ΠΡΟΣΕΧΩΣ ΓΑΣΤΡΙΚΟ ΜΑΝΙΚΙ!!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    404

    ΠΡΟΣΕΧΩΣ ΓΑΣΤΡΙΚΟ ΜΑΝΙΚΙ!!!!

    ΓΕΙΑ ΣΑΣ...ΕΙΜΑΙ Κ ΕΓΩ ΜΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΓΑΣΤΡΙΚΟ ΜΑΝΙΚΙ.ΕΧΩ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΑΥΡΙΟ ΜΕ ΤΟΝ κ.ΜΑΝΩΛΗ ΛΕΑΝΔΡΟ ΣΤΟ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ Κ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΕΧΩ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕ ΤΟΝ κ.ΕΥΑΓΓΕΛΟ ΝΑΝΟ(ΙΔΙΩΤΙΚΟΣ ΙΑΤΡΟΣ) ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΥΡΙΟΥΣ Η ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΤΙ....ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΑΚΙ ΑΓΧΩΜΕΝΗ ΓΙΑΤΙ ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 28 ΜΟΥ ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΜΕ ΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΙ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ.ΟΠΟΤΕ ΕΝΑΝ ΦΟΒΟ ΤΟΝ ΕΧΩ..ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ.ΔΛΔ ΑΝ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΚΑΙ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ.......ΠΕΡΙΜΕΝΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ!!!! :)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    369
    καλησπερα.βασικα δεν γραφουμε ονοματα γιατρων στο φορουμ.ρωτα οποιον θελεις μεσω u2. επισης απο προσωπικη πειρα εχω να σου πω το εξης.
    ειχα ψαχτει πριν απο 5 χρονια για καποια επεμβαση κ τελικα δεν την εκανα.Το εκανα τωρα..στις 17 κλεινω εναν μηνα που εκανα το μανικι.Εαν δεν εισαι αποφασισμενη μην προχωρησεις..Αλλαζει τελειως η ζωη σου προς το καλυτερο γιατι χανεις το περιττο βαρος σχετικα γρηγορα..ομως αλλαζει ολος ο τροπος διατροφης σου κ θελει καποιο διαστημα για να εκπαιδευσεις το μυαλο σου να μην λιγουρευεται μιας κ το στομαχι δεν πειναει.Καλη επιτυχια σε οτι αποφασισεις κ εδω ειμαστε να σε βοηθησουμε.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    404
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ.ΣΟΡΡΥ ΓΙΑ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΑ.ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΠΕΙ ΕΔΩ ΚΑΤΙ ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΛΙΣΤΑ ΓΙΑΤΡΩΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΗ ΒΡΙΣΚΩ! MONADIKI1 ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΛΑ.ΚΑΙ ΕΣΥ ΣΤΟ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΜΕΝΗ ΓΙΑΤΙ ΔΙΑΙΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΟΤΕ!ΠΕΘΑΙΝΩ ΑΠΟ ΛΙΓΟΥΡΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕΣ ΠΡΙΝ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΤΙ ΣΕ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ??

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    καλώς ήρθες στην παρέα μας ada , ψάξε καλά το θέμα και δες αν είσαι έτοιμη να κάνεις δραστική αλλαγή στη ζωή σου, ο πρώτος γιατρός που θα δεις έχει πολύ καλή φήμη όπως όλοι οι γιατροί του Ιπποκρατείου που κάνουν αυτήν την επέμβαση.
    Καλή επιτυχία σε ό,τι κι αν αποφασίσεις!
    Θα σε παρακαλούσα να μην γραφεις με κεφαλαια ή greeklish, είναι όρος του φόρουμ ,ευχαριστώ!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    6,974
    Ada καλώς ήρθες στην παρέα μας. Δεν γνωρίζω προσωπικά τους γιατρούς που αναφέρεις αλλά γνωρίζω ότι το Ιπποκράτειο έχει πολύ καλούς χειρούργους αφού κι εγώ εκεί χειρουργήθηκα. Για την εγκυμοσύνη που αναφέρεις έχω ακούσει ότι μπορείς να μείνεις έγκυος όταν κλείσεις χρόνο από την επέμβαση. Μπορείς να κάνεις ότι ερωτήσεις θέλεις και στο τόπικ sleeve επιμήκης γαστρεκτομή και στο τόπικ μελλοντικό μανικάκι. Εύχομαι ότι απόφαση κι αν πάρεις να καταφέρεις να χάσεις γρήγορα τα κιλά σου.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    77
    ada γεια σου είμαι η Μαρία , δεν γνωρίζω τους παραπάνω γιατρούς , εγω εκανα την σλιβ σε ιδιωτικό Γιατρο.
    Το μόνο που μπορω να σου πω είναι οτι μετα την επέμβαση θα δεις την ποιότητα της ζωής σου να αλλάζει μέρα με την ημέρα , χάνεις βάρος χωρίς καθόλου κόπο , και όσον αφορά το θέμα την εγκυμοσύνης επειδή ρωτησα και εγω τον γιατρό μου γι αυτό μου είπε ότι μετα τους 10-12 μήνες μπορώ . Όταν με το καλο κάνεις την επέμβαση θα πρέπει να δειξεις πολύ μεγάλη προσοχή στο θέμα γιατι τους πρώτους μήνες δεν τρεφόμαστε καλα και δεν παίρνουμε όλες τις απαραίτητες βιταμίνες, καταλαβαίνεις πιστεύω πως πιθανή περίπτωση εγκυμοσύνης μπορεί να προκαλεσει κακο στο έμβρυο .
    Αυτα απο εμενα καλή επιτυχία σε ότι και αν αποφασίσεις ..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    404
    Σας ευχαριστώ πολύ όλες!!!!είμαι 100% αποφασισμένη...και αύριο που θα δω και τους γιατρούς ελπίζω να μην αλλάξει κάτι (αχ και ελληνικά και με μικρά... με σκοτώνεται) πραγματικά αυτό το siteε είναι τέλειο....και χαίρομαι που βοηθάτε ο ένας τον άλλον!!!!!θα σας γράψω μεθαύριο να σας πω τα νέα και το τι θα κάνω!! ¨)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    6,974
    Ada χαίρομαι που είσαι αποφασισμένη. Εγώ δεν το μετάνοιωσα ούτε στιγμή και είμαι πολύ χαρούμενη γιατί κατάφερα για πρώτη φορά στη ζωή μου να χάσω τόσα κιλά χωρίς να το καταλάβω και χρειάζομαι πολύ λιγότερη προσπάθεια από πριν για να τα διατηρήσω. Με το καλό να συζητήσεις με τους γιατρούς σου και κράτα μας ενήμερους.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη & Αθήνα
    Posts
    447
    Να προσέξεις μήπως το διατροφικό σου ιστορικό δεν ταιριάζει με το μανίκι,πολλοί γιατροί βασίζονται μόνο στο δμσ-λανθασμένα-και έχει γίνει μόδα το μανίκι όπως κάποτε ο δακτύλιος..
    Για τον 2ο έχω ακούσει κάποια πράγματα αλλά δεν είναι διασταυρωμένα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    404
    Καλησπέρα...είμαι πολύ χαρούμενη!!!!επισκέφτηκα το πρωί τον γιατρό στο ιπποκράτειο.μου έδωσε χαρτί για το τι εξετάσεις πρέπει να κάνω κ το χαρτί που πρέπει να πάω στο ικα για να περάσω την επιτροπή.μου είπαν καλύτερα να μην πάω στο ικα της γειτονιάς μου αλλά κατευθείαν εκεί που είναι η επιτροπή στην πλατεία θεάτρου για πιο γρήγορα...ξέρει κανείς κάτι γι'αυτό?επίσης πρέπει να κάνω και μια εξέταση που λέγετε γαστροσκόπηση αλλά στο ιπποκράτειο την κάνουν χωρίς μέθη(χωρίς τοπική αναισθησία) κ εγώ θέλω να την κάνω οπωσδήποτε με μέθη γιατί αηδιάζω στην σκέψη να μου περάσουν σωληνάκι από το στόμα και να το νιώθω....μπλιάχχχχχχχ!!!!ξέρε τε που μπορώ να την κάνω???????????γίνεται στο ικα κάτι τέτοιο???αχ πότε θα έρθει η ώρα μου?????? :0 :0 πάντως πραγματικά αυτό το site είναι τέλειο όπως και όλοι σας που μας στηρίζεται τόσο!!!!!!!έχω μάθει τα πάντα από δω μέσα...αφού πρότεινα στον γιατρό να με προσλάβει για γραμματέα του!!!!! :P :P :P

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    6,974
    Ada αν θέλεις να κάνεις τη γαστροσκόπηση μέσω ΙΚΑ θα πρέπει να στην γράψει κάποιος γαστρεντερολόγος του ΙΚΑ και θα σου πούνε στο ΙΚΑ που μπορείς να πας να την κάνεις. Εγώ την έκανα χωρίς μέθη και ήταν αρκετά παιδευτική εξέταση με πολύ έντονη την αίσθηση του πνιγμού, οπότε καλύτερα που επέλεξες να την κάνεις με μέθη. Η επιτροπή του ΙΚΑ είναι στην Πλατεία Θεάτρου 18, πίσω από το παλιό Δημαρχείο. Όταν συγκεντρώσεις τις εξετάσεις που χρειάζονται είναι προτιμότερο να τις πας μόνη σου εκεί γιατί έτσι θα σου κλείσουν και πιο γρήγορα ραντεβού για να περάσεις από την επιτροπή. Καλή συνέχεια.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    40
    καλησπέρα και απο μένα!είμαι στη φάση που μαζεύω τις εξετάσεις για να καταθέσω αίτηση για επιτροπή στο ΙΚΑ αλλά ο γιατρός μου (ιπποκράτειο) μου είπε οτι πρώτα πρέπει να πάω στο ΙΚΑ της περιοχής μου, να μου πρωτοκολλήσουν την αίτηση και μετά να την πάρω απο εκεί και να την πάω στην πλατεία θεάτρου. έτσι κάνατε και εσείς?
    στο ΙΚΑ πάω κατευθείαν στο πρωτόκολλο ή στους ελεγκτές?
    και στη πλατεία θεάτρου τα καταθέτω όποτε θέλω?ή θέλει και για την κατάθεση ραντεβού? σορυ για τις -ενδεχομένως- χαζές ερωτήσεις μου αλλά ου μπλέξεις με υπηρεσίες. και με 2 παιδάκια δεν με παίρνει καθόλου να χάνω άσκοπα το χρόνο μου χωρίς αποτέλεσμα.
    και πάλι ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σας!ήδη πολλοί και πολλές με έχετε βοηθήσει τρομερά!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    6,974
    Kelly80 πέρυσι που πέρασα εγώ επιτροπή ήταν αλλιώς τα πράγματα και δεν γνωρίζω λεπτομέρειες, όμως σου παραθέτω πιο κάτω ένα ποστ της Marymary για το πως γίνεται η διαδικασία σήμερα και ίσως σε βοηθήσει.

    Στην επιτροπή μου ζήτησαν α. την γνωμάτευση του γιατρού μου β) γαστροσκόπηση γ) εξετάσεις THS T3 και Τ4 Δ) Και μία βεβαίωση γιατρού (αυτή μου την είπαν όταν κατέθεσα μόνη μου τα χαρτιά στην Πλατεία Θεάτρου και μου είπαν εκεί ότι χρειάζετε) που έλεγε ότι προσπαθώ πάνω από 5 χρόνια να αδυνατίσω αλλά χωρίς αποτέλεσμα ότι είχα παρουσιάσει διαβήτη κατά την εγκυμοσύνη (τον διαβήτη εάν δεν είχες ή έχεις πρόβλημα δεν χρειάζετε να το γράψει) και ότι έχω πρόβλημα με τον θυρεοειδή και παίρνω φαρμακευτική αγωγή και είναι ισορροπημένος (πάλι εάν δεν έχεις πρόβλημα δεν χρειάζετε να το γράψει).
    Να πας στο ΙΚΑ της περιοχής σου για να καταθέσεις τα χαρτιά σου (εκεί θα σου βάλουν κάτι απαραίτητες σφραγίδες) και να ζητήσεις να τα καταθέσεις η ίδια στην Πλατεία Θεάτρου στην Αθήνα και όταν πας εκεί θα περάσεις επιτροπή πιο γρήγορα. Εγώ τα πήγα Πέμπτη και Παρασκευή πέρασα επιτροπή. Κάθε Παρασκευή συστήνεται επιτροπή Παχυσαρκίας οπότε πήγαινέ τα Δευτέρα με Πέμπτη.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •