ΤΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΜΟΥ : Κατακτώντας τον τελικό στόχο! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 12 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 174
  1. #16

    Τρίτη 27 Μαρτίου

    Να ΄μαι λοιπόν!Σήμερα ήμουν πιο καλό παιδάκι. Αναλυτικά :

    40' ποδήλατο

    # Καφές με γάλα, 1 ψωμάκι ολικής με τυρί/γαλοπούλα, 1 μικρό πορτοκάλι

    # 2 Αυγά ποσέ, 1 λουκάνικο γαλοπούλας, 1κσ κέτσαπ, 2 φρυγανιές, καροτοσαλάτα με ελαιόλαδο

    Ασκήσεις για πόδια

    # Κρέμα βρώμης φτιαγμένη με 1 ποτήρι γάλα, 1 αχλάδι

    # 1 ψωμάκι ολικής σκέτο (δεν έπρεπε αλλά εκείνη την ώρα που τα έβγαλα απο το φούρνο τα λιγουρεύτηκα)

    # Γάλα με κακάο, 1 μήλο μεγάλο

    Θερμίδες : 1200


    Αρκετά καλά για σήμερα. Και 3 φρουτάκια, και σαλατούλα, και 2 ποτήρια γάλα! Τουλάχιστον τις βιταμινούλες μου τις εξασφάλισα νομίζω.
    Τα γλυκά πάντως συνεχίζουν να υπάρχουν παντού αλλά σήμερα δεν μου πέρασε καν απο το μυαλό να ενδώσω. Αυριο πάλι, δεν ξέρω. Συνήθως όταν γυρίζω πεινασμένη, είναι που θέλω να τα καταβροχθίσω. Πφφφ, κάνω σαν μικρό παιδί βασικά, όταν βλέπω γλυκό δεν θέλω με τίποτα να φάω φαγητό.

    Ζυμαράκι μου, αφου το έχεις πάρει απόφαση λοιπόν, βουρ! Το σημαντικότερο για μας είναι να αποκτήσουμε μια υγιή σχέση με το φαγητό και θα έρθει και το κορμί ως αποτέλεσμα.
    Μπράβο αν πίνεις πολύ νεράκι, κάνει πολύ καλό. Εγώ δυστυχώς δεν μπορώ να πειθαρχήσω και γιαυτο δεν το αναφέρω καν.

    Καλό βράδυ!

  2. #17

    Τετάρτη 28 Μαρτίου


    Καλησπέρα! Πιστή στο ραντεβου με το ημερολογιάκι μου, ήρθα να του τα πώ χαρτί και καλαμάρι. (Του γιατρού.Ας με μαζεψει κάποιος τώρα!)
    Σήμερα δεν κατάφερα την πρωινή αερόβια, αλλά αυριο υπόσχομαι.

    #Ψωμάκι ολικής με dirollo, καφές με γάλα

    #Σπανακόρυζο (αρκετο!) με 100γρ γιαούρτι 2% και 1 φρυγανιά

    50' ποδήλατο

    #Κρέμα βρώμης και 1 πορτοκάλι

    #Ομελέτα (1αυγό+2 ασπράδια) με πιπερίες, 1κσ βρώμη, κέτσαπ, dirollo spread

    #1 ποτήρι γάλα με κακάο και 1,5 μήλο

    Θερμίδες : 1200

    Πολύ καλά νομίζω. Αυτό που παρατηρώ πάντως είναι ότι όταν κάνεις υγιεινές επιλογές είναι δύσκολα να ξεφύγεις θερμιδικά. Ολη μέρα έτρωγα σήμερα και όμως οι θερμίδες παρέμειναν χαμηλά. Για τα γλυκά ούτε λόγος, δεν με κοίταξαν, δεν τα κοίταξα. Να ναι καλά η κρέμα βρώμης που πραγματικά λατρεύω, μακάρι να την είχα ανακαλύψει νωρίτερα, σλουρπ!

    Αυτά λοιπόν για σήμερα. Αύριο το πρόγραμμα έχει πρωινή αερόβια και ασκήσεις για χέρια το απόγευμα.

    Φιλιά!
    (Ασχετο: Βρήκα και την αγαπημένη μου γραμματοσειρά και τα μεγάλωσα και λίγο γιατί ξεστραβωνόμουν:tumble: )

  3. #18
    κι εγω τα πήγα αρκετα καλά εχθες!
    μειωσα αρκετα τις τροφές που έφαγα όλη μέρα και για γλυκό αρκεστικά σε μια κουταλία μερέντα.
    Πήγα και γυμναστηριο το πρωι.
    Σημερα είμαι λίγο βαρια το πρωι περιμενω την περιοδο μου και ειχα υπνηλία
    ομως δεν θα τα παρατησω το απογευμα θα παω για βαδειν και μετα χορο και θα πιω 2 λιτρα νερο
    Σήμερα κυκλοφωρω με ενα μπουκαλι νερό!!!!!
    Καλημερα Ασημένια!
    φιλιά

  4. #19

    Πέμπτη 29 Μαρτίου


    Καλησπέρα!!!

    Ας μπώ στο ψητό και θα σχολιάσω μετά :

    40' ποδήλατο

    #Καφές με γάλα, τοστ ολικής με τυρί/γαλοπούλα, 1 πορτοκάλι

    #2 μπιφτέκια σολωμού με λίγη μουστάρδα, λαχανοσαλάτα με ελαιόλαδο

    #Κρέμα βρώμης και 1 μήλο

    #2 φρυγανιές και 1 ψωμάκι ολικής με becel και μαρμελάδα χωρίς ζάχαρη

    Ασκήσεις για χέρια (Λίγες κατάφερα να βγάλω δυστυχώς)

    #Γάλα με κακάο και 1 μίνι γλειφιτζούρι

    Θερμίδες ~1300

    Τώρα που τα βλέπω δεν είναι και τόσο τραγικά, αλλά τα έφαγα ακατάστατα. Εκεί γύρω στο απόγευμα με πιάνει μια μικρή "λύσσα" και θέλω να φάω τα πάντα. Θα κοιτάξω να παίξω λίγο με τις ώρες και τα γεύματα μπας και βρώ τί μου ταιριάζει. Το πολύ πολύ να βαλώ εκεί το κυρίως γεύμα.
    Αν εξαιρέσουμε τον αρκετό υδατάνθρακα, ήταν καλή μέρα. Σίγουρα μπορούσα καλύτερα αλλά επειδή σίγουρα μπορούσα και χειρότερα, τι λέμε; Οσο προσπαθούμε είμαστε σε καλό δρόμο, σίγουρα!

    Γλυκο Ζυμαράκι, μη λες μερέντα, ΜΗ ΛΕΣ ΜΕΡΕΝΤΑ! ΧΑΧΑΧΑ
    Πόσο την αγαπώ! Μπράβο που μπορείς και τη χαίρεσαι γιατί εγώ λόγω συσκευάσιας το χάνω λίγο, οπότε δεν παίρνω.
    Εχεις μπεί και εσύ τόσο δυναμικά, σε χαίρομαι μπράβο!
    Η γυμναστική έμενα με βοηθάει στη διάρκεια της πέριοδου σχετικά με τους πόνους αλλά βρέ κοριτσάκι μου και γυμναστήριο και βάδην και χορό; Θα εξαντλήθεις και ειδικά αυτέσ τις ημέρες δεν κάνει να καταπονούμε τον οργανισμό μας, πρόσεχε σε παρακαλώ!

    Εγώ σκέφτομαι μήπως μειώσω λίγο την αερόβια γιατί νιώθω λίγο αδύναμη τελευταία και ίσως ευθύνεται και αυτό. Η άλλη λύση είναι να αυξήσω λίγο τις θερμίδες, θα δούμε...
    Νεράκι εγώ γιόκ, πολύ λίγο... και κάνει τόσο καλό ρε γαμώτο:sniffle:

    Καληνύχταααα!

  5. #20

    δεν τα πηγα και ασχημα!

    40 λεπτα χορό

    2 λιτρα νερό!!!

    και έφαγα:

    πρωι: μια φετα ψωμακι του τοστ πολύσπορο με μια φετα τυρακι light
    1 καφε ελληνικό 1/2 ποτηρι πορτοκαλάδα

    ενδιάμεσα:
    1 μηλο

    Μεσημεριανό:
    1 μεγαλη κοτοσαλάτα

    Απόγευμα:
    5:οο 1 μπανανα
    6:οο
    2 κουταλιες γλυκο σταφιλι και 1 καφε ελληνικο με ζαχαρινη

    βραδυ:
    λιγο χούμους με 1 τονο σε νεράκι λίγο λαδι 2 αγγουρακια και 1 μεγαλη φρυγανια πολύσπορη

    πριν τον υπνο: 1 μηλο

    παρασπονδιες: λιγα πατατακια το πρωι..(τα λιγουρευτικα) :saint:

    Ασημένια! δεν εκανα οσα ειπα με την περιοδο δεν αντεξα..νιωθω λιγακι υποτονικη και σερνομουν, οι ορμονες μου μαζι με τον θυρωιδη χτυπησαν κοκκινο, αρκεστικα στις δουλειες του σπιτιου ( ουκ ολιγες ) και στον χορο! αλλα τουλαχιστον πινω το νερακι μου!!!
    κι εσυ μην το παραλειπεις! ειναι ό,τι καλύτερο!!!

  6. #21
    ααα!!! μην μειωσεις την αεροβια -- αυξησε το νερακι που πινεις -- χρειαζεσαι οξυγονο
    και παρε tonotil!!!

  7. #22

    Καλημέραααα

    Δεν έχω πολύ καλή διάθεση σήμερα αλλά θα τη φτιάξω πού θα μου πάει...

    Ζυμαράκι μια χαρά τα πήγες χθές, καλά έκανες και μειώσες την άσκηση, αυτές οι μέρες είναι για ξεκούραση, κάνουμε μόνο ίσα ίσα για να αισθανθούμε καλύτερα και να μας φύγει η ένταση (για όσες έχουν εκείνες τις ημέρες, εγώ πάντως έχω χεχε). Και εγώ ελληνικό καφέ πίνω,με πολλή ζαχαρίνη όμως και γάλα:tumble:

    Το τονοτίλ το έχω δοκιμάσει παλιότερα και όντως είναι αποτελεσματικό, αλλά αφενός είναι ακριβούτσικο και αφετέρου δεν θέλω να χρησιμοποιώ τέτοια σκευάσματα, όσο μπορώ να τα αποφεύγω καλό είναι. Ισως όμως ξεκινήσω καμία πολυβιταμίνη, νομίζω είναι πιο αθώα. Την αερόβια απλά ίσως την "σπάσω" σε 2 μέρη, ήδη το σημερινό πρωινό το έκανα 30λεπτο.

    Σημερινή υπόσχεση να πιώ 1,5 λίτρο νερό. :saint:

    Η εικόνα της ημέρας είναι για την πειθαρχία, όσο και να μην μαρέσει σίγουρα την προτιμώ απο τις τύψεις. Διαλέγω το πρώτο λοιπόν :

  8. #23
    καλησπερα!
    Η ωρα της αληθειας
    Σημερα δεν εκανα καθoλου γυμναστηριο μονο λιγη..αεροβια το βραδακι
    το πρωι ελιωσα στην κυριολεξια στον υπνο!

    Nερο μονο 750ml

    τωρα τι εφαγα:
    πρωι 2 μεγαλες πολυσπορες φρυγανιες με μερεντα (πολυ λιγη)
    1 καφε ελληνικο με 2 ζαχαρινες και γαλατακι

    ενδιαμεσα
    1 μηλο, 1 μικρο espresso
    5 αναλατα αμυγδαλα

    μεσημερι
    1 μπριζολα χοιρινη 2 μικρες πιτουλες και σαλατα

    απογευμα
    1 μπανανα

    βραδυ
    γαλα με corn flakes

  9. #24
    Ασημενια μου
    keep walking!!!
    περιμενω τα νεα σου!
    καλο βραδυ
    :blush:

  10. #25
    Αχ Ζυμαράκι τα είχα γράψει χαρτί και καλαμάρι και με πεταξε το βλαμμένο:grind:
    Το γεγονος της ημέρας είναι ότι επιτέλους αδιαθέτησα (ρε λές να είμαστε συγχρονισμένες;!)
    Δυστυχώς πονάω αλλά τουλάχιστον θα φύγουν οι λιγούρες, το πρήξιμο και η αδυναμιά που είχα τόσο καιρό. Μάλλον αυτό ευθυνόταν τελικά.
    Ντροπή σου βρέ για το νερό! Εγώ καθόμουν και έπινα με το ζόρι όλη μέρα για να σε βγάλω ασπροπρόσωπη και εσύ με πούλησες, φτου σου :P
    Καλά μη φανταστείς, ούτε εγώ πέτυχα το στόχο αλλά ήπια πάνω απο λίτρο σίγουρα, άθλος 4me. Πολύ ισορροπημένη η αναφορά σου, όλε!
    Αναλυτική αναφορά εγώ θα δώσω το πρωί γιατί τώρα νυστάζω...
    Καληνύχτα!:starhit:

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    119
    Ασημένια μου παρακολουθώ το ημερολόγιο σου και είμαι περήφανη για 'σενα:thumbup:

    Με καλοπροαίρετη διάθεση, μια συμβουλή, καθώς και εγώ είμαι ομοιοπαθούσα στο θέμα γλυκών και δη τις μέρες πριν αδιαθετήσω δοκίμασα συμπλήρωμα μαγνησίου και όντως είχε αποτέλεσμα!
    Σύ΅φωνα ΅ε ΅ελέτες βελτιώνει τις ψυχικές ΅εταπτώσεις και την ευερέθιστη συ΅περιφορά που προκαλούν οι ΅εταβολές των ορ΅ονών καθώς και την ανάγκη για γλυκό, κυρίως σοκολάτα. Για περισσότερες λεπτομέρειες μπορείς να ζητήσεις τη συμβουλή του γιατρού σου.

    Nα έχεις μια όμορφη μέρα!

  12. #27
    ShadowWave, δεν φαντάζεσαι πόσο χαρούμενη με κάνεις με αυτά τα λόγια σου, ευχαριστώ πολύ!:bouncy:

    Δεν χρειάζεται κανένας πρόλογος πριν απο τις συμβουλές σου, ξέρω ότι πάντα είναι καλοπροαίρετες και ειλικρινά τις εκτιμώ!
    Για το συμπλήρωμα μαγνησίου μου το έχουν ξαναπεί αλλά επείδη με θεωρώ ανίατη περίπτωση με τα γλυκά θεώρησα ότι θα δουλευει μόνο υπο νορμάλ συνθήκες αλλά
    αφού είσαι ομοιοπαθούσα θα σε εμπιστευτώ.

    Διευκρίνισε μου κάτι όμως, το παίρνεις συνεχώς ή μόνο το διαστημά πριν και κατα τη διάρκεια της περιόδου; Εχει να κάνει δηλ αποκλειστικά με τη ρύθμιση των ορμονών ή
    μπορεί να μειώσει γενικά την επιθυμία για σοκολάτα πχ;
    (Οντως πάντως ειδικά η μαύρη σοκολάτα είναι πλούσια σε μαγνήσιο, σίγουρα έχει βάση)

  13. #28

    Παρασκευή 30 Μαρτίου


    Ας γράψω και τα χθεσινά μου που τα ξέχασα:

    30 ποδήλατο (νηστική)

    # 3 φρυγανιές ολικής με becel και μέλι, 1 αχλάδι, καφές με γάλα

    # 1/2 τοστ ολικής και 1 μήλο μεγάλο

    # Μπιφτέκια σολωμού με 1 κ.σ μουστάρδα, σαλάτα λάχανο-καρότο με ελαιόλαδο, 1 κρίθινο παξιμαδάκι

    # Κρέμα βρώμης με ζαχαρίνη και κανέλα

    # Μπιφτέκι σολωμού, 1 μήλο και 10 αμύγδαλα

    Μια χαρά ήταν και ποιοτικά και θερμιδικά, δεν έχω παράπονο.


  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    119
    Originally posted by Ασημένια
    ShadowWave, δεν φαντάζεσαι πόσο χαρούμενη με κάνεις με αυτά τα λόγια σου, ευχαριστώ πολύ!:bouncy:

    Δεν χρειάζεται κανένας πρόλογος πριν απο τις συμβουλές σου, ξέρω ότι πάντα είναι καλοπροαίρετες και ειλικρινά τις εκτιμώ!
    Για το συμπλήρωμα μαγνησίου μου το έχουν ξαναπεί αλλά επείδη με θεωρώ ανίατη περίπτωση με τα γλυκά θεώρησα ότι θα δουλευει μόνο υπο νορμάλ συνθήκες αλλά
    αφού είσαι ομοιοπαθούσα θα σε εμπιστευτώ.

    Διευκρίνισε μου κάτι όμως, το παίρνεις συνεχώς ή μόνο το διαστημά πριν και κατα τη διάρκεια της περιόδου; Εχει να κάνει δηλ αποκλειστικά με τη ρύθμιση των ορμονών ή
    μπορεί να μειώσει γενικά την επιθυμία για σοκολάτα πχ;
    (Οντως πάντως ειδικά η μαύρη σοκολάτα είναι πλούσια σε μαγνήσιο, σίγουρα έχει βάση)
    Λοιπόν το παίρνεις από τη 15η μέρα του κύκλου σου(δλδ 15 μέρες μετά το τέλος της περιόδου σου) μέχρι και την έναρξη της περιόδου. Επίσης να σου επισημάνω ότι είναι αρκετά οικονομικό, το συμπλήρωμα που πήρα εγώ περιέχει 30 χάπια και μου κόστισε γύρω στα 4,5 ευρώ. Δεν έχεις να χάσεις τίποτα αλλά καλό θα ήταν να ζητήσεις και τη συμβουλή του γιατρού ή φαρμακοποιού σου.

    Kαλή-καλή συνέχεια Ασημένια μου! Θα σε παρακολουθώ..(ωχ! αυτό σαν απειλή ακούστηκε..το παίρνω πίσω...:smilegrin

  15. #30
    Καλό μήνααααααα!!!!!!

    Για να δούμε τι κάναμε χθές...

    # 1/2 κουλούρι σουσαμένιο με 2 τυράκια λαβάς, 1 πορτοκάλι, καφές με γάλα

    40' ποδήλατο

    # 1 μήλο και 1/2 γιαούρτι με ζαχαρίνη-κακάο

    # Αρακάς με αγκινάρες, τυρί κότατζ, 1 παξιμαδάκι κρίθινο

    # 3 μίνι παγωτίνια (εξαιρετικά κούτσικα βασικά, 180 θερμίδες συνολικά, τα έφερε η μαμά μου όλο χαρά, μα πάνε παγωτό στην αδιάθετη; Δεν τρελάθηκα αλλά σε εμένα ισχύει το γλυκό να ΄ναι και οτι να ΄ναι)

    20' ποδήλατο

    # Γιαουρτομους με κακάο και 1 φλ. φράουλες

    # Μπιφτέκι σολωμού με 2 αγγουράκια, 1 μινι γλειφιτζούρι

    Αν εξαιρέσεις τα παγωτίνια, καλά τα πήγα.Αυτό που με εκνευρίζει βασικά είναι το απρογραμμάτιστο, έχω λατρεία στα γλυκά και έχω πει απο την αρχή ότι όταν θέλω θα με αφήνω να τρώω, αλλά όταν θέλω εγώ! Οταν μου το φέρνουν μες στη μούρη και όχι δεν μπορώ να πω, και δεν το ευχαριστιέμαι πραγματικά και νιώθω και τύψεις.]


    ShadowWave εντάξει μην με μαλώσεις, με συγχώρεσα:smilegrin:
    Καθόλου απειλή, χαίρομαι που με παρακολουθείς αλλά να παρεμβαίνεις κιόλας:starhit:
    (Και πες μου ένα όνομα να σε λέω, έστω ψεύτικο, παραείναι "σκοτεινό" αυτό το νικ για σένα ειδικά, γκρρρ)

Page 2 of 12 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •