Θέλω να μοιραστώ το πρόβλημά μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    14

    Θέλω να μοιραστώ το πρόβλημά μου

    Από μικρή είχα ένα θέμα με το μάσημα τροφής και παραμένει ακόμα. Εκτός του ότι τρώω βουλιμικά όχι σε μεγάλες ποσότητες απλά τρώω πάρα πολύ γρήγορα και καταπίνω σχεδόν τα πάντα αμάσητα. Η αλήθεια είναι ότι εν μέρει σιχαίνομαι πολύ να μασήσω πολύ το φαγητό μου με αποτέλεσμα να το καταπίνω ολόκληρο. Το βρίσκω αηδιαστικό να το λιώνω με τα δόντια μου και πολλές φορές δεν μπορώ να πιω και το νερό καλα. Γεμίζω το στόμα μου γουλιές γουλιές και καταπίνω το νερό σαν βατραχάκι. Με αποτέλεσμα οι τροφές να μην διαλύονται και να έχω καταστρέψει το στομάχι μου. Ενώ δεν είμαι υποχόνδρια και δεν σιχαίνομαι άλλα πράγματα με το φαγητό έχω ένα θέμα.
    Έχει συμβεί και σε κανέναν άλλον αυτό το περιστατικό? Και τι μπορώ να κάνω να το ξεπεράσω?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    453
    αυτο πρωτη φορα το ακουω.
    δηλαδη σιχαινεσαι να φας;
    ολα τα φαγητα ή μονο κρεας ας πουμε;

    ειλικρινα δε μπορω να καταλαβω τον λογο
    ισως καποιος διατροφολογος -ισως και ψυχολογος- να μπορουσε να σε βοηθησει.
    μακαρι να το ξεπερασεις αυτο το προβλημα σου

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    6,974
    Topapaki καλώς ήρθες στην παρέα μας. Αν κατάλαβα καλά δε σου αρέσει καθόλου η αίσθηση του αλεσμένου φαγητού μέσα στο στόμα σου και ας είναι κάτι που σου αρέσει να τρως. Δεν το έχω ξανακούσει αυτό να συμβαίνει αλλά η γνώμη μου είναι, όπως λέει και η Lineal, να ζητήσεις τη βοήθεια κάποιου ειδικού. Εφόσον είμαστε φτιαγμένοι να τρώμε με αυτόν τον τρόπο, να αλέθουμε δηλαδή το φαγητό στο στόμα μας δεν είναι φυσιολογικό να έχεις αυτήν την αίσθηση. Και είναι κρίμα και να μην ευχαριστιέσαι το φαγητό σου αλλά και να δημιουργείς άθελά σου πρόβλημα στο στομάχι σου. Έχεις προσπαθήσει να αποσπάσεις την προσοχή σου την ώρα που τρως; Για παράδειγμα να βλέπεις τηλεόραση ή να ασχολείσαι στον υπολογιστή σου ώστε να μην σκέφτεσαι το μάσημα της τροφής στο στόμα σου αλλά να τρως μηχανικά που λένε. Ίσως για αρχή να μπορούσε να σε βοηθήσει ένας διατροφολόγος, κι αν όχι, υποθέτω ότι θα ξέρει να σου πει που πρέπει να απευθυνθείς. Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά και να μπορέσεις σύντομα να αντιμετωπίσεις το πρόβλημά σου.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    14
    Originally posted by ΤΖΙΝΑ
    Topapaki καλώς ήρθες στην παρέα μας. Αν κατάλαβα καλά δε σου αρέσει καθόλου η αίσθηση του αλεσμένου φαγητού μέσα στο στόμα σου και ας είναι κάτι που σου αρέσει να τρως. Δεν το έχω ξανακούσει αυτό να συμβαίνει αλλά η γνώμη μου είναι, όπως λέει και η Lineal, να ζητήσεις τη βοήθεια κάποιου ειδικού. Εφόσον είμαστε φτιαγμένοι να τρώμε με αυτόν τον τρόπο, να αλέθουμε δηλαδή το φαγητό στο στόμα μας δεν είναι φυσιολογικό να έχεις αυτήν την αίσθηση. Και είναι κρίμα και να μην ευχαριστιέσαι το φαγητό σου αλλά και να δημιουργείς άθελά σου πρόβλημα στο στομάχι σου. Έχεις προσπαθήσει να αποσπάσεις την προσοχή σου την ώρα που τρως; Για παράδειγμα να βλέπεις τηλεόραση ή να ασχολείσαι στον υπολογιστή σου ώστε να μην σκέφτεσαι το μάσημα της τροφής στο στόμα σου αλλά να τρως μηχανικά που λένε. Ίσως για αρχή να μπορούσε να σε βοηθήσει ένας διατροφολόγος, κι αν όχι, υποθέτω ότι θα ξέρει να σου πει που πρέπει να απευθυνθείς. Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά και να μπορέσεις σύντομα να αντιμετωπίσεις το πρόβλημά σου.
    Όταν αποσπώ την προσοχή μου τρώω 5 φορές πιο γρήγορα από όσο συνήθως μασάω το φαγητό 2 φορές και το καταπίνω. Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας αν και θέλω να αποφύγω τον ψυχολογο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    453
    φανταζομαι θα ειναι το καλυτερο να πας σε ψυχολογο
    μαλλον θα ειναι κατι που θα σου εμεινε απο τα παιδικα σου χρονια ή και απο τη βρεφικη σου ηλικια.
    αν ρωτησεις τους γονεις σου ισως μαθεις κατι.
    αλλα και παλι πηγαινε σε εναν διατροφολογο και μαλλον θα σε παραπεμψει σε ψυχολογο.
    περιμενουμε νεα σου!:grin:

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    74
    Καλωσήρθες παπάκι.
    Καταλαβαίνω τη δύσκολη θέση σου. Συμφωνώ με όλα τα παιδιά πιο πάνω.
    Μοιάζει να είναι ένα είδος φοβίας/ διαταραχής και είναι κρίμα να συνεχίσεις να ζεις με αυτό.
    Ένας ψυχολόγος θα ήταν ιδανική λύση αφού το πρόβλημα φαίνεται να έχει αλλού τις ρίζες του. Για παράδειγμα, ίσως μικρότερη κάποιος σε ανάγκασε να τρως πάρα πολύ γρήγορα για κάποιο λόγο. Ίσως κάποιο "τραύμα" ακόμα και από τη βρεφική ηλικία. Ή κάποια κακή σύνδεση με ένα άσχημο περιστατικό.
    Μπορεί ακόμη να είναι παθολογικό-ανατομικό, ποιος ξέρει; Γιατί δε μιλάς με τους γονείς σου και μαζί να αρχίσετε να ψάχνετε βοήθεια γι' αυτό;
    Μπορείς ταυτόχρονα να κάνεις yoga. Ίσως σε βοηθήσει να χαλαρώσεις. Όσο κρατάς το μυαλό σου απασχολημένο σε αυτό, τόσο θα διογκώνεται.
    Επίσης, βρες φόρουμς ή άτομα στο ίντερνετ που να έχουν ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Ίσως σου προτείνουν κάποια λύση.
    Μην αφήσεις κάτι τέτοιο να κυριεύσει την καθημερινότητά σου, είναι πολύ κρίμα.
    Φιλιά!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •