διαδρομος-διατροφη?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    407

    διαδρομος-διατροφη?

    Καλησπερα στα κοριτσια ολα! Ελειπα αρκετο καιρο...σχεδον χρονο...περασα καποια δυσκολη περιοδο ψυχολογικα , πραγμα που μ εκανε να παρω κιλα και να εχω καθιστικη ζωη λογω ανεργιας...Ολος ο χειμωνας με κουρασε...ακομη με κουραζει-διατροφικα-προσφατως απεκτησα και μαι ενοχληση στο στομαχι, γαστροισοφαγικη παλινδρομηση, αλλα σε ελαφρια μορφη, πραγμα που σημαινει οτι πρπει να προσεχω πλεον και το τι τρωω. Ηθελα μια γνωμη σχετικα με το διαδρομο.Επειδη δεν ειμαι σε κατασταση να κανω ειδικη διαιτα, κοινως δεν εχω καμια διαθεση για διαιτα, αλλα απλα προσεχω τα λιπαρα και ολα οσα παχαινουν. Ποσοτητες δεν τρωω, ειμαι φειδωλη στην ποσοστητα φαγητου, απλα καμια φορα εχω διαθεση για γλυκο , κι αν φαω θα ειναι κουταλιου, καμια σοκοφρετα, λιγο χαλβα, τετοια πραγματα. Θα μπορουσε να με βοηθησει ο διαδρομος εμφανως, χωρις συγκεκριμενη διαιτα αλλα απλα και μονο με προσοχη στην ποσοτητα και ποιοτητα στο φαγητο?/ Ειναι καποια κοπελα που το εχει δοκιμασει κατ αυτον τον τροπο κι αν ναι ειχε καποιο αποτελεσμα?? Οχι τπτ αλλο....απλα να παρω λιγο τα πανω μου...Ουφ.....:sniff:

  2. #2
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    North :p
    Posts
    38
    Καλησπερα chrys, δεν το εχω δοκιμασει κατα αυτον τον τροπο οχι, αλλα αυτο που πιστευω και ισχυει παντα, " το κατι ειναι καλυτερο απο το τιποτα". οποτε δωσε την ενεργεια σου σε αυτα που μπορεις να κανεις χωρις να σκεφτεσαι το τι δεν μπορεις.
    Καλη επιτυχια ολοψυχα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    407
    ευχαριστωωωωω!!!! αχ μακαρι....λιγο να παρω θαρρος βρε παιδι μου......

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    395
    chrys ,ούτε εγώ κάνω καμμία ειδική δίαιτα , ούτε θα μπορούσα , απλά έκοψα τα τηγανητά και ότι ξέρουμε ότι είναι ανθιγιεινό και περιόρισα τις ποσότητες . Επίσης λόγω χρόνου ούτε γυμναστική . 1-2 φορές τη βδομάδα περπατημα . Κι έχω χάσει απ το Σεπτέμβρη ως τώρα 20 κιλά και μάλιστα χωρις να πιεσθώ ιδιαίτερα . Θεωρώ οτι αν προσέξεις λίγο τη διατροφή σου και βάλεις και μια μορφή άσκησης θα χάσεις τα κιλά που θέλεις που άλλωστε δεν είναι και πολλά .

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    407
    Dora_th, εχεις δικιο σε οσα λες. Εγω βεβαια τηγανητα δεν τρωω ετσι κι αλλιως γτ με πειραζουν, αλλα ρε παιδι μου....τρωω αυτα τα σκατουλακια τα διαφορα ενδιαμεσα...μετα το φαγητο κτ θελω να τσιμπησω σε γλυκο, οχι τπτ βαρυ, αλλα κτ θελω...Βεβαια , δεν εχω παντα αυτη τη δυνατοτητα, αλλα πιστευω πως αν κοψω τα παντος ειδους γλυκακια, θα χασω, αλλα....δυσκολο μου φαινεται...να τα κοψω! Ενα πολυ μεγαλο προβλημα που σαμποταρει τις προσπαθειες μου ειναι 10 μερες πριν την περιοδο...εκει παθαινω παροξυσμο! Θλεω να τρωω αμυλουχα, μακαρονια, ψωμι τετοια, μολις ερεθι η περιοδος ουτε να τα δω!! Νομιζω δλδ, οτι κια να κανω την προσπαθεια μου, θα χαλαει αυτες τις 10 μερες....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    H συμβολή του διαδρόμου δεν είναι τεράστια, σαφώς όπως το θέτεις και εφόσον η διατροφή σου είναι ΟΚ κατά τ'άλλα μπορεί να "εξαφανίσει" τις συνέπειες από ένα γλυκάκι. Αν τον χρησιμοποιήσεις σα δικαιολογία για να φας κάτι παραπάνω νομίζω θα εκπλαγείς δυσάρεστα,

    Η άσκηση παίζει πολύ μικρότερο ρόλο στη διαχείριση του βάρους μας από τη διατροφή, τα σημαντικά της οφέλη είναι άλλα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Volos
    Posts
    303
    Δεν ξέρω τι συμβαίνει σε άλλους... εγώ πάντως με 1 ώρα διάδρομο κάθε μέρα σε 1 χρόνο περίπου έχασα 20 κιλά...

    εννοειται εκοψα απ εξω πατατακια σκατουλακια, κ το καλο ειναι οτι δεν τρωω γλυκα, αντε καμια σοκολατα υγειας..

    πάντως τώρα που 2 μήνες έχω κολλήσει -+2 συμπεραίνω ότι, στην αρχή σε βοηθάει τρομερά η γυμναστική αλλά μετά όταν κολλήσεις, πρέπει
    να προσέξεις αρκετά τη διατροφή σου..

    και δεν ειναι θέμα να προσέξεις για 2 μήνες.. καλώς ή κακώς έχουμε την προδιάθεση κ λίγο να αφεθείς, τα ξαναπαίρνεις..

    οπότε μη σκέφτεσαι τι πρέπει να κόψεις, αποφάσισε αν μπορείς να τα κόψεις για πάντα, αν όχι απλα αν εντάξεις τη γυμναστική στο
    καθημερινό σου πρόγραμμα και τρως κανονικά θα διατηρείσαι.. εσύ ξερεις όμως τον εαυτό σου και πως θες να εισαι

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    21
    Καλησπέρα σε όλους, αποφάσισα να απαντήσω στο συγκεκριμένο θέμα γιατί είναι ακριβώς αυτό που συνέβει σε μένα. Και θα εξηγήσω πως.. Τον Ιανουάριο του 2011 σε μια ακόμη συζήτηση με τον εαυτό μου κατέληξα πως δεν μπορούμε να μαστε όλες αδύνατες και πως ίσως έτσι έχω προοριστεί να μαι για πάντα οπότε κάθε προσπάθεια να βελτιωθώ θα έπεφτε στο κενό. Το αποδέχτηκα χωρίς πολλά πολλά γιατί δεν με πείραζαν και τόσο τα κιλά για να μαι ειλικρινής. Τον Φεβρουάριο μπήκε στο μυαλό μου η ιδέα της διατροφής, δηλαδή σαλάτα με πρωτείνη κ υδατάνθρακα, φρούτα και όλα αυτά που ξέρουμε οι περισσότεροι.. Μέχρι τον Αύγουστο είχα χάσει κάπου 10 κιλά (όχι πολλά για τόσους μήνες αλλά δεν ένιωθα ότι στερούμε κάτι οπότε είχα και το κουράγιο να συνεχίσω), τον Σεπτέμβριο πήρα και έναν διάδρομο τον οποίο και χρησιμοποιώ 4 φορές την εβδομάδα για 75 λεπτά τη φορά, κάνω κ άλλες ασκήσεις μετά απο αυτόν και σήμερα ένα χρόνο μετά έχω χάσει 20 κιλά και θέλω άλλα 5 όχι άμεσα.. και ακόμα και αν δεν χαθούν δεν τρέχει και τίποτα. Το μυαλό τα κάνει όλα και η σωστή διατροφή είναι το παν ανεξάρτητα αν τυχαίνει με αυτήν να χάνεις κ περιττά κιλά.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    407
    lenaki, ετρωγες πρωτεινη και σαλατα για τοσους μηνες αν εχω καταλαβει σωστα? εγω δε θα μπορουσα γτ μ αρεσει η ποικιλια. οσο αφορα στο διαδρομο με 75 λεπτα τη φορα 4 φορες τη βδομαδα ειναι λογικο! εγω δεν ειμαι διατεθιμενη οχι ακομη, καθοτι πρωταρα στο διαδρομο-αν και τον εχω χρονια- να κανω 75 λεπτα. βεβαια ολοι λενε για αρχη μιση ωρα και τα γνωστα, το οποιο και ακολουθω, απλα...ειναι θεμα βαρεμαρας....ειναι δυσκολο μετα απο ενα ψυχικα δυσκολο χρονο ξαφνικα να βρεις τη δυναμη και να αρχισεις να χτυπιεσαι στο διαδρομο...Με το ζορι κανω και τα 30 -35 λεπτα τη φορα, αλλα οκ...τα καταφερνω. Φυσικα οπως ειπε και καποιο αλλο μελος πιο πανω, απο το τπ καλο και το μισαωρο.. Ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση ολων των μελων!! Θα μαι εδω και θα χαιρομουν αν διαβαζα κι αλλες γνωμες κι εμπειριες...ΒΟΗΘΑΝΕ!!!!

  10. #10
    Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    21
    Σχετικά με τον διάδρομο ναι, τα 75 λεπτά είναι υπερβολικά και φυσικά δεν τα προτείνω απλά επειδή δν έχω την αντοχή να τρέξω ακόμα ούτε να το βάλω στο πολύ γρήγορο, βάζω μέτρια ταχύτητα και κάνω περισσότερο χρόνο. Αλλά όσο αφορά τη διατροφή ο συνδιασμός πρωτείνη-υδατάνθρακας-σαλάτα δεν ξέρω γτ σου φάνηκε στερητικός αλλά σου προσφέρει ποικιλία. Μπορείς να συνδιάσεις χιλιάδες πράγματα. Τέλοσπαντων εύχομαι ότι κ αν αποφάσισες να κάνεις να σου προσφέρει τα αποτελέσματα που επιθυμείς

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    881
    Μέσα σε 3 μήνες έχασα 8 κιλά ( αρχικό βάρος 74) μη ακολουθώντας τυποποιημένο διαιτητικό πρόγραμμα. Η αλήθεια είναι πως δεν μπορώ να φανταστώ καν την πιθανότητα να τρώω ψητά και σαλάτα συνέχεια. Έκανα κάποιες αλλαγές στη διατροφή μου χωρίς να πιεστώ ιδιαίτερα. Στο παρελθόν ακολουθούσα πιστά κάποιες δίαιτες αλλά τα κιλά που ήθελα να χάσω τότε δεν ξεπερνούσαν τα 6-7 οπότε σε 1,5 μήνα συνήθως τελείωνε η μονοτονία. Αυτή τη φορά που έπρεπε να χάσω όμως 19-20 κιλά δεν ήμουν διατεθειμένη να τρώω τα ίδια και τα ίδια για μήνες. Ακολούθησα μια διατροφή 1200-1300 θερμίδων, σταμάτησα να τρώω τηγανητά, γλυκά και να πίνω αναψυκτικά. Το λάδι το περιόρισα σε 1-2 κ.σ ημερησίως. Τα υπόλοιπα ήταν εύκολα. Μπορείς να τρως σχεδόν τα πάντα αλλά σε φυσιολογικές μερίδες. Το πόσο είναι μια φυσιολογική μερίδα είναι εύκολο να το βρεις σε θερμιδομετρητή. Μέσα σε αυτό το διάστημα 2 μέρες Χριστούγεννα 2 Πρωτοχρονιά και περίπου 6 ακόμη έφαγα ότι ήθελα και σε μεγάλες ποσότητες. Την έντονη επιθυμία για γλυκό την ξεπερνάω συνήθως είτε τρώγοντας μια μίνι σοκολατίτσα με γλυκαντικές ουσίες (ανέλπιστα καλή!) είτε λιώνω περίπου 10 γραμμάρια σοκολάτας με ελάχιστο γάλα σε μπαιν μαρί και την περιχύνω σε μπανάνα πασπαλισμένη με ένα τριμμένο πτι μπερ. Πρέπει να αρκείσαι σε μικρότερες ποσότητες αυτό είναι όλο. Να βρίσκεις τρόπους να νοστιμίζεις το φαγητό σου με λίγες θερμίδες. Το θετικό είναι ότι έτσι μπορείς να συνεχίσεις για πολύ μεγάλο διάστημα χωρίς να μπουχτίσεις !
    Εν κατακλείδι θα σε βοηθήσει με το παραπάνω η διατροφή που κάνεις για απώλεια βάρους ενώ ο διάδρομος* θα σε βοηθήσει στο να μη φαίνεσαι πλαδαρή καθώς θα αδυνατίζεις.

    * Τη προηγούμενη φορά που είχα εφαρμόσει την ίδια διατροφή είχα την ίδια ακριβώς απώλεια κιλών στο ίδιο διάστημα παρόλο που για 1,5 μήνα έκανα 3 φορές την εβδομάδα 35' λεπτά διάδρομο + 20 λεπτά power plate. Το σώμα μου είχε καλύτερη όψη από ότι τώρα. Πολύ πιθανόν να ήταν και καλύτερο το ποσοστό μυικής μάζας - λίπους .

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    407
    Need2loose σε 3 μηνες εγω θα χασω 8 κιλα ΜΟΝΟ με 1200 θερμιδες τη μερα συν περπατημα! Αναρωτιεμαι αν θα μπορουσα αυτα τα 8 κιλα-γτ τοσα θελω να χασω-οχι με διαιτα, αλλα με τη διατροφη που ηδη κανω, αφαιρωντας τα"περιττα", μαζι με περπατημα 35-45 λεπτα καθημερινα. Ενας φιλος μου μου προτεινε να ξεκινησω περπατημα, κατα προτιμηση σε φυσικο χωρο, εξω δλδ, για μιση ωρα αρχικα και μετα να ακολουθησει μια ωρα κανοντας απλα τη διατροφη που κανω χωρις βεβαια γλυκα και τετοια. Μου ειπε πως θα δω μεγαλο αποτελεσμα. Δε βρισκομαι σε φαση να κανω ιδιαιτερη διατροφη-διατα για καποιους λογους, οποτε η απορια μου ειναι αυτη. Μπορω να εχω καποια θετικα αποτελεσματα μεσα σε 2-3 μηνες στοχευοντας περισσοτερο στο καθημερινο περπατημα? Δε με νοιαζει αν θα χαθουν ΚΑΙ τα 8 κιλα σ ε αυτους τους μηνες, αρκει να δω να πεφτω...εστω 3-4.... ποια η γνωμη ή η εμπειρια σας? Σας ευχαριστω ολους που απαντησατε!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •