ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΗ ΔΙΑΙΤΑ!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 50
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    9

    ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΗ ΔΙΑΙΤΑ!!!

    Κορίτσια, θα το πω απλά....

    ΠΕΙΝΑΩ!!!

    Έχω πολλά κιλά να χάσω, έχω ξεκινήσει δίαιτα και γυμναστήριο, αλλά το στομάχι μου διαμαρτύρεται έντονα!!!

    Το μεν πνεύμα πρόθυμο, η δε σαρξ ασθενεί....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    173
    Originally posted by zoiali
    Κορίτσια, θα το πω απλά....

    ΠΕΙΝΑΩ!!!

    Έχω πολλά κιλά να χάσω, έχω ξεκινήσει δίαιτα και γυμναστήριο, αλλά το στομάχι μου διαμαρτύρεται έντονα!!!

    Το μεν πνεύμα πρόθυμο, η δε σαρξ ασθενεί....
    εγω παλι δεν πειναω,ολα μια χαρα τελεια λειτουργουν αλλα θελω να τρωω μαλακιες επειδη απλως ετσι εχω μαθει να κανω τοσα χρονια

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    752
    zoiali

    τότε η δίαιτα δεν είναι η κατάλληλη. Δεν πρέπει να σε κάνει να πεινάς. Την πήρες από διαιτολόγο; Αν ναι πες του ότι είναι πολύ λίγο το φαγητό

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    369
    εγω θα συμφωνησω με την changes μολις χτυπησα ενα υπεροχο cone to cone....Ζ
    Ζωη αν πεινας πιες ενα ποτηρι νερο...φαε μια σαλατα η ενα 2 φρουτακια...κ απο πανω αλλο ενα ποτηρι νερο κ θα νιωσεις φουσκωμενη.....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    440
    ζωη αν πεινας τοσο πολυ κοψε τη διαιτα, μαλλον ειναι υπερβολικα αυστηρη
    και φυσικα, ξεκινα γυμναστηριο, θα σου κοψει αρκετα την πεινα

  6. #6
    Κ εγω εχω φτασει πολλες φορες σ αυτο το σημειο..να σκεφτομαι μιζερα,πως απο δω κ περα κοβονται τα "καλουδια". Οσο πιο πολυ απασχολουμε το μυαλο μας με την ιδεα της διαιτας,τοσο πιο πολυ αναζηταμε το φαγητο ενστικτωδως. Καλυτερα να βγεις μια βολτα η παρε καμια φιλη σ τηλεφωνο η ακομα καλυτερα πηγαινε στο σπιτι της να τα πειτε.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    1,346
    εμνα αυτο που με απασολει συνεχως την περιοδο που κανω διαιτα ειναι: θα πετυχω? θα εχω αποτελεσμα? στερουμε αλλα θα κερδισω? ποτε επιτελους θα δω αποτελεσμα? και καπως ετσι με περνει απο κατω.... σνιφ

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    27
    εχω ξεκινησει διαιτα εδω και δυο εβδομαδες, τις πρωτες τρεις μερες δεν σκεφτομουνα τιποτα αλλο, ειχα φτασει στο σημειο να μιλαω στα καλουδια του ψυγειου και να τους λεω " οχι δεν θα σε φαω". επισης φωναζα σπιτι αλλα μονο οταν ελειπε ο συντροφος μου, για να μην με περασει και τρελη το εξης " οχι αυριο, Σημερα!!".

    Χθες το βραδυ το μωρο μου ηρθε σπιτι απο την δουλεια με ενα κουπονι απο μια αμαρτωλη πιτσαρια. Στην μια αλλη μια δωρο.
    Ειμαι τοσο περηφανη με τον εαυτο μου που αντισταθηκα με τοση ευκολια. βεβαια πριν ερθει ειχα φαει το ψαρακι μου με λιγα χορτα και δεν πειναγα οταν χτυπησε την πορτα ο πιτσαδορος. Τελικα την δευτερη πιτσα την φαγανε οι σκυλιτσες μου. Σκασανε!!χεχε

    εχω να χασω αλλα περιπου 15 κιλα αλλα η αυτοπεποιθηση που θα κερδισω οταν φτασω στον στοχο μου ειναι ανεκτιμητη. Ηδη τωρα που εχω χασει 3,5 πεταω σε πελαγη ευτυχιας και αισιοδοξιας.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    9
    E, λοιπόν sophela, το ίδιο έχω πάθει και γω... Παραμιλάω μπροστά από τα φαγητά...

    Μια φίλη μου, μου πρότεινε να αδειάσω όλο το ψυγείο, και να έχω μόνο τα απολύτως απαραίτητα... Έλα όμως που δεν μένω μόνη μου.. Εκτός από τον άντρα μου, έχω και ένα μικρό παιδί, και δεν μπορώ να του στερήσω κάτι...

    Ευχαριστώ ΠΟΛΥ, για τις συμβουλές σας...
    Η αλήθεια είναι πως όλα είναι στο μυαλό μας... Δυστυχώς όμως, εγώ δεν έχω φτάσει να το ελέγχω τόσο πολύ... Σώμα μου - κάνεις ό, τι θέλεις το μυαλό... (που λέει και ο Σφακιανάκης)..

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    27
    ισως θα επρεπε να προμηθευτουμε αυτοκολλητα που να γραφουν τα εξης Small Medium Large Xlarge kai XXlarge και να τα κολλαμε στα αναλογα φαγητα μεσα στο ψυγειο μας. χεχε..το μαρουλι small και οι πατατες ΧΧΧlarge..

    και οντως ειναι ολα στο μυαλο μας, εγω πηρα γυρω στα 15κιλα που εκοψα περσι το τσιγαρο. Ενα χρονο και, προσπαθουσα να το βαλω στο μυαλο μου και δεν μπορουσα. Πηγα σε διαιτολογο αλλα μετα απο 2 μερες επεστρεψα πισω στην παλια μου ζωη. Ενα καλο πρωι ειπα Σημερα και οχι αυριο και καπως ετσι εχω μπει σε εναν καλο ρυθμο. ολα δηλαδη πιστευω ειναι θεμα χρονου να το παρεις αποφαση και τιποτα να μην σε αποσπαει απο τον στοχο σου.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    227
    καταρχήν θα συμφωνήσω με το ότι η δίαιτά σου είναι μάλλον υπερβολικά στερητική. πρέπει να το κοιτάξεις αυτό....... όσο πιο ήπιος είναι ο τρόπος που αδυνατίζουμε, τόσο πιο εγγυημένο είναι το αποτέλεσμα γιατί νιώθουμε καλύτερα και μπορούμε να την κρατήσουμε για μεγαλύτερο διάστημα! οπότε πρέπει να βρείς ένα διατροφικό πρόγραμμα που δε θα εξαντλεί.....

    θέλω όμως να προσθέσω κάτι ακόμα........ το στομάχι μας "συνηθίζει" μια κατάσταση....... όταν τρώμε λόγου χάριν 10, τότε αυτό μαθαίνει το 10 και ζητάει πάντα το 10. Αν του δώσεις 9, τότε στην αρχή θα διαμαρτυρηθεί και θα γουργουρίσει γιατί θα του λείπει 1. Αν όμως επιμείνεις να του δίνεις 9, τότε τελικά θα μάθει να ικανοποιείται πλήρως με το 9. Έπειτα μπορείς να το μειώσεις στο 8, μέχρι να το συνηθίσει και αυτό και πάει λέγοντας. Με υπομονή και ψυχραιμία μπορείς να φτάσεις στο 5!!!!!!!! Και εννοώ ότι εκεί θα νιώθεις απόλυτα χορτάτη και ικανοποιημένη........... που θέλω να καταλήξω????? μην κάνεις πολύ δραματικές αλλαγές, μείωνε την ποσότητα και τις "αμαρτωλές τροφές" σιγά σιγά, και έχε υπομονή...... την πρώτη βδομάδα θα πεινάς αρκετά αλλά όσο περνάνε οι μέρες αυτό το αίσθημα θα μειώνεται όλο και περισσότερο......... φαντάσου το στομάχι μας σαν ένα λαστιχένιο όργανο με τεράστια προσαρμοστικότητα....... καταλαβαίνεις τι θέλω να πω?????

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    9
    sofi, καταλαβαίνω... Απλά είμαι γκρινιάρα, αυτό είναι αλήθεια, και είμαι ακόμα στην αρχή...

    Βλέπεις είναι πολλά τα κιλά που θέλω να χάσω, και ο δρόμος είναι μακρύς...

    Όλη μέρα που είμαι στο γραφείο, δεν το σκέφτομαι καθόλου... Τρώω το γιαουρτάκι μου, και το τοστάκι μου, και είμαι super..
    Το πρόβλημα ξεκινάει το απόγευμα και κορυφώνεται το βράδυ... Μόλις ξαπλώσω, ε, εκεί θα θυμηθώ πως μου γουργουρίζει το στομάχι κτλ κτλ...
    Χθες το βράδυ - θα σας φανεί γελοίο,αλλά εμένα με ανακούφισε σχετικά - ονειρευόμουν φαγητά, γλυκα, και ότι τρώω, μασάω, καταπίνω ό, τι υπάρχει πάνω σε ένα τεράααστιο τραπέζι....

    Είμαι για κλάμματα, το ξέρω, αλλά πιστεύω πως θα αντέξω - κι αν είναι αυτός ένας τρόπος για να ξεγελιέμαι... Θα τον υιοθετήσω...

    Αυτά που γράφεις για το στομάχι, το πιστεύω και εγώ... Τόσο, που έχω αρχίσει να σκέφτομαι σοβαρά και κάποια επέμβαση - όπως το μπαλονάκι κτλ.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    440
    προφανώς, αν εισαι κοντα στα 100 κιλά το να φας ολη μερα ένα τοστακι κι ενα γιαουρτακι ειναι λιμοκτονια.
    δεν ειναι ολα θεμα μυαλο, μερικές φορες και το σωμα διαμαρτυρεται οταν το υποβαλλουμε σε βασανιστηρια με τη λογικη "ολα ειναι στο μυαλο"

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    9
    Είμαι 105 κιλα... Μια μικρή ελεφαντίνα...χαχα...

    Και τι να κάνω device?

    Η δίαιτα είναι η κλασσική. Καφέ ή γάλα το πρωί, ένα γιαούρι ενδιάμεσα, τοστ ή κανα καλαμάκι γιατί είμαι στη δουλειά, το απόγευμα κανα φρουτό ή χυμό, και το βράδυ κατα τις 8, μια μερίδα φαγητό (κρεας, ψαρι, κοτόπουλο με σαλάτα, ή όσπρια, λαδερά με ένα κομματάκι τυρί, ή μακαρόνια με τριμένο τυρι...)

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    440
    διαιτολογος στην εδωσε?

    ποσε θερμιδες ειναι?
    εμενα μου φαινεται υπερβολικα αυστηρη.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •