Θα σας πω την περιπτωσή μου...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    7

    Θα σας πω την περιπτωσή μου...

    Καλησπέρα σας,
    παρακολουθώ το site αλλά σήμερα αποφάσισα να γραφτώ και να μοιραστώ μαζί σας την ιστορία μου, τους προβληματισμούς μου και να πάρω από σας δύναμη και πληροφορίες...


    Αρχικά να σας πω οτι ποτέ δεν υπήρξα αδύνατη αλλά ποτε δεν είχα και τραγικό προβλημα βάρους μέχρι πριν 3-4 χρόνια...
    Τότε περνώντας έναν χωρισμό και έχοντας ψυχολογία πατώματος πήρα βαρος (15 κιλα!!!)..εδω και καποιο διαστημα εχτιζα ψυχολογια να ξεκινήσω διαιτα και γυμναστηριο μετα τις γιορτες των Χριστουγεννων.

    Στο σημείο αυτό να πω οτι χάνω πολυ δυσκολα βαρος ενώ παιρνω ευκολα.Δεν έχω (Δοξα τω Θεώ) καποιο πρόβλημα υγείας..Ο γυναικολόγος μου όμως μου χει πει ότι εχω μια πιο σπανια μορφη φυσιολογικών οωθηκων πραγμα που με επιβαρύνει με καποια απο τα συμπτωματα των πολυκυστικών οωθηκών (στην περιπτωσή μου, τριχοφυια και παχος).

    Ετσι λοιπόν έχω ξεκινήσει σθεναρα προγραμμα διατροφης και γυμναστική.Συγκεκριμένα τρεφομαι υγιεινα και κανω powerplate και TRX δυο φορες την εβδομαδα, ενω τις υπολοιπες μέρες πηγαινω 2 μέρες ακομα σιγουρα και γυμναζομαι 1μιση-2 ώρες..
    Αυτα όπως ειπα τα ξεκινησα απο 9/1.

    Ο προβληματισμός μου είναι οτι εχω χασει μονο 500 γρ...Εχω αρχισει να απογοητευομαι ειναι η αληθεια οσον αφορα την διατροφη γιατι το γυμναστηριο με πορωνει....

    Και πανω που αρχισα να χαλιεμαι που λετε, βλεπω μια φιλη μου την προηγουμενη βδομαδα(την οποια ειχα να την δω πριν απο τις γιορτες) και την βλεπω συλφιδα!!!!!Κ ειμαι να με κλαιν οι ρεγγες διοτι αυτη απο τις γιορτες που ξενικησε διαιτα μου πε οτι εχασε 12 κιλα!!!!

    Μπορει να γινομαι κουραστικη αλλα θεωρω καλο να ξερετε οσο περισσοτερα γινεται ωστε να μου δωσετε σωστη συμβουλη /παρατηρηση/πληροφορια.

    Συγκεκριμενα η φιλη μου ειχε προβλημα μικρο( γυρω στα 10 κιλα πανω), αλλα την ξερω χρονια και ξερω οτι ειχε δοκιμασει οτι μπορειτε να φανταστειτε για να χασει κιλα..Εχανε 2-3 κιλα με πολυυυυ κοπο,κολλουσε πολυ καιρο, απογοητευοταν και παλι απο την αρχη...Η λυση μου ειπε οτι ηταν ο βελλονισμος...Μου ειπε και για εναν αλλο κοινο γνωστο μας, ο οποιος ειχε μεγαλο προβλημα και εχασε με την ιδια μεθοδο 30-35 κιλα!!!!

    Σκεφτομαι να το δοκιμασω και εγω...Οποτε θελω τις συμβουλες, τισ εμπειριες και τις πληροφοριες σας... Επισης αν εχετε κανει και ειδατε αποτελεσματα, σε ποιον και ποσο κοστισε( για Θεσσαλονικη ενδιαφερομαι)...

    Σας ευχαριστω πολυ πολυ...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    1,437
    Spitzaki να σου πω ενα καλως ορισες στην παρεα μας και πανω απ΄ολα μην απογοητευεσαι ...........Καποια εξηγηση θα υπαρχει ..............τωρα οσο για το βελονισμο δεν ξερω να σου πω κατι ..............

  3. #3
    Spitzaki κ από μένα καλώς ήρθες. Όλα θα γίνουν δε θέλει βία και απογοήτευση, είναι το μόνο σίγουρο.
    Ως προς το βάρος που έχεις χάσεις θα συμφωνήσω με 'σένα πως είναι λίγο. (Το πόσο χάνουν οι υπόλοιποι δεν θα πρέπει να αποτελεί μέτρο σύγκρισης. Μη τρελαίνεσαι λοιπόν.) Καλό θα ήταν να επισκεφτείς κάποιον ενδοκρινολόγο να σου γράψει λίγες εξετάσεις για να είσαι 100% σίγουρη πως όλα είναι καλά. Εάν πάλι, έχεις κάνει εξετάσεις ΠΡΟΣΦΑΤΑ και δεν συντρέχει κανένας λόγος ανησυχίας συνέχισε κανονικά δίχως ακρότητες ή απογοητεύσεις και ο οργανισμός αισίως θα ανταποκριθεί.
    Ως προς το βελονισμό τώρα... έχω μία καλή φίλη που έχει πρόβλημα βάρους και στράφηκε πέρυσι στο βελονισμό. Όντως μου είπε πως αισθανόταν πολύ καλύτερα και έχασε 12 κιλά σε εκείνους τους 3-4 μήνες. Να σημειωθεί πως ο βελονιστής της είπε πως απαραίτητο θα ήταν να προσέχει ΚΑΙ τη διατροφή της και μάλιστα νομίζω της είχε δώσει κάποιο πρόγραμμα. Αν ρωτήσεις εμένα θεωρώ πως είναι φυσικό επακόλουθο το να χάσει βάρος από τη στιγμή που άλλαξε τη διατροφή της και πρόσεχε τι έβαζε στο στόμα της. Η όλη διαδικασία στοίχισε 2.000? περίπου, και τα 8 από τα 12 κιλά τα ξανά πήρε πίσω λίγο καιρό αφού σταμάτησε. Δεν ξέρω πραγματικά αν αξίζει τον κόπο. Η συγκεκριμένη κοπέλα ωστόσο μέχρι σήμερα πίνει νερό στο όνομα του βελονισμού.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    7
    Ευχαριστω πολύ για το καλωσορισμα!!!!Καλως σας βρήκα!!!

    Η αληθεια ειναι οτι ποντους εχω χασει, αλλα κιλα τιποτα!!!
    Οσο για το βελονισμο θελω να δω αν τελικα η φιλη μου θα μπορεσει να κρατησει τα αποτελεσματα μεχρι και το Πασχα, οποτε θα χουν περασει 3-4 μηνες απο τοτε που τα εχασε....Και αν δω οτι παλι δεν εχω χασει μεχρι τοτε θα το δοκιμασω και φυσικα θα ενημερωσω!!!!

    Στο μεταξυ αν εχετε καμια πληροφορια για συγκεκριμενο γιατρο-βελλονιστη στη Θεσσαλονικη (και τα αποτελεσματα του)ενημερώστε παρακαλω!!!!:yes:

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    453
    γεια σου spitzaki δυστυχως και γω δε ξερω τπτ περι βελονισμου,
    ομως ηθελα να σε ρωτησω,σε ενδοκρινολογο εχεις παει για εξετασεις τελευταια;
    ισως σε δωσει τη λυση που θελεις.
    μακαρι να παν ολα καλα και μην απογοητευεσαι,εδω θα μαστε για κουραγιο και να τα λεμε

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    453
    μαλλον μπηκε διπλο το ποστ μου :smilegrin:

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    7
    lineal καλως σε βρήκα και εσενα και ευχαριστω για το post !!! κανω καθε χρονο εξετασεις προληπτικα. Και όλοι οι δεικτες ειναι μια χαρα!!!!απλα τι να πω καποιοι χανουμε καποιοι οχι...μιλησα παντως με ενα φιλο μου που ασχολειτε με το fitness γενικα και μου ειπε να μην ανησυχω γιατι πολλες φορες όταν γυμναζομαστε συστηματικα και δεν χανουμε, είναι επειδη αλλαζει η συσταση του σωματος μας..Το λιπος μου λέει ειναι πιο ελαφρυ απο τον μυ και γυμναζοντας αυξανουμε μυς και αντικαθιστουμε λιπος...Μου λεει αν συνεχισω θα αρχισω σε καποια φαση να χανω αποτομα..Ειδωμεν υποθετω...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Noμιζω οτι αν εχεις χασει ποντους ακομα κ αν δεν εχεις χασει κιλα εισαι σε πολυ καλο δρομο.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    7
    lessing ευχαριστω για το post...κ εγω χαιρομαι για τους ποντους...ελπιζω να χασω και κανα κιλο συντομα...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    881
    Πέρυσι τέτοια εποχή έκανα και εγώ power plate* και διάδρομο, το βάρος μου κατέβαινε πολύ δύσκολα το διάστημα πριν ξεκινήσω γυμναστική και από όταν έχασα κόλλησε τελείως. Πτώση είδα μόνο το Πάσχα που έκανα περίπου ένα δεκαήμερο χωρίς γυμναστική. Προφανώς αλλάζει η σύνθεση του σώματος. Μου έχει συμβεί και στο παρελθόν αυτό, ο αδερφός μου επίσης με εντατική γυμναστική και
    διατροφή δεν έχανε καθόλου βάρος (είχε πολύ φυσιολογικό βάρος). Μόλις σταμάτησε το γυμναστήριο και χωρίς να αλλάξει κάτι στη διατροφή του αδυνάτισε πολύ! Για τον βελονισμό δεν ξέρω αν είδες εδώ:
    http://www.eatingdisorders.gr/forum/...id=1729&page=1

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    WoNdErLaNd
    Posts
    1,422
    Καλως ηρθες Spitzaki!!!! Ευχομαι σιγα σιγα η κατηφορα να αρχισει να μεγαλωνει!! Καλη επιτυχια!!!

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    7
    need2loose ευχαριστω για το ποστ και το link!!!καλως σε βρηκα και σενα-wow-!!!!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •