Αγαπώ Τον Εαυτό Μου, Αγαπώ Το Σώμα Μου....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,621

    Αγαπώ Τον Εαυτό Μου, Αγαπώ Το Σώμα Μου....

    η αγάπη του εαυτού μας είναι όντως ευτυχία... όμως πόσες από εμάς που υποφέρουμε από διατροφικές διαταραχές αγαπάμε εαυτόν?

    Τι πρέπει επιτέλους να κάνουμε για να αγαπήσουμε το σώμα μας?

    Πως να αγαπήσω αγαπητές μου το σώμα μου? ΠΩΣ?

    Aυτό το ερώτημα εμένα με τυρραναει...
    και θέλω ειλικρινά μαζι να διερευνήσουμε αποτελεσματικούς τρόπους μεσα απο τους οποίους, ΝΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΠΙΤΥΧΩ να γινω ΕΓΩΙΣΤΡΙΑ...
    να αγαπώ τον εαυτό μου κ να μην βάζω πάντα τις δικιές μου ανάγκες τελευταιες στη λίστα των προτεραιοτήτων.

    σήμερα διάβασα ένα σχετικό αρθρο και ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας

    καλή ανάγνωση ....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,621
    η αγάπη του εαυτού είναι ευτυχία

    Η χριστιανική προτροπή "Αγάπα τον πλησίον σου ως εαυτόν" διαβάζεται συνήθως ελλιπώς. Από τη μια εννοεί φυσικά να αγαπάς τους άλλους αλλά εκείνο στο οποίο πρωτίστως προτρέπει, είναι να αγαπάμε τον εαυτό ΅ας. Πολλοί πιστεύουν πως αγαπώντας τον εαυτό ΅ας γινόμαστε εγωιστές. Λάθος. Είναι αδύνατον να αγαπήσεις τον άλλον αν δεν αγαπάς τον εαυτό σου.

    Αγαπώ τον εαυτό ΅ου σημαίνει πολλά. π.χ. σέβομαι και εκφράζω τις ανάγκες ΅ου, αναγνωρίζω και εμπιστεύομαι τις ικανότητές ΅ου, δεν ΅ε τοποθετώ πιο κάτω αλλά ούτε πιο πάνω από κανέναν, φροντίζω το σώμα ΅ου και την ψυχή ΅ου, αναλαμβάνω τις ευθύνες ΅ου και τις συνέπειές τους, διεκδικώ τα δικαιώματά ΅ου και αναλαμβάνω τις υποχρεώσεις ΅ου, υποστηρίζω τις θέσεις ΅ου, υποστηρίζω τα συναισθήματά ΅ου. Μου αρέσω όπως είμαι και προσπαθώ συνεχώς να βελτιώνω τον εσωτερικό εαυτό ΅ου. Τολμώ να σχετίζομαι ΅ε ανθρώπους και συνάπτω φιλίες. Αγαπώ ερωτικά και παντρεύομαι. Εργάζομαι και προσφέρω στο κοινωνικό σύνολο.
    Όταν υπάρχουν όλα αυτά τότε ΅όνο αγαπάμε τον εαυτό ΅ας και ΅όνο τότε μπορούμε να αγαπήσουμε τον πλησίον ΅ας.

    Πολλοί πιστεύουν ότι αρκεί να είναι καλοί για να θεωρούνται κοινωνικά και χριστιανικά ορθοί. Δεν είναι έτσι. Ξέρω ανθρώπους που θεωρούνται πολύ καλά παιδιά, αλλά π.χ. δεν μπορούν να πουν όχι. Πιστέψτε ΅ε. Δεν είναι καλά παιδιά.
    Όταν δεν μπορείς να πεις όχι σε όλους όσοι σου ζητούν πράγματα, αυτό σημαίνει πως δεν μπορείς όλους να τους ικανοποιήσεις, επομένως κάποιους θα ρίξεις, ΅ε κάποιους θα είσαι ασυνεπής.
    Σημαίνει επίσης ότι παραμελείς τον εαυτό σου για χάρη των άλλων, ότι καταπίνεις συνεχώς όσα σε δυσαρεστούν και σε δυσκολεύουν.


    Επομένως, τι είδους καλοσύνη είναι αυτή; ʼσε που μέσα τους όλ' αυτά τα "καλά" παιδιά βράζουν. Υποφέρουν. Γιατί είναι μονίμως θυμωμένοι ΅ε τον κόσμο που απαιτεί πράγματα απ' αυτούς, αλλά είναι κυρίως θυμωμένοι ΅ε τους ίδιους που δεν μπορούν να αρνηθούν, δεν μπορούν να πουν όχι, επειδή νομίζουν ότι έτσι χαλάνε την εικόνα του καλού παιδιού.

    Ο εσωτερικός θυμός, αυτός που ποτέ δεν εκφράζεται, γίνεται πάντα κάτι άλλο.

    Το συνηθέστερο, είναι η έκρηξη κάποια στιγμή, αλλά τέτοιου είδους έκρηξη, που αφήνει άναυδους τους γύρω. Μπορεί αίφνης δηλαδή να αντικρίσεις έναν τελείως διαφορετικό άνθρωπο από το καλό παιδί που ήξερες και μια συμπεριφορά που αγγίζει τα όρια της βιαιότητας.
    Ένα άλλο σύμπτωμα είναι γκρίνια και το συνεχές γκιρ-γκιρ.

    Επίσης, τα κλάματα, αλλά και σοβαρότερα συμπτώματα όπως το σωματικό βάρος, ο αλκοολισμός, η χρήση ουσιών κλπ.

    Οι καλοί άνθρωποι υπήρξαν παραχαϊδεμένα ή παραμελημένα παιδιά.
    Και ΅η φανταστείτε ότι το παραχάιδεμα είναι σωστή γονείκη συμπεριφορά. Δεν σημαίνει τρυφερότητα, ούτε αγάπη. Αυτά είναι απαραίτητα για ένα παιδί και πρέπει να τους τα παρέχουμε αφειδώς.

    Παραχαϊδεύουμε τα παιδιά ΅ας όχι ΅όνο όταν ικανοποιούμε κάθε επιθυμία τους, αλλά και όταν προλαβαίνουμε τις ανάγκες τους.Παραχάιδεμα είναι λόγου χάρη όταν συνεχίζουμε να τα ταίζουμε ενώ μπορούν πλέον να φάνε μόνα τους. Όταν τα κάνουμε μπάνιο ή τα σκουπίζουμε στην τουαλέτα ενώ είναι σε ηλικία που μπορούν πλέον να αυτοεξυπηρετηθούν. Παραχάιδεμα είναι όταν τους λέμε τι να κάνουν, Π.χ. βάλε κάτι θα κρυώσεις ή πρόσεχε ΅η χτυπήσεις και τέτοια.

    Αυτές οι συμπεριφορές από μέρους των γονιών, αργά αλλά σταθερά αχρηστεύουν τα παιδιά και όταν ενηλικιώνονται επειδή έχουν ζήσει σε ένα υπερπροστατευμένο περιβάλλον, η πραγματική ζωή τούς φαίνεται δύσκολη και η κοινωνία εχθρική. Προσπαθούν λοιπόν κάποια απ' αυτά να είναι καλοί, ώστε να γοητεύουν συνεχώς τους άλλους - όπως γινόταν και ΅ε τους γονείς τους- και να εξασφαλίζουν τα αντίστοιχα οφέλη.
    Αλλά, η κοινωνία δεν ανταποκρίνεται και οι άνθρωποι αυτοί είναι συνήθως δυστυχείς.

    Με τα παραμελημένα παιδιά, τα πράγματα είναι ακόμα πιο δύσκολα. Συνήθως αυτά τα παιδιά γίνονται εξαρτημένοι ενήλικες. Εξαρτώνται είτε από το φαγητό και το ποτό, είτε από ουσίες, αλλά πολύ συχνά εξαρτώνται από άλλους ανθρώπους. Βλέπουμε λοιπόν να έχουν μακροχρόνιους προβληματικούς δεσμούς ΅ε άτομα που δεν τους προσφέρουν παρά τη λανθασμένη σιγουριά ότι δεν θα φύγουν ποτέ όπως έκανε ο γονιός τους ή πως δεν θα τα παραμελήσουν όπως παραμελήθηκαν από τους γονείς τους ακόμα κι αν αυτοί ήταν παρόντες. Η λύση γι' αυτούς τους ανθρώπους είναι η ψυχοθεραπεία. Προέχει όμως να συνειδητοποιήσουν, δηλαδή να παραδεχτούν ότι υποφέρουν. Ένας παχύσαρκος ότι είναι πρόβλημα η παχυσαρκία του όπως ένας αλκοολικός ότι έχει πρόβλημα ΅ε το ποτό. Αυτό είναι το πρώτο βήμα για μια - είναι η αλήθεια - επίπονη και μακροχρόνια θεραπεία. Αλλά τίποτα στη ζωή δεν ΅ας χαρίζεται και εν πάση περιπτώσει αξίζει τον κόπο. Γιατί στο τέλος της διαδρομής οι άνθρωποι αυτοί, καλοί στην πραγματικότητα για τους άλλους αλλά όχι για τον εαυτό τους, αρχίζοντας την προσπάθεια δεν θα έχουν να χάσουν τίποτα εκτός από τις ... αλυσίδεςτους,αυτές που τους δένουν ΅ε την όποια εξάρτησή τους.

    Αγαπώ τον εαυτό ΅ου σημαίνει πολλά. π.χ. σέβομαι και εκφράζω τις ανάγκες ΅ου.

    Όταν δεν μπορείς να πεις όχι, σημαίνει επίσης ότι παραμελείς τον εαυτό σου για χάρη των άλλων.

    πηγή : e-aftognosia.gr

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,621
    να λοιπόν τι θα συμβεί οταν μάθουμε να αγαπάμε τον εαυτό μας.....


    ''Όταν άρχισα να αγαπώ τον εαυτό μου πραγματικά......

    Όταν άρχισα να αγαπώ τον εαυτό μου πραγματικά,
    μπόρεσα να καταλάβω ότι ο συναισθηματικός πόνος και η θλίψη,
    απλώς με προειδοποιούσαν να μη ζώ κόντρα στην αλήθεια μου.
    Σήμερα ξέρω ότι αυτό το λέμε ΑΥΘΕΝΤΙΚΟΤΗΤΑ.

    Όταν άρχισα να αγαπώ τον εαυτό μου πραγματικά,
    κατάλαβα σε πόσο δύσκολη θέση ερχόταν κάποιος
    με το να του επιβάλλω τις επιθυμίες μου, παρότι ήξερα ότι
    ούτε ήταν κατάλληλη η στιγμή ούτε ο άνθρωπος ήταν έτοιμος,
    ακόμα κι αν αυτός ο άνθρωπος ήμουν εγώ.
    Σήμερα ξέρω ότι αυτό το λέμε ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗ.

    Όταν άρχισα να αγαπώ τον εαυτό μου πραγματικά,
    έπαψα να λαχταρώ μια άλλη ζωή και μπόρεσα να δω
    ότι τα πάντα γύρω μου με προκαλούσαν να μεγαλώσω.
    Σήμερα ξέρω ότι αυτό το λέμε ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ.

    Όταν άρχισα να αγαπώ τον εαυτό μου πραγματικά,
    κατάλαβα ότι βρίσκομαι πάντα και σε όλες τις περιστάσεις,
    την κατάλληλη στιγμή και στο σωστό μέρος και ότι όλα όσα γίνονται
    είναι σωστά. Από τότε κατάφερα να γαληνέψω.
    Σήμερα ξέρω ότι αυτό το λέμε ΑΠΟΔΟΧΗ.

    Όταν άρχισα να αγαπώ τον εαυτό μου πραγματικά,
    έπαψα να στερούμαι τον ελεύθερο χρόνο μου
    και σταμάτησα να κάνω μεγαλόπνοα σχέδια για το μέλλον.
    Σήμερα κάνω μόνο ό,τι με ευχαριστεί και με γεμίζει χαρά,
    ό,τι αγαπώ και κάνει την καρδιά μου να γελά,
    με τον δικό μου τρόπο και στους δικούς μου ρυθμούς.
    Σήμερα ξέρω ότι αυτό το λέμε ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΑ.

    Όταν άρχισα να αγαπώ τον εαυτό μου πραγματικά,
    απελευθερώθηκα από ό,τι δεν ήταν υγιές για μένα.
    Από φαγητά, άτομα, πράγματα, καταστάσεις και από ό,τι
    με τραβούσε συνεχώς μακριά από τον ίδιο μου τον εαυτό.
    Στην αρχή το ονόμαζα ?υγιή εγωισμό?.
    Αλλά σήμερα ξέρω ότι είναι ΑΥΤΑΓΑΠΗ.

    Όταν άρχισα να αγαπώ τον εαυτό μου πραγματικά,
    έπαψα να θέλω να έχω πάντα δίκιο. Έτσι έσφαλλα πολύ λιγότερο.
    Σήμερα κατάλαβα ότι αυτό το λέμε ΑΠΛΟΤΗΤΑ.

    Όταν άρχισα να αγαπώ τον εαυτό μου πραγματικά,
    αρνήθηκα να συνεχίσω να ζώ στο παρελθόν και να ανησηχώ για το μέλλον μου.
    Τώρα ζώ περισσότερο τη στιγμή όπου ΟΛΑ συμβαίνουν.
    Έτσι σήμερα, ζώ την κάθε μέρα και αυτό το λέω ΠΛΗΡΟΤΗΤΑ.

    Όταν άρχισα να αγαπώ τον εαυτό μου πραγματικά,
    συνειδητοποίησα ότι η σκέψη μου μπορεί να με κάνει μίζερο και άρρωστο.
    Όταν όμως επικαλέστηκα τις δυνάμεις της καρδιάς μου,
    η λογική απέκτησε έναν πολύτιμο σύντροφο.
    Αυτή τη σχέση την ονομάζω σήμερα ΣΟΦΙΑ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ.

    Δεν υπάρχει λόγος να φοβόμαστε τις αντιπαραθέσεις, τις συγκρούσεις
    και τα προβλήματα με τον εαυτό μας και τους άλλους γιατί καμιά φορά,
    ακόμα και τα άστρα εκρήγνυνται και δημιουργούνται νέοι Γαλαξίες.
    Σήμερα ξέρω ότι ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ !''

    Τσάρλι Τσάπλιν
    Ομιλία στα 70στά γενέθλια του

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,621
    Ξεκινάμε με μικρά βήματα και καθημερινή επαγρύπνηση για τον τρόπο που φερόμαστε στον εαυτό μας. Εδώ είναι μερικοί τρόποι που προτείνουν οι περισσότεροι θεραπευτές:

    1. Καταρχήν, να είστε ειλικρινείς με τον εαυτό σας.

    Παρατηρείτε τους χιλιάδες τρόπους που βρίσκετε για να τον υποβιβάσετε με απαξιωτικές σκέψεις και εκφράσεις. Δε χρειάζεται να έχουμε εξαιρετικά ταλέντα και ικανότητες. Αξίζουμε την αγάπη, όπως όλα τα άλλα πλάσματα γύρω μας απλά και μόνο επειδή υπάρχουμε.


    2. Δημιουργείστε μια λίστα με όλα τα ταλέντα,

    τα προτερήματα, τις ικανότητες και όλα τα πράγματα που έχετε καταφέρει μέχρι σήμερα, ακόμα και τα πιο μικρά. Έχουμε συνηθίσει τόσο πολύ να επικεντρωνόμαστε στα λάθη και τις παραλείψεις μας, που αυτά τα ξεχνάμε και τα θεωρούμε δεδομένα.


    3. Να επιτρέψετε στον εαυτό σας να χαλαρώσει, να μην κάνει "τίποτα", έστω και για λίγο, να βρείτε τον προσωπικό σας χρόνο που θα τον αφιερώσετε σε σας.


    4. Να μην θυσιαζόσαστε για τους άλλους.

    Η θυσία εμπεριέχει πόνο και καταναγκασμό. Το να προσφέρουμε με χαρά και αγάπη είναι κάτι διαφορετικό. Όταν αισθανόμαστε ότι θυσιαζόμαστε σημαίνει ότι πάμε κόντρα στις επιθυμίες μας.


    5. Να αφουγκραζόσαστε τις ανάγκες σας.

    Ποια είναι αυτά τα πράγματα που σας δίνουν χαρά, που προσθέτουν στη θετική σας δόνηση; Βρείτε χρόνο για κάτι δημιουργικό, για κάτι που σας εκφράζει, ακόμα κι αν είναι η ανάγνωση ενός βιβλίου.


    6. Να σταματήσετε εκείνες τις συνήθειες και τους εθισμούς που σας σαμποτάρουν και σας μειώνουν.

    Πάρτε, επιτέλους, εκείνη την απόφαση να φροντίσετε το σώμα σας, ν'αλλάξετε τη διατροφή σας ή να χάσετε κάποια κιλά, αν αυτό θα σας κάνει να αισθανθείτε καλύτερα.


    7. Να ομορφύνετε το χώρο και το περιβάλλον σας με τα μέσα που διαθέτετε.

    Η εξωτερική ομορφιά επηρεάζει την ψυχική μας διάθεση σημαντικά. Πετάξτε όλα τα άχρηστα, κάντε χώρο για τα καινούργια.


    8. Να βρίσκεστε με ανθρώπους θετικούς που σας αγαπάνε και το δείχνουν, που προσθέτουν στην αυτοεκτίμησή σας.

    Αρκετά υποβιβάζουμε οι ίδιοι τον εαυτό μας, δε χρειαζόμαστε και τη συνεισφορά άλλων σ'αυτό.


    9. Κάντε δώρα στον εαυτό σας.

    Φερθείτε του σαν να ήταν ο καλύτερος εραστής σας. Πρόσφερετέ του αυτά που θα δίνατε και σ'εκείνον.


    10. Σεβαστείτε τα όριά σας.

    Πείτε όχι όταν το θεωρείτε σωστό. Δείξτε πως πιστεύετε στην αξία σας και δεν το διαπραγματεύεστε.


    11. Βάλτε στόχους και επιδιώξτε τα όνειρά σας.

    Ποιο ήταν αυτό που πάντα θέλατε να κάνετε αλλά πιστεύατε ότι δεν μπορείτε; Κάντε μια έρευνα, ίσως να υπάρχουν τρόποι που δεν τους είχατε ανακαλύψει γιατί ποτέ δεν μπήκατε στη διαδικασία να το ψάξετε αρκετά. Ακόμα κι αν όντως δε γίνεται, ίσως, να οδηγηθείτε σε άλλους δρόμους, καλύτερους. Το σύμπαν έχει περίεργους τρόπους να μας βοηθάει όταν γινόμαστε δημιουργικοί.


    12. Συγχωρέστε τον εαυτό σας που είσαστε άνθρωπος.

    Δείτε την ομορφιά σ'αυτά που έχετε ζήσει, ακόμα και στα δύσκολα. Είναι αυτά που σας βοήθησαν να εξελιχθείτε. Βρείτε το δώρο σε κάθε εμπειρία και νιώστε ευγνωμοσύνη που καταφέρατε να επιβιώσετε με σώας τας φρένας.


    13. Μάθετε να λέτε μπράβο στον εαυτό σας

    κάθε φορά που κάνετε κάτι, ακόμα κι αν είναι ότι μαγειρέψατε ένα ωραίο φαγητό. Αυτό δεν κάνουμε με τα παιδιά για να τα ενθαρρύνουμε; Είμαστε σαν μικρά παιδιά που τώρα αρχίζουμε να μαθαίνουμε για την αγάπη.


    14. Βρεθείτε κοντά στη φύση όσο πιο συχνά μπορείτε και θαυμάστε την τελειότητά της. Είμαστε κι εμείς κομμάτια της και είμαστε το ίδιο τέλειοι. Νιώστε ευγνωμοσύνη που είστε ζωντανοί, που είστε εδώ και μπορείτε να τα βλέπετε όλα αυτά

  5. #5
    Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    35
    ?The easiest thing to be in the world is you. The most difficult thing to be is what other people want you to be. Don't let them put you in that position.?
    ~Leo Buscaglia~
    Love yourself!!!!!!!!! :love:

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    πολύ καλά άρθρα ria, ευχαριστούμε για τα ποστ! :thumbup:

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    ΡΙΑ!!!!Που εισαι βρε ψυχη τι κανεις;:love:

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,621
    Originally posted by lessing
    ΡΙΑ!!!!Που εισαι βρε ψυχη τι κανεις;:love:

    lessing :love:

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,621
    Originally posted by monahoiot
    πολύ καλά άρθρα ria, ευχαριστούμε για τα ποστ! :thumbup:
    :starhit: monahoit παρακαλώ... τα γραφω να τα διαβαζω κι εγω μηπως κ πέσει στον ερωτα μου επιτελους ...ο εαυτος μου χαχαχα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,621
    Originally posted by dimitra_21
    ?The easiest thing to be in the world is you. The most difficult thing to be is what other people want you to be. Don't let them put you in that position.?
    ~Leo Buscaglia~
    Love yourself!!!!!!!!! :love:
    :thumbup:

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,621
    Ο εαυτός σας είναι ότι πολυτιμότερο και ομορφότερο έχετε.


    Αγαπήστε και φροντίστε το σώμα σας, χωρίς να το κακολογείτε.

    Μη προσπαθείτε να αδυνατίστε για να αρέσετε στους άλλους.

    Η άθληση, η
    καθαριότητα και η υγιεινή διατροφή είναι σημαντικές για την υγεία σας και για να
    νιώσετε εσείς καλά .


    Μην ακολουθείτε τα πρότυπα, που παρουσιάζουν τα διάφορα περιοδικά μόδας και
    που οι σελίδες τους είναι γεμάτες από πολύ αδύνατα σώματα με τέλειες αναλογίες.

    Δε
    χρειάζεστε να είστε μοντέλα για να σας αγαπήσουν οι άλλοι. Η αξία σας δεν
    μετριέται με κιλά.

    Μη χαλάτε την ζωή σας προσπαθώντας να φτάσετε κάποια
    πρότυπα που απλά ?δεν υπάρχουν. Τα μοντέλα με την αψεγάδιαστη ομορφιά, είναι
    φωτογραφίες που έχουν υποστεί ειδική επεξεργασία που αφαιρεί όλα τα ψεγάδια.


    Κοιτάξτε γύρω σας. Πόσα πραγματικά κορίτσια ή αγόρια έχουν το τέλειο σώμα;


    Είναι δυνατό μόνο αυτά να αξίζουν να αγαπηθούν;


    Μη πιέζετε τον εαυτό σας να κάνετε δίαιτα για να δεχτούν και να σας αγαπήσουν οι
    άλλοι.

    Αυτό δεν είναι αυτό-εκτίμηση σας ? αυτό είναι έτερο εκτίμηση- αφήνετε
    δηλαδή τους άλλους να καθορίζουν την εκτίμηση που έχετε εσείς για τον εαυτό σας
    και έτσι «υπακούτε» και κάνετε αυτό που θέλουν οι άλλοι.


    Ο μόνος κατάλληλος για να σας πει αν χρειάζεστε να χάστε βάρος, είναι ο γιατρός
    σας.

    Δίαιτα, χρειάζεται μόνο σε περίπτωση που το βάρος σας βάζει σε κίνδυνο την
    υγεία σας.


    Μην αξιολογείτε το βάρος σας με βάση το «ιδανικό βάρος» σας που δείχνουν οι
    διάφοροι πίνακες και διαγράμματα που κυκλοφορούν.

    Ο κάθε οργανισμός είναι
    μοναδικός, έχει διαφορετικές ανάγκες.

    Κάθε σώμα είναι διαφορετικό - τα ανορεξικά
    μοντέλα δεν είναι ούτε φυσιολογικά, ούτε απαραίτητα όμορφα.


    Όταν νιώθεις καλά με τον εαυτό σου, τότε ακτινοβολείς μια σιγουριά, που είναι πολύ
    ελκυστικότερη από οποιοδήποτε ντύσιμο ή σχήμα σώματος.

    Τα κιλά που εσύ πασχίζεις
    να χάσεις, οι άλλοι συνήθως ούτε τα αντιλαμβάνονται-δεν είναι αυτό που έχει σημασία!


    Η φιλικότητα και το ενδιαφέρον προς τους άλλους, είναι αυτό που κάνει τους
    ανθρώπους πραγματικά δημοφιλείς κι αξιαγάπητους.

    Είναι αλήθεια όλοι οι άνθρωποι
    που αγαπάς και θαυμάζεις, πανέμορφοι, αδύνατοι, με γυμνασμένους κοιλιακούς και
    άψογα, γραμμωμένα, μακριά πόδια;


    Να σκέφτεται και να λες συνέχεια στον εαυτό σου:


    «ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΚΑΙ ΑΞΙΑΓΑΠΗΤΟΣ. ΕΜΑΙ Ο ΕΑΥΤΟΣΜΟΥ! »

    πηγή :

    http://www.mentoras.org/PDF/diet2.pdf

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,621
    http://www.youtube.com/watch?v=3qv88...eature=related



    Σ' αγαπώ
    σ' αγαπώ γιατί είσαι ωραία
    σ' αγαπώ γιατί είσαι ωραία
    σ' αγαπώ γιατί είσαι εσύ

    Αγαπώ
    αγαπώ κι όλο τον κόσμο
    αγαπώ κι όλο τον κόσμο
    γιατί ζεις κι εσύ μαζί

    Το παρα
    το παράθυρο κλεισμένο
    το παράθυρο κλεισμένο
    το παράθυρο κλειστό

    ʼνοιξε
    άνοιξε το ένα φύλλο
    άνοιξε το ένα φύλλο
    την εικόνα σου να δω

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,621
    "Μέσα σε κάθε άνθρωπο υπάρχει ένας
    μοναδικός παράδεισος...
    ...ολόκληρος και ακέραιος"

    Παράκελσος

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,621
    ε, ναι λοιπόν το αποφασισα,

    σημερα δε θα αναβάλλω για κανένα λόγο το γυμναστήριο....

    ας κάνω κάτι για αυτο το σώμα που θέλω τόσο να αγαπήσω :love:

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    530
    Πολύ ενδιαφέρον ποστ.... Νομίζω το πρώτο βήμα είναι να μην κοιταζόμαστε στον καθρέφτη βρίσκοντας ΜΟΝΟ μειονεκτήματα....Ας μας πούμε κι ένα μπράβο για κάτι όμορφο που είναι δεδομένο πως όλες έχουμε πάνω μας....:love::love::love::love:

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •