωρητική, νοητική. Σαν να παπαγαλίζω αυτά που μου έχει πεί ο ψυχοθεραπευτής μου ενώ κατά βάθος τα αρνούμαι. Λέω οτι είναι παπαριές αυτά και δεν ισχύουν και μόνο εγώ ξέρω και δεν υπάρχοθν αυτές οι συναισθηματικές και ψυχολογικές αηδίες. Οπότε εφόσον δεν τα πιστεύω και δεν τα υιοθετώ μένουν μόνο στην επιφάνεια και δεν μπορώ να λύσω αυτά που με απασχολούν. Και αυτά που γράφω τώρα στο ίδιο μοτίβο κινούνται. Τα λέω αλλά μέσα μου δεν τα πιστεύω, τα λέω απλώς για να τα πώ νομίζω.Όλα αυτά που γράφω σαν να μην τα πιστεύω με το μεγαλύτερο μέρος του εαυτού μου αλλά με ένα πολύ μικρό μόνο που είναι πολύ αδύναμο....
    Κάτι μέσα μου αρνείται να υιοθετήσει αυτά ποθ μοθ λέει ο γιατρός μου όπως και αυτά που λέτε εσείς. Ο γιατρός μου έχει πεί διάφορες ερμηνείες για αυτή την άρνηση να τα δεχτώ και να τα πιστέψω αυτά αλλα και αυτέ τισ ερμηνείες τις αρνούμαι. Από τη μία μπορεί να μου κάνουν κάποιο νόημα αλλά από την άλλη τα πετάω. Μου έχει πεί ασ πούμε ο γιατρός μου οτι τα πετάω επειδή σκέφτομαι οτι μου τα λέει αυτός και σκέφτομαι εγωιστικά, ή οτι αντιδραω γιατί αν τα δεχτώ θα είναι σαν να υποκύπτω σε αυτόν, ή οτι θα είναι μεταφορικά σαν να στήνω κώλο να με πηδήξει. Οτι μπορεί να το νιώθω οτι θα μπεί μέσα μου και αυτό με τρομοκρατεί επειδή το συνδυάζω με ομοφυλοφιλικές καταστάσεις που με τρομοκρατούν υπερβολικά, σαν να τα τρέμω αυτά.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    429
    Τώρα σκέφτομαι πολύ έντονα οτι δεν απάντησα στον κρινο και στον justme παρά μόνο στη carrie και θα έχουν θυμώσει μαζί μου και στο καπάκι σκέφτομαι μήπως το γράφω αυτό για να θυμώσουν? τί να πώ δεν ξέρω ... δεν μπορώ να εξηγήσω γιατί νιώθω αυτά τα πράγματα, ίσως γιατί δεν παραδέχομαι οτι τα νιώθω οπότε εφόσον δεν δέχομαι οτι υπάρχουν αυτά τα συναισθήματα τίν να εξηγήσω μετα? ίσως δεν με ενδιαφέρει να τα εξηγήσω ή δεν ξέρω πώς...
    Νιώθω πάντως πολύ έντονη μία ανάγκη να απολογηθώ στον κρίνο και στον justme επειδή σκέφτομαι οτι μου πέταξαν τη μπάλα και εγώ δεν ανταποκρίθηκα και οτι θα θυμώσουν μαζί μου και δεν θα ξαναμιλήσουν:P

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    429
    μιλάω με μία κοπέλα στο msn (τί μιλάω δλδ , ένα γειά λέμε ) και με ρωτάει \"τί κάνεις;\" και δεν μουρχεται κάτι να απαντήσω. Σαν να μην μου ρχεται ΄τιποτα αυθόρμητο να μην μπορώ να είμαι καθόλου αυθόρμητος. Σκέφτομαι να πώ \"καλά\" αλλά δεν μπορώ να το ταυτοποιήσω με κάτι μέσα μου. Σκέφτομαι να πώ \"χάλια\" αλλά ούτε πάλι μπορώ να το ταυτοποιήσω με κάτι. Πολύ μπέρδεμα...

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν μπορεις να σηκωσεις το βαρος ολων στις πλατες σου κατα τη γνωμη μου.
    Δεν μπορεις να σκεφτεσαι οτι εισαι τοσο σημαντικος ωστε να εισαι το κεντρο του συμπαντος...αλλα οχι και να πεσεις στο αλλο ακρο να νομιζεις οτι δεν ριχνεις καμμια σκια σε αυτον τον τοπο.
    Προφανως εχεις μια υπερευαισθησια και οταν ο αλλος \"στη λεει\" στη δινει.
    Να ξερεις παντως οτι το ιδιο ατομο που ειναι πχ ο κολλητος σου μπορει να ειναι καλος μαζι σου αλλα καποια στιγμη να \"στην πει\" αναλογως με τη συναισθηματικη φορτιση που εχει αυτη τη στιγμη γιατι κανεις δεν ειναι ρομποτ...μπορει να σε δει με μια διμετρη κουκλαρα και να κρανιωθει γιατι ζηλευει...μπορει να του την ειπε καποιος αλλος πιο πριν και να στην λεει τωρα εσενα γιατι ειχε μια εκρηξη οργης.
    Ειναι ολα τοσο πολυπλοκα στις ανθρωπινες σχεσεις αλλα μαλλον πρεπει να αφηνουμε ορισμενα πραγματα απλως να περνανε...τα λεω σε εσενα να τα ακουω και εγω μιας και δεν ειμαι στα καλυτερα μου και μπορει να γραφω ασυναρτησιες.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    συμφονω με τον κιπ μια χαρα τα λεει οπως παντα.μπραβο αγορακι μας κιπ.σας αγαπαμε και μας αγαπατε δεν εχουμε αναγκη τους αλλους.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Νομίζω οτι σκέφτομαι συνεχώς αρνητικά για τις προθέσεις των άλλων. Σαν να μην δέχεται η καρδιά μου οτι μπορεί όλα αυτά να τα λέτε με καλή πρόθεση και σκέφτομαι συνέχεια αρνητικά. Οτι θέλετε να υποφέρω, οτι σας αρέσει να με βλέπετε να γελοιοποιούμαι, οτι τα λέτε αυτά για να επιδείξετε τις γνώσεις σας στη ψυχολογία, οτι εκτονώνετε τη σκληρότητά σας και τα κακά σας συναισθήματά απέναντί μου και λοιπά.Μου φαίνεται αδύνατον οτι μπορεί να ενδιαφέρεστε και να θέλετε να βοηθήσετε, σκέφτομαι οτι απο πού με ξέρετε και τί όφελος μπορεί να έχετε από το να ασχοληθείτε μαζί μου.

    Για να ασχολουμαστε μαζι σου καποιο οφελος θα υπαρχει ωφελιμιστικες ειναι οι σχεσεις, απλα εσυ βλεπεις την ανρητικη μονο ωφελεια \"Οτι θέλετε να υποφέρω, οτι σας αρέσει να με βλέπετε να γελοιοποιούμαι, οτι τα λέτε αυτά για να επιδείξετε τις γνώσεις σας στη ψυχολογία, οτι εκτονώνετε τη σκληρότητά σας και τα κακά σας συναισθήματά απέναντί μου και λοιπά\" Αισθανομαστε δηλαδη ανωτεροι κανοντας σε κατωτερο. Αυτο ειναι οφελος, αλλα διαστρεβλωμενο. Μπρουμε να ωφελουμαστε επισης μιλωντας σου επειδη με τ διαλογο και με τη συζητηση ανταλλασσονται αποψεις, τιθονται ιδεες και μπορει κανεις να μαθει καποια πραγματα. Επισης ωφελουμαστε και αν νιωσουμε οτι κανουμε καλο σε εναν ανθρωπο, ανεβαινει η αυτοεκτιμηση μας. Αυτες ειναι οι θετικες πλευρες.

    Παντως απορω με την ψυχιατρο σου που λεει οτι δεν εχεισ συναισθημα, εδω μας εχεισ τρελανει στο συναισθημα, και επιβεβαιωμενο με τα λογια σου: ΘΥΜΟΣ, ΦΟΒΟΣ, ΜΙΣΟΣ, ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΣ, ΑΝΑΓΚΗ ΓΙΑ ΑΠΟΛΟΓΙΑ, ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ, ΘΑΥΜΑΣΜΟΣ, ΚΑΧΥΠΟΨΙΑ, ΑΓΑΠΗ, ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ, ΖΗΛΕΙΑ, ολα αυτα εσυ τα εχεισ περιγραψει για τον εαυτο σου. πως ειναι δυνατο να λες οτι δεν εχεισ συναισθηματα? για ποια συναισθηματα ακριβως μιλας οτι δε νιωθεις?

    Επισης πρεπει να παρατηρησω οτι τα τωρινα σου ποστ δεν εχουν καμια σχεση με τα πρωτα. σαν να εχει μεσολαβησει 3 χρονια ψυχοθεραπεια.

    Και, αντι να παπαγαλιζεισ αυτα που σου εχει πει ο ψυχοθεραπευτης, μηπως θεσ να μας πεισ αυτα που πιστευεισ πραγματικα?

    \"Σκέφτομαι να πώ \"καλά\" αλλά δεν μπορώ να το ταυτοποιήσω με κάτι μέσα μου. Σκέφτομαι να πώ \"χάλια\" αλλά ούτε πάλι μπορώ να το ταυτοποιήσω με κάτι\"

    Αμα δεν αισθανεσαι ουτε καλα ουτε χαλια, πρεπει να θυμασαι οτι δεν υπαρχουν μονο τα ακρα. Μπορεις να πεις \"ετσι κι ετσι\". Δεν ειναι αναγκη να ειναι η μαυρο ή ασπρο, υπαρχει και η γκριζα ζωνη.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Κάτι μέσα μου αρνείται να υιοθετήσει αυτά ποθ μοθ λέει ο γιατρός μου όπως και αυτά που λέτε εσείς. Ο γιατρός μου έχει πεί διάφορες ερμηνείες για αυτή την άρνηση να τα δεχτώ και να τα πιστέψω αυτά αλλα και αυτέ τισ ερμηνείες τις αρνούμαι. Από τη μία μπορεί να μου κάνουν κάποιο νόημα αλλά από την άλλη τα πετάω. Μου έχει πεί ασ πούμε ο γιατρός μου οτι τα πετάω επειδή σκέφτομαι οτι μου τα λέει αυτός και σκέφτομαι εγωιστικά, ή οτι αντιδραω γιατί αν τα δεχτώ θα είναι σαν να υποκύπτω σε αυτόν, ή οτι θα είναι μεταφορικά σαν να στήνω κώλο να με πηδήξει. Οτι μπορεί να το νιώθω οτι θα μπεί μέσα μου και αυτό με τρομοκρατεί επειδή το συνδυάζω με ομοφυλοφιλικές καταστάσεις που με τρομοκρατούν υπερβολικά, σαν να τα τρέμω αυτά.
    Καλα αν μου τα ελεγε αυτα ο γιατρος μου θα...τον εφτυνα...ααααααααααααααααα� �α ελεος.
    Δεν ξερω αν ειμαι σε θεση να δωσω συμβουλες αυτη τη στιγμη γιατι η προσωπικη μου ζωη παει κατα διαολου αλλα ΕΛΕΟΣ.
    Ισως απλως να κλεισεις τα αυτια σου στις διαφορες παπαριες που τσαμπουναει ο καθενας.

    Βρες χομπυ,ασχολιες,προσπαθησε να γλεντησεις τη ζωη σου.
    Αυτα ...βγαζω εναν αρνητισμο sorry.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    429
    Αυτό που είπες οτι οι σχέσεις είναι ωφελιμιστικές το νιώθω σαν \"κακό\". Οτι δλδ εκμεταλλεύσαι τον άλλον για να πάρεις πράγματα. Δεν ξέρς ακριβώς πώς το νιώθω αλλά μου βγάζει ένα έντονο αρνητισμό. Οτι δλδ κοιτάμε μονο τη πάρτη μας.Σαν να μην αντέχω αυτό το συναίσθημα, να μην το δέχομαι να μου φαίνεται σκληρό και εγωιστικό.
    Σκέφτομαι αυτό που είπες οτι υπάρχει και γκρί και όντως σαν σε εμένα να μην υπάρχει κάτι τέτοιο. Να υπάρχει μόνο άσπρο και μαύρο.Μόνο ακραίες καταστάσεις και όχι το μέτριο σε όλους τους τομείς.
    \"Παντως απορω με την ψυχιατρο σου που λεει οτι δεν εχεισ συναισθημα, εδω μας εχεισ τρελανει στο συναισθημα, και επιβεβαιωμενο με τα λογια σου: ΘΥΜΟΣ, ΦΟΒΟΣ, ΜΙΣΟΣ, ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΣ, ΑΝΑΓΚΗ ΓΙΑ ΑΠΟΛΟΓΙΑ, ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ, ΘΑΥΜΑΣΜΟΣ, ΚΑΧΥΠΟΨΙΑ, ΑΓΑΠΗ, ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ, ΖΗΛΕΙΑ, ολα αυτα εσυ τα εχεισ περιγραψει για τον εαυτο σου. πως ειναι δυνατο να λες οτι δεν εχεισ συναισθηματα? για ποια συναισθηματα ακριβως μιλας οτι δε νιωθεις?\"
    Εδώ είναι το περίεργο... Λέω οτι τα νιώθω αυτά αλλά σαν να μην το πιστεύω, να μην το παραδέχομαι. Σαν να λέω οτι είναι ιδέα μου οτι τα νιώθω αυτά οτι δεν υπάρχουν σε μένα αυτά. Οτι ξέρω γω είναι φαντασίες μου, σκέψεις και όχι συναισθήματα. Σαν να μην τα νιώθω κομμάτι του εαυτού μου. Γι ΄αυτό και σε όλα αυτά που έγραψα λέω συνέχεια οτι \"νομίζω\" ή οτι \"ίσως\" ή \"μπορεί\" για τα συναισθήματά μου.Σαν να μην είμαι σίγουρος.
    και ο γιατρός που πάω είναι άντρας... :)

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Καλα και εγω δεν ειμαι σιγουρος για τα συναισθηματα μου...δεν ειμαι σιγουρος ουτε καν τι αισθανομαι αυτη τη στιγμη....οποτε λογικα τρια τινα ή ειμαστε φυσιολογικοι σε αυτο ή ειμαστε και οι δυο για δεσιμο ή δεν μπορεις να κρινεις με δειγμα των δυο:P
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    429
    keep walking δεν νομίζω να υπάρχει πιό αντιδραστικό άτομο από εμένα σε αυτά που μου λέει ο γιατρός. Δεν δέχομαι τπτ μέσα μου. Τον γιατρό τον βρίζω συνέχεια μέσα μου αλλά του τα λέω κιόλας.Παρόλλα αυτά καταλαβαίνω οτι έχουν νόημα αυτά που λέει άσχετα αν εγώ νιώθω θυμό. Αυτό που είπα οτι μου λέει οτι φοβάμαι οτι θα μπεί μέσα μου και θα με πηδήξει ακούγεται ίσως κάπως αλλά τα δεδομένα στη ψυχοθεραπεία είναι κάπως περίεργα. Αυτά όλα οτι θα με πηδήξει και τέτοια έχουν συμβολικό χαρακτήρα όπως και τα συναισθήματα έχουν συμβολικό χαρακτήρα, όπως τα όνειρα....Και στη ψυχοθεραπεία βλέπω οτι υπάρχει έντονο το σεξουαλικό στοιχείο. Εσύ σκέφτηκες ξέρω γω οτι επειδή μου λέει έτσι με λέει gay ή μου κάνει ανήθικη πρόταση αλλά δεν είναι έτσι.Δεν ξέρω αν αυτό εννοούσες αλλά αυτό κατάλαβα

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν εχω πειρα απο ψυχοθεραπεια αλλα αν σε ευλογο διαστημα δεν δεις βελτιωση...σηκω φυγε και βρες αλλον...μην την πατησεις σαν και μενα με τους γιατρους.
    Εισαι οντως αντιδραστικος επειδη δεν ακους τον ψυχοθεραπευτη σου?
    Η μηπως εχεις δικιο?
    Τα εχεις σκεφτει βεβαια και εσυ.
    Απλως τα λεω και εγω.
    Δεν ξερω πως μπορεις να βαλεις φρενο σε τετοιες σκεψεις εκτος απο το να κρατας το μυαλο σου απασχολημενο με αλλα πραγματα...οπως αυτη τη στιγμη που επικοινωνουμε.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •