Καινουργια ανακαλυψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266

    Καινουργια ανακαλυψη

    Παιδια ανακαλυψα ενα βιβλιο που εχει πολυ ενδιαφεροντα πραγματα κ λεει οτι το χασιμο των κιλων δεν εχει καθολου να κανει με θεληση κ.λ.π.Επειδη ανοιγει καινουργιους οριζοντες προτεινω οσοι ξερετε Αγγλικα να το παραγγειλετε απο το Αmazon.Εγω που το διαβασα το συνιστω σε ολους-ες μας ανεπιφυλακτα.Ειναι του Αllen Carr ''The easy weight to loose weght''κ το εψαχνα πολυ καιρο γιατι μου ειχαν πει γιαυτο..Διαβαστε το κ θα δειτε μια εντελως διαφορετικη προσεγγιση στο θεμα της μειωσης βαρους.Εγω το πηρα 9,99 λιρες μπορει στο Αmazon να ειναι φτηνοτερο.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Nα προσθεσω οτι κυκλοφορει κ σε νεωτερη εκδοση με την ιδια τιμη κ τον τιτλο ''Loose weight now''.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    πες κ αλλα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    658
    πες μα λίγα πράγματα ακόμη πλιζ

  5. #5
    LESSING :starhit::starhit::starhit: Πες κανενα highlight!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Λεει πως μπορεις να φας οσο θες απο τα αγαπημενα σου φαγητα κ να αδυνατιζεις,λεει γιατι οι διαιτες παχαινουν ,γιατι οσο στερουμαστε φαγητα τοσο τα σκεφτομαστε με συνεπεια να πεφτουμε με τα μουτρα σε αυτα που στερηθηκαμε οταν η διαιτα τελειωσει,γιατι δεν χρειαζεται να μετραμε θερμιδες κ να ζυγιζουμε,γιατι οι πινακες με το ΄΄ιδανικο'' βαρος δεν ισχυουν,τι προπαγανδα κανει η βιομηχανια τροφιμων για να καθιερωσει ορισμενα αχρηστα τροφιμα κ πως εχουμε υποστει πληση εγκεφαλου απο παιδια πανω σε αυτο,γιατι η προσπαθεια για την μειωση βαρους ΔΕΝ εχει καμμια σχεση με την ισχυρη θεληση οπως συνηθως πιστευουμε κ γενικα εχει μια διαφορετικη προσεγγιση απο αλλα βιβλια που μιλανε για διατροφη που την αναπτυσει σταδιακα σε καθε κεφαλαιο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Νομιζω οτι αν πατε στο Amazon θα μπορεσετε να διαβασετε αποσπασματα απο το βιβλιο κ σχολια.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Kαι το κυριωτερο μιλαει για το πως να απαλλαγεις απο την ψυχολογικη εξαρτηση απο το φαγητο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Ώπα! Σαν κάτι να μη μου αρέσει εδώ! Πρόσφατα διάβασα ένα βιβλίο του ιδίου, με τίτλο "Ο εύκολος τρόπος να κόψετε το κάπνισμα". Μυρίζομαι εμπόριο ή μου φαίνεται; Το επόμενο βιβλίο του ποιο θα είναι άραγε; Μήπως "Ο εύκολος τρόπος να βγάλετε χρήματα";

  10. #10
    Originally posted by Ava
    Ώπα! Σαν κάτι να μη μου αρέσει εδώ! Πρόσφατα διάβασα ένα βιβλίο του ιδίου, με τίτλο "Ο εύκολος τρόπος να κόψετε το κάπνισμα". Μυρίζομαι εμπόριο ή μου φαίνεται; Το επόμενο βιβλίο του ποιο θα είναι άραγε; Μήπως "Ο εύκολος τρόπος να βγάλετε χρήματα";
    Σίγουρα υπάρχει και αυτο! Κάπου το έχει πάρει το μάτι μου αλλά συγγραφέα σίγουρα δεν κοίταξα. Εννοείται όλα για το εμπόριο.
    Ειδικά τα βιβλία για το αδυνάτισμα είναι τόσα πολλά πλέον. Αλλά δεν φταίνε μόνο αυτοί, όσο πουλάνε τόσο θα αυξάνεται και η προσφορά.
    Αυτό δε που είναι πιο λυπηρό, είναι ότι αυτοί που τα αγοράζουν είναι αυτοί που τα ξέρουν απ'έξω και ανακατωτά πρίν τα διαβάσουν.
    Σιγά το διαφορετικό βρε lessing. Ηδη αυτά που ανέφερες περιληπτικά, είναι η μια απο τις γνωστές καραμέλες.
    Εστω και αν είναι τόσο σπουδαίο όσο λες, να βοηθάει στο αδυνάτισμα αποκλείεται πάντως. Και στο κάτω κάτω πιο παρήγορο είναι να πιστεύεις ότι είναι στο χέρι σου και στη δική σου θέληση, παρά σε μερικέσ σελίδες.
    Φιλικά:saint2:

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Nαι ο ιδιος εχει μια μεθοδο που εχει βοηθησει τους καπνιστες να κοψουν το τσιγαρο η οποια ηρθε προσφατα κ στην Ελλαδα.Δεν ειμαι καπνιστρια αλλα απο ατομα που το κοψαν εμαθα για αυτον κ για αυτο εψαξα για το βιβλιο για το αδυνατισμα.Για μενα το βιβλιο ειναι εντελως διαφορετικο απο ολα που εχω διαβασει κ εχω διαβασει πολλα.Ο λογος που το προτεινω ειναι οτι το βρισκω βοηθητικο για ατομα με παρομοια προβληματα με μενα κ θα συνεχισω να μοιραζομαι οτιδηποτε πιστευω πως μπορει να μας βοηθησει.
    Ασημενια μαλλον δεν προσεξες τι εγραψα.Εγραψα οτι ειναι μυθος να πιστευουμε οτι η δυσκολια στο να χασουμε βαρος οφειλεται σε μη ισχυρη θεληση.Αν για σενα ειναι πιο παρηγορο να πιστευεις οτι ειναι στη θεληση σου ωραια,αλλα τοτε δεν θα ησουνα σε αυτο το φορουμ.
    Φιλικα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Εξαλλου ο καθενας ειναι ελευθερος να διαβασει αποσπασματα απο το βιβλιο κ να δει αν του φαινεται τοσο βοηθητικο οσο κ σε μενα γιαυτο ανεφερα τον τιτλο κ το Αmazon.:saint:

  13. #13
    Πάντως από αυτά που είπες για το βιβλίο συμφωνώ σε αρκετά, όπως το θέμα με την πλύση εγκεφάλου. Δηλαδή αυτό το σύστημα με τον δείκτη μάζας ΒΜΙ για παράδειγμα το θεωρώ μεγάλη μούφα. υπάρχουν αθλητές που σύμφωνα με τον δείκτη θα θεωρούνταν ακόμα και παχύσαρκοι. το ίδιο συμβαίνει και με τους χρόνια υπέρβαρους - παχύσαρκους. αυτό μου το εξήγησε κι ένας γνωστός μου γιατρός. χωρίς να θέλω να δώσω την εντύπωση ότι δεν έχω αυτογνωσία (παραδέχομαι πρώτη από ολους ότι ειναι εγκληματικό το γεγονός ότι άφησα τον εαυτό μου να φτασει 181 κιλά) κανένας μα κανένας δεν μπορεί να μαντέψει βλέποντας με ότι ζυγίζω όσο ζυγίζω. ο ίδιος ο γιατρός που αναφέρω με υπολόγισε γύρω στα 140 κιλά. παλιά όταν σε κάποια φάση είχα πέσει στα 100 περίπου κιλά έδειχνα γύρω στα 80. όπως μου εξήγησε λοιπόν επειδή πέρασα όλη μου τη ζωή σε πολύ αυξημένο βάρος το σώμα μου ανάπτυξε και μυική μάζα. αν χάσω αργά και σταθερά και σιγά σιγά εντάξω τη γυμναστική στο πρόγραμμα μου, δεν είναι ανάγκη να φτάσω τα 70 κιλά που θεωρούνται σωστά για το ύψος μου. και σε 90 κιλά θα είμαι υγιής.
    Συμφωνώ επίσης ότι η δουλεια πρεπει να γινει πρωτα στο μυαλο και στη ψυχη και μετά στο σώμα.

  14. #14
    Originally posted by lessing
    Nαι ο ιδιος εχει μια μεθοδο που εχει βοηθησει τους καπνιστες να κοψουν το τσιγαρο η οποια ηρθε προσφατα κ στην Ελλαδα.Δεν ειμαι καπνιστρια αλλα απο ατομα που το κοψαν εμαθα για αυτον κ για αυτο εψαξα για το βιβλιο για το αδυνατισμα.Για μενα το βιβλιο ειναι εντελως διαφορετικο απο ολα που εχω διαβασει κ εχω διαβασει πολλα.Ο λογος που το προτεινω ειναι οτι το βρισκω βοηθητικο για ατομα με παρομοια προβληματα με μενα κ θα συνεχισω να μοιραζομαι οτιδηποτε πιστευω πως μπορει να μας βοηθησει.
    Ασημενια μαλλον δεν προσεξες τι εγραψα.Εγραψα οτι ειναι μυθος να πιστευουμε οτι η δυσκολια στο να χασουμε βαρος οφειλεται σε μη ισχυρη θεληση.Αν για σενα ειναι πιο παρηγορο να πιστευεις οτι ειναι στη θεληση σου ωραια,αλλα τοτε δεν θα ησουνα σε αυτο το φορουμ.
    Φιλικα.
    Προφανώς με την "θέληση" δεν εννοώ μόνο το ρήμα θέλω, είναι ευρύετερη έννοια που έχει να κάνει με το μυαλό και περιλαμβάνει αποφασιστικότητα, δύναμη κλπ. ʼλλο επιθυμία άλλο θέληση.
    Αυτό που πιστεύω εγώ είναι ότι απλά όλα είναι στο μυαλό μας, άσχετα πώς το μεταφράζει καθένας.
    Ο λόγος που είμαι στο φόρουμ δεν καταλαβαίνω γιατί να συσχετίζεται με αυτο, δεν νομίζω να ξέρεις την πορεία μου αλλά και πάλι είναι σαν να λες ότι όσοι είναι εδω μέσα δεν έχουν θέληση. Το ότι πιστευω ότι είναι στο χέρι μου δεν σημαίνει ότι δεν θέλω να έχω συμπαράσταση ή βοήθεια πχ, δεν καταλαβαίνω γιατί με αμφισβητείς.

    Τέλοσπάντων, μου αρκεί που με επιβεβαιωσες σχετικά με τα αποτελέσματα που έχουν τα συγκεκριμένα βιβλία, ηδη έχεις διαβάσει πολλά χωρίς αποτέλεσμα. Τι να πώ; Μακάρι να δουλέψει σε εσένα και να επιτύχεις όποιους στόχους σου. Η δική μου συμβουλή θα ήταν απλά να ψάξεις μέσα σου. Τις απαντήσεις για το πως θα σου τις δώσει μόνο ο εαυτός σου και κανένα βιβλίο.
    Καλή επιτυχία!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Οχι οσοι ειμαστε εδω μεσα εχουμε προβλημα με το φαγητο δεν ειπα τιποτα για τη θεληση του καθενος.Απλως ειπα οτι το βιβλιο αναφερει οτι το θεμα του φαγητου δεν εχει να κανει με ισχυρη θεληση.
    Αλλα ΟΛΟΙ ειμαστε εδω γιατι εχουμε προβλημα με το φαγητο αλλιως δεν θα ειμασταν σε αυτο το φορουμ.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •