Τί θέμα?? - Page 8
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 8 of 8 FirstFirst ... 678
Results 106 to 110 of 110

Thread: Τί θέμα??

  1. #106
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    η καλυτερη λυση για την περιπτωση αυτη μπορει να ειναι να μην ασχολειται κανενας μαζι σου, γιατι αν σου δειχνουν ενδιαφερον οταν εισαι σε ασχημη κατασταση, ενισχυουν την κατασταση αυτη με το ενδιαφερον τους. δε λεω να μη στηριζουμε τους ανθρωπους οταν μας εχουν αναγκη, αλλα σε αυτεσ τις περιπτωσεις πρεπει να αφηνουν τον αλλο μονο του, αφου τοσα χρονια με το ενδιαφερον τους δεν του εκαναν καποιο καλο, γιατι να του κανουν στο μελλον? με αυτη τη λογικη εσυ απλα συνεχιζεισ να εισαι το παιδακι τους, που οσο και να μεγαλωνει ειναι απροστατευτο και μικρο. εχεις μαθει οτι η ζωη βγαινει περα με το να σε προστατευουν οι αλλοι.δε σε εσπρωξαν οι γονεισ σου να σηκωθεις στα ποδια σου?
    δε σου εδωσαν υπευθυνοτητες?

  2. #107
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    429
    Καλησπέρα σε όλους!
    Εδώ και 2-3 μέρες δεν γράφω στο φόρουμ αλλά το μυαλό μου είναι συνεχώς στο φόρουμ!!! Ο λόγος είναι οτι σκέφτομαι συνεχώς να γράψω κάποια πράγματα που \"αισθάνομαι\" ( το έβαλα σε εισαγωγικά γιατί σε αυτά που αισθάνομαι πάντα βάζω και ένα ερωτηματικό νομίζω , σαν να μην τα αναγνωρίζω για δικά μου δηλαδή και εκεί εντοπίζω την καρδιά του προβλήματός μου το οποίο επίσης δεν δέχομαι οτι έχω!!) αλλά δεν το έκανα. Εδώ και 2-3 μέρες σαν να μου έχει γίνει ψυχαναγκασμός ή εμμονή να \"γδυθώ\" στο φόρουμ ( αυτό το πήρα από τη weird που το ανέφερε σε ένα θέμα του vince για το \"άνοιγμα\" σε αγνώστους). Κάθε στιγμή αυτές τις μέρες ένιωθα αυτό το πράγμα!! Οτι πρέπει οπωσδήποτε να πώ κάποια πράγματα στο φόρουμ!!! Άν δεν τα έλεγα ένιωθα οτι θα σκάσω... Σκέφτομαι μήπως είναι ο φόβος του \"ανοίγματος\" που με απέτρεπε από το να πώ αυτά που θέλω ή ο φόβος της κριτικής αλλά δεν ξέρω αν είναι αυτό!
    Από τη μία ένιωθα τόσο έντονη μία παρόρμηση ή ανάγκη να τα βγάλω αυτά από μέσα μου αλλά από την άλλη ένιωθα εξίσου δυνατή μία επιθυμία να τα κρατήσω!!! Δεν είναι η πρώτη φορά που υπάρχουν αυτές οι ισοδύναμες και αντικρουόμενες δυνάμεις μέσα μου αντιθέτως βιώνω αυτή τη \"μάχη\" αντίθετων επιθυμιών και δυνάμεων κάθε στιγμή!!!
    Ενδεικτικό είναι οτι ακόμα και όταν θέλω να πάω στη τουαλέτα \"κρατιέμαι\" και δεν πάω αμέσως όταν μου έρθει!! Επίσης όταν πεινάω και θέλω να φάω, κάτι με αποτρέπει από το να πάω να φάω και λέω \"σε λίγο\" και αυτό το λίγο μπορεί να είναι πάρα πολύ!
    Έτσι και τώρα σκέφτομαι οτι αυτό το \"κράτημα\" του να ανοιχτώ μόιάζει με το σφίξιμο που μου ρχεται ασυνείδητα όταν μου ρχεται να πάω στη τουαλέτα... Επειδή δλδ όλα αυτά τα \"τρελά\", \"κακά\", \"περίεργα\" συναισθήματα που μπορεί να νιώθω με έχουν τρομάξει τα \"κρατάω\" και σφίγγομαι μέχρι που κάποια στιγμή δεν αντέχω άλλο και τα \"βγάζω\" σαν χείμμαρο γιατί αλλιώς θα έσκαγα...
    Νιώθω οτι ο δρόμος για τη θεραπεία μου και την εκτόνωση των συναισθημάτων μου περνάει από τη ψυχοθεραπεία που κάνω και από αυτό εδώ το φόρουμ!!! Με τη λογική και θεωρητικά μου φαίνεται παράλογο αυτό αλλά συναισθηματικά το πιστεύω!!! Νιώθω δηλαδή οτι πρέπει οπωσδήποτε να γράψω τα πάντα σε αυτό το φόρουμ όπως το ίδιο νιώθω και στη ψυχοθεραπεία οτι πρέπει να πώ τα πάντα στο γιατρό μου \"χωρίς φόβο και πάθος\"! :)
    Σκέφτομαι να γράψω τόσα πολλά και φοβάμαι μήπως το κείμενο γίνει τεράστιο....
    Έχω συζητήσει και με το γιατρό μου για το φόρουμ και για αυτή τη τόσο δυνατή ανάγκη που νιώθω να συμμετέχω και να \"ξεγυμνώνομαι\" συναισθηματικά σε αυτό. Μου έχει δώσει διάφορες ερμηνείες και κάθε μία μου κάνει κάποιο νόημα αλλά καμία δεν μπορώ να ταυτοποιήσω με σιγουριά μέσα μου...
    Μου έχει πει... Οτι θέλω με αυτό το τρόπο να επιμηκύνω τη ψυχοθεραπεία όλες τισ ώρες της μέρας ή οτι θέλω να επιδειχτώ στα άλλα μέλη του φόρουμ για τις ικανότητές μου ή οτι θέλω να λέω κάποια πράγματα εδώ ώστε να μην τα λέω στο γιατρό...
    Ιδιαίτερη έμφαση δίνει ο γιατρός μου στο οτι θέλω να επιδειχτώ!! Οτι θέλω να επιδείξω την εξυπνάδα μου, την τόλμη μου, τη μορφωσή μου, τη μαγκιά μου, τη λογικη μου κ.τ.λ. Εγώ δεν κτλβαίνω οτι υπάρχει και αυτή η πρόθεση και΄ούτε νομίζω πως είμαι επιδειξίας και όταν μου τα λέει αυτά τα αρνούμαι! Βέβαια μπορεί να έχει και κάποιο δίκιο ίσως από την άποψη οτι επειδή νιώθω τόσο αδύναμος, χαζούλης, ξενέρωτος, φοβισμένος, παράλογος κ.τ.λ. προσπαθώ συνεχώς να τα αντισταθμίσω αυτά και να αποδείξω οτι δεν είμαι όλα αυτά ,... Το θέμα είναι οτι εγώ δεν παραδέχομαι ούτε οτι νιώθω όλα αυτά τα συναισθήματα μειονεξίας αλλά ούτε και οτι έχω την τάση της επίδειξης.
    Μου λέει ο γιατρός οτι είναι όπως κάποιοι που δείχνουν τα γεννητικά τους όργανα....:)))
    Θα ήθελα να ρωτήσω αν από αυτά που έχω γράψει έχετε σχηματίσει την άποψη οτι προσπαθώ να επιδειχτώ γιατί εγώ δεν κτλβαίνω οτι έχω καμία τέτοια πρόθεση...

    Το παραπάνω κείμενο είναι ο πρόλογος γιατί ακόμα δεν μπήκα στο κυρίως θέμα γι αυτά που νιώθω και θέλω να γράψω. Συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο και ευχαριστώ όσους το διάβασαν!!!
    Αυτά που κυρίως θέλω να γράψω θα τα γράψω στο επόμενο κείμενο... :)

  3. #108
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    αν θελεις απλα να βοηθηθεις μπορεις να φτιαξεις ενα αλλο νικ και σε ανυποπτο χρονο να πεις αυτο που θελεις να εκφρασεις ανωνυμα,χωρις να καταλαβαουμε πως εισαι ο γκριν.το αν θελεις να κανεις επιδειξη εξαρταται απο αυτα που θα γραψεις.οποτε αν ειναι ολα καλα απλα δεν θα σε πιστεψω εγω προσωπικα χεχε,παντως σε καθε περιπτωση πρεπει να γνωριζεις πως ισως καποια πραγματα απο την προσωπικη σου ζωη θα συζητηθουν απο μελη του φορουμ,απο αλλους με θετικη διαθεση με σκοπο να απαντησουν κατι που κατα τη γνωμη τους θα βοηθησει και απο αλλους με αρνητικη διαθεση.εσυ αποφασιζεις αν και νομιζω πως αυτα που σου λεω τα γνωριζεις ηδη.ελπιζω να διαθετεις φυλλα συκιας ;) χεχεχε

  4. #109
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    429
    Λοιπόν θα μπώ τώρα στο κυρίως θέμα...:)
    Πιστεύω πως θα έχει ενδιαφέρον για όποιον θέλει να το διαβάσει!
    Συγνώμη αν υπάρχει μία \"αλαζονεία\" ή μία \"ταχύτητα\" σε αυτά που γράφω αλλά νιώθω πολύ έντονη την ανάγκη να τα βγάλω αυτά.
    Αφού έγραψα το προηγούμενο κείμενο ρώτησα ένα φίλο μου που μιλάμε στο msn πώς του φάνηκαν αυτά...αν του φάνηκαν βλακείες... Μου είπε πως δεν τα είδε και τπτ ιδιαίτερο και πως πολλοί θα μπορούσαν να τα νιώθουν αυτά. Το θέμα είναι οτι εμένα μου φαίνονται κοσμογονικά και ασύλληπτα αυτά τα πράγματα και το οτι τα γράφω μου φαίνεται άθλος. Σαν όμως να μην έχω άλλη επιλογή από το να τα γράψω για να βρώ τη χαρά - ίσως φαίνεται παράλογο αλλά κάπως έτσι το νιώθω. Το ίδιο νιώθω και στη ψυχοθεραπεία που κάνω και μιλάω γι αυτά που σκέφτομαι και σαν να έχω την αίσθηση οτι επειδή μιλάω γι αυτά ή επειδή τα νιώθω θα γκρεμιστούν οι τοίχοι ή θα καταστραφεί ο κόσμος. Τί να πώ, με έχουν τρομάξει τόσο πολύ όλα αυτά και νομίζω οτι μόνο εγώ τα νιώθω όλα αυτά τα \"κακά\" και οτι όλοι οι άλλοι είναι \"άγιοι\"?
    Τελικά που είναι το \"πρόβλημα\" με μένα και γιατί βασανίζομαι και έχει παγώσει ο χρόνος δεν μπορώ να καταλάβω... Δεν δέχομαι αυτά τα κομμάτια του εαυτού μου λέει ο γιατρός...τεσπα
    Αφορμή γι\' αυτό το κείμενο που γράφω τώρα στάθηκε ένα θέμα που άνοιξε ο κρίνο σχετικά με τη φυλετική δυσφορία κάποιων ανθρώπων... Σκέφτηκα να γράψω στο θέμα του κρίνο αλλά είπα τελικά να το κάνω εδώ επειδή κυρίως αφορούν εμένα αυτά. Όπως έχω ξαναπεί έχω γενικά μία αίσθηση οτι πολλά από τα θέματα ή τις τοποθετήσεις κάποιων μελών αφορούν εμένα! Οτι δλδ κάποια θέματα ανοίγονται για εμένα ή οτι κάποιοι λένε κάποια πράγματα για εμένα. Αυτό τώρα είναι φόβος-καχυποψία ή αλαζονεία οτι όλοι ασχολούνται με μένα? τι να πώ δεν ξέρω... Καταλαβαίνω οτι ακούγεται παράλογο αυτό αλλά κάπως έτσι το νιώθω νομίζω. Έτσι και με το θέμα του κρίνο ( με τον οποίο δεν έχω τπτ, αντιθέτως όπως γράφω και στην υπογραφή μου! ) σκέφτηκα οτι άνοιξε το θέμα αυτό για εμένα...:) \"Όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται!\"
    Ειδικά με τα θέματα που αφορούν την ομοφυλοφιλία έχω ένα θέμα όχι μόνο στο φόρουμ αλλά στα πάντα!!! Συνεχώς στριφογυρίζει στο μυαλό μου αυτή η σκέψη... Μήπως φαίνομαι ομοφυλόφιλος? Μήπως είμαι ομοφυλόφιλος και δεν το δέχομαι γι αυτό τα τραβάω όλα αυτά? Όταν βγαίνω έξω από το σπίτι σκέφτομαι συνεχώς αυτό, όταν είμαι σπίτι και βγαίνω στο μπαλκόνι πάλι αυτό αλλά και όταν είμαι εντελώς μόνος μου συνέχεια αυτό!!! Αυτό το θέμα στο έχω συζητήσει κατα κόρον στη ψυχοθεραπεία που κάνω. Ο γιατρός μου λέει οτι δεν δέχομαι αυτούς τους φόβους που έχω περί του ανδρισμού μου αλλά ούτε και την \"ομοφυλοφιλική\" ή \"θηλυκή\" πλευρά του εαυτού μου. Οτι δλδ θέλω να πιστεύω οτι είμαι ο Rambo ή ο σούπερ άντρακλας και δεν ανέχομαι και επιτρέπω στον εαυτό μου να νιώθει οτι δεν είναι και τόσο άντρας, οτι μπορεί να νιώθει και κάπως σαν κοριτσάκι ή σαν γυναίκα με αποτέλεσμα αυτές οι πλευρές του εαυτού μου να θέλουν το \"χώρο\" τους και να τις βλέπω συνεχώς μπροστά μου. Έτσι συνεχώς βλέπω αυτό το φόβο περί της αντρικής μου φύσης τον οποίο φόβο από την άλλη δεν παραδέχομαι! Το παράδοξο είναι απ\' οτι βλέπω οτι αρνούμενος και μη δέχοντας τις ανασφάλειες ή τη θηλυκή πλευρά του εαυτού μου με κάνει να αισθάνομαι και κατά συνέπεια να φέρομαι ως λιγότερο \"άντρας\" από οτι αν τις δεχόμουνα. Όπως και με τις άλλες πλευρές του εαυτού μου που τις θεωρώ αδυναμίες και τις \"πετάω\" έχω την αίσθηση οτι αν τις δεχόμουνα θα γινόταν το αντίθετο!!! Δλδ θα ένιωθα δυνατός αν δεχόμουνα τις \"αδυναμίες\" μου όσο και αν φαίνεται περίεργο!!!! Δεν έχω κάτι με τους ομοφυλόφιλους αφού πολλοί από αυτούς δεν το επέλεξαν να είναι αλλά ακόμα και αν το έχουν επιλέξει είναι δικαίωμα του καθενός ο σεξουαλικός προσανατολισμός! Αυτό που λέω όμως αφορά τα συναισθήματα τα οποία έχω την αίσθηση οτι με έχουν τρομοκρατήσει όπως είxα γράψει από το πρώτο μου κείμενο στο φόρουμ. Σαν να έχω την αίσθηση οτι μόνο οι ομοφυλόφιλοι νιώθουν ομοφυλοφιλικά συναισθήματα οπότε αν τα νιώσεις είσαι ομοφυλόφιλος (κάτι το οποίο δεν κατακρίνω για να μην παρεξηγηθώ) ή οτι μόνο οι φονιάδες νιώθουν συναισθήματα δολοφονικά κ.τ.λ.
    Αυτά ... πάω για ύπνο καληνύχτα σε όλους!!!!! :)

  5. #110
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    429
    Originally posted by Empneustns
    αν θελεις απλα να βοηθηθεις μπορεις να φτιαξεις ενα αλλο νικ και σε ανυποπτο χρονο να πεις αυτο που θελεις να εκφρασεις ανωνυμα,χωρις να καταλαβαουμε πως εισαι ο γκριν.το αν θελεις να κανεις επιδειξη εξαρταται απο αυτα που θα γραψεις.οποτε αν ειναι ολα καλα απλα δεν θα σε πιστεψω εγω προσωπικα χεχε,παντως σε καθε περιπτωση πρεπει να γνωριζεις πως ισως καποια πραγματα απο την προσωπικη σου ζωη θα συζητηθουν απο μελη του φορουμ,απο αλλους με θετικη διαθεση με σκοπο να απαντησουν κατι που κατα τη γνωμη τους θα βοηθησει και απο αλλους με αρνητικη διαθεση.εσυ αποφασιζεις αν και νομιζω πως αυτα που σου λεω τα γνωριζεις ηδη.ελπιζω να διαθετεις φυλλα συκιας ;) χεχεχε
    Το θέμα είναι να τα γράψεις αυτά σαν αυτός που είσαι εξάλλου αυτή είναι η ομορφιά αυτού του φόρουμ!!!
    To να μην με πιστέψεις ειλικρινά με βολεύει ιδιαίτερα!!!´;)
    Γι\' αυτό τα γραψα , για να συζητηθούν... και θα είναι χαρά μου ;)
    Είπαμε να πετάξουμε τα φύλλα συκιάς... :)

Page 8 of 8 FirstFirst ... 678

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •