Τί θέμα?? - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 110

Thread: Τί θέμα??

  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Και σε εμενα ολα εχουν νοημα...οτι και να ακουσω το σκεφτομαι και δινω την καταλληλη απαντηση αλλα παντα ακουω...και αυτο μου στοιχισε...γιατι γεμισε το μυαλο μου με τη μαλ...ια του καθενος και ποναω...αισθανομαι οτι δεν ειμαι εγω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Τουλαχιστον παλια...μου θυμιζεις τον εαυτο μου τον καιρο που αρωστησα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    429
    εγώ είμαι αντιδραστικός νομίζω με όλους και με όλα... Ίσως νομίζω οτι μόνο εγώ ξέρω την αλήθεια οτι είμαι σοφός, Αλλά δεν βλέπω οι θεωρίες μου να είναι εφαρμόσιμες και να έχουν κάποιο αποτέλεσμα...
    Αντίθετα η ψυχοθεραπεία που κάνω εδώ και 4 χρόνια νιώθω οτι είναι πάρα πολύ ωφέλιμη αλλά αντιστέκομαι και πάλι με όλες τις δυνάμεις μου σαν να νιώθω οτι πρέπει να κρατήσω μέχρι τέλους, να μην παραιτηθώ ποτέ. Αλλά αυτό μπορεί να είναι να μην παραιτηθώ ποτέ από το πρόβλημά μου το οποίο δεν δέχομαι οτι έχω...
    Δεν δέχομαι ας πούμε με τπτ να πάρω φάρμακα γιατί πιστεύω οτι δεν πρόκειται να μου κάνουν τπτ.Είμαι σίγουρος δλδ. Σκέφτομαι οτι για τους άλλους είναι καλά τα φάρμακα και μπορούν να βοηθήσουν αλλά σε μένα δεν πρόκειται. Ο αδερφός μου είχε περάσει ένα ψυχωσικό επεισόδιο και πήρε φάρμακα και το ξεπέρασε και τώρα είναι εντελώς διαφορετικός.Ακόμα παίρνει βέβαια αλλά του τα μειώνει σταδιακα.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    429
    εγώ νομίζω οτι δεν ακούω τπτ και μου φαίνεται οτι πολύ καλά κάνεις που ακούς... σαν να είμαι κουφός μπενάκης βγενάκης. Δεν κρατάω τπτ από αυτά που μου λένε

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Χμ οποτε σου προτειναν και φαρμακα ε?
    Φαρμακα=φαρμακι...αλλα ισως αν τα επαιρνες για ενα διαστημα ωστε να δεις πως πας?...κατι σαν εμπειρια τελοσπαντων γιατι σιγουρα θα σου αλλαξουν τον τροπο που σκεφτεσαι....ειναι σιγουρο αυτο...και κατοπιν να τα κοψεις σταδιακα?
    Ετσι ημουν και εγω κατι τετοια σκεφτομουν.
    Δεν ξερω ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΑ ΚΟΨΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ αλλα καθισα και μια δεκαετια με αυτα και κανεις δεν ενδιαφερθηκε...δεν μπορω να σε παρω στο λαιμο μου.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    429
    Ίσως αυτό φοβάμαι και δεν θέλω να πάρω φάρμακα, οτι θα μου αλλάξουν τον τρόπο που σκέφτομαι , οτι θα γκρεμιστώ από τον θρόνο μου. Πάντως μπορεί να ακουστεί κάπως ποιητικό αλλά νομίζω οτι η ψυχοθεραπεία που κάνω είναι και φάρμακα...

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν βρισκεσαι σε θρονο...εισαι ενα ατομο που υποφερει για τον α ή β λογο.
    Προσωπικα αν δεν εμενα σε επαρχιακη πολη και κυριως δεν ειχα οικονομικο προβλημα θα δοκιμαζα ψυχοθεραπεια...αλλα και εγω φοβαμαι αυτο που φοβασαι με τα φαρμακα...μηπως μου κανει μανταρα το μυαλο...δεν θελω να σκεφτομαι για το εγω μου τοσο πολυ...θελω να διασκεδασω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Ε ενταξει βρε GreenPayote αφου εσυ ξερεις το σωστο τι πας σε ψυχοθεραπεια?τι ψαχνεισ να βρεισ?εισαι ολοσωστος αλλα δε σε καταλαβαινουν οι αλλοι.ειναι και αυτο μια πιθανοτητα.οι αλλοι πρεπει να πηγαινουν σε ψυχοθεραπευτη.εσυ γιατι πασ?τι περιμενεισ?τι θεσ να αλλαξεισ?απο ο,τι καταλαβαινω τιποτα!οποτε τι περιμενεισ απο την ψυχοθεραπεια?τους αλλουσ θες να αλλαξεισ, ναρθει ο κοσμος στα μετρα σου. εσυ εχεισ κανα προβλημα που θεσ να διορθωσεισ?οχι!τι θεσ να κανεισ στη ζωη σου τελοσπαντων?αιωνια ψυχοθεραπεια?να μην προσφερεις τιποτα σε αυτο τον κοσμο?γιατι σε τρομαζει ο ωφελιμισμος?κι εσυ ολα για την παρτη σου τα κανεις.ωραια αποδεξου το ότι εισαι διαφορετικος, ενας θεοσ που επεσε απο τον ουρανο αλλα δεν μπορει να κανει ουτε ενα θαυμα, καντο και μην αγχωνεσαι.Ολοι οι αλλοι πανε στραβα κι εσυ καλα.δεν βλεπω λογο να αγχωνεσαι.Αποδεξου το και τελος.Συγχωρεσε μας κιολας αν εισαι εστω και λιγο θεοσ.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    429
    Εντάξει δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Σκέφτομαι οτι δεν καταλαβαίνεις... Ίσως θέλω να λέω οτι είμαι θεός αλλά από την άλλη καταλαβαίνω οτι δεν είναι δυνατό αυτό. Είναι πολύ μπέρδεμα νομίζω, δεν τα καταλαβαίνω εντελώς αυτά. Γίνονται από μόνα τους πέρα απ τη θελησή μου. Δεν μπορώ να διατάξω τον εαυτό μου να δεχτεί οτι είναι θεός αλλά ούτε και να τον διατάξω να δεχτεί οτι είναι ένας κοινός άνθρωπος. Μπορεί να σκέφτομαι οτι οι άλλοι έχουν πρόβλημα και οτι εγώ δεν έχω τίποτα. Οτι ας πούμε εσύ έχεις πρόβλημα και οτι θές ας πούμε να ασκείς πλασματικό έλεγχο στους άλλους. Δεν το σκέφτομαι μόνο με σένα αλλά με όλους. Και ο γιατρός που πάω μου λέει \"γιατί να μην συνεχίσεις σε αυτή τη κατάσταση για όλη σου τη ζωή? σε εμποδίζει κανένας?\" και οτι \"τα περιμένεις όλα από εμένα , εσύ δεν θέλεις να κάνεις τπτ.Θέλεις με το ζόρι να αλλάξει κάτι, να σε πάρει το χέρι του θεού και να σε αλλάξει\" όμως μου λέει επίσης οτι \" Άν σου πω βλέπω αλλαγή και βελτίωση θα πανικοβληθείς\" και οτι \"ότι θα αλλάξεις είναι σίγουρο\" και οτι \"εγώ έχω μεγάλη υπομονή και περιμένω πότε θα αποφασίσεις\". Δεν πιστεύω οτι δεν θέλω να αλλάξω και να αφήσω όλα αυτά που με ταλαιπωρούν αλλά από την άλλη σαν να έχω έναν έρωτα , μία τεράστια έλξη για όλ αυτά που δεν τη βλέπω , δεν τη παραδέχομαι...

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    429
    Τώρα σκέφτομαι οτι ίσως είναι ανέντιμο απέναντι στη ψυχή μου αυτό που κάνω... Δλδ να βγάζω τα εσώψυχά μου σε κοινή θέα. Σαν να είναι υποτιμητικό και σκληρό για τη ψυχή μου να τη περιφέρω με αυτό το τρόπο.Ίσως θέλω να υποκαταστήσω τη ψυχοθεραπεία με αυτό το τρόπο τώρα που έχουμε διακοπές με το γιατρό. Σαν να μην μπορώ να ξεχωρίσω τί κάνω και γιατί το κάνω.
    Σκέφτομαι επίσης οτι μπορεί να είναι επικίνδυνο αυτό που κάνω σε αυτό το φόρουμ. Οτι μπορεί να μου δημιουργηθεί ψυχολογικό πρόβλημα...Απ΄ την άλλη όμως λέω δλδ τώρα δεν έχω και θα μου δημιουργηθεί από το φόρουμ αυτό?Παρόμοια σκέφτομαι και με το γιατρό που κάνω θεραπεία.Οτι μπορεί να μου κάνει κακό.Σαν να θεωρώ οτι τώρα έχω άριστη ψυχική υγεία, τί να πώ.
    Μπορεί να φοβάμαι οτι θα εξαρτηθώ από το forum και γι αυτό να σκέφτομαι να σταματήσω να γράφω. Να νιώθω οτι θα γίνω άβουλο πλάσμα και θα δέχομαι οτι μου λέτε χωρίς να το κρίνω και θα μου κάνετε πλύση εγκεφάλου όπως σκέφτομαι και με το γιατρό που πάω.Από την άλλη αρνούμαι να δεχτώ νομίζω στο παραμικρό μία άλλη άποψη, μία άλλη προσέγγιση...πολύ μπέρδεμα:o

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    429
    Και σαν να νομίζω οτι τώρα έχω υποχρέωση να συνεχίσω να γράφω στο forum έπειδή ξέρω γώ μου απαντήσατε και μου φερθήκατε καλά, με τη λογική καταλαβαίνω οτι δεν είναι έτσι αλλά συναισθηματικά το νιώθω πολύ έντονο

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Στα παραπάνω μηνύματα αναλύεις τις σκέψεις σου και τους φόβους σου την ώρα που γράψεις . Ομως ακόμα δεν εχεις θίξει τι είναι αυτό που θέλεις απο την ζωή σου . Τι σε προβληματίζει . Τι επιθυμείς και δεν εχεις κατακτήσει . Πως θα ήθελες να ήσουν ?
    Ονειρεψου αυτό που θα ήθελες για την ζωή σου , αυτό που πιστεύεις οτι θα σε έκανε ευτυχισμένο . Και στον στόχο αυτό ποια είναι τα εμπόδια που πιστεύεις οτι θα συναντήσεις ?

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    429
    Νομίζω οτι το μυαλό μου έχει σταματήσει, οτι δεν κάνω σκέψεις. Οτι δεν σκέφτομαι τπτ. Σαν να έχω ακινητοποιήσει το μυαλό μου επειδή δεν μου αρέσουν αυτά που σκέφτεται. Κάτι φορές σκέφτομαι τί κάνω? ή τί θέλω από τη ζωή μου? και μου φαίνεται πάρα πολύ δύσκολη αυτή η ερώτηση. Δεν βρίσκω απάντηση μέσα μου. ίσως επειδή θέλω να μείνω όπως είμαι τώρα?
    Σκέφτομαι από την άλλη οτι θέλω να είμαι ελεύθερος, οτι θέλω να τελειώσω τη σχολή να νιώθω δυνατός, δημιουργικός, να μπορώ να κάνω οτι θέλω...όμως σαν να μην τα πιστεύω αυτά που λέω τί να πω...Σαν η πρώτη μου προτεραιότητα να είναι να μην αλλάξει τπτ...Σαν να έχουν κλειδωθεί όλα μέσα μου για κάποιο λόγο.Σαν να είμαι άλλος άνθρωπος. Ο γιατρός μου λέει οτι \"έχεις ένα διώροφο σπίτι και εσύ μένεις στη σοφίτα και δεν βλέπεις οτι υπάρχει και το άλλο σπίτι για να το εκμεταλλευτείς\". Τώρα αν καταλάβατε τπτ δεν ξέρω αλλά αστα να πάνε

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Γιατί φοβάσαι να ονειρευτείς ? Να επιθυμήσεις ? Οι όποιες αλλαγές έχουν έρθει στην δική μου ζωή , είναι γιατί τις ονειρευτηκα , τις επιθύμησα και με στόχο κάτι ευχάριστο-επιθυμητό, εψαξα να βρω τι κάνω λάθος για να το διορθώσω .
    Αν πρώτα δεν έρθει η επιθυμία ......... σε εμένα η αλλαγή φαντάζει ακατόρθωτη .

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    429
    Ίσως γιατί τα θεωρώ \"κακά\" τα όνειρα, ίσως γιατί θεωρώ οτι δεν μου αξίζουν, ίσως γιατί φοβάμαι τα συναισθήματά μου που σχετίζονται με τα όνειρα. Αλλά θα υπάρχουν και άλλοι λόγοι που τώρα δεν τους καταλαβαίνω γιατί μέσα μου υπάρχει ένα κουβάρι και για να τα καταλάβω πρέπει να ξετυλιχτεί.

Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •