Εγκυος και παχυσαρκη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 40
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    12

    Εγκυος και παχυσαρκη

    Γεια σας,
    μετά από πολλούς μήνες προσπαθειών τελικά τα κατάφερα. Ήμουν 102 κιλά, με 3 μήνες σε διαιτολόγο έχασα κάποια και τώρα έμεινα έγκυος στα 97. τι θα κάνω??? έχω αγχωθεί υπερβολικά. έπρεπε να έχω χάσει κι άλλα. μόλις πριν από 3 μέρες έμαθα ότι είμαι έγκυος και ήδη βλέπω στον ύπνο μου εφιάλτες. ότι είναι ένας άντρας και μου λέει ότι θα πεθάνω αφού γεννήσω το παιδί μου, ότι δεν πάει τίποτα καλά στους 9 μήνες γιατί είμαι πολλά κιλά και διάφορα τέτοια. σήμερα ξύπνησα κλαίγοντας. υπάρχει καμία κοπέλλα με αντίστοιχο πρόβλημα? έγκυος με πολλά κιλά??? σας ευχαριστώ..

  2. #2
    Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    44
    Κοπέλα μου κατ αρχήν συγχαρητήρια!! Θα είσαι μια χαρα κι εσυ και το παιδάκι σου.
    Πρέπει να πας σε κάποιον ειδικό σε θέματα διατροφής και να σου δώσει ένα διαιτολόγιο για την εγκυμοσύνη. Στο διαιτολόγιο αυτό θα υπάρχουν τροφές με πολλά θρεπτικά συστατικά, με βιταμίνες, ασβέστιο κλπ. Θα φροντίσεις οι όποιες παρασπονδίες να είναι με υγιεινές τροφές και απο μόνη σου, πχ ψωμάκι ολικής άλεσης, τυρί με χαμηλά λιπαρά, φρούτα, ανάλατους ξηρούς καρπούς κλπ. Πιστεύω πως είναι πολύ σημαντικό να αποφύγεις τελείως γλυκά, κρουασάν, πίτσες, σοκολάτες, τσιπς και γενικά τροφές με άδειες θερμίδες.

    Ξέρω τουλάχιστον δύο κοπέλες που ήταν παχύσαρκες όταν έμειναν έγκυες και οι δυο χαίρουν άκρας υγείας. Η μία μάλιστα μόλις γέννησε ήταν λιγότερα κιλά απο πριν μεινει έγκυος. Ακολουθώντας σωστή διατροφή βεβαίως. Σκέψου οτι έχεις ακόμα ένα πολύ δυνατό κίνητρο τώρα, το εμβρυάκι σου!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    816
    xontroyla31 μην αγχονεσαι αδικα για τα κιλα κ χαλαρωσε κ απολαυσε αυτους τους υπεροχους μηνες της ζωη σου. εγω εμεινα εγκυος 99 κιλα εχασα 3 αρχικα κ τον τελευταιο μηνα τα πηρα.ετσι γεννησα στα κιλα που αρχισα. 2 μηνες μετα που γεννησα ημουν 88 χωρις καν να το καταλαβω. στη διαρκεια τη εγκυμοσυνης δεν ειχα κανενα προβλημα απο τα κιλα ουτε εγω ουτε το παιδι κ ολα πηγαν καλα.το μονο αρνητικο ηταν οι εμετοι που δεν ειχαν να κανουν με τα κιλα μου. προσεχα να μη τρωω βλακιες οχι για μενα η για τα κιλα! αλλα για το ανθρωπακι που ειχα μεσα μου,αποφυγα γλυκα κ πολλα λιπαρα χωρις ομως να ειμαι υπερβολικη.εξαλου εμεις με τα παραπανω κιλακια ειναι δυσκολο να παρουμε πολλα στην εγκυμοσυνη.εχουμε μαθει να τρωμε αρκετα κ απλα το συνεχιζουμε.οι καυσεις ειναι περισσοτερες κ ετσι σπανια περνουμε αλλα.δε βρισκουμε την εγκυμοσυνη σαν δικαιολογια να φαμε οτι δε τρωγαμε τοσο καιρο οπως κανουν μερικες αδυνατες. :P θα δεις ολα καλα θα πανε! να ακους τις συμβουλες του γυναικολογο σου κ με το καλο να παρεις το μικρουλησου αγκαλιτσα!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    207
    xontroyla31 καλησπέρα, όλα καλά θα πάνε το άγχος είναι ο μόνος εχθρός !!!
    Εγώ έμεινα έγκυος στην 2η κόρη μου και ήμουν 123κιλά.
    Λόγω του βάρους μου ο γιατρός μου μου έδωσε να κάνω την καμπύλη ζαχάρου πιο νωρίς (αντι για τον 5ο μήνα στον 2ο μήνα) αλλά και triplex καρδιάς προληπτικά .... είχα την ατυχία και έκανα ζάχαρο εγκυμοσύνης αλλά δεν το έβαλα κάτω ... με την διαβητολόγο μου που είναι ταυτόχρονα και ενδοκρινολόγος μου (είχα από πριν πρόβλημα με τον θυρεοειδή ) τα καταφέραμε μια χαρά ... μου έδωσε πρόγραμμα διατροφής για διαβήτη εγκυμοσύνης και όλα πήγαν κατ΄ευχήν αφού προσαρμόστηκα αμέσως ....
    Όλα είναι στο χέρι μας !!!!
    Απλά χωρίς άγχος !!!!
    Καλή σου τύχη και ότι χρειαστείς εδώ είμαστε !!!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    12
    σας ευχαριστώ όλες για τα καλά σας λόγια. ελπίζω να πάνε όλα καλά. μου δίνετε πολύ κουράγιο..

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    13
    Γεια σου, συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη σου, ευχομαι ολα να πανε καλα και να χαρεις το μωρακι σου στην αγκαλια σου.Το θεμα σου με αγγιξε γιατι προσφατα σχετικα αντιμετωπισα το ιδιο θεμα και τις ιδιες φοβιες (και χειροτερες) με σενα.Εμεινα εγκυος τον προηγουμενο Σεπτεμβριο.Παχυσαρκη μετα την πρωτη γεννα το 2007, 90 κιλα συν-πλην την τελευταια πενταετια.Αν και ηθελα δευτερο παιδακι ελεγα οτι θα χασω πρωτα εστω καποια απο τα κιλα που με φιλοδωρησε η πρωτη εγκυμοσυνη και η ακατασχετη υπερφαγια μου, αλλα ο καιρος περνουσε και τα κιλα δεν χανονταν.Εχοντας βαλει 22 κιλα στην πρωτη εγκυμοσυνη, ελεγα οτι αν ξαναμεινω εγκυος θα χτυπησω κατοσταρα σιγουρα.Τον περασμενο Σεπτέμβριο εμεινα εγκυος.Το μεγαλυτερο αγχος μου ήταν όχι τοσο τα κιλα σαν αριθμος αλλα αν θα τα εβγαζα περα με την εγκυμοσυνη με ενα σωμα βαρυ και κουρασμενο, το οποιο θα επιβαρυνοταν ακομα περισσοτερο.Φυσικα η γιατρος μου, χωρις να με αγχωνει, χαρακτηριστικα μου ελεγε οτι τα κιλα μου δεν ηταν τραγικα και οτι τα ειχαν καταφερει γυναικες με πολυ περισσοτερα κιλα, μου συνιστουσε να τρωω συγκρατημενα, οχι γλυκα, οχι ψωμι και να μην βαλω πανω απο 10 κιλα.Ομολογω οτι ειχα περισσοτερο αγχος για μενα, αν θα τη βγαλω καθαρη, παρα για το μωρο.Μετα τον 4ο μηνα ειχα κιρσους, απο τα γεννητικα οργανα μεχρι τα γονατα.Μαυρες σκεψεις, εφιαλτες, οχι οτι θα παθαινα θρομβωση, οχι δεν θα αντεχε η καρδια μου και αλλα τετοια.Τελικα αγαπητη μου, ολα πηγαν καλα, εβαλα 14 κιλα τα οποια εχασα αμεσως μετα τη γεννα, δεν θα σου οτι καταπιεστηκα φοβερα και δεν εφαγα, αλλα ισως επειδη η κοιλια μου ηταν από νωρις πολυ μεγαλη και ψηλα, ενιωθα δυσφορια οταν ετρωγα παραπανω και ετσι τουλαχιστον κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης δεν εκανα επεισοδια υπερφαγικα.Θα μπορουσα να ειχα προσεξει περισσοτερο και να ειχα βαλει λιγοτερα κιλα αλλα δεν νομιζω οτι η διαφορα ως προς το αποτελεσμα θα ηταν μεγαλη.Δοξα τω θεω μια χαρα γεννησα, ειμαστε καλα το μωρο μου και γω. Ειμαι σιγουρη οτι το ιδιο θα συμβει με σενα και το μωρακι σου.Μια συμβουλη, αν μου επιτρεπεις,να αποφυγεις κατι που εγω εκανα συστηματικα και φυσικα μου χαλουσε απιστευτα την ψυχολογια.Μην μπαινεις σε διαφορα ιατρικα και μη σαιτ και διαβαζεις σε σχεση με την παχυσαρκια και την εγκυμοσυνη.Θα αγχωθεις χωρις λογο, πιστεψε με, το εκανα εγω παροτι ηξερα οτι μου εκανε κακο, εσυ ελπιζω να το αποφυγεις.Η εγκυμοσυνη σου ειναι μια φυσιολογικη κατασταση και ολα θα εξελιχθουν μια χαρα.Τις θερμες ευχες μου

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Larissa
    Posts
    604
    Γεία σου xontroula!!!!!!Ήμουν κι εγώ μια έγκυος και παχυσαρκη ταυτόχρονα !!!!!Έμεινα έγκυος ακριβώς στα κιλά που είσαι κ στον ένατο ήμουν μόνο εκατόν έξι.Ο γιατρός μου στοιχήματιζε το λιγότερο είκοσι πέντε.Ευτυχώς όλα πήγαν καλά χωρίς κανέναν κίνδυνο.Θελω να σου πω πως με τα κλάματα στεναχωρεις το μωράκι σου και δεν βοηθάς κανέναν.Σου ευχομαι από καρδιάς να έχεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη όσο γίνεται πιο εύκολη και ήρεμη!!!!! Αν δεν καταφεύγεις σε διατροφικες υπερβολές όλα θα πάνε υπέροχα!!!!! :grin:

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    4,654
    Καλημέρα χοντρούλα μου!!!! Συγχαριτήρια για την εγκυμοσύνη!!! Καταρχάς θα σου πω να μην ανχώνεσε, και όσο ακολουθάς τις οδηγείες του γιατρού σου θα πάνε όλα καλά!!!

    Εγώ το πρώτο μου μωρό έμεινα έγκυος στα 112-113 κιλά (κάπου εκεί). τελείωσε η εγκυμοσύνη στα 100 κιλά, αλλά εγώ είχα άλλα προβλήματα που δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις εσύ.

    Τώρα το δεύτερό μου έμεινα έγκυος στα 92.4 και σήμερα, είμαι 14 βδομάδες έγκυος και 90.4 κιλά (αν δεν μου κάνει πλάκα δηλαδή η ζυγαριά). Επομένως μην φοβάσαι τίποτα και όλα καλά θα πάνε.

    Επίσεις υπάρχει και αυτό το πιο παλιό θέμα που μπορείς να ρίξεις μια ματιά.

    http://www.eatingdisorders.gr/forum/...ge=1#pid140912

    για ότι χρειαστείς εδώ είμαστε!!!! Φιλάκια

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    Originally posted by polinaki1983


    Τώρα το δεύτερό μου έμεινα έγκυος στα 92.4 και σήμερα, είμαι 14 βδομάδες έγκυος και 90.4 κιλά (αν δεν μου κάνει πλάκα δηλαδή η ζυγαριά).
    συγγνώμη που παρεμβαίνω στο τόπικ περί εγκυμοσύνης αλλά θέλω να συγχαρώ την Πωλίνα μας! Είσαι φοβερή! Νομίζω θα ακολουθήσεις τα χνάρια του μιτσόκολου και θα γεννήσεις ελαφρύτερη, γιούπιιιιι για το 90!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    816
    ναι μπραβοοο κ απο μενα φιλεναδα την κατηφορα :* κ σε λιγο θα ειστε 2 οι κουκλες!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    4,654
    Σας ευχαριστω κοριτσια αν και πιστευω πως με δουλευει η ζυγαρια μου.

    Απλα το ειπα σας παραδειγμα στην φιλη μας οτι ακολουθωντας σωστα τις οδηγειες οχι μονο δεν παιρνεις βαρος αλλα ισως και να χασεις και λιγο.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    816
    δε σε δουλευει πωλινα μου ειναι πραγματικοτητα! κ ειμαισιγουρη κ οτι η χοντρουλα θα τα πει μια χαρα!

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    12
    αχ τι να σας πω, να είστε όλες καλά. marlen έχεις δίκιο. συνέχεια διαβάζω όλα τα προβλήματα που έχουν τα κιλά σε μας και στα μωρά και είμαι σίγουρη ότι θα τα πάθω όλα. έχω αγχωθεί τόσο πολύ που δεν μπορώ να χαρώ. ο διαιτολόγος δε μου τα είπε καθόλου άσχημα, θα τα βολέχουμε λέει αλλά τρέμω στην ιδέα ότι την παράλλη βδομάδα έχω ραντεβού με τον γυναικολόγο και θα φωνάξει μπροστά στον άντρα μου πόσα κιλά είμαι.. ο καημένος δεν το ξέρει, και όλο με ρωτάει αλλά αυτός είναι στέκα. τι να του πω? όχι ότι δεν με βλέπει αλλά ας μην ξέρει και το νούμερο. πριν μερικούς μήνες είχα μια τραγική εμπειρία στο τμήμα στείρωσης στο Αλεξάνδρας. Με έστειλε εκεί μια γνωστή και αφού πήγα πρώτη φορά με ρωτήσαν πόσα κιλά είμαι στο ιστορικό και είπα 10 πιο κάτω γιατί ντράπηκα. ήταν 3 αδύνατες και με κοιτούσαν σα να είχα κάνει έγκλημα. μου δώσαν λοιπόν να κάνω ένα σκασμό εξετάσεις αιματολογικές, γυναικολογικές, τα πάντα. (ειδικά στην σαλπιγγογραφία πέθανα.. πόνος αφόρητος και καθόλου διακριτικοί. πρέπει να μπήκε όλο το προσωπικό μέσα. μετάνιωσα ειλικρινά που δεν είμαι πλούσια για ιδιωτικό).
    τσπ αφού τους πήγα τις εξετάσεις όλες και ήταν νορμάλ όλες, αυτές αφού δεν ξέραν τι να πούνε γιατί δεν μένω έγκυος, (το ότι δεν έκανα ποτέ ωορηξία δεν είχε καμία σημασία) με σύρανε πάνω στη ζυγαριά. και όταν είδαν το νούμερο, το φωνάζανε παντού, λέγαν ότι θέλω ξύλο να είμαι σ αυτά τα χάλια στην ηλικία μου και να λέω και ψέμματα (οκ σκοτώστε με είπα ψέμματα). έφυγα απο κει κλαμμένη και ορκισμένη ότι δεν θέλω παιδί. τελικά πήγα σε έναν φοβερό γιατρό που είπε η μάνα μου, και έμεινα με την πρώτη. μου έγραψε και κάτι χάπια που μου κόψαν και την όρεξη, έχασα και ήδη 5 κιλά και έμεινα και έγκυος.
    συγνώμη που σας κούρασα απλά δεν μπορώ να πω τον πόνο μου πουθενά αλλού. ποιος θα καταλάβει? κάποια που είναι σε διαστάσεις μοντέλου?
    σας ευχαριστώ και πάλι όλες, και όλες να τα πάμε τέλεια εύχομαι. και μακάρι κάποτε να τελείωνε ο ρατσισμός για τους χοντρούς, τους κοντούς, τους αδύνατους κλπ...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    530
    Το ότι πάμε σε δημόσιο νοσοκομείο επειδή δεν είμαστε όλες με λεφτά για ιδιωτικό, δε δίνει σε κανέναν το δικαίωμα ούτε να σου ασκεί κριτική πόσο μάλλον να σε επιπλήτει. Λυπάμαι πολύ που έφυγες κλαμένη και όχι με το κεφάλι ψηλά αφού θα τις είχες βάλει στη θέση τους. Από τις δικές σου εισφορές πληρώνονται, υπάλληλοί σου είναι κατά κάποιο τρόπο οφείλουν να σε σέβονται και να κάνουν τη δουλειά τους και μόνο. Καταλαβαίνω ότι σοκαρίστηκες όμως...Ό,τι έγινε έγινε, να είναι καλά η μανούλα που σε έστειλε στον κατάλληλο άνθρωπο και τώρα περιμένεις το δικό σου μωράκι!!! Δεν έχει κανένα νόημα να σκέφτεσαι τι έγινε...Όσο για τον άντρα σου αν νιώθεις πολύ άσχημα και δεν μπορείς να ησυχάσεις στη σκέψη της από κοινού επίσκεψης στο γιατρό, παρακάλεσέ τον να μην έρθει αυτή τη φορά...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Επιστροφή στην Αθήνα - Δράμα τέλος(;)
    Posts
    531
    Το τμήμα στείρωσης στο Αλεξάνδρας το είχα μάθει και γω καλά, και τα 102 κιλά που είχα όταν το επισκέφτηκα ήταν ο λόγος που με ψέλνανε συνεχώς. Έκανα κι εγώ κάτι εξετάσεις οδυνηρές, και η συμπεριφορά τους με έκανε να πεισμώνω. Όταν αναζητούσα κέντρο για την εξωσωματική, πρώτα σημειώνανε το βάρος μου και την ηλικία μου (τότε 39) και μετά τα υπόλοιπα στοιχεία. Όταν κόντρα στις προβλέψεις τους έμεινα έγκυος με την πρώτη, είχα να αντιμετωπίσω σε όλη την εγκυμοσύνη την άσχημη συμπεριφορά του γυναικολόγου. Αν και έγκυος, μετρούσα κάθε μπουκιά που έβαζα στο στόμα μου, κάτι που επιδεινώθηκε όταν προέκυψε ο διαβήτης κύησης. Αν και ο γυναικολόγος μου φώναζε πως φταίνε τα κιλά για αυτό, στο διαβητολογικό του Αλεξάνδρας έβλεπα πως ήμουν η μόνη χοντρούλα. Όλα πήγαν καλά, δεν έβαλα γραμμάριο, και δυστυχώς για μένα δεν έχασα γραμμάριο με τη γέννα - οι περισσότερες γεματούλες χάνουν κιλά με τη γέννα!
    Επειδή η ζωή είναι παράξενη, λίγα χρόνια μετά και αρκετά κιλά πιο πάνω (120 αισίως!), μαθαίνω στη 13η βδομάδα πως ο πελαργός με ξαναεπισκέφτηκε. ʼλλαξα πάνω από 5 γυναικολόγους, καθώς δεν ήθελα με τίποτα να περάσω ξανά την ίδια μουρμούρα. Δύσκολη εγκυμοσύνη, να φανταστείς πως επειδή ήμουν σε επαρχιακή πόλη χρειάστηκε να νοσηλευτώ προληπτικά σε μεγάλο νοσοκομείο με νεογνολογικό τμήμα ώστε να μην αντιμετωπίσω πρόβλημα σε τυχόν πρόωρο τοκετό.
    Μήνυμα πρώτο: Βρες γυναικολόγο που να ξέρει το πρόβλημα της εγκυμοσύνης σε παχυσαρκία. Μόνο κάποιος που ξέρει τα προβλήματα μπορεί να σου δώσει τις σωστές κατευθύνσεις.
    Μήνυμα δεύτερο: ʼρχισε από τώρα να προσέχεις τη διατροφή σου. Μια διαίτα 2500 θερμίδων (κάπου εκεί μου την είχε βγάλει ο γυναικολόγος και ο ενδοκρινολόγος) είναι απαραίτητη σε όλη την εγκυμοσύνη.
    Μήνυμα τρίτο: Αν φοβάσαι μην μάθει ο άντρας σου τα κιλά σου, κράτησέ τον έξω από το ιατρείο όσο κρατάει η εξέταση. Φώναξέ τον στον υπέρηχο, ή σε ό,τι τον θέλεις δίπλα σου, αλλά δικαιούσαι προσωπική επαφή με το γυναικολόγο σου.
    Καλή συνέχεια, και να χαίρεσαι το μωράκι που μεγαλώνει στην κοιλίτσα σου!

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •