Η καφεΐνη κάνει κατακράτηση. Αυτό σημαίνει πως ένας decaf καφές δε κάνει κατακράτηση;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    532

    Η καφεΐνη κάνει κατακράτηση. Αυτό σημαίνει πως ένας decaf καφές δε κάνει κατακράτηση;

    .... ή μήπως τα χημικά του decaf καθιστούν τον κανονικό καφέ 1000 φορές καλύτερο;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    532
    ... δε ξέρει κανείς να μου πει;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    4,654
    Ειρήνη μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Καλώς την!!!! Δυστυχώς δεν ξέρω να σου απαντήσω στο ερώτημά σου, αν και εμένα οι γιατροί μου, μου συστήνουν να πίνω ντεκαφ αντί για κανωνικό καφέ.

    Χαίρομαι τόσο πολύ που σε βλέπω!!! Πως είναι ο μικρός? τον βαφτίσατε?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    395
    Με λίγο ψάξιμο βρήκα οτι: ο καφές προκαλέι κατακράτηση , η καφείνη όχι , αντίθετα είναι βασικό συστατικο σε πολλες κρέμες αδυνατίσματος , για την κυταρρίτιδα , σύσφιξης κτλ .

    Καφές
    Η καφεΐνη, η ενεργός ουσία που περιέχεται στους κόκκους του καφέ, καταπολεμά το λίπος και την κατακράτηση υγρών. «Η λιποδιαλυτική της δράση αναπτύσσεται καθώς βοηθά το λίπος που είναι παγιδευμένο μέσα στα τοιχώματα των λιποκυττάρων να γίνει πιο λεπτόρρευστο», εξηγεί η δερματολόγος κ. Πηνελόπη Τυμπανίδου, και συνεχίζει: «Έτσι, το διευκολύνει να διαπηδήσει και να προωθηθεί προς το ήπαρ για να μεταβολιστεί. Αν και δεν καταστρέφει τη μεμβράνη των λιποκυττάρων, ενισχύει τη δυνατότητα του οργανισμού να κάνει καύσεις. Συγχρόνως, έχει και διουρητική δράση, αφού, όταν εφαρμόζεται τοπικά, απομακρύνει τα περιττά υγρά. Με αυτό τον τρόπο, αντιμετωπίζει το πρήξιμο και ενεργοποιεί το λιπώδη ιστό ώστε να αποσυμφορηθεί».

    Πηγή:
    http://www.vita.gr/html/ent/731/ent.11731.asp

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,131
    Ο μονος λογος που μπορω να σκεφτω οτι κανει κατακρατηση, ειναι λογω αφυδατωσης προκαλουμενη απο τις διουριτικες ικανοτητες του καφε. Δεν ειναι ο καφες ως καφες, ειναι το γεγονος οτι ειναι διουρτικο και συνηθως δεν πινουμε αρκετο νερο ουτοσιαλλως, οποτε κανει κατακρατηση.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    Εντελώς ασήμαντες λεπτομέρειες imo... πίνετε το νεράκι σας και δε θα υπάρχουν τέτοια θέματα κι ας πίνετε και καφέ.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    532
    Γεια σου polinaki1983 !!!
    Ολοι καλά;;;
    Εμείς μια χαρά!
    Μεγαλώνουμε!
    Τον μικρό τον βαφτίσαμε Δημήτριο - Παρασκευά
    :bouncy::bouncy:

    dora_th ... πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου!
    Οπότε ντεκαφεινέ ουσιαστικά πίνουμε μόνο για να μην έχουμε θέμα ύπνου!

    MerryMaker_Misery ... η αφυδάτωση προκαλεί κατακράτηση; Δεν το ήξερα!
    Και καλά λειτουργεί ο μηχανισμός "κράτησε γιατί δεν έχεις?"

    filipparas ... έχεις δίκιο! Νεράκι και πάλι νεράκι!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,131
    ναι, καπως ετσι, αλλα θελει νερο-νερο, οχι χυμο η αναψυχτικο η καφε η τσαι, νερο-νερενιο και μετα ΣΥΝ τον καφε-τσαι-μπλα-μπλα.

    Βασικα, η αφυδατωση προκαλει κατακρατηση ΚΑΙ δισκοιλιοτητα...


    ... νερο-νερενιο! ^_^

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •