Γειά σε όλους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    115

    Γειά σε όλους

    Γειά σας,είμαι καινούργια εδώ.Δεν ξέρω απο που νάρχισω.Αναρωτιέμαι αν όλοι οσοι εχουν διατροφικες διαταραχες καταλαβαινουν οτι υπάρχει καποιο πρόβλημα η είναι αναμεσα σε δυο απόψεις(δηλαδη απο τη μια σκεφτονται ειναι προβλημα κι απο την αλλη σκεφτονται δεν ειναι κι οτι το θελουν) Έβαλα πεντε κιλα και πρέπει να τα χασω.Απο τη μια λέω δεν πρέπει απο την αλλη το θέλω.Θ'ελω να'μαι κ'ατω απο τα 39 κιλά.Ουτε στα 37 ένιωθα ικανοποιημενη όμως.Ουτε στα 36.Μου έχει καρφωθει στο μυαλο το 33.Δεν ειναι φυσιολογικο,σωστά;Πως να βρω μια ισορροπία;Μπέρδεμα!! :(

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    607
    Δεν ξερω πως να σου απαντησω ειλικρινά. Διαβαζω τοση ωρα το μηνυμα σου και δεν ξερω δεν μπορω να βρω τι ειναι αυτο που θα σε ταρακουνησει που θα σε βοηθησει. Να σε μαλώσω, να σου φωνάξω, να σου μιλήσω διαφορετικά. Δεν ξέρω αληθεια δεν ξερω. Διαβασε αν θες την ιστορία μου σε αυτο το φορουμ θα τη βρεις.
    Ευχομαι ειλικρινα ο δικός σου εφιάλτης να σταματησει πριν συμβει κατι ανεπανόρθωτο. Να προσέχεις και ευχομαι ολα να πανε καλα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    115
    Originally posted by mariafc
    Δεν ξερω πως να σου απαντησω ειλικρινά. Διαβαζω τοση ωρα το μηνυμα σου και δεν ξερω δεν μπορω να βρω τι ειναι αυτο που θα σε ταρακουνησει που θα σε βοηθησει. Να σε μαλώσω, να σου φωνάξω, να σου μιλήσω διαφορετικά. Δεν ξέρω αληθεια δεν ξερω. Διαβασε αν θες την ιστορία μου σε αυτο το φορουμ θα τη βρεις.
    Ευχομαι ειλικρινα ο δικός σου εφιάλτης να σταματησει πριν συμβει κατι ανεπανόρθωτο. Να προσέχεις και ευχομαι ολα να πανε καλα.
    Δεν θέλω να με μαλώσεις.Είμαι σιγουρη ότι εγώ φταίω που όλα γίνονται χειρότερα.Γιατί άλλοι άνθρωποι δεν επηρεάζονται τόσο όσο εγώ;Γιατί όσοι μου λένε να προσέχω δεν φαίνεται να με αγαπάνε τόσο;
    Θα διαβάσω την ιστορία σου..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    ʼννα μου πράγματι δεν είναι φυσιολογικό αυτό που νιώθεις και οι σκέψεις που περνάνε από το μυαλό σου. Ο υποσιτισμός έχει "πειράξει" το μυαλό σου και νιώθεις και βλέπεις πράγματα που δεν υφίστανται. Εννοείται πως δεν θα σε μαλώσουμε αλλά από τη στιγμή που αναρωτιέσαι αν θα είσαι ευτυχισμένη σε χαμηλότερα κιλά να σε γλιτώσω από τον κόπο και να σου πω ότι δεν πρόκειται ποτέ όσο και να αδυνατίσεις να νιώθεις ευχαριστημένη, όσο περισσότερο θα χάνεις τόσο περισσότερο θα θέλεις να χάσεις μέχρι να εξαφανιστείς! Πάντως είναι φυσιολογικό για κοπέλες ανορεξικές να νιώθουν καλά με τον εαυτό τους και να μην θέλουν να φύγουν από την ανορεκτική φάση. Από την μία είναι λογικό να κατανοείς σε φάσεις ότι το να υποσιτίζεσαι και να χάνεις κιλά σου κάνει κακό και ότι νιώθεις αδύναμη και δεν μπορείς να κάνεις ακόμη και βασικά καθημερινά πράγματα και από την άλλη ότι είσαι η καλύτερη από όλους και ναι εσύ μόνο τα έχεις καταφέρει να είσαι τόσο αδύνατη και ίσως οι γύρω σου απλά να σε ζηλεύουν... Το μυαλό μας κάποιες φορές μας παίζει άσχημα παιχνίδια...:mad:
    Θα σε παρακαλούσα να προσπαθήσεις να κάνεις ένα βήμα μπροστά και να δεχθείς βοήθεια από κάποιον ειδικό σε διατροφικές διαταραχές, γιατί με το να είσαι τόσο ελλιποβαρής πλέον κινδυνεύει εκτός από την υγεία σου και η ίδια σου η ζωή. Προφανώς το ξέρεις αλλά δεν είμαι σίγουρη αν είσαι σε θέση να το καταλάβεις. Ότι χρειαστείς εμείς είμαστε εδώ :-)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    115
    Originally posted by Eli
    Πάντως είναι φυσιολογικό για κοπέλες ανορεξικές να νιώθουν καλά με τον εαυτό τους και να μην θέλουν να φύγουν από την ανορεκτική φάση. Από την μία είναι λογικό να κατανοείς σε φάσεις ότι το να υποσιτίζεσαι και να χάνεις κιλά σου κάνει κακό και ότι νιώθεις αδύναμη και δεν μπορείς να κάνεις ακόμη και βασικά καθημερινά πράγματα και από την άλλη ότι είσαι η καλύτερη από όλους και ναι εσύ μόνο τα έχεις καταφέρει να είσαι τόσο αδύνατη και ίσως οι γύρω σου απλά να σε ζηλεύουν... Το μυαλό μας κάποιες φορές μας παίζει άσχημα παιχνίδια...
    Εγώ δεν νιώθω καθόλου καλά με τον εαυτό μου και δεν είναι αν θέλω να βγώ απάυτο η όχι.Είναι λες και επέτρεψα σε αυτό το πράγμα να κάνει τα πράγματα πιο περίπλοκα και τώρα δεν ξέρω τι συμβαίνειι.Δεν θα είμαι ποτέ καλύτερη απο κανένα ούτε και θέλω να με ζηλεύουν.Να είναι περήφανοι για ΄μένα ναι το θελω..και να με αγα΄πανε θέλω.Aπο μένα ζητώ πολλά όμως,θέλω να είμαι όμορφη ναι ,να τα κατάφερνω γενικα και να μη φοβάμαι και χαρούμενη.Πως να νιώσω και καλα αν κι αυτο που βλεπω επίσης δεν μου αρέσει;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    Αφού ʼννα μου θέλεις οι αγαπημένοι σου άνθρωποι να είναι περήφανοι για σένα και εσύ να νιώθεις όμορφη το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να υιοθετήσεις μία υγιεινή διατροφή που θα σου προσφέρει όλα όσα χρειάζεται ο οργανισμός σου για να λειτουργεί σωστά και καθημερινή άσκηση (χωρίς υπερβολές). Αν καταφέρεις να φτιάξεις την διατροφή σου και το σώμα σου αρχίσει και πάλι να λαμβάνει θρεπτικά συστατικά τότε θα μπορέσεις να δεις και τον εαυτό σου πιο όμορφο στον καθρέπτη.
    Αλλά είναι δύσκολο να το κάνεις μόνη σου ʼννα μου, χρειάζεσαι καθοδήγηση. Έχεις σκεφτεί να πας σε ψυχολόγο ή σε κάποιον διατροφολόγο (προσοχή με ειδίκευση σε διατροφικές διαταραχές) για να σε βοηθήσει με την διατροφή σου;

    Κανείς δεν θα σε αγαπήσει όπως θέλεις ʼννα μου αν εσύ δεν αγαπήσεις πρώτα τον εαυτό σου. Και από τη στιγμή που ουσιαστικά κακοποιείς τον εαυτό σου με κακή διατροφή προφανώς δεν τον αγαπάς και για κάποιο λόγο τον τιμωρείς. Αγκάλιασε λοιπόν πρώτα εσύ εσένα, αγάπησε αυτό που είσαι και προσπάθησε να βελτιώσεις το σώμα σου και την ψυχή σου με υγιείς και δημιουργικούς τρόπους.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    115
    Eli,πως μπορω να σου στε'ιλω προσωπικο μύνημα εδω;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    ʼννα μου, άργησα να δω το μήνυμα σου.
    Κάτω από τα ποστ του καθένα μας έχει ένα πράσινο κουμπάκι που λέει U2U. Αν το κλικάρεις κάτω από το ποστ μου θα σου ανοίξει απευθείας παράθυρο για να στείλεις μήνυμα. Απλά πρόσεξε να γράψεις οπωσδήποτε θέμα γιατί αλλιώς με το που θα πατήσεις να στείλεις το μήνυμα θα εξαφανιστεί και δεν θα σταλεί. Το Inbox σου των U2U μπορείς να το δεις επάνω δεξιά στην σελίδα, δίπλα στην Αποσύνδεση :). Όταν θα έχεις νέο μήνυμα σε εκείνο το σημείο θα εμφανιστεί και μία ειδοποίηση ότι έχεις νέο μήνυμα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    115
    Αυτο που μου΄ρχεται στο μυαλό τώρα ειναι πως και φαίνεται να δινουν περισσότερη
    υποστηριξη άτομα που θε΄λουν να χασουν κιλα σε αλλα ατομα ενώ όταν θες να μιλησεις γενικα δεν υπάρχει κανείς που να καταλαβαινει.Η είναι όλα στο μυαλό μου;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    ʼννα μου καλημέρα!
    Πως είσαι; Ελπίζω να νιώθεις καλύτερα.
    Η αλήθεια είναι ότι οι περισσότεροι στο φόρουμ είναι άνθρωποι που έχουν πρόβλημα παχυσαρκίας αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μιλάμε και γενικά! Θα σε προσκαλέσω να μας έρθεις αν θέλεις στο τόπικ της βουλιμίας στο "τρίωρα και τριάδες γευμάτων". Εκεί είμαστε μία παρέα κορίτσια με όλες τις διαταραχές πρόσληψης τροφής. Εκεί γράφουν κορίτσια που πάσχουν από ανορεξία, νευρική βουλιμία και αδηφαγική διαταραχή - παχυσαρκία. Επικεντρωνόμαστε στο να κάνουμε μία υγιεινή διατροφή ανά τρίωρα για να αποφεύγουμε τα βουλιμικά επεισόδια αλλά και για να παίρνουμε από την τροφή μας επαρκή ποσότητα σεροτονίνης για να είμαστε καλά και χαρούμενες. Εκεί μπορείς να δεις και το τι τρώμε, συνταγές για υγιεινά φαγητά αλλά και κους κους έτσι για να κάνουμε παρέα. Υπάρχει πολύ αλληλοϋποστήριξη μέσα στο φόρουμ είτε σε θέματα διατροφής είτε σε θέματα ψυχολογίας. Στο συγκεκριμένο τόπικ είναι και η maria fc που ίσως να ταυτιστείς και λίγο παραπάνω μαζί της. Θα διαβάσεις την ιστορία της εδώ στην ανορεξία. Έλα λοιπόν στην παρέα μας να δεις αν σου ταιριάζει και να μας πεις και εσύ την ιστορία σου και να σε βοηθήσουμε σε ότι θέλεις ή απλά για κουβεντούλα ;).

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    115
    οχι και τοσο καλά τώρα,ευχομαι ομως εσύ να εισαι καλά.θα κοιτάξω το θέμα που μου΄χεις πει.ναι θυμαμαι,εχω διαβάσει την ιστορία που έγραψε η maria

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    Δες το ʼννα μου και έλα να μας πεις ένα γεια! Η Μαρία συνήθως είναι πνιγμένη με τα επαγγελματικά της και την χάνουμε αλλά αυτές τις μέρες μας υποσχέθηκε ότι θα μπαίνει πιο συχνά. Έστω και για την παρέα αν δεν θέλεις να γράφεις τι τρως, γράφουμε και τον πόνο μας εκτός από διατροφή ;)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •