Ρυθμός Απώλειας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    74

    Ρυθμός Απώλειας

    Θα ήθελα όσοι έχετε την καλοσύνη, να μου γράψετε συνοπτικά με τι ρυθμό χάσατε τα κιλά που χάσατε είτε με μανικάκι είτε με παρακάμψεις. Θέλω απλώς να έχω μια εικόνα, της προόδου που θα έχω κάνει (πάντα στο περίπου) στους 2 μήνες, στους 5, στους 7, κτλ. Ξέρω ότι υπάρχουν πολλοί παράγοντες, αλλά δε μπορεί, κάποια στατιστική θα βγαίνει πάνω κάτω. Ευχαριστώ πολύ όλους. :starhit:

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    149
    Δες αυτό αν και εγω δεν έχω κάνει τίποτα απο τα δυο http://www.skrekas.net/surg_hemstatistics.htm

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    γεια και χαρά σου Luna, έρχεται η ώρα και αγωνιάς? Σε καταλαβαίνω! I've been there!
    Λοιπόν, αναλόγως τα κιλά που έχεις τα χάσεις , διαφέρει και ο ρυθμός απώλειας, στη δική μου περίπτωση, έχασα 10 κιλά τον πρώτο μήνα, από περίπου 5 τους επόμενους πέντε μήνες και τους τελευταίους δύο περίπου 2-3 κιλά ανά μήνα. Όσο το σώμα πλησιάζει στο υγιές βάρος του ανθρώπου επιβραδύνει το ρυθμό απώλειας αφού το βάρος κάνει συνάρτηση με τις θερμίδες και ισορροπούν τα δυο τους!
    Σήμερα , 8.5 μήνες μετά το σληβ , έχω χάσει 43.5 κιλά.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Αλλάζουνε Εντός Μου,Τα Σύνορα Όλου Του Κόσμου
    Posts
    1,698
    Λούνα μου εγώ έχασα το ελάχιστο βάρος (αυτά ήταν τα λόγια της διατροφολόγου) μέχρι την ημέρα που μου έκοψαν τα ράμματα, ή 6.700 ή 7.600 (η αλήθεια είναι πως δεν θυμάμαι τι από τα δύο καθώς φεύγοντας από το νοσοκομείο ήμουν πυρ και μανία με την Νάνσυ που γύρισε και μου είπε πως έχω μικρή παράκαμψη και δεν θα καταφέρω να χάσω τα κιλά-όπως βλέπεις όμως προφανώς και έκανε λάθος ) τους επόμενους μήνες έχανα μέσο όρο 5 κιλά ,κόλησα 2-3 φορές για 2 εβδομάδες περίπου και μετά τα έχασα μαζεμένα.Τώρα χάνω περίπου 4 κιλά τον μήνα,για πόσο ακόμα...άγνωστο!Να ξέρεις όμως πως είναι συνάρτηση και του πόσα κιλά ξεκινάς!ας πούμε η κοπέλα που χειρουργήθηκε μία ημέρα πριν από εμένα στα 150 κιλά,τον πρώτο μήνα έχασε 17 κιλά και στο εξάμηνο είχε απώλεια 50 κιλών,έχοντας κάνει την μεγάλη παράκαμψη.Μην σε αγχώνει ο ρυθμός που θα φύγουν τα κιλά,ο γιατρούλης μας ξέρει καλά τι κάνει

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    74
    Ευχαριστώ πολύ! Ακούγονται αρκετά θετικά όλα αυτά.

  6. #6
    εγω κοριτσια εχω χασει 10 κιλα μεσα σε 20 ημερες. καλο

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Αλλάζουνε Εντός Μου,Τα Σύνορα Όλου Του Κόσμου
    Posts
    1,698
    Κωνσταντίνα σόρρυ αλλά δεν θυμάμαι Πάτρα χειρουργήθηκες??αν ναι κακώς ζυγίστηκες ο γιατρούλης μας το απαγορεύει μέχρι τον πρώτο μήνα Εδώ εγώ έτυχε και είχα πάει σχεδόν στους 2 μήνες και ακόμα δεν είχα ζυγαριά και η Αγγελική που της ζήτησα αν μπορεί να με ζυγίσει μου είπε να περιμένω το τρίμηνο και να μην αγχώνομαι:saint:

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    74
    Γιατί αυτό κορίτσια; :dork:

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Αλλάζουνε Εντός Μου,Τα Σύνορα Όλου Του Κόσμου
    Posts
    1,698
    Λούνα εμένα που είχα ρωτήσει μου είχαν πει πως τις πρώτες μέρες ούτως ή άλλως μετά από τόσα φάρμακα και ορούς το βάρος που βλέπουμε είναι πλασματικό,μερικές φορές μπορεί να μας δείξει ακόμα και συν!Νομίζω πως ο Καλφ δεν θέλει να αγχωνόμαστε για αυτό το λέει,πάντως εγώ πρώτη φορά ζυγίστηκα την ημέρα της επανεξέτασης και όπως και να το κάνουμε είναι ωραίο μετά από 22-23 μέρες που είναι η επανεξέταση να βλέπεις την βελόνα να έχει κατέβει αρκετά άσε που ποτέ δεν ξέρεις αν η δική σου ζυγαριά δείχνει το ίδιο βάρος με αυτή του νοσοκομείου.Εμένα η δική μου κλέβει 2.4 κιλά (με δείχνει πιο βαριά )και το διαπίστωσα στην επανεξέταση του τριμήνου !

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη & Αθήνα
    Posts
    447
    1ος μήνας 18
    3ος μήνας 36
    6ος μήνας 48
    1ος χρόνος 55 και τέλος

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    74
    Originally posted by stelios
    1ος μήνας 18
    Wow Στέλιο.. :shocked2:

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    74
    Originally posted by aggeloydaki
    Νομίζω πως ο Καλφ δεν θέλει να αγχωνόμαστε για αυτό το λέει
    Σωστό. Ας κάνουμε ό,τι λέει οπότε :starhit:

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •