Εγκυος και παχυσαρκη - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 40
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    12
    anna 65 δηλαδή δεν είμαι η μοναδική που θέλω να δείρω τις θείτσες στο Αλεξάνδρας ε? και νόμιζα πως μόνο σε μένα είχαν αυτή τη συμπεριφορά. να σου ζήσουν τα παιδιά σου.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Επιστροφή στην Αθήνα - Δράμα τέλος(;)
    Posts
    531
    Όχι, οι θείτσες έχουν την ίδια απαράδεκτη συμπεριφορά σε όλες! Τα επιπλέον κιλά προσδίδουν επιπλέον ρίσκα στις εγκυμοσύνες, και πραγματικά υπάρχουν πολλοί που προτιμούν να τα αποφεύγουν διώχνοντας τις γεματούλες. Για αυτό σου λέω, αν δεις πως ο γυναικολόγος πετάει "καρφάκια" για τις χορταστικές καμπύλες σου, τρέχα μακρυά!
    Και στις δύο εγκυμοσύνες δεν άλλαξα καθόλου γκαρνταρόμπα. Απλά, απόφυγα κάποια σφικτά κομμάτια πχ ζώνες. Εξηγούσα στον περίγυρο ότι είμαι έγκυος ακόμη και στον έκτο μήνα - καμία κοιλίτσα να προεξέχει περισσότερο από ότι συνήθως! Το κορυφαίο ήταν όταν με ρώτησε μια γνωστή μου πότε γεννάω και της εξήγησα πως ο γιος μου ήταν ήδη 5 μηνών... Αυτά να τα περιμένεις, να μην σε πτοούνε όμως. Το σημαντικό είναι πως το μωράκι σου έρχεται στον κόσμο, και θα είσαι ο κόσμος όλος για αυτό!

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,639
    χοντρουλα συγχαρητήρια για το μωράκι σου! εύχομαι να πάνω όλα καλά και να το απολαύσεις!! Η εγκυμοσύνη είναι μια όμορφη και μοναδική περίοδος που πρέπει να την χαρείς. Γιατί καμία αλλη εγκυμοσύνη σε είναι σαν την πρώτη!
    Συμφωνω με τις φίλες πιο πάνω πως αν δεν έχεις ήδη απευθυνθεί σε κάποιον επαγγελματια υγείας για τα κιλά σου , τώρα ήρθε η ώρα να το κάνεις και θα δεις που όλα θα πάνε καλά. Δεύτερον ο σωστός γιατρός θα πρέπει να είναι αυτός που δεν σε αγχώνει και είναι σίγουρος για τον εαυτό του. Ο δικός μου ποτέ δεν μου είχε κάνει λόγο για τα κιλά μου , μόνο όταν με ζυγισε η μαία την πρώτη φορά (ούσα 110 κιλά) μου σύστησε να προσέξω για να μην βάλω πάνω από 10. Μην αγχώνεσαι γιατί το σημαντικό είναι να είσαι ήρεμη και χαρούμενη για να είναι και το μωρό σου. Η θετική σκέψη φέρνει θετικά πράγματα στην ζωή μας. Και πάλι συγχαρητήρια!!!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    101
    Αυτο ειναι το αγχος μου.... φοβαμαι να μεινω εγκυος γιατι δεν εχω χασει τα κιλα που πρεπει...
    Ξερω ειμαι υπερβολικη....
    Τι χαπια σου εγραψε και κοπηκε η όρεξη??

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,556
    xontroula δες τι εγραψα σε αλλο τοπικ
    μπραβο polinaki με το καλο και το μωρακι σου οτι καλυτερο σου ευχομαι !
    εγω παλι οταν εμεινα εγκυος στην κορη μου ειμουν 120 και οταν γεννησα 110
    στο γιο μου παλι δεν ειχε καταλαβει κανεις οτι ειμουν εγκυος απλα ολοι ξαφνιαστικαν οταν με ειδαν με το μωρο εμεινα εγκυος 125 και οταν γεννησα και βγηκα ειχα φτασει 105 ( εχανα σε ολη την εγκυμοσυνη κιλα + το μωρο ) ειναι και τα 2 υγειεστατα και κουκλια ( κουκουβαγια εεε) αν και μεγαλωσανε πια !
    και μαλιστα με κανονικη γεννα και οχι καισαρικη και ας μου λεγανε οτι με τοοοοοοοοοοοοοοσα κιλα δε θα μπορεις να γεννησεις κια ομως τους εβγαλα ψευτες
    ειχα και εγω ενδοκρινολογο και διαβητολογο που με παρακολουθουσε αλλα δεν χρειαστικε παρα μονο να μετραω το ζαχαρο καθημερινα μηπως και ανεβει και δεν με πιστευεις σου στελνω u2u το facebook μου να δεις φοτο απο τα καμαρια μου !!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    453
    Originally posted by xontroyla31
    αχ τι να σας πω, να είστε όλες καλά. marlen έχεις δίκιο. συνέχεια διαβάζω όλα τα προβλήματα που έχουν τα κιλά σε μας και στα μωρά και είμαι σίγουρη ότι θα τα πάθω όλα. έχω αγχωθεί τόσο πολύ που δεν μπορώ να χαρώ. ο διαιτολόγος δε μου τα είπε καθόλου άσχημα, θα τα βολέχουμε λέει αλλά τρέμω στην ιδέα ότι την παράλλη βδομάδα έχω ραντεβού με τον γυναικολόγο και θα φωνάξει μπροστά στον άντρα μου πόσα κιλά είμαι.. ο καημένος δεν το ξέρει, και όλο με ρωτάει αλλά αυτός είναι στέκα. τι να του πω? όχι ότι δεν με βλέπει αλλά ας μην ξέρει και το νούμερο. πριν μερικούς μήνες είχα μια τραγική εμπειρία στο τμήμα στείρωσης στο Αλεξάνδρας. Με έστειλε εκεί μια γνωστή και αφού πήγα πρώτη φορά με ρωτήσαν πόσα κιλά είμαι στο ιστορικό και είπα 10 πιο κάτω γιατί ντράπηκα. ήταν 3 αδύνατες και με κοιτούσαν σα να είχα κάνει έγκλημα. μου δώσαν λοιπόν να κάνω ένα σκασμό εξετάσεις αιματολογικές, γυναικολογικές, τα πάντα. (ειδικά στην σαλπιγγογραφία πέθανα.. πόνος αφόρητος και καθόλου διακριτικοί. πρέπει να μπήκε όλο το προσωπικό μέσα. μετάνιωσα ειλικρινά που δεν είμαι πλούσια για ιδιωτικό).
    τσπ αφού τους πήγα τις εξετάσεις όλες και ήταν νορμάλ όλες, αυτές αφού δεν ξέραν τι να πούνε γιατί δεν μένω έγκυος, (το ότι δεν έκανα ποτέ ωορηξία δεν είχε καμία σημασία) με σύρανε πάνω στη ζυγαριά. και όταν είδαν το νούμερο, το φωνάζανε παντού, λέγαν ότι θέλω ξύλο να είμαι σ αυτά τα χάλια στην ηλικία μου και να λέω και ψέμματα (οκ σκοτώστε με είπα ψέμματα). έφυγα απο κει κλαμμένη και ορκισμένη ότι δεν θέλω παιδί. τελικά πήγα σε έναν φοβερό γιατρό που είπε η μάνα μου, και έμεινα με την πρώτη. μου έγραψε και κάτι χάπια που μου κόψαν και την όρεξη, έχασα και ήδη 5 κιλά και έμεινα και έγκυος.
    συγνώμη που σας κούρασα απλά δεν μπορώ να πω τον πόνο μου πουθενά αλλού. ποιος θα καταλάβει? κάποια που είναι σε διαστάσεις μοντέλου?
    σας ευχαριστώ και πάλι όλες, και όλες να τα πάμε τέλεια εύχομαι. και μακάρι κάποτε να τελείωνε ο ρατσισμός για τους χοντρούς, τους κοντούς, τους αδύνατους κλπ...
    καταρχην συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη σου,κοιτα να χαρεις τη περιοδο αυτη ειναι ,οτι ωραιοτερο μπορει να συμβει σε μια γυναικα

    κατα δευτερον αυτες εκει οι νοσοκομες να τις κανει ο....
    καλα δε ντρεπονται;αλλα τι λεω...
    δε θα ντρεπεσαι κοπελα μου για τα κιλα σου,τωρα εισαι εγκυος και δε θα στεναχωριεσαι,εχεις μια ψυχουλα που εξαρταται απο σενα,οχι μονο απο το τι θα τρως αλλα και απο τη ψυχολογια σου.
    την επομενη φορα,κοιτα να τις κοιτας κατα προσωπο,δεν εχεις να ντρεπεσαι για τπτ,ισα ισα αυτες μαλλον ειναι δυστυχισμενες και το παιζουν χαρουμενες και ωραιες εις βαρος μιας εγκυμονουσας.

    λοιπον αυτο που ηθελα να σε πω εγω,ειναι οτι κι εγω περιπου ιδια ιστορια ειχα με σενα.
    ημουν 109 κιλα και πηγαινα σε διαιτολογο.
    ειχα φτασει στα 84 καπου εκει,οταν εμεινα εγκυος.
    χαρηκα τοσο πολυ...
    εκανα το λαθος να σταματησω τη διαιτολογο-λογω οικονομικων,αλλα ολα πηγαν μια χαρα και εβαλα 12 κιλακια-ειναι μια χαρα και τα εχασα ολα μετα τη γεννα.
    δηλαδη τα 10 εχασα αλλα τελος παντων.
    τωρα οσον αφορα το θεμα οτι φοβασαι,να μη φοβασαι τπτ.δεν υπαρχει κανενα προβλημα για το μωρο και τη διαιτα σου μπορεις να συνεχισεις κανονικα,αρκει να μην ακους σχολια οτι πρεπει να τρως για 2 κι αλλες τετοιες βλακειες.
    απλα ο διαιτολογος θα σου προσαρμοσει το προγραμμα.
    να τον ακους και ολα θα πανε καλα.

    τωρα αν με ρωτας πως και εγω εφτασα να ζυγιζω τοσα πολλα κιλα,ειναι ασχετο με την εγκυμοσυνη,οπως σε ειπα εβαλα λιγα κιλα-σχετικα-και τα χασα ολα αμεσως.
    αλλο που εγω ημουν ηλιθια και εφαγα μετα τον περιδρομο :-))

    εσυ να κοιτας το μωρακι σου και κοιτα να βαλεις και τικερακι.

    κι αν θες να ξερεις το μικρουλακι αυτο θα σε αγαπαει οπως και να σαι.

    εμενα ο πριγκηπακος μου,το ξερω με λατρευει κι ας ειμαι οσα κιλα ειμαι...

    την υγεια μας να χουμε και ολα γινονται οκ;
    εδω θα μαστε να τα λεμε κοπελα μου/
    καλη εγκυμοσυνη να χεις!!!

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    12
    mitsimou μου εγραψε τα glucophace τα οποία είπε ότι βοηθούν και στην ωορηξία γιατί εγώ δεν έκανα. και ναι, είσαι υπερβολική. τώρα τα σταμάτησα βέβαια αλλά με βοήθησαν πολύ. κορίτσια άργησα να απαντήσω γιατί πέρασα αυτή την ίωση και ήμουν κρεβάτι 5 μέρες. αύριο πάω να κάνω τον πρώτο υπέρηχο! επιτέλους γιατί με τόσο βήχα φοβήθηκα πολύ. τα καλά νέα είναι ότι μόνο σούπες και υγρά, με φτάσανε σχεδόν 94,5! σε λίγες μόνο μέρες! είμαι πολύ χαρούμενη και ελπίζω να μην τα ξαναπάρω. σας ευχαριστώ όλες για τα καλά σας λόγια. καλλιόπη φυσικά και σε πιστέυω και να σου ζήσουνε τα μωρά σου.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Larissa
    Posts
    604
    Περαστικά σου κούκλα μου και να μας γράψεις αύριο την πρώτη σου επαφή με το σποράκι σου!!!!!

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,556
    ευχαριστω καλη μου xontroyla31 μονο που πια δεν ειναι μωρα ;p
    μεγαλωσανεεεεε
    και μαλιστα πολυ !
    19 η μεγαλη και 11 ο μικρος!

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    12
    κορίτσια γεια σας και πάλι. χθες πήγα πρώτη φορά στον γιατρό. όλα καλά. είμαι στην 6η βδομάδα τελικά. έγινε καθυστερημένα η σύλληψη. εντωμεταξύ όλα καλά, αλλά εγώ λέω πριν πάω όχι, δεν θα γίνομαι ρεζίλι να λέω στην κάθε μια μη πεις πόσα κιλά είμαι. το είπα λοιπόν στον άντρα μου!!!! (ο οποίος απλά γέλασε και μου λέει ε δε σου φαίνεται, έχεις βαριά κόκκαλα!) αυτό δεν έχει ξαναγίνει. τέλος όλα λοιπόν. και τελικά ο γιατρός δεν με ζύγισε καν. μου είπε αφού έχεις διαιτολόγο, να φροντίσεις απλά μην πάρεις πολλά. όλα καλά λοιπόν μου έφυγε μεγάλο βάρος. αυτά είχα να σας πω. όλα καλά λοιπόν, είμαι πολύ χαρούμενη, είδα και το μωρό (την τελίτσα μου) και όλα καλα!

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    peiraias
    Posts
    538
    μπραβο κοπελαρα μου!!! συγχαρητηρια. παντως θα σου πω κατι, ξαδερφη του αντρα μου με πολλα κιλα νομιζω 125 ηταν και με ζαχαρο (εκανε ινσουλινη) εκανε 2 πανεμορφα κοριτσακια . μετα τη γεννα δε εχασε αρκετα.

    αν μπορεις παρε γυρω στα 7-10 κιλα .

    πολλα μπραβο

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    11
    Με το καλό κοπελιά, όλα θα πάνε καλά!

    Δεν διάβασα τα προηγούμενα μνμτα, αλλά ξέρω περιπτώσεις (μέσα κ τη δική μου) που η εγκυμοσύνη ήταν η καλύτερη περίοδος για υγιεινή διατροφή και ευκαιρία απώλειας πραγματικών κιλών! Πραγματικά κιλά εννοώ τα δικά σου, του δικού σου σώματος, όχι της εγκυμοσύνης. Δλδ, αν κάνεις σωστή διατροφή και όχι υπερβολές (το "τρώω για 2" δεν ισχύει!!!), να δεις που τα κιλά μετά τη γέννα, άσε που δεν θα είναι πολλά, αλλά θα τα χάσεις κ γρήγορα. Στο πρώτο μου παιδάκι δεν πρόσεχα, έβαλα 14 κιλά, μου έμειναν τα 7 μπαστακωμένα! Στο δεύτερο, ήμουν πιο μετρημένη, κινούμουν περισσότερο κι έβαλα μόνο 5 κιλά. Ίσα ίσα του παιδιού και των "υπόλοιπων". Όταν έφυγε και το πρήξιμο των πρώτων ημερών ένιωθα πολύ καλύτερα! Τα κιλά μου ήταν 2 λιγότερα απ' όσα όταν είχα μείνει έγκυος. Τώρα βέβαια προσπαθώ να χάσω κ τα της πρώτης εγκυμοσύνης μαζί με κιλά ετών....

    Σωστή διατροφή, μικρά και συχνά υγιεινά γευματάκια, περπάτημα όσο μπορείς, για τις λιγούρες και τα διάφορα "ωραία" στομαχικά μου μπορεί να έχεις το α' και γ' τρίμηνο προτείνω παξιμαδάκια!

    Και μην αγχώνεσαι! Είναι η πιο όμορφη περίοδος της ζωής σου!

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    207
    Originally posted by marymary
    xontroyla31 καλησπέρα, όλα καλά θα πάνε το άγχος είναι ο μόνος εχθρός !!!
    Εγώ έμεινα έγκυος στην 2η κόρη μου και ήμουν 123κιλά.
    Λόγω του βάρους μου ο γιατρός μου μου έδωσε να κάνω την καμπύλη ζαχάρου πιο νωρίς (αντι για τον 5ο μήνα στον 2ο μήνα) αλλά και triplex καρδιάς προληπτικά .... είχα την ατυχία και έκανα ζάχαρο εγκυμοσύνης αλλά δεν το έβαλα κάτω ... με την διαβητολόγο μου που είναι ταυτόχρονα και ενδοκρινολόγος μου (είχα από πριν πρόβλημα με τον θυρεοειδή ) τα καταφέραμε μια χαρά ... μου έδωσε πρόγραμμα διατροφής για διαβήτη εγκυμοσύνης και όλα πήγαν κατ΄ευχήν αφού προσαρμόστηκα αμέσως ....
    Όλα είναι στο χέρι μας !!!!
    Απλά χωρίς άγχος !!!!
    Καλή σου τύχη και ότι χρειαστείς εδώ είμαστε !!!
    Και για να συμπληρώσω τα παραπάνω όταν γύρισα στο σπίτι (μετά από 5 μέρες) μετά τον τοκετό ανέβηκα στην ζυγαριά και τι έλεγε ????????? 104 κιλά παρακαλώ........... είχα 19 κιλά μείον από το ξεκίνημα της εγκυμοσύνης (βέβαια αυτό έγινε λόγω της διατροφής που μου είχε δώσει η διαιτολόγος μου) :thumbup::thumbup::thumbup:

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    12
    sorry και πάλι για την ενόχληση, αλλά διαβάζω γενικά στο νετ και μου κάνει εντύπωση πως εμένα ο γιατρός μου είπε να ξαναπάω σε ένα μήνα αλλά δεν μου είπε να κάνω εξετάσεις που λένε κάνεις από την αρχή. μου είπε μόνο για τον ενδοκρινολόγο να κλείσω ραντεβού. είναι φυσιολογικό αυτό?? είναι πολύ καλός γιατρός αλλά ξέρω και γω? τώρα μπερδέυτηκα..

  15. #30
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    11
    Γιατί δεν τον ρωτάς, να φύγεις κι από τις σκέψεις?
    Ναι, συνήθως στην αρχή σου δίνουν να κάνεις έναν σκασμό αιματολογικές.
    Μήπως θα σου τις κάνει ο ενδοκρινολόγος? Είναι αρκετές πάντως, για ορμόνες, ασθένειες κλπ.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •